Основен > Склероза

Парацетамол при главоболие

При главоболие хората често приемат таблетки парацетамол. Парацетамолът при главоболие помага в случай, че човек е уморен или не е получил достатъчно сън.

Лекарите от болница Юсупов осигуряват комплексно лечение на главоболие. Първо, невролозите определят причината за главоболието. Пациентът се подлага на тестове, подлага се на диагностични процедури. Пациентите се консултират от терапевт, хематолог, онколог. След поставяне на диагнозата се предписват лекарства за облекчаване на главоболието. С помощта на методи за физическа рехабилитация се елиминира спазъм на мускулите на врата и се лекува патология на шийните прешлени. В случай на високо кръвно налягане кардиолозите предписват антихипертензивни лекарства.

Механизмът на действие на парацетамола

Парацетамолът има антипиретично, аналгетично и леко противовъзпалително действие. Лекарството инхибира възбудимостта на центъра за терморегулация, инхибира производството на простагландини, възпалителни медиатори. След перорално приложение парацетамолът бързо се абсорбира в червата и прониква във всички телесни тъкани. Той се разлага в черния дроб, отделя се предимно чрез бъбреците.

Максималната концентрация на лекарството, когато се приема през устата, се наблюдава след 30-40 минути. Антипиретичният ефект настъпва за 1,5-2 часа. Полуживотът на парацетамол е 2-4 часа. Помага ли парацетамолът при главоболие? Лекарството бързо облекчава пристъпа на главоболие, но не трае дълго..

Показания и противопоказания за употребата на парацетамол

Парацетамол може да се пие при главоболие. Лекарството помага при следните видове болка:

  • зъболекарски;
  • мускулест;
  • невралгичен;
  • ставни.

Парацетамол се предписва при алгодисменорея (болезнена менструация) и повишена телесна температура. Противопоказания за употребата на парацетамол са свръхчувствителност към основната активна съставка или спомагателни съставки, чернодробна и бъбречна недостатъчност. Когато се използват ректални супозитории, противопоказания са възпалителните заболявания на ректалната лигавица.

Метод за използване на парацетамол

Мога ли да пия парацетамол при главоболие? За облекчаване на пристъпа на главоболие парацетамол се приема през устата в еднократна доза от 0,35-0,5 г. Максималната единична доза за възрастни е 1,5 g, максималната дневна доза е 3-4 g. Лекарството трябва да се приема след хранене, измивайки се с голямо количество вода.

Може ли парацетамол за главоболие за деца? За деца от 9 до 12 години максималната дневна доза е 2 г. На деца от 3 до 6 години се дава индивидуално изчисление на дневната доза парацетамол (60 mg на 1 kg от теглото на детето). Приема се на 3-4 дози.

Лекарите предписват ректални супозитории за деца на възраст от 1 месец до 3 години. При въвеждането им в ректума еднократна доза парацетамол е 15 mg на 1 kg телесно тегло, дневната доза е 60 mg на 1 kg телесно тегло на детето. За възрастни и юноши с тегло над 60 kg еднократна доза, която може да се приеме при главоболие, е 0,35-0,5 g.

Деца от 1 до 5 години с главоболие могат да получат 10-20 ml сироп от парацетамол през устата, деца на възраст от 5 до 12 години - 10-20 ml сироп. На възрастни и деца с тегло над 60 kg се дават 20-40 ml сироп, което се равнява на 480-960 mg парацетамол. Ако след прием на парацетамол главоболието продължава, трябва да се свържете с болница Юсупов.

Парацетамол странични ефекти

При продължителна употреба парацетамолът може да има странични ефекти:

  • от страна на кръвната система - анемия, тромбоцитопения, агранулоцитоза, левкопения, метхемоглобинемия;
  • от страна на отделителната система - бъбречна колика, асептична пиурия, гломерулонефрит;
  • от нервната система - повишена възбудимост или сънливост;
  • от страна на сърдечно-съдовата система - намаляване на контрактилитета на сърдечния мускул.
  • от храносмилателната система - гадене, болка в епигастриалната област, увреждане на черния дроб.

Понякога след прием на лекарството се появяват алергични реакции: сърбеж, кожни обриви, ангиоедем. За да се намалят страничните ефекти на парацетамола, лекарите от болница Юсупов предписват лекарството първоначално в минималната терапевтична доза и го увеличават с течение на времето. При липса на анестетичен ефект лекарството се отменя. Парацетамол трябва да се приема с повишено внимание при главоболие от бременни жени и жени, които кърмят.

Препоръки за прием на парацетамол

При главоболие не можете да пиете таблетки парацетамол, без първо да ядете. Най-добре е да приемате лекарството веднага след хранене. В случай на силно главоболие и липса на апетит, трябва да се опитате да пиете бульона и след това да вземете лекарството. Пийте таблетки парацетамол само с чиста вода. Не пийте лекарството със сок, кафе или зелен чай, тъй като комбинацията от кофеин и основната активна съставка парацетамол може да влоши ефекта върху черния дроб. При главоболие се препоръчва прием на 500-1000mg. Не приемайте парацетамол за повече от 2-3 дни. При наличие на хронични заболявания, включително хепатит, бронхиална астма, противопоказания и алергични реакции, лекарите на болница Юсупов колективно решават дали може да се приема парацетамол. Лекарят решава дали да приема парацетамол или цитрамон при главоболие. Потърсете съвет за лечение на главоболие, като уговорите час по телефона в болница Юсупов.

Препоръки за прием на Парацетамол при главоболие

Парацетамол (известен също като ацетаминофен) е добре известно лекарство, което обикновено се използва за облекчаване на болка и треска. СЗО счита, че парацетамолът е основното лекарство, използвано в системата за първично здравеопазване. Лекарствата, съдържащи парацетамол, се продават под различни търговски наименования и се използват в много фармакологични формулировки, предназначени да облекчат симптомите на болка и настинка при деца и възрастни. Парацетамол за главоболие може да се използва от най-ранна възраст, но е важно да изберете подходящата лекарствена форма и дозировка. Приемът от деца е възможен само след консултация с лекар.

За какви видове главоболие е показан парацетамол?

Лекарството Парацетамол помага при напрежение болка (напрежение цефалалгия) и мигрена. Също така се препоръчва прием на лекарства със съдържанието му при болка, причинена от настинка..

Механизъм на действие

Не е известно как точно действа Парацетамол при главоболие, но учените са единодушни, че лекарството засяга предимно централната нервна система (мозъка и гръбначния мозък). Смята се, че намалява интензивността на сигналите за болка в мозъка.

Инхибирането на COX-2 (циклооксигеназа-2) е посочено като основен механизъм на действие на лекарството. Това е ензим, който насърчава производството на простагландини, паракринни хормони, които действат като локални сигнални молекули на мястото на възпалението. Те са медиатори на болка, треска, възпаление. Намаляването на нивото на простагландин в хипоталамуса има антипиретичен ефект. Парацетамолът също така косвено действа върху серотониновите рецептори в гръбначния мозък, което подпомага неговия аналгетичен ефект. Началото на действието настъпва в рамките на 30 минути след приема на лекарството.

Други лекарства, съдържащи парацетамол, включват:

  • Панадол;
  • Coldrex;
  • Мигралгин;
  • Валетол.

Важно! Парацетамолът в ниски дози обикновено се понася добре. Това е болкоуспокояващо лекарство без рецепта.

Инструкции

Лекарството се предлага под формата на бели непокрити таблетки, капсули, под формата на супозитории, суспензии.

В съответствие с инструкциите за употреба, обичайната единична доза е 500-1000 mg. Приемът може да се повтори след 4-6 часа. Максималната дневна доза, препоръчана за възрастни, е 4 г. Дозировките за деца се предписват от лекар. Обикновено се препоръчват 10-15 mg / kg телесно тегло на детето, максимум 50 mg / kg / ден.

Показания за употреба

Парацетамолът е изобретен през 1893 г. и е пуснат в продажба като лекарство, отпускано по лекарско предписание през 1953 г. Той се продава като извънборсово лекарство едва през 1959 г..

Днес Парацетамол се използва като лекарство без рецепта за облекчаване на болката и повишена температура..

В дози, открити в лекарства без рецепта, Парацетамол обикновено се използва за облекчаване на болка и неприятни състояния, свързани със следните проблеми:

  • главоболие (особено мигрена, напрежение главоболие);
  • мускулни болки (например при пренапрежение, дислокации, спортни наранявания);
  • болка в гърба;
  • зъбобол;
  • артрит (включително остеоартрит);
  • симптоми на грип и настинка;
  • трескави състояния.

Противопоказания

Противопоказанията за употребата на парацетамол включват преди всичко възможността за алергична реакция към активното вещество. Не трябва да приемате лекарството няколко дни подред, освен ако подобна употреба не е препоръчана от лекар.

Парацетамол за главоболие и други проблеми, за които се използва, не може да се използва с други инхибитори на COX-2, като нимезулид (Aulin, Nimesil и др.) И други лекарства, за които е известно, че имат ефект върху черния дроб. Противопоказанията включват наличието на сериозно заболяване или остро възпаление на черния дроб. Лекарството също не трябва да се използва при хемолитична анемия (вид анемия).

Предпазни мерки

Преди да приемете Парацетамол, говорете с Вашия лекар за следните ситуации и състояния:

  • прием на други лекарства, съдържащи парацетамол - едновременната употреба на средства с тази активна съставка може да причини сериозно увреждане на черния дроб;
  • наличие на бъбречно или чернодробно заболяване с всякаква тежест или степен (включително синдром на Gilbert или хепатит, т.е. възпаление на черния дроб);
  • дефицит на ензима глюкоза-6-фосфат дехидрогеназа;
  • хемолитична анемия (необичайно разграждане на червените кръвни клетки);
  • редовна или прекомерна консумация на алкохол (не приемайте повече от 4 таблетки на ден);
  • астма;
  • свръхчувствителност към ацетилсалицилова киселина;
  • дехидратация на организма;
  • хронично недохранване.

Важно! В случай на висока температура, симптоми на съпътстваща инфекция или персистиране на симптомите повече от 3 дни след започване на лечението, консултирайте се с Вашия лекар.

Не приемайте Парацетамол за главоболие продължително време или при по-високи дози, без да се консултирате с Вашия лекар. Неконтролираният прием е изпълнен с редица усложнения:

  • Дългосрочната употреба на високи дози болкоуспокояващи, включително парацетамол, може да причини лекарствено индуцирано главоболие. Не увеличавайте дозата на лекарството си за лечение на този тип цефалалгия.
  • Редовното използване на аналгетици, особено комбинация от различни болкоуспокояващи, може да доведе до трайно увреждане на бъбреците, включително бъбречна недостатъчност.
  • Внезапното спиране на продължителната употреба на високи дози болкоуспокояващи може да доведе до главоболие, умора, мускулна болка, нервност и други физически прояви като гадене, изпотяване, сърцебиене и бледност (наречени вегетативни симптоми). Тези признаци изчезват в рамките на няколко дни. През това време не приемайте болкоуспокояващи, без да се консултирате с Вашия лекар.

Странични ефекти

Рядко се регистрират отрицателни ефекти при прием на лекарството (повлияват взаимодействието с други лекарства

Не приемайте Парацетамол в комбинация с други лекарства, съдържащи това вещество.

Преди да приемете Парацетамол за главоболие, уведомете Вашия лекар, ако приемате някое от следните лекарства:

  • Метоклопрамид или домперидон;
  • Холестирамин;
  • Варфарин и други производни на кумарина (ако има нужда да се приема Парацетамол ежедневно и продължително време);
  • Салициламид;
  • Пробенецид;
  • Изониазид или Рифампицин;
  • Ламотрижин или фенитоин;
  • барбитурати или карбамазепини;
  • Жълт кантарион и билкови лекарства на негова основа.

Ако ще Ви се правят лабораторни изследвания (напр. Кръв, урина, алергични тестове и др.), Уведомете Вашия лекар за употребата на Парацетамол, тъй като лекарството може да повлияе на резултатите от тези лабораторни изследвания.

Дозировка на лекарството

Винаги приемайте Вашето лекарство точно според указанията или според указанията на Вашия лекар. Дозата на лекарството зависи от възрастта и телесното тегло на пациента. Ако не сте сигурни в правилната употреба, по-добре е да се консултирате с лекар.!

Възрастни

Обичайната доза е 500-1000 mg на всеки 4 часа, ако е необходимо. Максимално можете да пиете до 3 g / ден.

За деца

Парацетамолът е, за разлика от аспирина, който причинява синдрома на Reye, безопасно лекарство, когато се приема в препоръчителната терапевтична доза, нежеланите ефекти се появяват рядко (по-малко от 0,1% от случаите). Въпреки това се изисква внимателно и точно дозиране, съобразено с индивидуалното дете. При изчисляване на дозата (колко пари могат да вземат децата) се вземат предвид възрастта и телесното тегло! Доза, по-ниска от препоръчителната, няма да помогне за облекчаване на болката, а само ще натовари метаболизма. Даването на деца на повече от препоръчаните дози може да причини тежко увреждане на черния дроб.

Единичната препоръчителна доза таблетки Парацетамол е 10-15 mg / kg. Лекарството се приема при необходимост 3 пъти на ден (не повече от 4 пъти на ден), не по-рано от 4-6 часа след предишната доза. Общата дневна доза Парацетамол при деца не трябва да надвишава 60 mg / kg / ден.

По време на бременност и кърмене

Бременността не е пречка за приема на лекарството. Но някои проучвания показват, че употребата му през втория триместър (14-22 седмици) увеличава риска от крипторхизъм при момчетата. Това предупреждение обаче се отнася за продължителна употреба, еднократна употреба, за намаляване на температурата или облекчаване на мигрена, лекарството може да се пие.

Когато използвате Парацетамол по време на кърмене, малко количество от него преминава в млякото. Но това е незначително, поради което по време на кърмене употребата на лекарството не е противопоказана (при НВ, както по време на бременност, се препоръчва краткосрочен прием).

Важно! Препоръчително е кърмещата майка да ограничи доколкото е възможно употребата на лекарства с кофеин, които могат да причинят тревожност и нарушения на съня при кърмачетата.

Противопоказания

Парацетамол не може да се използва с други инхибитори на COX-2, като нимезулид (Aulin, Nimesil и др.), Както и други лекарства, които засягат черния дроб. Противопоказанията включват чернодробно заболяване, включително възпалителна етиология, хемолитична анемия.

Странични ефекти

Парацетамолът във високи дози и в комбинация с алкохол е хепатотоксичен (токсичен за черния дроб). Кожни алергични реакции също могат да се появят, когато се приемат в нормални дози. Антидотът е ацетилцистеин, който обаче не преминава плацентарната бариера. Това е важно в случай на предозиране с чернодробна недостатъчност при бременна жена и плод. Ацетилцистеинът не прониква през черния дроб на плода.

Отравянето, причинено от предозиране на наркотици, е една от най-честите причини за остра чернодробна недостатъчност. Пациентът умира в рамките на няколко дни. Единственият изход е бързата трансплантация на черен дроб.

Експериментални проучвания показват, че парацетамолът не само облекчава главоболието, но също така е в състояние да премахне изразителността на емоциите, както отрицателни, така и положителни. Това означава, че човек изпитва радост, тъга и други емоции по-малко интензивно след лечение с това лекарство. Учените се опитват да разберат как се случва механизмът на емоционалната промяна.

Важно! Доказано е, че парацетамолът не само помага при скалпа, но и намалява плодовитостта.

Във втория триместър на бременността лекарството може да причини намаляване на нивото на половите хормони, което ще наруши развитието на детето в матката.

Помага ли парацетамолът при главоболие?

Парацетамолът е лекарство, което се използва от десетилетия и със сигурност ще бъде във всички домашни аптечки. Изглежда, че просто няма по-универсално, достъпно и по-евтино лекарство. Но дали Парацетамол е толкова безопасен и знаем ли кога и как да го използваме правилно??

Какво?

Парацетамолът е класически представител на аналгетици и антипиретици, нестероидни противовъзпалителни лекарства. Веществото е включено в групата на аналитите и има формулата ₈H₉NO₂. В западната медицина е известен като ацетаминофен (APAP). И тук той беше включен в списъка на жизненоважни и основни лекарства.

Външно прилича на бяло-розов кристален прах. От него фармацевтите допълнително приготвят незабавни смеси, сиропи, капсули, таблетки, ректални супозитории. За лечение на възрастни най-често се използва таблетната форма. Таблетките са опаковани в блистер или фолио и съдържат от 0,25 до 5 g от веществото.

  1. За какво помага Парацетамол?
  2. Възможен ли е парацетамол по време на бременност и кърмещи майки
  3. Помага ли парацетамолът при махмурлук??
  4. Парацетамол и хипертония: кой печели
  5. Възможно ли е децата да приемат парацетамол при главоболие?
  6. Дозировка

За какво помага Парацетамол?

Според анотацията към лекарството, лекарството се използва за:

  • топлина. Треска се появява при настинки, грип, отравяне. И тогава този антипиретик ефективно го намалява;
  • възпаление на носоглътката с вирусен, инфекциозен или бактериален характер, когато синдромът на болката е придружен от локална треска или треска;
  • главоболие от всякакво естество;
  • спортни и битови наранявания на връзки и сухожилия;
  • облекчаване на предменструалните симптоми.

Оптималната комбинация от аналгетични и антипиретични свойства прави лекарството универсален обитател на семейни аптечки.

Възможен ли е парацетамол по време на бременност и кърмещи майки

Лечението на бъдещите майки винаги е вълнуваща тема. Поради носенето на бебе, редица лекарства са строго забранени. А бременните жени също се нуждаят от облекчаване на болката и понижаване на температурата при настинки. В такива случаи е разрешен парацетамол. За разлика от аспирина и аналгина, той е по-безопасен.

Що се отнася до ефекта върху плода, няма категорична информация. Лабораторните изследвания не дадоха окончателен отговор, но доказаха, че веществото прониква през плацентарната бариера.

Западните учени са установили, че приемането на Парацетамол през третия триместър увеличава риска от хрипове, астма и алергични реакции при бебета. Но не са открити дефекти в развитието

Възможно ли е или не? Със сериозна заплаха и висока температура можете. За бременна или кърмеща майка безопасна доза се нарича 325-650 mg от лекарството с интервал между дозите най-малко 4 часа. Основната препоръка от педиатри и гинеколози е пълното отхвърляне на кафе, чай и кофеинови напитки, докато приемате Парацетамол. Кофеинът натрупва лекарство в кърмата и плацентата.

Максималната концентрация на лекарството настъпва 30-40 минути след приложението. Ето защо педиатрите съветват да вземете хапче веднага след хранене. Тогава шансовете са по-големи, че до следващата сесия концентрацията на лекарството ще падне..

При болка лекарите препоръчват приемането на по-безопасни аналгетици. Например, No-Shpa. При висока температура или висока температура при настинки първо опитайте да пиете много витамин С, билкови чайове с малини или липи и тоници. Ако облекчението не дойде, вземете Парацетамол, като започнете с хапче.

Когато приема лекарства, кърмещата майка трябва постоянно да следи състоянието на бебето. Ако той има обрив, дразнене или разстроен стомах, тогава спрете приема на Парацетамол.

Помага ли парацетамолът при махмурлук??

Има мнение, че след шумно парти с изобилие от алкохол, Парацетамол сутрин ще донесе облекчение. Но нали? Лекарите нямат право да приемат лекарството. Той облекчава болката и не дразни лигавицата на стомаха като аспирин.

Но тук си струва да припомним два нюанса:

  • Първо. Параграфи. - не е лек за алкохолна интоксикация. Не предизвиква детоксикация, не премахва токсините, не попълва баланса на сол и вода и не подобрява метаболизма. Така че не е достатъчно за махмурлук. Хапчето само ви кара да се чувствате по-добре, но не решава проблема.
  • Второ. Приемът му след пиене е тест за черния дроб. Когато се абсорбира, лекарството в редки случаи се превръща в невротоксично вещество, наречено формалдехид. Добавете ацеталдехид (веществото, в което алкохолът се е превърнал в тялото). Получаваме две опасни токсични смеси, които черният дроб и бъбреците трябва бързо да отстранят. Тоест, заедно с бързото избавяне от чара на махмурлука, интоксикацията на тялото се разтяга за допълнителни часове или дни..

Затова лекарите съветват да се запасите със специални лекарства преди парти или пиршество, а не да разчитате на класическото средство за облекчаване на болката.

Парацетамол и хипертония: кой печели

Парацетамолът беше сред различните хапчета за хронично високо кръвно налягане. Той няма отрицателен ефект върху компонентите на сърдечно-съдовата система, но не е в състояние да се конкурира напълно с готовите антихипертензивни лекарства.

Проблеми и усложнения след прием на Парацетамол с хипертония се появяват в 3 случая:

  1. Превишена е единична или дневна доза.
  2. Индивидуална непоносимост към фармацевтични продукти.
  3. Взаимодействие на таблетки и антихипертензивни лекарства.

Понякога дори приемът съгласно инструкциите не дава очаквания ефект и налягането не спада. Това се дължи на факта, че Парацетамол отслабва механизма на действие на антихипертензивните таблетки. Тоест той самият не вреди, а пречи на други средства да разрешат проблема..

В някои случаи пациентите с хипертония хвалят ефективността на Парацетамол, като отбелязват рязък спад на налягането след приема му. Това може лесно да бъде обяснено. По-конкретно, в този случай високото налягане провокира треска. С нормализиране на температурата и хипертонията отстъпи. Затова не препоръчваме напълно да заменим антихипертензивните лекарства с Парацетамол за пациенти с хипертония с опит..

Възможно ли е децата да приемат парацетамол при главоболие?

За лечение на деца лекарството се използва, само с определени тънкости. Дневната и единичната дозировка се изчисляват въз основа на възрастта и теглото на малкия пациент..

Фармацевтичната индустрия произвежда лекарството в различни форми. За най-малките идеалният вариант е Парацетамол в ректални супозитории. От 2 до 6 години те понижават температурата и облекчават болката с лечебен сироп.

От 6-годишна възраст, когато бебето може да погълне хапче без никакви проблеми, му се дава половин хапче, ако е необходимо. След 12 години децата се прехвърлят на възрастни, като се помни, че максималният брой хапчета не трябва да бъде повече от 6 броя на ден.

В допълнение към топлината и болката, той помага при различни изригвания с гной. За това лекарството не се приема през устата, а от него се прави маска. Този компрес помага и при юношески акне. Точно преди да нанесете върху лицето, проверете поносимостта на лекарството. За целта поставете малка маска върху кожата в областта на лакътя. Ако няма дразнене, обрив и зачервяване, тогава смело прилагайте маската на парацетамол допълнително.

Дозировка

Само лекар може правилно да изчисли ефективна, но безопасна дневна доза и продължителност на лечението. Обикновено се препоръчва да се пие не повече от 4 пъти на ден в обем от 500 до 1000 mcg. Продължителността на лечението с Парацетамол не трябва да надвишава 7 дни. В противен случай вместо антипиретичен и аналгетичен ефект получаваме негативни последици за бъбреците и черния дроб..

Възрастните могат да приемат до 0,5 g лекарство наведнъж, максималната доза е до 1,5 g наведнъж, 4 g на ден при условия на обилно пиене.

Деца под 12 години - до 2 g на ден за 4 дози. До 6 години до 2 g.

5 ситуации, при които парацетамолът помага при главоболие

Парацетамолът е може би най-популярното лекарство за главоболие. В този материал ще се опитаме да разберем какъв е механизмът му на действие, дали всеки може да приема тези хапчета, какви странични ефекти и противопоказания съществуват. Лекарството се предлага и отпуска без предварително написана рецепта; може да бъде закупено безплатно в почти всяка аптека..

  1. Помага ли лекарството?
  2. Механизъм на действие
  3. Състав и форма на освобождаване
  4. Дозировка
  5. Мога ли да пия по време на бременност и кърмене??
  6. Могат ли децата да пият
  7. Противопоказания
  8. Странични ефекти
  9. заключения

Помага ли лекарството?

У дома трябва да има Парацетамол. Той е ефективен не само при главоболие, но и при зъбобол, както и при повишена телесна температура и ARVI. Лекарството е в състояние да се разтвори напълно за около 20-30 минути. След това време човек ще почувства забележимо облекчение..

ВАЖНО! При постоянно приложение лекарството почти напълно губи своята ефективност. Освен това си струва да се помни, че парацетамолът само премахва причините, но не ги излекува..

Най-честите причини за главоболие са следните:

  1. повишено кръвно налягане;
  2. постоянен престой в стресово състояние;
  3. силно пренапрежение;
  4. магнитни бури и метеорологични капки;
  5. наранявания на врата и главата.

Често Парацетамол се предписва при остри респираторни вирусни инфекции и грип за намаляване на температурата. Лекарството бързо облекчава синдрома на болката, действието му се извършва директно върху точките на болка.

Механизъм на действие

Парацетамолът блокира две форми на COX ензима. Действието му се случва главно в централната нервна система..

Лекарството се използва главно за облекчаване на различни болки. Ефектът му по отношение на ангелските характеристики е подобен на аспирина.

Що се отнася до противовъзпалителния ефект, това лекарство е по-слабо. Вместо това се препоръчва също ибупрофен..

Друг аналог на лекарството е Citramon. Той спасява с болка в слепоочията.

Винаги обаче трябва да помните, че парацетамолът е неговата активна съставка. Други елементи влияят негативно на черния дроб..

Състав и форма на освобождаване

Основната активна съставка тук е, както беше споменато по-горе, парацетамол.

Допълнителни елементи тук са както следва:

  • картофено нишесте;
  • стеаринова киселина;
  • повидон;
  • желатин;
  • лактоза.

Ефектът от употребата на лекарството се постига поради факта, че процесът на синтез на клетки, отговорни за чувствителността към болка, е напълно инхибиран.

Парацетамолът се предлага главно под формата на обикновени таблетки. Има и свещички и интрамускулни инжекции. Има следните дозировки:

  • 200 mg;
  • 325 mg;
  • 500 mg.

Забележка: Таблетките се съхраняват в оригиналната опаковка на тъмно и сухо място. Оптималната температура трябва да варира от 15 до 25 градуса. Срокът на годност е не повече от три години.

Дозировка

Помислете за основните правила за прием на парацетамол:

  1. лекарството не се измива със сок, сладка вода, чай или кафе. Комбинацията с тях ще повлияе отрицателно на нормалното функциониране на черния дроб..
  2. при главоболие Парацетамол се използва максимум 3-4 пъти на удар. Еднократна доза не трябва да надвишава 500-1000 mg;
  3. таблетки не се пият повече от 2-3 дни.

Ако човек страда от хепатит, той има индивидуална непоносимост към определени компоненти, алергии и други хронични заболявания, тогава приемането на хапчетата трябва да бъде съгласувано с лекуващия лекар.

Важно! Таблетките могат да се приемат само след хранене. Препоръчително е да се яде поне лека храна и едва след това да се приема лекарство.

Мога ли да пия по време на бременност и кърмене??

Може ли лекарството да се използва за бременни жени? Парацетамолът е едно от малкото лекарства, които са официално одобрени за употреба по време на раждане на дете. Изследвания, проведени от лекари, показват, че няма отрицателен ефект върху женското тяло и развитието на плода..

В същото време не са изключени алергии. Когато приемате лекарство през първия и третия триместър, по-добре е предварително да се консултирате с гинеколог.

Лекарството е разрешено и по време на кърмене. Що се отнася до максималното съдържание на дадено вещество в млякото, то не надвишава 0,23 дози..

Когато приемате хапчета, кърмещите майки се съветват да не пият черен чай или кафе. Тези топли напитки причиняват увеличаване на съдържанието на парацетамол в кърмата. Ако има алергия, тя може да се появи при детето. В този случай приемането на Парацетамол трябва да се избягва.

Могат ли децата да пият

Лекарството може да се дава и на деца при главоболие и висока температура, но най-често лекарите съветват да се използва средство под формата на супозитории..

Производителите на аналози, като Panadol, разделят лекарството на възрастови категории, така че е по-лесно да решите, когато купувате тук..

Честотата на приема е еквивалентна на правилата за възрастни.

Лекарите отбелязват, че за детето ще бъде много по-трудно да понесе повишена температура и главоболие. В някои случаи таблетките могат да се дават на всеки четири часа, като се редуват с ибупрофен.

Противопоказания

Тъй като не е изключен отрицателен ефект върху черния дроб, има определена категория пациенти, които не могат да приемат лекарството:

  • хора, страдащи от алкохолизъм;
  • с някакъв вид хепатит;
  • пациенти с чернодробно увреждане и сърдечна недостатъчност;
  • тези, които имат повишен билирублинов индекс;
  • пациенти с бронхиална астма.

Предлагаме ви да гледате интересно видео:

Странични ефекти

Страничните ефекти ще се почувстват при грешна доза:

  1. бебетата могат да развият жълтеница;
  2. чернодробни колики;
  3. сърбеж и обриви по кожата;
  4. анемия;
  5. аритмия;
  6. хипогликемия;
  7. нефрит.

Дългосрочното медикаментозно лечение инхибира работата на нервната система, метаболитните процеси са нарушени, ендокринната система е засегната, може да възникне хормонално нарушение.

заключения

Така че, Парацетамол е универсално лекарство, използвано главно за лечение на главоболие. Ако обаче е причинено от сериозно заболяване, тогава трябва да потърсите източника на проблема. Когато синдромът на болката присъства в продължение на няколко дни, по-добре е да се консултирате с лекар..

Парацетамол за главоболие като доказано и безопасно лекарство

Най-популярните лекарства от домашната аптечка в борбата с това заболяване са парацетамол, цитрамон. На пръв поглед на мнозина изглежда, че парацетамолът е безвредно лекарство, което не се случва. Дали парацетамолът помага от главоболие, ще разберем с вас от статията.

Парацетамол инструкции за употреба при главоболие

Всички знаят, че това лекарство има антипиретични и аналгетични свойства. Следователно, благодарение на спомагателните аналгетични вещества, включени в състава, парацетамолът за главоболие може да помогне. Също така премахва зъбобол и мускулни болки, премахва усещането за студени тръпки.

Причините за заболяването могат да бъдат стрес, хронична умора, лош сън, умора, травма и температурни промени. Помага ли парацетамолът при главоболие? Отговорът на този въпрос е очевиден, той помага, но само не елиминира причината, а премахва самия синдром на болката.

Важно! Парацетамол може да се пие само след хранене и с много вода, а не с други течности (чай, кафе, алкохол, сода и др.)

Използвайте само ако е посочено. Ако има противопоказания, лекарството е забранено. Противопоказанията са за хора, които страдат от бъбречни и чернодробни заболявания, алкохолна зависимост, индивидуална непоносимост към отделните компоненти, съставляващи лекарството.

Комбинация с алкохол

Някои хора се интересуват от съвместимостта на лекарството с алкохолни напитки. Въпреки привидната безопасност на лекарството, Парацетамол не трябва да се смесва с алкохол: това засилва отрицателния му ефект върху черния дроб и може да причини развитието на хепатит или цироза. Дори и най-малките дози алкохол, смесени с парацетамол, водят до сериозни последици. Ако пиете много алкохол по време на лечението, може да имате проблеми с бъбреците, панкреаса и мозъка..

Парацетамолът и алкохолът са несъвместими

Парацетамолът и алкохолът са несъвместими, за да се избегнат усложнения, интервалът между приема им трябва да бъде повече от 4 часа, тъй като активното вещество на лекарството се екскретира от тялото след 3-4 часа. Въпреки това е разрешено само ограничено количество алкохол..

Така че, след 4-5 часа след приема на Парацетамол, можете да изпиете 100 мл водка, 400 мл вино или 1 литър бира. Лечението може да бъде възобновено само след като всички продукти на разпад на етилов алкохол са напуснали тялото..

В същото време, поради способността му да понижава кръвното налягане и да облекчава главоболието, лекарите препоръчват приема на Парацетамол за махмурлук. Това ви позволява бързо да нормализирате човешкото състояние. Трябва обаче да се вземе предвид фактът, че макар неразположението да отстъпва, приемането на лекарството забавя процеса на отстраняване на токсичните вещества от тялото. Ето защо, използвайки Парацетамол за махмурлук, е необходимо да приемате сорбенти..

Правила за прием на парацетамол при главоболие

Първото и основно правило, което трябва да се приложи във всеки случай, е да пиете лекарството само на пълен стомах. Приемът на таблетки е разрешен само ако пиете достатъчно вода. Тъй като веществата, съдържащи се в чая или кафето в комбинация с лекарството, могат да навредят на черния дроб, което вече е огромна тежест, когато парацетамолът се разпада.

Внимание! Продължителността на прием като упойка не трябва да надвишава три дни.

Лекарството не е съвместимо с всички лекарства, така че не трябва да вземате решение за комбинацията сами. По-добре е по време на приема на парацетамол, да спрете приема на друго лекарство или да преминете към аналози, които включват това лекарство, но като активно вещество и допълнени със спомагателни.

При лечение на деца

Може да се приема вече от 3 месеца в доза от 120 mg, под формата на супозитории или под формата на сироп.

От една година до 6 - 120-240 mg. След 6 години и до 12 дозировката се изчислява като 10 mg на 1 kg телесно тегло. Вече от 12 могат да се използват като възрастни. За деца се използва и като антипиретик или упойка.

Употребата не се препоръчва до 3 месеца. Необходимо е да се вземе предвид времевата рамка, не по-рано от 6 часа след приемане на първата доза от лекарството, като общо не повече от 3 пъти могат да се използват на ден.

Време на действие

поради бързото усвояване и разпадане в организма, той започва да действа бързо върху тялото, без да навреди на лигавицата на стомашно-чревния тракт. Независимо дали помага при главоболие или не, във всеки отделен случай. При умерена степен облекчение се усеща след 30 минути.

Но парацетамолът при главоболие с махмурлук е категорично противопоказан. Защото махмурлукът е резултат от отравяне на организма с алкохолни напитки. А приемането на това лекарство може само да влоши вашето благосъстояние. В този случай трябва да вземете друго лекарство или аспирин за главоболието..

Описание на лекарството

Най-популярното средство за главоболие е Парацетамол. Този избор се дължи на няколко фактора. Първо, това лекарство е доста евтино; можете да го купите в аптеките за 17-20 рубли за опаковка от 20 таблетки. На второ място, Парацетамол помага и за понижаване на температурата, което може да бъде съпътстващ симптом на главоболие, особено често при настинки. Трето, тези таблетки нямат пристрастяващ ефект при пациентите. Може да се използва и като дете.

Таблетките са с кръгла форма с разделяне в средата на две части, което намалява наполовина дозировката и дава възможност за по-ефективно регулиране на дозата. Цветът е бял или почти бял.

Счита се за антипиретично и анестезиращо средство, чиято активна съставка е парацетамол, а нишестето, лактозата и киселината (стеаринова) действат като спомагателни вещества..

Отзиви за прием на парацетамол при главоболие

Александра, на 25 години, Екатеринбург. Пиех хапчета, когато имах ARVI, треска и студени тръпки, болката изчезна. Видях три дни, в комбинация с други.

Людмила, на 32 години, град Владивосток. Пия изключително като антипиретик и стриктно според инструкциите. През цялото време не са наблюдавани алергични реакции или странични ефекти. Помага при главоболие по време на настинки.

Анастасия, 39-годишна, град Санкт Петербург. В дома винаги има аптечка, цялото семейство пиеше само за понижаване на температурата. Не знаех, че хапчетата помагат при умерена болка. Но искам да отбележа, че трябва да се пие само според инструкциите, като не се превишава дозата и просто да не се злоупотребява с каквито и да било лекарства.

Евгений, 31-годишен, град Киев. По съвет на приятели, това лекарство премахна главоболието след махмурлук. Не мога да кажа, че много помогнах, защото имаше усещане за тежест, само тя беше притъпена. И сега разбрах, че по принцип е противопоказан с алкохолни напитки. Но за мое щастие не получих никакви усложнения. От всички лекарства, които е приемал, той действа бързо и понижава температурата в случай на остри респираторни инфекции.

Състав и форма на освобождаване

Основната активна съставка тук е, както беше споменато по-горе, парацетамол.

Допълнителни елементи тук са както следва:

  • картофено нишесте;
  • стеаринова киселина;
  • повидон;
  • желатин;
  • лактоза.

Ефектът от употребата на лекарството се постига поради факта, че процесът на синтез на клетки, отговорни за чувствителността към болка, е напълно инхибиран.

Парацетамол се предлага под формата на ректални супозитории (80 или 150 mg от активното вещество), сироп (120 mg на 5 ml) и таблетки (200 или 500 mg). Активната съставка е парацетамол, който има аналгетично, антипиретично и слабо противовъзпалително действие. Показания за употреба:

  • зъбобол, главоболие;
  • треска, повишена телесна температура.

Механизмът на действие на Парацетамол се дължи на инхибирането на синтеза на простагландини, ефектът върху центъра на терморегулацията, разположен в хипоталамуса. Лекарството действа върху симптома, но не и причината за болката. Ненаркотичният аналгетик проявява аналгетични, противовъзпалителни, антипиретични ефекти. Той се абсорбира бързо и напълно, действа в рамките на 20-60 минути след поглъщане или след половин час при ректално приложение.

Противопоказания

Основните противопоказания за прием на "Парацетамол":

  • Пептична язва в остър стадий.
  • Алергични реакции към основната активна съставка и спомагателните компоненти на лекарството.
  • Бъбречна недостатъчност.
  • Заболяване на бъбреците.

Парацетамол за деца

Най-честото облекчаване на болката, давано на дете. Не е опасно, ако дозата се спазва стриктно. Децата консумират в различни форми и количества:

  • От 3 месеца до една година - под формата на сироп или свещи. До 120 mg.
  • От 1 до 6 години - в същите форми. 120-240 mg.
  • От 6 до 12 години - във всякакви форми. 10-15 mg на килограм телесно тегло на всеки шест часа.
  • След 12 години - като възрастен.

Децата не трябва да използват повече от 60 милиграма парацетамол на килограм телесно тегло на ден.

Това може да се направи не повече от четири пъти. Действието започва след половин час и продължава около четири.

Лекарите забраняват употребата на лекарството в ранна детска възраст.

Дозировка на лекарството

Винаги приемайте Вашето лекарство точно според указанията или според указанията на Вашия лекар. Дозата на лекарството зависи от възрастта и телесното тегло на пациента. Ако не сте сигурни в правилната употреба, по-добре е да се консултирате с лекар.!

Възрастни

Обичайната доза е 500-1000 mg на всеки 4 часа, ако е необходимо. Максимално можете да пиете до 3 g / ден.

Парацетамолът е, за разлика от аспирина, който причинява синдрома на Reye, безопасно лекарство, когато се приема в препоръчителната терапевтична доза, нежеланите ефекти се появяват рядко (по-малко от 0,1% от случаите). Въпреки това се изисква внимателно и точно дозиране, съобразено с индивидуалното дете..

Единичната препоръчителна доза таблетки Парацетамол е 10-15 mg / kg. Лекарството се приема при необходимост 3 пъти на ден (не повече от 4 пъти на ден), не по-рано от 4-6 часа след предишната доза. Общата дневна доза Парацетамол при деца не трябва да надвишава 60 mg / kg / ден.

Бременността не е пречка за приема на лекарството. Но някои проучвания показват, че употребата му през втория триместър (14-22 седмици) увеличава риска от крипторхизъм при момчетата. Това предупреждение обаче се отнася за продължителна употреба, еднократна употреба, за намаляване на температурата или облекчаване на мигрена, лекарството може да се пие.

Когато използвате Парацетамол по време на кърмене, малко количество от него преминава в млякото. Но това е незначително, поради което по време на кърмене употребата на лекарството не е противопоказана (при НВ, както по време на бременност, се препоръчва краткосрочен прием).

Странични ефекти

При продължителна употреба парацетамолът може да има странични ефекти:

  • от страна на кръвната система - анемия, тромбоцитопения, агранулоцитоза, левкопения, метхемоглобинемия;
  • от страна на отделителната система - бъбречна колика, асептична пиурия, гломерулонефрит;
  • от нервната система - повишена възбудимост или сънливост;
  • от страна на сърдечно-съдовата система - намаляване на контрактилитета на сърдечния мускул.
  • от храносмилателната система - гадене, болка в епигастриалната област, увреждане на черния дроб.

Понякога след прием на лекарството се появяват алергични реакции: сърбеж, кожни обриви, ангиоедем. За да се намалят страничните ефекти на парацетамола, лекарите от болница Юсупов предписват лекарството първоначално в минималната терапевтична доза и го увеличават с течение на времето. При липса на анестетичен ефект лекарството се отменя. Парацетамол трябва да се приема с повишено внимание при главоболие от бременни жени и жени, които кърмят.

Парацетамолът във високи дози и в комбинация с алкохол е хепатотоксичен (токсичен за черния дроб). Кожни алергични реакции също могат да се появят, когато се приемат в нормални дози. Антидотът е ацетилцистеин, който обаче не преминава плацентарната бариера. Това е важно в случай на предозиране с чернодробна недостатъчност при бременна жена и плод. Ацетилцистеинът не прониква през черния дроб на плода.

Отравянето, причинено от предозиране на наркотици, е една от най-честите причини за остра чернодробна недостатъчност. Пациентът умира в рамките на няколко дни. Единственият изход е бързата трансплантация на черен дроб.

Експериментални проучвания показват, че парацетамолът не само облекчава главоболието, но също така е в състояние да премахне изразителността на емоциите, както отрицателни, така и положителни. Това означава, че човек изпитва радост, тъга и други емоции по-малко интензивно след лечение с това лекарство. Учените се опитват да разберат как се случва механизмът на емоционалната промяна.

Във втория триместър на бременността лекарството може да причини намаляване на нивото на половите хормони, което ще наруши развитието на детето в матката.

Взаимодействие с други лекарства

Парацетамолът може да бъде особено отрицателен през първия триместър на бременността, когато се използва за лечение на главоболие и настинки. На всеки етап от първия триместър това лекарство засяга плода по различен начин:

  1. Ако парацетамол се използва преди третата седмица от бременността, излагането му може да доведе до спонтанен аборт. В този случай могат да се развият всякакви пороци, несъвместими с живота..
  2. След третата седмица и до края на втория месец по време на бременността, по време на употребата на лекарството, могат да възникнат някои дефекти на плода, които няма да го лишат от живота му, но в бъдеще могат да донесат много страдания на бебето.
  3. След третия месец до 18-та седмица на бременността парацетамолът може да доведе до развитие на различни генитални дефекти на плода. Наред с това, медикаментите през този период могат да причинят кървене както на плода, така и на бъдещата майка..

Ето защо, когато използвате парацетамол за лечение на главоболие при жени по време на бременност, най-добре е първо да се консултирате с лекари, за да премахнете негативните последици от употребата на това лекарство..

За повечето мъже и жени употребата на парацетамол в правилната доза по време на настинка или главоболие не причинява никакви странични ефекти. Затова лекарите препоръчват използването на това лекарство за облекчаване на болката в случай на настинка, тъй като то се е доказало добре..

Показания за назначаване

Инструментът перфектно ще помогне за облекчаване на главоболието, ще премахне проявите на невралгия. Лекарството може да помогне при зъбобол, който се появява както спонтанно, така и след стоматологична намеса. Така че, лекарите винаги препоръчват да държите таблетка от 500 mg под ръка, ако е изваден зъб. Обикновено, след като действието на анестезията отмине, именно Парацетамол удължава аналгетичния ефект.


Лекарите препоръчват премахването на лекарството и болката при остеоартрит, което значително притеснява хората с това заболяване. Специален ефект се постига в ранния период на атака, когато ставите тепърва започват да болят и се извиват. Приемайки хапчето, атаката се спира в началния етап. Можете също да използвате лекарството, ако се появи възпалено гърло, с развитие на треска, дискомфорт от възпалителни процеси, особено ако температурата се повиши. Но трябва да разберете, че естеството на дискомфорта в този случай е малко по-различно, следователно лечението на непосредствената причина за заболяването идва на ключови позиции по отношение на премахването на болката.

Принципът на ефекта на лекарството върху тялото

Парацетамолът има способността да облекчава температурата, да облекчава болката и да има противовъзпалителни ефекти. Неговият принцип на работа е да потиска простагландините, които са отговорни за развитието на възпалителния процес..

За облекчаване на треската лекарството влияе пряко върху центъра за регулиране на температурата на човешкото тяло, който се намира в хипоталамуса в мозъка..

След като лекарството се приеме от пациента, то се абсорбира в тънките черва и след това попада в кръвта. След това парацетамолът се разпределя в тъканите на цялото тяло. Изключение правят мастната тъкан и гръбначната тъкан..

Лекарството претърпява разрушаване в черния дроб и след това излиза от човешкото тяло с урина. Предлага се под формата на твърди и разтворими таблетки, под формата на прах за приготвяне на разтвор, суспензия, сироп или супозитории. Това лекарство се продава под други търговски наименования: Panadol, Efferalgan, Calpol.

Няма достатъчно изследвания за ефекта на Парацетамол върху главоболието, за да се каже със сигурност, че той наистина качествено облекчава спазмите. Учените обаче са склонни да вярват, че лекарството има ефект върху централната нервна система, като по този начин елиминира болката, локализирана в главата.

Поради действието върху серотониновите рецептори на гръбначния мозък ефектът на облекчаване на болката се увеличава. Лекарството може да се счита и за противовъзпалително..

Абсорбиращото действие намира своето място главно в тънките черва. Метаболизира се в черния дроб.

Парацетамол при главоболие се използва като обезболяващо или антипиретично средство. Не е необходимо да се комбинира с други таблетки, които съдържат същата активна съставка, а именно самия парацетамол.

Нежелани реакции се наблюдават при взаимодействие с каквито и да било вещества, в които има етанол в състава - това са лекарства, тоест тинктури или сиропи и алкохолни продукти. Следователно е необходимо да се откаже тази категория лекарства и алкохолни напитки, докато приемате лекарството..

Не приемайте с тези лекарства, които съдържат фенобарбитал - например, Corvalol, Valocordin.

Инхибиторите на обратното поемане на серотонин също са нежелани за употреба с парацетамол при болки в главата. Например, тази група може да включва Сертралин.

Преди да използвате таблетките, е необходимо да кажете на лекаря кои лекарства вече се използват от пациента..

Обърнете специално внимание на:

  • Холестирамин.
  • Фенитоин.
  • Барбитурати.
  • Изониазид.
  • Карбамазепини.

Също така, трябва да се внимава паралелно с глюкокортикостероидни хормони, антикоагуланти, антитромбоцитни средства..

Изследователите смятат, че употребата на това лекарство от бременна жена може да повлияе на неспадналите тестиси при новородено момче. Също така, при постоянна употреба съществува вероятност от заболяване като бронхиална астма..

Други нежелани реакции:

  • лошо съсирване на кръвта;
  • нарушение на концентрацията на кръвни клетки;
  • инфекции на този фон;
  • алергии.

Случаите са доста редки.

Парацетамолът има антипиретично, аналгетично и леко противовъзпалително действие. Лекарството инхибира възбудимостта на центъра за терморегулация, инхибира производството на простагландини, възпалителни медиатори. След перорално приложение парацетамолът бързо се абсорбира в червата и прониква във всички телесни тъкани. Той се разлага в черния дроб, отделя се предимно чрез бъбреците.

Парацетамолът може да има противовъзпалително, антипиретично и аналгетично действие. Механизмът на неговия ефект се основава на инхибирането на синтеза на простагландини чрез потискане на центъра на терморегулация в хипоталамуса. Таблетките обикновено се абсорбират напълно в храносмилателната система. Резултатът става забележим в рамките на половин час. Продължителността на действието трае около 3-4 часа.

Парацетамоловите таблетки имат ниска противовъзпалителна активност, лишавайки ги, за разлика от нестероидните противовъзпалителни лекарства, от странични ефекти, като дразнене на стомашната лигавица или дисбаланс във водно-минералния баланс.

По отношение на неговата безопасност, използването на парацетамол от главата като болкоуспокояващо е много добро средство. Вярно е, че ще се види положителен резултат, ако се спазва правилната норма на потребление. Това се дължи на правилно избраната доза и продължителността на употребата на наркотици..

Ефективността на парацетамола се крие в правилната доза, а не в производителя или ярката опаковка.

Купувайки парацетамол от главоболие в аптека, можете да се сблъскате с много аналози. Разликата в цената често ще бъде значителна. В допълнение към таблетките, с които сме свикнали, са разработени течни лекарства. Това могат да бъдат сиропи, разтвори, незабавни прахове и супозитории. Препоръчва се течните препарати да се затоплят леко до състояние, съответстващо на телесната температура.

Това ще им позволи да смилат по-добре и ще им позволи да имат положителен ефект по-бързо. Често лекарят предписва използването на супозитории за деца през нощта. Супозиториите не са толкова активни, колкото всички тези лекарства, които се използват вътрешно. Затова те се използват при ниски температури. Въвеждайки супозитории ректално, трябва да запомните, че еднократната доза също е голяма скорост, в размер на 20-25 mg / kg. Струва си да се помни, че колкото по-висока е телесната температура, толкова по-бавно ще се получи абсорбцията на лекарството в червата..

Инструкции

Лекарството се предлага под формата на бели непокрити таблетки, капсули, под формата на супозитории, суспензии.

В съответствие с инструкциите за употреба, обичайната единична доза е 500-1000 mg. Приемът може да се повтори след 4-6 часа. Максималната дневна доза, препоръчана за възрастни, е 4 г. Дозировките за деца се предписват от лекар. Обикновено се препоръчват 10-15 mg / kg телесно тегло на детето, максимум 50 mg / kg / ден.

Парацетамолът е изобретен през 1893 г. и е пуснат в продажба като лекарство, отпускано по лекарско предписание през 1953 г. Той се продава като извънборсово лекарство едва през 1959 г..

Днес Парацетамол се използва като лекарство без рецепта за облекчаване на болката и повишена температура..

В дози, открити в лекарства без рецепта, Парацетамол обикновено се използва за облекчаване на болка и неприятни състояния, свързани със следните проблеми:

  • главоболие (особено мигрена, напрежение главоболие);
  • мускулни болки (например при пренапрежение, дислокации, спортни наранявания);
  • болка в гърба;
  • зъбобол;
  • артрит (включително остеоартрит);
  • симптоми на грип и настинка;
  • трескави състояния.

Противопоказания

Противопоказанията за употребата на парацетамол включват преди всичко възможността за алергична реакция към активното вещество. Не трябва да приемате лекарството няколко дни подред, освен ако подобна употреба не е препоръчана от лекар.

Парацетамол за главоболие и други проблеми, за които се използва, не може да се използва с други инхибитори на COX-2, като нимезулид (Aulin, Nimesil и др.) И други лекарства, за които е известно, че имат ефект върху черния дроб. Противопоказанията включват наличието на сериозно заболяване или остро възпаление на черния дроб. Лекарството също не трябва да се използва при хемолитична анемия (вид анемия).

Преди да приемете Парацетамол, говорете с Вашия лекар за следните ситуации и състояния:

  • прием на други лекарства, съдържащи парацетамол - едновременната употреба на средства с тази активна съставка може да причини сериозно увреждане на черния дроб;
  • наличие на бъбречно или чернодробно заболяване с всякаква тежест или степен (включително синдром на Gilbert или хепатит, т.е. възпаление на черния дроб);
  • дефицит на ензима глюкоза-6-фосфат дехидрогеназа;
  • хемолитична анемия (необичайно разграждане на червените кръвни клетки);
  • редовна или прекомерна консумация на алкохол (не приемайте повече от 4 таблетки на ден);
  • астма;
  • свръхчувствителност към ацетилсалицилова киселина;
  • дехидратация на организма;
  • хронично недохранване.

Не приемайте Парацетамол за главоболие продължително време или при по-високи дози, без да се консултирате с Вашия лекар. Неконтролираният прием е изпълнен с редица усложнения:

  • Дългосрочната употреба на високи дози болкоуспокояващи, включително парацетамол, може да причини лекарствено индуцирано главоболие. Не увеличавайте дозата на лекарството си за лечение на този тип цефалалгия.
  • Редовното използване на аналгетици, особено комбинация от различни болкоуспокояващи, може да доведе до трайно увреждане на бъбреците, включително бъбречна недостатъчност.
  • Внезапното спиране на продължителната употреба на високи дози болкоуспокояващи може да доведе до главоболие, умора, мускулна болка, нервност и други физически прояви като гадене, изпотяване, сърцебиене и бледност (наречени вегетативни симптоми). Тези признаци изчезват в рамките на няколко дни. През това време не приемайте болкоуспокояващи, без да се консултирате с Вашия лекар.

Странични ефекти

Рядко се регистрират отрицателни ефекти при прием на лекарството (засяга lt; 1 на 10 000 пациенти). Те включват: