Основен > Усложнения

Многостранното хапче. За какво използват лекарите аспирин??

Лекарството, което е известно от повече от 100 години, често се нарича така нареченият „златен фонд“ на лекарствата. И това не е случайно. Въпреки факта, че лекарството на основата на ацетилсалицилова киселина е включено в категорията на нестероидните противовъзпалителни лекарства, то се използва широко в други медицински области..

История на появата

Ацетилсалициловата киселина се появява през 19 век. През 1847 г. е построена първата фабрика за салицилат. И през 1888 г. е създаден първият фармацевтичен отдел за разработване на салицилова киселина. Основното предимство на такъв инструмент е неговата ниска цена. Основният недостатък е много токсични свойства, които изискват подобрения. Така учените стигнаха до заключението, че са измислили по-безопасен вариант..

Основната цел

Основната цел на ацетилсалициловата киселина е да намали температурата в случай на треска. За тези цели много хора го държаха в домашните си аптечки. Лекарството се бори добре с треска, като блокира синтеза на простагландини. Температурата намалява, както казват специалистите, поради разширяването на кръвоносните съдове в кожата.

Освен това ацетилсалициловата киселина облекчава болката. Това е възможно поради наличието на периферен и централен компонент в аспирина. Поради увеличаването на простагландините, чувствителността на нервните окончания също започва да се увеличава. А аспиринът намалява броя на невротрансмитерите, в резултат на което болката изчезва.

За сърцето и кръвоносните съдове

Днес аспиринът често се предписва при лечение на сърдечно-съдови заболявания. Смята се, че има антитромбоцитни свойства, тоест може да намали риска от образуване на кръвни съсиреци. „Аспиринът се счита за златен стандарт сред антитромбоцитните лекарства за лечение на пациенти със сърдечно-съдови заболявания, свързани с атеросклероза. Първоначално е създаден за други цели, но клиничните наблюдения показват ефективността му при пациенти с ангина пекторис (ангина пекторис).

Защо е ефективен? В развитието на клинични усложнения на атеросклерозата тромбозата заема важно място, т.е. холестеролните плаки по време на образуването на микропукнатини привличат тромбоцитите и други клетки, възниква възпалителен процес и плаката става атеротромботична, което причинява вазоконстрикция. Аспиринът намалява адхезията на тромбоцитите към плаката и риска от усложнения. Неговата ефективност е доказана при пациенти със сърдечно-съдови заболявания. Но без тяхното присъствие приемът на такова лекарство предизвиква противоречия в научните среди. За да се получи желаният ефект, той трябва да се приема дълго време, а кардиолог, терапевт, кардиохирург, невролог и ендокринолог могат да предписват такова лекарство в сложна терапия “, казва професор, д.м., експерт от Лигата на здравеопазването Мехман Мамедов.

Срещу онкологията

Друга област на приложение на аспирина е онкологията. Учените са провели много години изследвания, по време на които е установено, че определена доза аспирин може да служи като профилактика на рака. В същото време механизмът на противоракови свойства не е напълно изяснен..

Беше установено, че съществува риск от развитие на рак на дебелото черво, ректума и стомаха с 20%. В този случай противораковият ефект се наблюдава при много продължителна употреба на лекарството (15 години). И можете да го използвате само според указанията на лекар. Освен това изследванията показват, че приемането на аспирин може леко да намали риска от рак на гърдата и простатата. Трябва да се разбере, че рисковете от приема на аспирин са доста високи и затова е необходима консултация със специалист..

Лек срещу махмурлук

Аспиринът често се използва като лекарство за махмурлук. Започва да действа бързо и помага на тялото да се възстанови по-бързо. Първо, той разрежда кръвта, поради което циркулира по-бързо и осигурява на клетките глюкоза и кислород. Той също така помага за разтварянето на микросъсиреци, облекчава синдрома на болката, включително в мускулите. В същото време ацетилсалициловата киселина не влияе по никакъв начин на разграждането на етила, съответно не се бори със самата интоксикация. Аспиринът само помага за подобряване на общото състояние на човек.

Потенциална вреда

Важно е да не забравяме, че лекарството на основата на ацетилсалицилова киселина съвсем не е безвредно. И въпреки факта, че се продава без рецепта, предлага се свободно в аптеките и е изключително евтин, не бива да злоупотребявате с него..

Също така, не практикувайте приема на аспирин по време на бременност, особено през 1 и 3 триместър. В първия случай аспиринът може да доведе до образуване на фетални малформации. През 3 триместър провокира развитието на тежки бъбречни дефекти при дете.

Аспирин таблетки: инструкции, цени и ревюта

Инструкциите за употреба на аспирина се отнасят до НСПВС (нестероидни противовъзпалителни лекарства). Лекарството е общото наименование на ацетилсалициловата киселина. Обикновени и ефервесцентни таблетки в доза от 100 mg, 500 mg, упс, кардио (сърдечни) се предписват за разреждане на кръвта, облекчаване на болка и треска при възрастни и деца.

  1. Форма на издаване и състав
  2. фармакологичен ефект
  3. За какво помага аспиринът?
  4. Инструкции за употреба
  5. Противопоказания
  6. Странични ефекти
  7. Деца, по време на бременност и кърмене
  8. специални инструкции
  9. Лекарствени взаимодействия
  10. Аналози на лекарството Аспирин
  11. Условия за почивка и цена

Форма на издаване и състав

Следните форми на лекарства могат да бъдат намерени в аптеките:

  • Таблетки 100 mg и 500 mg.
  • Таблетки 100 mg и 300 mg (Aspirin Cardio).
  • Ефервесцентни водоразтворими таблетки аспирин - 500 mg (Upsarin UPSA, Aspirin 1000).

фармакологичен ефект

Лекарството Аспирин принадлежи към групата на нестероидни противовъзпалителни лекарства. Ацетилсалициловата киселина, която е активната съставка на лекарството, има подчертан аналгетичен, противовъзпалителен и антипиретичен ефект. Механизмът на терапевтичното действие на лекарството е да инхибира циклооксигеназните ензими, които пряко участват в синтеза на простагландини.

При използване на доза аспирин от 500 mg до 1000 mg, агентът се използва като антипиретик при настинки или грип, както и аналгетик при артралгия, миалгия и други болки. Също така, ацетилсалициловата киселина има способността да инхибира агрегацията на тромбоцитите, като блокира синтеза на медиатора тромбоксан А2 в тромбоцитите.

За какво помага аспиринът?

Показанията за употреба на лекарството включват следните състояния:

  • болки в мускулите и ставите;
  • болки в гърба;
  • главоболие;
  • умерена болка с възпаление на ставите;
  • алгодисменорея;
  • ТОРС и настинки;
  • възпалено гърло, причинено от настинка;
  • зъбобол.

Инструкции за употреба

Аспиринът се предписва според индивидуален режим на терапия. За възрастни единичната доза варира от 40 mg до 1 g, дневно - от 150 mg до 8 g; честота на приложение - 2-6 пъти на ден. Препоръчителната единична доза за възрастни е 100 mg, дневната доза е 300 mg (3 таблетки на ден).

Инструкциите за употреба на аспирина препоръчват прием след хранене с много вода. Курсът на лечение не трябва да надвишава 7-10 дни при липса на нежелани странични ефекти. По-продължителната терапия изисква консултация с Вашия лекар..

Предписването на аспирин на деца е възможно само след консултация с лекар, като се вземе предвид възможният риск от развитие на синдром на Reye - много рядко, животозастрашаващо състояние, придружено от развитие на енцефалопатия и мастна дегенерация на черния дроб. Препоръчителни дози за деца:

  • от 2 до 3 години - 100 mg / ден (1 таблица);
  • от 4 до 6 години - 200 mg / ден (2 таб.);
  • от 7 до 9 години - 300 mg / ден (таблица 3).

Противопоказания

Аспиринът има следните противопоказания:

  • ринит;
  • язва на стомаха;
  • бъбречно и / или чернодробно увреждане;
  • стомашно-чревно кървене; хемофилия;
  • I и III триместър на раждането на дете и периода на кърмене;
  • възраст до 15 години;
  • дефицит в организма на витамин К.

Свръхчувствителността към ацетилсалицилова киселина може да причини нежелани реакции.

Странични ефекти

  • Кожен обрив, уртикария, оток на Квинке, анафилактичен шок, бронхоспазъм.
  • Гадене, болка в епигастриалната област, язвени ерозивни лезии на стомашно-чревния тракт, стомашно-чревно кървене.
  • Анемия.
  • Шум в ушите и световъртеж.

Деца, по време на бременност и кърмене

Противопоказан през първия и третия триместър на бременността, както и по време на кърмене. През II триместър на бременността се предписва с повишено внимание. В детска възраст Аспиринът е противопоказан при деца под 15-годишна възраст поради риск от развитие на синдром на Reye.

специални инструкции

Аспиринът може да предизвика реакции на свръхчувствителност (например пристъп на бронхиална астма (БА) или бронхоспазъм). Рисковите фактори са анамнеза за астма, полипи в носа, треска, хронични бронхо-белодробни заболявания, случаи на алергии (кожни прояви на алергии, алергичен ринит).

ASA е в състояние да увеличи склонността към кървене, което се дължи на неговия инхибиторен ефект върху агрегацията на тромбоцитите. Това трябва да се вземе предвид при предписване на лекарството на пациенти, които трябва да бъдат подложени на операция (включително незначителна, например екстракция на зъб).

Лекарството се спира 5-7 дни преди операцията. Лекарят трябва да бъде информиран, че пациентът е приемал аспирин преди операцията.

Лекарството намалява отделянето на пикочна киселина от тялото, което при предразположени пациенти може да провокира остър пристъп на подагра.

Лекарствени взаимодействия

Аспиринът намалява ефективността на антихипертензивните лекарства, урикозуричните лекарства и диуретиците.

При едновременната употреба на ацетилсалицилова киселина с глюкокортикостероиди, препарати, съдържащи етилов алкохол и алкохолни напитки, се увеличава отрицателният ефект на аспирина върху лигавицата на стомашно-чревния тракт и се увеличава рискът от вътрешно кървене.

Антиацидите, съдържащи магнезий или алуминиев хидроксид, нарушават абсорбцията на AC киселина от стомашно-чревния тракт.

Лекарството усилва ефектите на НСПВС, наркотични аналгетици, токсичността на метотрексат, активността на хипогликемичните средства за перорално приложение, индиректни антикоагуланти, хепарин, сулфонамиди, инхибитори на агрегацията на тромбоцитите и трийодтиронин.

Ацетилсалициловата киселина повишава концентрацията на барбитурати, дигоксин и литиеви препарати в кръвния серум.

Аналози на лекарството Аспирин

Аналозите се определят по структура:

  1. Таспир.
  2. Буферин.
  3. Аспинат.
  4. Ацетилсалицилова киселина Кардио.
  5. Ацилпирин.
  6. Аспирин 1000.
  7. Анопирин.
  8. Тромботичен АСС.
  9. Азсбирин.
  10. Ацекардол.
  11. Уолш-асалгин.
  12. Ацетилсалицилова киселина.
  13. Zorex Morning.
  14. Микристин.
  15. Тромбопол.
  16. Аспикор.
  17. CardiASK.
  18. Upsarin UPSA.
  19. Аспирин Кардио.
  20. Ацентерин.
  21. ПОПИТАЙ кардио.
  22. Колфарит.

Условия за почивка и цена

Средната цена на Аспирин (ефервесцентни таблетки 500 mg №12) в Москва е 259 рубли.

Предлага се без рецепта. Лекарството трябва да се съхранява на сухо място при температура не по-висока от 30 ° С. Срок на годност - 5 години.

Таблетки 100 или 500 mg "Аспирин": инструкции за употреба

"Аспирин" е противовъзпалително лекарство. Синонимът на лекарството е "Ацетилсалицилова киселина", която е ефективно антипиретично и аналгетично средство. "Аспирин" инструкции за употреба предписват да се вземат при високи температури, той се пие за разреждане на кръвта.

Сортове и състав

Лекарството се произвежда под формата на ефервесцентни и стандартни таблетки за вътрешно приложение. Активната съставка е ацетилсалицилова киселина. В таблетките съдържанието му е 100 или 500 mg. Инструкциите за употреба са включени в кутията с лекарството.

Терапевтично действие

Свойствата на лекарството "Аспирин", от което помага за облекчаване на треска и болка, зависят от действието на активния елемент. Ацетилсалициловата киселина има антиагрегативен ефект, спира функционирането на ензимите, които възбуждат болковите импулси, повишават температурата и провокират възпалителния процес. По този начин лекарството елиминира симптомите на болка, възпаление и треска, независимо в коя област на тялото се появяват..

Поради липсата на ефект върху центровете за болка, лекарството е включено в групата на ненаркотичните болкоуспокояващи. В малки количества аспиринът проявява антиагрегатни свойства. Намалявайки съсирването на кръвта, той предотвратява образуването на кръвни съсиреци в кръвоносните съдове. Когато се използват големи дози, към тромбоцитните свойства се добавят антитромбоцитни, аналгетични и противовъзпалителни свойства, които са странични ефекти при тромбоза.

Какво помага на "Аспирин"?

Вземете лекарство за следните показания:

  • леки и умерени състояния на болка;
  • миалгия;
  • ревматични патологии;
  • невралгия;
  • главоболие;
  • артрит,
  • мигрена;
  • менструални болки;
  • повишена температура за инфекции и ARVI;
  • зъбобол;
  • ревматична хорея;
  • перикардит;
  • лекарството се приема за предотвратяване на инсулт, инфаркт, емболия, тромбоза.
  • Инструкции за употреба

    Лекарството "Аспирин" се предписва на възрастни пациенти и юноши след 15 години. Има някои разлики в употребата на ефервесцентни таблетки и техните вътрешни аналози.

    Как да приемате аспирин перорални таблетки

    Инструкциите за употреба предписват таблетките с голям обем течност. Консумира се само след хранене, може да се дъвче (лекарството има кисел вкус). За профилактика на тромбоза се препоръчват ниски дози от 100 до 300 mg на ден. За облекчаване на температурата и премахване на болката лекарството се пие в обем от 300 mg - 1 g на ден. Не можете да използвате повече от 2 таблетки наведнъж, 6 единици на ден. Пациенти на възраст над 60 години могат да пият не повече от 4 таблетки. Паузата между грундовете трябва да бъде 4 или повече часа.

    Основата на медицинския контрол за болка може да се пие "Аспирин" в продължение на 7 дни, при температура - до 3 дни. Ако симптомите продължават, трябва да посетите лекар за точна диагноза и по-нататъшно лечение..

    Ефервесцентни таблетки "Аспирин"

    Лекарството се разтваря в 200 ml топла вода непосредствено преди употреба. Не се препоръчва съхранението на разтвора за дълго време. За еднократна употреба можете да разтворите 1 g от лекарството (2 таблетки). Следващата среща е възможна не по-рано от 4 часа по-късно. Дозировката е същата като при перорално приложение на лекарството. Продуктът може да се използва независимо от храненето.

    Противопоказания

    Забранено е употребата на таблетки аспирин, когато:

    • аспирин бронхиална астма или триада;
    • язвени и ерозивни влошени аномалии на стомашно-чревната система;
    • хеморагична диатеза;
    • деца и юноши под 15 години;
    • с повишена чувствителност към салицилати;
    • през 1 и 3 триместър на бременността.

    Странични ефекти

    Приемът на лекарства е изпълнен с появата на неприятни реакции на тялото. Прегледите на пациентите показват, че най-често след употреба на лекарството те са били наблюдавани:

    • гастрит със синдром на болката;
    • диария;
    • гадене;
    • обостряне на язвата;
    • намален апетит.

    По-рядко нежеланите реакции се проявяват под формата на:

    • алергичен обрив;
    • увреждане на слуха;
    • намаляване на зрителната острота;
    • виене на свят.

    При продължителна употреба на лекарството може да се развие чернодробна или бъбречна недостатъчност, може да се отвори стомашно кървене.

    Аналози и цена

    Подобен ефект се осигурява от лекарства: "Fluspirin", "Upsarin Upsa", "Taspir", "Atsbirin", "Asprovit", "Acetylsalicylic acid". Можете да закупите таблетки аспирин, чиято цена е 180 - 250 рубли за 20 броя, в аптеката. Цената на аналога "Aspirin Cardio" е сравнима.

    Условия за освобождаване и съхранение

    Предлага се от аптеките без рецепта.

    Лекарството Аспирин трябва да се съхранява на място, недостъпно за деца, при температура не по-висока от 30 ° C. Срок на годност - 5 години.

    Мнения на пациентите

    Повечето от рецензиите са свързани с използването на инструмента "Аспирин" за нестандартни цели. Използва се в рецепти за маски за лице. В този случай се наблюдава добър ефект. Лекарството премахва възпалението, акнето, прави кожата чиста и красива.

    Много хора говорят за ефективността на Аспирин Кардио, от който приемат лекарството за предотвратяване на миокарден инфаркт и мозъчни кръвоизливи. Пациентите посочват, че след употребата му сърдечната функция и общото благосъстояние се подобряват. Агентът се понася добре и е безопасен за храносмилателния тракт. Този факт се потвърждава от анализи.

    Аспирин

    Аспирин: инструкции за употреба и рецензии

    Латинско наименование: Аспирин

    ATX код: N02BA01

    Активна съставка: ацетилсалицилова киселина (ацетилсалицилова киселина)

    Производител: Bayer Bitterfeld GmbH (Германия)

    Актуализация на описанието и снимката: 21.08.2019

    Цени в аптеките: от 70 рубли.

    Аспиринът е нестероидно противовъзпалително лекарство, ненаркотичен аналгетик с антипиретично действие.

    Форма на издаване и състав

    Лекарствена форма на аспирин - таблетки: кръгли, бели, двойноизпъкнали, скосени по ръба, от едната страна на таблетката надписът "ASPIRIN 0,5", от другата - отпечатък под формата на търговска марка ("Байер кръст") (10 бр. в блистери, 1, 2 или 10 блистера в картонена кутия).

    Състав на 1 таблетка:

    • активно вещество: ацетилсалицилова киселина - 500 mg;
    • помощни компоненти: царевично нишесте, микрокристална целулоза.

    Фармакологични свойства

    Фармакодинамика

    Ацетилсалициловата киселина (ASA) принадлежи към нестероидни противовъзпалителни лекарства (НСПВС). Характеризира се с противовъзпалителни, антипиретични и аналгетични ефекти, което е свързано с инхибиране на циклооксигеназните ензими, които играят важна роля в синтеза на простагландини.

    ASA в дозовия диапазон от 0,3–1 g се използва за намаляване на температурата при пациенти с остри респираторни вирусни инфекции и грип и за намаляване на мускулни и ставни болки. Това вещество инхибира агрегацията на тромбоцитите, като блокира производството на тромбоксан А2 в тромбоцитите.

    Фармакокинетика

    След перорално приложение ASA се абсорбира бързо и почти 100% от стомашно-чревния тракт. Основният фармакологично активен метаболит, в който активното вещество преминава в резултат на биотрансформация, е салициловата киселина.

    Максималната концентрация на ASA в кръвната плазма се достига за около 10-20 минути. За салицилатите тази цифра варира от 20 до 120 минути. ASA и салициловата киселина се свързват почти изцяло с протеините в кръвната плазма и бързо се разпределят в тялото. Салициловата киселина преминава през плацентарната бариера и се определя в кърмата.

    По-нататъшният метаболизъм на салициловата киселина се извършва главно в черния дроб. В резултат на метаболитните процеси се образуват салицилфенол и салицилацил глюкурониди, както и салицилурова, гентизинурова и гентизинова киселини.

    Фармакокинетичните параметри, свързани с елиминирането на лекарството, са дозозависими, тъй като неговият метаболизъм се определя от активността на чернодробните ензими. Полуживотът зависи и от дозата: когато приемате Аспирин в ниски дози, той е 2-3 часа, а когато приемате високи дози, се увеличава до 15 часа. ASA и неговите метаболити се екскретират главно с урината.

    Показания за употреба

    • Остра мигренозна атака;
    • Ревматични заболявания;
    • Треска, придружаваща инфекциозни и възпалителни заболявания;
    • Болков синдром от различен произход.

    Противопоказания

    • Бронхиална астма, провокирана от приема на салицилати и нестероидни противовъзпалителни лекарства;
    • Ерозивни и язвени заболявания на стомашно-чревния тракт в остра фаза;
    • Хеморагична диатеза;
    • Едновременна употреба на аспирин с метотрексат със седмична доза от 15 mg;
    • I и III триместър на бременността;
    • Възраст до 15 години;
    • Свръхчувствителност към салицилати.

    Необходимо е известно внимание при предписване на таблетки аспирин на пациенти, страдащи от подагра, хиперурикемия, стомашно-чревни язви или стомашно-чревни кръвоизливи (в анамнеза), нарушена чернодробна и бъбречна функция, хронични респираторни заболявания, бронхиална астма, сенна хрема, полипоза на носната лигавица и също и за жени през II триместър на бременността.

    Инструкции за употреба на аспирин: метод и дозировка

    Еднократна доза Аспирин се приема 3 пъти на ден, интервалът между дозите е 4-8 часа. Пациентите с нарушена чернодробна и бъбречна функция трябва или да увеличат интервала между дозите, или да намалят дозата.

    С висока температура, синдром на болката, ревматични заболявания, еднократна доза за възрастни и деца над 15 години е 0,5-1 g (дневна доза - не повече от 3 g).

    Таблетките трябва да се приемат след хранене, да се поглъщат цели и да се измиват с вода..

    Употребата на аспирин не трябва да продължи повече от три дни като антипиретик, повече от седмица като аналгетик.

    Странични ефекти

    Употребата на аспирин може да причини следните нежелани реакции:

    • Гадене, болка в епигастриалната област, язвени ерозивни лезии на стомашно-чревния тракт, стомашно-чревно кървене;
    • Шум в ушите и световъртеж;
    • Анемия;
    • Кожен обрив, уртикария, оток на Квинке, анафилактичен шок, бронхоспазъм.

    Предозиране

    Предозирането на аспирин с умерена тежест се проявява със симптоми като замъглено съзнание, главоболие, замаяност, гадене, повръщане, увреждане на слуха, шум в ушите. В повечето случаи те изчезват при намаляване на дозата на лекарството..

    Силното предозиране на лекарството се характеризира с прояви като тежка хипогликемия, дихателна недостатъчност, хипервентилация, треска, кардиогенен шок, дихателна алкалоза, кетоза, метаболитна ацидоза, кома.

    В случай на прием на аспирин в много високи дози, пациентът е хоспитализиран. Препоръчва се прием на активен въглен и постоянно проследяване на киселинно-алкалния баланс, както и алкална диуреза, която се провежда, докато рН на урината е в диапазона 7,5–8 [принудителната алкална диуреза се счита за ефективна, ако в резултат на процедурата съдържанието на салицилат в кръвта надвишава 500 mg / l (3,6 mmol / L) при възрастни пациенти и 300 mg / L (2,2 mmol / L) при деца]. При необходимост се извършват сесии за промиване и хемодиализа. Лечението включва също симптоматично лечение и заместване на течности..

    специални инструкции

    Аспиринът усилва ефекта на други НСПВС и наркотични аналгетици, хипогликемични средства, индиректни антикоагуланти, хепарин, сулфонамиди, трийодтиронин; повишава токсичността на метотрексат; намалява ефекта на урикозурични лекарства, антихипертензивни лекарства и диуретици.

    Етанолът и GCS усилват увреждащия ефект на аспирина върху стомашно-чревната лигавица, увеличавайки вероятността от развитие на стомашно-чревно кървене.

    Ацетилсалициловата киселина увеличава плазмената концентрация на литиеви препарати, барбитурати и дигоксин.

    Влияние върху способността за управление на превозни средства и сложни механизми

    Според инструкциите аспиринът не влияе върху способността за шофиране или извършване на потенциално опасни видове работа, които изискват висока концентрация на внимание и бързи реакции..

    Приложение по време на бременност и кърмене

    Отделни ретроспективни епидемиологични проучвания показват, че употребата на ASA през първия триместър на бременността увеличава риска от развитие на вродени дефекти (включително цепнатина на небцето и сърдечни дефекти). Резултатите от други проучвания, в които са участвали 32 000 двойки майка-дете, предполагат, че приемът на аспирин в терапевтични дози, които не надвишават 150 mg на ден, не увеличава честотата на вродени малформации. Тъй като резултатите от изследванията са двусмислени, не се препоръчва употребата на аспирин през първия триместър на бременността. Когато се приема през втория триместър на бременността, трябва да се внимава, допустимо е да се предписва лекарството само след задълбочена оценка на съотношението на ползите от лечението за майката и рисковете за детето. В случай на дълъг курс на лечение, дневната доза ASA не трябва да надвишава 150 mg..

    През третия триместър приемът на аспирин във високи дози (над 300 mg на ден) може да доведе до продължителна бременност и отслабване на раждането, както и до преждевременно затваряне на артериалния дуктус на детето (ductus arteriosus). Приемането на ASA в значителни дози малко преди раждането понякога води до развитие на вътречерепно кървене, особено при недоносени бебета. Във връзка с това назначаването на аспирин в последния триместър на бременността е противопоказано, с изключение на специални случаи поради кардиологични и акушерски показания, използващи специално наблюдение.

    Ако е необходимо да се използва аспирин по време на кърмене, се препоръчва да се спре кърменето.

    Използване от детството

    Таблетките аспирин не се използват при деца под 15-годишна възраст, които страдат от остри респираторни заболявания в резултат на вирусни инфекции, поради риск от развитие на синдром на Reye (остра мастна чернодробна болест и енцефалопатия, придружена от развитие на остра чернодробна недостатъчност).

    С нарушена бъбречна функция

    Пациентите с нарушена бъбречна функция трябва да бъдат внимателни, когато приемат лекарството.

    При нарушения на чернодробната функция

    Пациентите с нарушена чернодробна функция трябва да бъдат внимателни, когато приемат аспирин.

    Лекарствени взаимодействия

    Ацетилсалициловата киселина засилва токсичните свойства на метотрексат, както и нежеланите ефекти на трийодтиронин, наркотични аналгетици, сулфонамиди (включително котримоксазол), други НСПВС, тромболитици - инхибитори на тромбоцитната агрегация, хипогликемични лекарства за перорално приложение, индиректни чернодробни антикоагуланти. В същото време отслабва ефекта на диуретици (фуроземид, спиронолактон), антихипертензивни лекарства и урикозурични лекарства (пробенецид, бензбромарон).

    С комбинираната употреба на аспирин с етанолсъдържащи лекарства, алкохол и глюкокортикостероиди, нарастващият вреден ефект на АСК върху стомашно-чревната лигавица, което увеличава риска от стомашно-чревно кървене.

    Ацетилсалициловата киселина увеличава концентрацията на литиеви препарати, барбитурати и дигоксин в организма при едновременна употреба. Антиацидите, които включват алуминий и / или магнезиев хидроксид, забавят и намаляват абсорбцията на ASA.

    Аналози

    Условия и периоди на съхранение

    Да се ​​съхранява на сухо място при температура не по-висока от 30 ° С.

    Срок на годност - 5 години.

    Условия за отпускане от аптеките

    Предлага се без рецепта.

    Отзиви за аспирин

    Според прегледите, Аспиринът ефективно облекчава болката и възпалението, намалява температурата и помага при VSD (вегето-съдова дистония), а също така успешно се използва за предотвратяване на съдови усложнения. Някои пациенти използват лекарството като един от компонентите на маските за почистване на лицето и укрепване на косата (например в комбинация с мед). Това се дължи на факта, че ASA елиминира добре подпухналостта и възпалението, а също така помага за ексфолиране на мъртвите кожни клетки..

    Цената на аспирина в аптеките

    Средно цената на аспирина с доза 500 mg е 128 рубли (за опаковка, съдържаща 20 таблетки).

    Аспирин

    Аспиринов състав

    Таблетките съдържат 500 mg ацетилсалицилова киселина (ASA), както и царевично нишесте и микрокристална целулоза.

    Формуляр за освобождаване

    Форма на освобождаване на лекарството - таблетки.

    фармакологичен ефект

    Лекарството облекчава възпалението и болката, а също така действа като антипиретично и антиагрегантно средство.

    Фармакологична група: НСПВС - производни на салицилова киселина.

    Фармакодинамика и фармакокинетика

    Какво представлява аспиринът?

    Активното вещество на лекарството - ацетилсалицилова киселина (понякога погрешно наричана „ацетил киселина“) - принадлежи към групата на нестероидни противовъзпалителни лекарства, механизмът на действие на които се осъществява поради необратимо инактивиране на COX ензима, който играе важна роля в синтеза на тромбоксани и Pg.

    По този начин, когато ни попитат дали ацетилсалициловата киселина е аспирин или не, можем уверено да отговорим, че аспиринът и ацетилсалициловата киселина са едно и също.

    Природен източник на аспирин: кора от Salix alba (бяла върба).

    Химична формула на аспирина: C₉H₈O₄.

    Фармакодинамика

    Пероралният АСК в доза от 300 mg до 1 g помага за облекчаване на болката (включително болки в мускулите и ставите) и състояния, придружени от лека треска (например при настинка или грип). Подобни дози ASA се предписват въз основа на температурата.

    Свойствата на ASA правят възможно употребата на лекарството и при остри и хронични възпалителни заболявания. Списъкът с показания, за които аспиринът помага, изброява остеоартрит, ревматоиден артрит, анкилозиращ спондилит.

    За тези заболявания като правило се използват по-високи дози, отколкото например при температура или при настинка. За облекчаване на състоянието на възрастен, в зависимост от характеристиките на хода на заболяването, се предписват от 4 до 8 g ASA на ден.

    Като блокира синтеза на тромбоксан А2, ASA инхибира агрегацията на тромбоцитите. Това го прави препоръчително да се използва при голям брой съдови заболявания. Дневната доза за този вид патология варира от 75 до 300 mg.

    Фармакокинетика

    След прием на таблетката Аспирин, ASA се абсорбира бързо и напълно от стомашно-чревния тракт. По време на и след абсорбцията той се трансформира в салицилова киселина (SA), основният фармакологично активен метаболит.

    TSmakh ASK - 10-20 минути, салицилати - от 20 минути до 2 часа. ASA и SK напълно се свързват с плазмените протеини в кръвта и бързо се разпределят в тялото. SC преминава през плацентата и преминава в кърмата.

    Черният дроб участва в метаболизма на SA. Метаболитните продукти на веществото са: гентизинова, гентизинурова, салицилурова киселини, както и салицилацил и салицилфенол глюкурониди.

    Кинетиката на екскрецията на SA зависи от дозата, тъй като метаболизмът е ограничен от активността на чернодробните ензими. T1 / 2 също е зависима от дозата стойност: в случай на ниски дози, T1 / 2 - от 2 до 3 часа, в случай на високи дози - нараства до 15 часа.

    SK и неговите метаболитни продукти се екскретират предимно чрез бъбреците..

    Показания за употребата на аспирин

    Аспиринът (ASA) е симптоматично лечение за състояния, свързани с болка, възпаление и треска.

    Показания за употреба:

    • главоболие;
    • зъбобол;
    • алгодисменорея;
    • възпалено гърло, причинено от настинка;
    • болки в мускулите и ставите;
    • болки в гърба;
    • ТОРС и настинки;
    • умерена болка с възпаление на ставите.

    Противопоказания за аспирин

    Противопоказанията се разделят на абсолютни и относителни..

    Приемът на лекарството е строго забранен в случай на алергия към ASA или други нестероидни противовъзпалителни лекарства (Analgin, Paracetamol и др.), Както и при състояния, характеризиращи се с повишена склонност към кървене.

    Следните противопоказания са относителни:

    • едновременно приложение на антикоагуланти;
    • дефицит на цитозолния ензим G6PD;
    • бронхиална астма;
    • нарушена бъбречна функция;
    • хронични заболявания на стомаха и дванадесетопръстника;
    • диабет;
    • подагра;
    • деца под 12-годишна възраст;
    • бременност;
    • кърмене.

    При наличие на относителни противопоказания Aspirin Bayer може да се приема само след като лекарят го одобри.

    Странични ефекти

    • реакции на свръхчувствителност (кожен обрив, бронхоспазъм);
    • намаляване на нивото на тромбоцитите в кръвта;
    • стомашни болки.

    Честата и продължителна употреба на ASA в някои случаи може да бъде придружена от развитие на кървене от стомашно-чревния тракт, признаците на което са:

    • катранени изпражнения;
    • анемия;
    • обща слабост;
    • постоянна коремна болка.

    Появата на такива симптоми изисква прекратяване на приема на аспирин и незабавна медицинска помощ..

    Дългосрочното лечение с високи дози ASA също може да провокира:

    • увреждане на юкстагломеруларния апарат (перигломерулен комплекс) на бъбреците;
    • образуването на оксалатни и / или уратни калкули в пикочните пътища и бъбреците;
    • бъбречна недостатъчност;
    • увреждане на островния апарат на панкреаса;
    • нарушение на синтеза на гликоген (в някои случаи до развитието на захарен диабет);
    • тромбоцитоза;
    • миокардна дистрофия;
    • хемолитична анемия, еритроцитопения, хиперпротромбинемия, неутрофилна левкоцитоза;
    • намалена пропускливост на капилярите (възможно повишаване на кръвното налягане и влошаване на трофиката на тъканите);
    • хемолиза на еритроцитите (при пациенти с дефицит на G6PD);
    • нарушение на обмена на мед и цинк;
    • дисбиоза на устната кухина.

    Аспирин таблетки, инструкции за употреба

    Инструкциите за употреба на аспирин показват, че таблетките трябва да се приемат през устата след хранене с достатъчно количество течност..

    Максималната продължителност на лечението с лекарства без консултация с лекар е 5 дни.

    Като еднократна доза на възрастни се предписват от 300 mg до 1 g ASA. Повторното приемане е възможно след 4-8 часа. Допустимата горна граница на дневната доза е 4 g.

    Аспирин: как да се пие за предотвратяване на сърдечни и съдови заболявания?

    Систематичен преглед на различни проучвания показва, че употребата на аспирин след инфаркт на миокарда може да намали честотата на нефаталните инфаркти с 31%, честотата на нефаталните инсулти с 39%, честотата на повтарящи се инсулти и инфаркти с 25% и съдовата смърт с 15%..

    В същото време положителният ефект на ASA не зависи от пола, възрастта, наличието на захарен диабет и показателите за кръвното налягане..

    В хода на изследванията беше установено, че след инфаркт на миокарда, АСК трябва да се предпише незабавно и лечението да продължи до установяване на специфични противопоказания. Оптималната доза за съдова превенция е 160-325 mg / ден.

    Как се пие аспирин?

    Препоръчва се да се пият таблетки аспирин с мляко, желе или натриева бикарбонатна минерална вода.

    Аспирин за разреждане на кръвта: разрежда ли кръвта АСК?

    ASK е дезинфектант. Това свойство на лекарството дава възможност да се използва в условия, когато е необходимо да се създадат пречки за индуцираното или спонтанно агрегиране на тромбоцитите..

    Има 2 групи лекарства за разреждане на кръвта: без АСК и на базата на това вещество. Разредителите на кръв без ASA са антикоагуланти. Лекарствата на базата на ASA принадлежат към групата на антитромбоцитни агенти.

    На въпрос дали аспиринът разрежда кръвта или не, лекарите отговарят, че значението на действието на антитромбоцитните средства (и по-специално на ASA) е, че те намаляват способността на тромбоцитите да се слепват и това от своя страна намалява риска от образуване на кръвни съсиреци.

    За какво е аспиринът? В инструкциите и в Wikipedia са дадени следните препоръки в тази връзка: лекарството трябва да се предписва на пациенти с висок сърдечно-съдов риск, хора, прекарали миокарден инфаркт, както и в острия период на исхемичен инсулт, с нарушения на кръвообращението в мозъка и други прояви на атеросклероза.

    За лекарството Елена Малишева казва следното: „Лекарство за старост. Няма кръвни съсиреци в съдовете, добър приток на кръв в мозъка, сърцето, краката, ръцете. В кожата! ”. Тя също така отбелязва, че агентът намалява риска от атеросклероза и предпазва тялото от рак..

    Съветите за това как да приемате Аспирин за правилно разреждане на кръвта са следните: оптималната доза на лекарството в случай на използването му за предотвратяване на съдови усложнения е доза от 75-100 mg / ден. Именно тази доза се счита за най-добре балансирана по отношение на безопасността / ефективността..

    Западните лекари не практикуват употребата на аспирин за разреждане на кръвта, но в Русия се препоръчва за тези цели доста често. Знаейки за ползите от ASA за кръвоносните съдове, някои хора започват да приемат лекарството неконтролируемо.

    Лекарите не се уморяват да напомнят, че преди да пиете аспирин за прочистване на съдовите стени от холестерол и „омекотяване“ на кръвта, трябва да получите одобрение от лекар.

    Защо аспиринът е вреден? Изследвания, проведени от учени през 70-те години на XX век, показват, че препаратите на АСК имат ефект върху вискозитета на кръвта, като по този начин помагат за намаляване на натоварването на сърдечния мускул и предотвратяват повишаване на кръвното налягане.

    За постигане на тези ефекти обаче обикновено са достатъчни 50-75 mg от веществото на ден. Редовното превишаване на препоръчителната профилактична доза може да даде точно противоположни резултати и да навреди на организма..

    С други думи, приемането на ASA за разреждане на кръвта, ако няма признаци на сърдечни заболявания, има отрицателен ефект върху тялото..

    Как да замените ASK?

    Често пациентите се чудят какво разрежда кръвта освен аспирина. Като алтернатива на лекарствата можете да използвате определени продукти за разреждане на кръвта - аналози на антитромбоцитни агенти.

    Основните са тези, които съдържат салицилова киселина, витамин Е и йод. Сладник, градински чай, алое, конски кестен се считат за билкови заместители на аспирина. Също така е добре да добавите към диетата череши, портокали, боровинки, стафиди, грозде, мандарини, боровинки, мащерка, мента, джинджифил и къри за разреждане на кръвта..

    Месото, рибата и млечните продукти не разреждат кръвта, но редовната консумация на риба може да подобри кръвната картина. Кръвта става по-малко вискозна дори когато тялото получава достатъчно витамин D.

    Препоръчва се на бременни жени да разреждат кръвта с помощта на патладжани, тиквички, зеле, лук, хрян, шапчица, лимони, нарове, френско грозде, боровинки, калина.

    Аспиринът понижава ли или повишава ли кръвното налягане? Аспирин при главоболие

    Аспиринът при главоболие е особено ефективен, когато високото вътречерепно налягане (ICP) е причина за болката. Това се дължи на факта, че ASA има ефект на разреждане на кръвта и по този начин спомага за намаляване на ICP.

    Възрастни с главоболие (в зависимост от неговата интензивност) обикновено се предписват да приемат от 0,25 до 1 g ASA на всеки 6-8 часа.

    Как да приемате Аспирин за профилактика на разширени вени?

    Действието на ASA е насочено към потискане на тромбоцитната функция. В резултат на това при разширени вени редовната употреба на лекарството помага да се намали рискът от образуване на тромби..

    Независимо от това, лекарите зададоха въпроса "Мога ли да пия аспирин всеки ден?" отговорете, че все още не си струва да злоупотребявате с това лекарство при разширени вени. Най-добрият начин за използване на продукта са специалните медицински компреси.

    За да се приготви компрес, се препоръчва да се налеят 200 ml алкохол (водка) в натрошени таблетки аспирин (10 парчета) и да се настоява лекарството за 48 часа. Компреси се прилагат върху областта на разширените вени ежедневно, през нощта. Такава процедура при разширени вени помага за премахване на синдрома на болката..

    Защо аспиринът е полезен в козметологията?

    В козметологията ASA се използва за коса (по-специално като лек срещу пърхот), за лечение на акне и подобряване на кожата. Ефективността на продукта се потвърждава от голям брой положителни отзиви и снимки, на които можете да оцените външния вид на лицето преди и след използване на аспирин.

    За кожата на лицето ASA се използва в състава на кремове за ежедневна грижа, както и в състава на маски. Ползата от такова лечение на лицето е, че възпалението и зачервяването изчезват от кожата достатъчно бързо - в рамките на няколко часа и отокът на тъканите отшумява.

    Освен това маските за лице с аспирин помагат за ексфолиране на слоя мъртви клетки и прочистване на порите от подкожния себум..

    На въпрос как Аспиринът помага срещу акне по лицето, козметолозите отговарят, че способността за почистване на порите се дължи на изсушаващия ефект и добрата разтворимост в мазнините, благодарение на което ASA може да проникне достатъчно дълбоко в порите, запушени със себум.

    Лекият пилинг е гарантиран поради гранулираната структура на разтворения препарат. В същото време продуктът не наранява здрави участъци от кожата. Това се дължи на факта, че ASK работи малко по-различно от абразивните скрабове, чийто ексфолиращ ефект се реализира поради наличието на груби частици в състава им..

    Действието на ASA, за разлика от такива агенти, е насочено към отслабване на адхезивните връзки между клетките, което от своя страна помага да се премахнат мъртвите клетки от повърхността на кожата, без да се увреждат младите здрави клетки в по-дълбоките слоеве..

    Най-лесната рецепта за акне е да поставите половин таблетка от лекарството върху възпаленото място.

    Можете също да добавите натрошени таблетки аспирин към крема. За да се приготви съставът, 4 таблетки от лекарството се поставят в купа и се капват върху тях с вода. Когато лекарството започне да се разтваря, разтрийте го с пръсти до гъста консистенция и след това разбъркайте с шпатула с 2 с.л. лъжици сметана.

    За да направите лекарството против акне по-фина текстура, можете да излеете до 1 супена лъжица в сместа. лъжици топла вода. Кремът се нанася върху лицето и след 15 минути се измива с топла вода.

    Аспиринът от акне може да се използва и в комбинация с пресен лимонов сок.

    Рецептата за такава маска от аспирин срещу акне е проста: 6 таблетки от лекарството се смилат с лимонов сок, докато се получи хомогенна маса (отзивите предполагат, че процесът на разтваряне на таблетките може да отнеме 10 минути), а след това получената паста се нанася върху акнето и се оставя да изсъхне.

    Препоръчително е да отстраните пастата от кожата, за да неутрализирате киселината с разтвор на сода за хляб.

    Добри отзиви за маската за лице с аспирин и мед. За да приготвите лекарствения състав, трябва да поставите 3 таблетки в купа (не се използват ефервесцентен аспирин UPSA, а се използват обикновени таблетки) и да капнете вода върху тях. Когато таблетките се разхлабят, добавете към тях 0,5-1 ч. Л. Мед и разбъркайте добре.

    Ако медът е твърде дебел, можете да добавите няколко капки вода към сместа. Маската се нанася върху суха кожа за 15 минути и след това внимателно, с кръгови движения, измийте лицето си с топла вода.

    Маска от мед и аспирин е най-подходяща за старееща, мазна и пореста кожа, но козметолозите казват, че такава маска може да се използва с мед и при акне.

    Добра маска за акне с аспирин и глина. За да го приготвите, трябва да вземете 6 таблетки ASA, 2 чаени лъжички козметична глина (синя или бяла) и малко количество топла вода.

    Всички съставки се разбъркват в удобен съд, докато се получи каша, след което съставът се нанася върху лицето с памучен тампон за 15 минути. Ако се появят неприятни усещания (парене, сърбеж), маската може да се измие по-рано. След процедурата се препоръчва да избършете кожата с гъба, напоена с отвара от лайка или поредица.

    За премахване на малките акне и черни точки, аспиринът се използва в комбинация с газирана минерална вода и черна козметична глина. На 1 ст. лъжица глина трябва да вземете 1 таблетка ASA. Първо глината се разрежда с минерална вода, след което към получената каша се добавя аспирин.

    Съставът се нанася върху кожата на тънък слой. Времето на експозиция е 20 минути. Препоръчва се кремът да се нанася след процедурата не по-рано от 10-15 минути (това ще даде на кожата „да диша“).

    Левомицетинът, невенът и аспиринът под формата на говорител са ефективни срещу акне. За приготвяне на продукта 4 таблетки от всяко лекарство се добавят към 40 ml тинктура от невен и бутилката се разклаща добре. Разтворът се използва за избърсване на лицето.

    Почистването на лицето с аспирин се извършва само с чисти таблетки. Трябва да се помни, че има различни видове ASK в продажба. Въпреки това, таблетките без покритие трябва да се използват за пилинг; Аспиринът с покритие не се използва за тази цел..

    Напоената таблетка от лекарството се поставя върху памучен тампон и след това се нанася с кръгови движения върху кожата за 3 минути и след това се измива с топла вода.

    При черни точки, срещу акне (комедони) и за профилактика на акне, Аспиринът може да се използва като част от маска с кафе и глина. На 2 ст. супени лъжици бяла или синя козметична глина, препоръчително е да използвате 1 чаена лъжичка средно смляно натурално кафе и 4 таблетки ASA.

    Газираната минерална вода се излива в готовата смес на малки порции в количество, необходимо за получаване на гъста каша. Продуктът се нанася върху кожата с бавни масажиращи движения, като обхваща всички области с изключение на горния и долния клепач. Времето за експозиция е 20 минути, след което маската се отмива. За да се засили ефектът, проблемните зони могат да се избърсват с кубче лед..

    Аспиринът за коса се използва главно като лек срещу пърхот. Най-лесният начин за лечение на заболявания на косата е да използвате шампоан ASA..

    За да се приготви лечебен състав, количеството шампоан, необходимо за един шампоан, се измерва в отделен контейнер (по-добре е той да съдържа минимум багрила и аромати) и след това към него се добавят 2 натрошени таблетки ASK (без покритие).

    Предозиране

    Симптомите на умерено предозиране са: шум в ушите, гадене, увреждане на слуха, повръщане, объркване, световъртеж, главоболие. Изброените явления изчезват при намаляване на дозата на лекарството.

    Тежкото предозиране на аспирин е придружено от хипервентилация, треска, метаболитна ацидоза, дихателна алкалоза, кетоза, кардиогенен шок, кома, тежка хипогликемия, дихателна недостатъчност.

    В такива случаи пациентът е хоспитализиран. Лечението включва прием на активен въглен, промивка, контрол на киселинно-алкалния баланс, принудителна алкална диуреза за получаване на рН на урината в рамките на 7,5-8,0, компенсация за загуба на течности, хемодиализа, симптоматична терапия.

    Взаимодействие

    ASA усилва ефектите на нестероидни противовъзпалителни лекарства (поради тази причина лекарите не препоръчват приема на аспирин с други лекарства от тази група, например едновременно с парацетамол), ненаркотични аналгетици, перорални хипогликемични лекарства, индиректни антикоагуланти, хепарин, тромболитици, които потискат агрегацията, триплети.

    Намалява ефектите на диуретиците, урикозуричните лекарства, антихипертензивните лекарства.

    GCS, алкохол и съдържащи етанол лекарства засилват увреждащия ефект на ASA върху лигавицата на храносмилателния канал, увеличават риска от стомашно и чревно кървене.

    ASA повишава плазмената концентрация на Li препарати, барбитурати и дигоксин.

    Абсорбцията на ASA се влошава и забавя, докато приемате лекарството с антиациди, съдържащи Al и / или Mg хидроксид.

    Условия за продажба

    Рецепта на латински за препарата (проба): Rp.: Tab. Acidi acetylsalicylici 0,1 No. 10 D. S. Ако подозирате AMI, приемайте по 1 таблетка 2 пъти на ден.

    Условия за съхранение

    Таблетките трябва да се съхраняват на място, недостъпно за деца, защитено от светлина и влага..

    Срок на годност

    специални инструкции

    ASA може да предизвика реакции на свръхчувствителност (например пристъп на бронхиална астма (БА) или бронхоспазъм). Рисковите фактори са анамнеза за астма, полипи в носа, треска, хронични бронхо-белодробни заболявания, случаи на алергии (кожни прояви на алергии, алергичен ринит).

    ASA е в състояние да увеличи склонността към кървене, което се дължи на неговия инхибиторен ефект върху агрегацията на тромбоцитите. Това трябва да се вземе предвид при предписване на лекарството на пациенти, които трябва да бъдат подложени на операция (включително незначителна, например екстракция на зъб).

    Лекарството се спира 5-7 дни преди операцията. Лекарят трябва да бъде информиран, че пациентът е приемал аспирин преди операцията.

    ASA намалява отделянето на пикочна киселина от тялото, което може да провокира остър пристъп на подагра при предразположени пациенти.

    Аспирин - полза или вреда?

    ASA се използва широко като аналгетично, антипиретично и противовъзпалително средство. В по-ниски дози се използва за предотвратяване на развитието на съдови усложнения..

    Към днешна дата ASA е единственият антитромбоцитен агент, чиято ефективност, когато се използва в острия период на исхемичен инсулт (мозъчен инфаркт), се подкрепя от данни, базирани на доказателства за лекарства..

    При редовна употреба на ASA рискът от колоректален рак, както и рак на простатата, белия дроб, хранопровода и гърлото, значително намалява.

    Важна характеристика на ASA е, че той необратимо инхибира COX, ензим, който участва в синтеза на тромбоксани и Pg. Действайки като ацетилиращ агент, ASA прикрепя ацетилова група към сериновия остатък в COX активното място. Това отличава лекарството от други НСПВС (по-специално от ибупрофен и диклофенак), които принадлежат към групата на обратимите COX инхибитори.

    Културистите използват комбинацията Аспирин-Кофеин-Бронхолитин като средство за изгаряне на мазнини (тази смес се счита за родоначалник на всички горелки за мазнини). Домакините са намерили приложение на ASA в ежедневието: инструментът често се използва за премахване на петна от пот от бели дрехи и за напояване на почвата, засегната от гъбичките.

    Можете също да използвате ASA за цветя: натрошена таблетка аспирин се добавя към водата, когато искат да запазят нарязаните растения по-дълго.

    Някои жени използват таблетки аспирин като контрацептив: таблетката се инжектира интравагинално 10-15 минути преди БКП или се разтваря във вода и след това се излива с получения разтвор.

    Ефективността на този метод за предотвратяване на бременност не е проучена, но правото на неговото съществуване не се отрича от гинеколозите. В същото време лекарите отбелязват, че ефективността на контрацепцията с използването на ASA е само около 10%.

    Съществува и мнение, че с помощта на Аспирин е възможно да се прекъсне бременност. Лекарите на такива методи, разбира се, не приветстват, но съветват, ако бременността не е планирана и нежелана, въпреки това своевременно потърсете помощ от лечебните заведения.

    Въпреки големия брой полезни свойства, лекарството също има лоша репутация. Потискането на COX активността провокира нарушаване на целостта на стените на храносмилателния канал и е фактор за развитието на пептична язва.

    Също така ASA може да бъде опасен за деца под 12-годишна възраст. Ако се използва при дете с вирусна инфекция, лекарството може да причини синдром на Reye - заболяване, което представлява заплаха за живота на малките пациенти.