Основен > Усложнения

Citropac

Лекарството принадлежи към групите:

Citropack е противовъзпалително лекарство, чийто основен ефект се постига благодарение на съставните му вещества. Той принадлежи към нестероидни лекарства, от които Citropac не трябва да се приема от хората с непоносимост към тази група лекарства. Това лекарство съдържа три основни компонента: ацетилсалицилова киселина, парацетамол и кофеин.

  • Парацетамолът има антипиретично, аналгетично и леко противовъзпалително действие. Помага за намаляване на огнищата на възпаление и премахване на болката. Механизмът на действие на това вещество е свързан с неговия ефект върху терморегулаторния център на хипоталамуса.
  • Ацетилсалициловата киселина също се бори с възпалението, като осигурява антипиретични и аналгетични ефекти. В допълнение към всичко, той подобрява микроциркулацията на кръвта в възпалителната чага, като осигурява умерен хипокоагулант ефект..
  • Кофеинът стимулира дихателните и хемодинамичните центрове, увеличавайки неволната възбудимост на гръбначния мозък. Това вещество също разширява кръвоносните съдове на мозъка, сърцето, бъбреците и скелетните мускули и намалява агрегацията на тромбоцитите. Основната стойност на кофеина е, че той се бори с умората, повишава умствената и физическата работоспособност и облекчава сънливостта. Въпреки факта, че в горната комбинация от лекарства, кофеинът няма възбуждащ ефект върху централната нервна система, той нормализира съдовия тонус и увеличава притока на кръв.

За какво се предписва Citropack??

  1. Това лекарство е ефективно при синдром на умерена болка, възпалено гърло и главоболие..
  2. Също така помага да се справите със зъбобол, възпаление на фиброзна тъкан.
  3. Препоръчва се от лекарите при артралгия, миалгия и невралгия..
  4. Citropac елиминира болката по време на изкълчвания и навяхвания, както и ревматични болки и други подобни усещания, които се появяват на фона на алгоменорея или лумбаго.
  5. Това лекарство помага за подобряване на благосъстоянието на пациента с треска на фона на различни настинки.

Сред противопоказанията за употребата на това лекарство са язвени заболявания на дванадесетопръстника и стомаха, намалено съсирване на кръвта, стомашно-чревно кървене, очевидно нарушена бъбречна и чернодробна функция, периоди на бременност и кърмене, индивидуална непоносимост към лекарства и др. Ако имате един или повече от горните симптоми, спрете приема на Citropac.

Правила за лечение и дозировка

Citropac трябва да се приема през устата с много течност. Препоръчително е да приемате това лекарство след ядене на храна. Лекарите препоръчват да пиете това лекарство по 1 таблетка 2-3 пъти на ден. Максималната разрешена доза е 6 таблетки. Средната продължителност на курса на лечение е 7 дни.

Страничен ефект

Ако използвате това лекарство неправилно или го използвате, ако има противопоказания за употребата му, може да получите следните нежелани реакции:

  • От страна на централната нервна система: психологическа възбуда, виене на свят, треперене, силно главоболие, безсъние и нервност.
  • От органите на стомашно-чревния тракт: повръщане и гадене, възпаление на стомашно-чревния тракт.
  • От органите на ендокринната система: хипогликемична кома и хипогликемия.
  • От страна на кръвоносните съдове и сърцето: тахикардия, аритмия, повишено кръвно налягане.
  • От пикочните органи: папиларна некроза на бъбреците и нефротоксичност.

Citropac е ефективно лекарство, което има противовъзпалително, аналгетично и антипиретично действие. Общото действие, което извършва това лекарство, се дължи на наличието в неговия състав на три активни компонента: парацетамол, кофеин и ацетилсалицилова киселина. Ако ви е предписано това лекарство, но не знаете за какво се използва Citropac, прочетете внимателно тази статия. В него подробно са описани показанията за използването му..

Citrapak

Активно вещество:

Съдържание

  • 3D изображения
  • Състав и форма на освобождаване
  • фармакологичен ефект
  • Показания за лекарството Citrapac
  • Противопоказания
  • Приложение по време на бременност и кърмене
  • Странични ефекти
  • Взаимодействие
  • Начин на приложение и дозировка
  • Предпазни мерки
  • Условия за съхранение на лекарството Citrapac
  • Срок на годност на лекарството Citrapac
  • Цени в аптеките

Фармакологична група

  • НСПВС - производни на салицилова киселина в комбинации

Нозологична класификация (ICD-10)

  • G43 Мигрена
  • M79.2 Невралгия и неврит, неуточнени
  • N94.6 Дисменорея, неуточнена
  • R50 Треска с неизвестен произход
  • R51 Главоболие
  • R52 Болка, некласифицирана другаде
  • R52.2 Други постоянни болки

3D изображения

Състав и форма на освобождаване

1 таблетка съдържа ацетилсалицилова киселина 240 mg, парацетамол 180 mg, кофеин 30 mg, аскорбинова киселина 50 mg, какао 22,5 mg; в блистер 10 бр., в кутия 2 блистера.

фармакологичен ефект

Инхибира активността на циклооксигеназата в периферните тъкани и централната нервна система; инхибира биосинтеза на PG (ацетилсалицилова киселина, парацетамол). Повишава ефективността, намалява сънливостта и умората, има положителен инотропен и хронотропен ефект, повишава кръвното налягане по време на хипотония, увеличава пропускливостта на хистохематогенните бариери (кофеин). Има антиоксидантно действие и повишава устойчивостта на организма (аскорбинова киселина).

Показания за лекарството Citrapac

Болков синдром (слаб или умерен), главоболие и зъбобол, мигрена, невралгия, алгоменорея, треска в случай на настинки.

Противопоказания

Свръхчувствителност, ерозивни и улцерозни лезии на стомашно-чревния тракт в острата фаза, анамнеза за стомашно-чревно кървене, нарушена чернодробна и бъбречна функция, органични заболявания на сърдечно-съдовата система (включително тежка атеросклероза, хипертония), дефицит на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа, заболявания на кръвната система, глаукома, хирургични интервенции, придружени от кървене, деца (до 6 години).

Приложение по време на бременност и кърмене

Противопоказан. Кърмещите майки трябва да спрат да кърмят по време на лечението.

Странични ефекти

Временно повишаване на кръвното налягане, тахикардия, нарушения на съня, замаяност, шум в ушите, киселини, гадене, чувство на тежест в епигастриума, дисфункция на костния мозък (хематопоеза), бъбреци, черен дроб, алергични реакции.

Взаимодействие

Подобрява действието на антикоагуланти, кортикостероиди, наркотични аналгетици и НСПВС, производни на сулфонилурейни производни, метотрексат.

Начин на приложение и дозировка

Вътре, след хранене, с вода или мляко. Деца над 6 години - 1/2 таб. 2-3 пъти на ден; деца над 12 години и възрастни - 1 маса. 2-3 пъти на ден с интервал между дозите от поне 4 часа.Максималната дневна доза е 4 таблетки. Продължителността на приема не трябва да надвишава: като упойка - 5 дни, антипиретик - 3 дни.

Предпазни мерки

Използвайте с повишено внимание при възрастни хора. Не трябва да се предписва на деца и юноши, когато се появят симптоми на варицела или грип поради възможността за синдром на Reye. Не се препоръчва комбиниране с барбитурати, антиконвулсанти, зидовудин, рифампицин, алкохол. При продължителна употреба е необходимо да се контролира периферната кръв и функционалното състояние на черния дроб..

Условия за съхранение на лекарството Citrapac

Да се ​​пази извън обсега на деца.

Срок на годност на лекарството Citrapac

Не използвайте след срока на годност, отпечатан върху опаковката.

Синоними на нозологични групи

Заглавие на ICD-10Синоними на ICD-10 болести
G43 МигренаБолка от мигрена
Хемикрания
Хемиплегична мигрена
Мигрена главоболие
Мигрена
Пристъп на мигрена
Серийно главоболие
M79.2 Невралгия и неврит, неуточнениБолков синдром с невралгия
Брахиалгия
Тилна и междуребрена невралгия
Невралгия
Невралгични болки
Невралгия
Невралгия на междуребрения нерв
Невралгия на задния тибиален нерв
Неврит
Травматичен неврит
Неврит
Неврологични болкови синдроми
Неврологични контрактури със спазми
Остър неврит
Периферен неврит
Посттравматична невралгия
Тежка неврогенна болка
Хроничен неврит
Съществена невралгия
N94.6 Дисменорея, неуточненаАлгодисменорея
Алгоменорея
Болков синдром със спазми на гладката мускулатура
Болков синдром със спазми на гладката мускулатура (бъбречна и жлъчна колика, чревен спазъм, дисменорея)
Болков синдром със спазми на гладката мускулатура на вътрешните органи
Болков синдром със спазми на гладката мускулатура на вътрешните органи (бъбречна и жлъчна колика, чревен спазъм, дисменорея)
Болезнени усещания по време на менструация
Болезнени нередовни менструации
Болка по време на менструация
Болка по време на менструация
Дисалгоменорея
Дисменорея
Дисменорея (от съществено значение) (ексфолиативна)
Менструално разстройство
Менструални трохи
Мензисът е болезнен
Метрорагия
Нарушаване на менструалния цикъл
Менструални нередности
Първична дисалгоменорея
Зависими от пролактин менструални нарушения
Зависима от пролактин менструална дисфункция
Менструално разстройство
Спазматична дисменорея
Функционални нарушения на менструалния цикъл
Функционални нарушения на менструалния цикъл
R50 Треска с неизвестен произходХипертермия, злокачествена
Злокачествена хипертермия
R51 ГлавоболиеГлавоболие
Болка при синузит
Болка в гърба
Главоболие
Главоболие на вазомоторния генезис
Главоболие от вазомоторен произход
Главоболие с вазомоторни нарушения
Главоболие
Неврологично главоболие
Серийно главоболие
Цефалалгия
R52 Болка, некласифицирана другадеБолков синдром от радикуларен произход
Болков синдром с ниска и средна интензивност от различен произход
Болков синдром след ортопедична хирургия
Болков синдром с повърхностни патологични процеси
Радикуларна болка на фона на остеохондроза на гръбначния стълб
Синдром на радикуларна болка
Плеврална болка
Хронична болка
R52.2 Други постоянни болкиБолков синдром с неревматичен произход
Болков синдром с гръбначни лезии
Болков синдром с невралгия
Болков синдром с изгаряния
Болковият синдром е лек или умерен
Невропатична болка
Невропатична болка
Периоперативна болка
Умерена до силна болка
Синдром на умерена или лека болка
Синдром на умерена до силна болка
Болка в ухото със среден отит

Цени в аптеките в Москва

Име на лекарствотоЦена за 1 брой.Цена на опаковка, търкайте.Аптека
Citrapac
таблетки, 20 бр.

Оставете вашия коментар

  • таблетки 41 стр.

Текущ индекс на търсене на информация, ‰

Сертификати за регистрация Citrapak

  • LS-002067

Официален сайт на компанията RLS ®. Начална енциклопедия на лекарства и фармацевтичен асортимент от стоки на руския Интернет. Каталог на лекарствата Rlsnet.ru предоставя на потребителите достъп до инструкции, цени и описания на лекарства, хранителни добавки, медицински изделия, медицински изделия и други стоки. Фармакологичният справочник включва информация за състава и формата на освобождаване, фармакологично действие, показания за употреба, противопоказания, странични ефекти, лекарствени взаимодействия, метод на приложение на лекарства, фармацевтични компании. Справочникът за лекарствата съдържа цени за лекарства и фармацевтични продукти в Москва и други градове на Русия.

Забранено е прехвърлянето, копирането, разпространението на информация без разрешението на LLC "RLS-Patent".
При цитиране на информационни материали, публикувани на страниците на сайта www.rlsnet.ru, се изисква връзка към източника на информация.

Още много интересни неща

© РЕГИСТЪР НА ЛЕКАРСТВАТА НА РУСИЯ ® RLS ®, 2000-2020.

Всички права запазени.

Търговската употреба на материалите не е разрешена.

Информация, предназначена за здравни специалисти.

ЦИТРОПАК-ДАРНИЦА

  • Състав
  • Доза от
  • Фармакологична група
  • Фармакологични свойства
  • Показания
  • Противопоказания
  • Специални мерки за сигурност
  • Взаимодействие с други лекарствени продукти и други форми на взаимодействие
  • Характеристики на приложението
  • Употреба по време на бременност и кърмене
  • Способността да се влияе на скоростта на реакция при шофиране на автомобилен транспорт или други механизми
  • Начин на приложение и дозировка
  • Деца
  • Предозиране
  • Нежелани реакции
  • Срок на годност
  • Условия за съхранение
  • Опаковка
  • Ваканционна категория
  • Производител
  • Местоположение на производителя и адрес на мястото на стопанска дейност

Състав

активни съставки: ацетилсалицилова киселина; парацетамол; кофеин;

1 таблетка съдържа

  • ацетилсалицилова киселина - 240 mg
  • парацетамол - 180 mg
  • кофеин - 30 mg

помощни вещества: лимонена киселина монохидрат, картофено нишесте, калциев стеарат.

Доза от

Основни физико-химични свойства: таблетки с бял или бял цвят с кремав или розов оттенък, плоскоцилиндрична форма, с фаска и линия.

Фармакологична група

Аналгетици и антипиретици. Ацетилсалицилова киселина, комбинации без психолептици. ATX код N02B A51.

Фармакологични свойства

Поради наличието на ацетилсалицилова киселина и парацетамол в таблетката, лекарството има противовъзпалително, антипиретично и аналгетично действие.

Компонентите, съставляващи лекарството, взаимно усилват ефекта си.

Ацетилсалициловата киселина има аналгетичен, антипиретичен и противовъзпалителен ефект, намалява болката, особено причинена от възпалителния процес, а също така умерено инхибира агрегацията на тромбоцитите и образуването на тромби, подобрява микроциркулацията във фокуса на възпалението.

Антипиретичният ефект на ацетилсалициловата киселина се осъществява чрез централната нервна система чрез инхибиране на синтеза на PGF2 в хипоталамуса в отговор на влиянието на ендогенните пирогени.

Аналгетичният ефект има както периферен, така и централен произход: периферен ефект - потискане на синтеза на простагландини в възпалените тъкани; централен ефект - влияние върху центровете на хипоталамуса.

Парацетамолът има аналгетичен, антипиретичен и слаб противовъзпалителен ефект, който е свързан с неговия ефект върху центъра на терморегулацията в хипоталамуса и по-слабо изразена способност да инхибира синтеза на простагландини в тъканите.

Кофеинът увеличава рефлекторната възбудимост на гръбначния мозък, стимулира дихателните и хемодинамичните центрове, разширява кръвоносните съдове на скелетните мускули, мозъка, сърцето, бъбреците и намалява агрегацията на тромбоцитите; намалява сънливостта, умората, повишава умствената и физическата работоспособност. Кофеинът отслабва ефекта на хипнотиците и наркотичните вещества, засилва ефекта на аналгетиците и антипиретиците.

В тази комбинация малка доза кофеин практически няма стимулиращ ефект върху централната нервна система, но помага за нормализиране на тонуса на мозъчните съдове и ускоряване на притока на кръв..

Показания

Терапия на синдром на лека или умерена болка: с главоболие или зъбобол, с първична дисменорея, мигрена, артралгия, невралгия, заболявания, придружени от хипертермия с различна етиология (като антипиретично средство).

Противопоказания

  • Свръхчувствителност към компонентите на лекарството, свръхчувствителност към други салицилати;
  • анамнеза за астма, уртикария или ринит, причинени от употребата на ацетилсалицилова киселина или други нестероидни противовъзпалителни лекарства;
  • ерозивни и язвени лезии на стомашно-чревния тракт (в острата фаза), стомашно-чревно кървене;
  • кръвни заболявания, хемофилия, хеморагична диатеза, хипопротромбинемия, анемия, левкопения, повишена склонност към кървене, тромбоза, тромбофлебит, хеморагични заболявания;
  • тежко бъбречно или чернодробно увреждане, портална хипертония, вродена хипербилирубинемия;
  • дефицит на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа;
  • органични заболявания на сърдечно-съдовата система (включително тежка атеросклероза), нарушения на сърдечната проводимост, пароксизмална тахикардия, тежка хипертония, тежка исхемична болест на сърцето, остър инфаркт на миокарда, декомпенсирана сърдечна недостатъчност, склонност към вазоспазъм;
  • глаукома, хипертиреоидизъм, остър панкреатит, хипертрофия на простатата, тежки форми на захарен диабет,
  • не използвайте заедно с МАО инхибитори (МАО) и в рамките на 2 седмици след прекратяване на МАО инхибиторите е противопоказано при пациенти, които използват трициклични антидепресанти или бета-блокери;
  • алкохолизъм, епилепсия, свръхвъзбудимост, нарушение на съня;
  • комбинирана употреба с метотрексат в доза от 15 mg седмично или повече
  • хирургични интервенции, придружени от значително кървене;
  • възраст над 60 години.

Специални мерки за сигурност

За краткосрочна употреба. Превишаване на предвидената доза. Не използвайте едновременно с други лекарства, съдържащи парацетамол.

Не се препоръчва употребата на Citropac ® Darnitsa повече от 5 дни като аналгетик и 3 дни като антипиретично средство без консултация с лекар..

Поради факта, че ацетилсалициловата киселина инхибира агрегацията на тромбоцитите и този ефект продължава няколко дни след употреба, лекарството може да увеличи склонността към кървене по време и след хирургични интервенции (включително незначителни хирургични интервенции, като например екстракция на зъби). Преди операцията пациентът трябва предварително да предупреди лекаря за употребата на лекарството. Преди планираните хирургични интервенции трябва да спрете употребата на лекарството 5-7 дни преди операцията.

Ацетилсалициловата киселина в ниски дози намалява отделянето на пикочна киселина. При пациенти със съответна предразположеност това в някои случаи може да провокира пристъп на подагра. Използвайте с повишено внимание при подагра и чернодробни заболявания.

По време на лечението трябва да се избягва алкохол (повишен риск от стомашно-чревно кървене).

Лекарството трябва да се използва с повишено внимание в следните случаи: анамнеза за стомашно-чревни язви, както и хронична или рецидивираща пептична язва; с едновременно лечение с антикоагуланти; влошаване на бъбречната функция; влошаване на чернодробната функция, вродена хипербилирубинемия (синдроми на Gilbert, Dubin-Johnson и Rotor) при пациенти в напреднала възраст.

Пациенти с функционална недостатъчност на черния дроб и бъбреците, дозата на лекарството трябва да се намали или да се увеличи интервалът между дозите. В случай на нарушена бъбречна и чернодробна функция интервалът между дозите трябва да бъде поне 8:00.

Тъй като ацетилсалициловата киселина, както всички неселективни нестероидни противовъзпалителни лекарства, причинява дразнене на лигавицата на стомашно-чревния тракт, лекарството трябва да се приема само след хранене, измива се с вода, алкални минерални води, разтвор на натриев бикарбонат (най-добре мляко).

При продължителна употреба на лекарството е необходимо да се провери наличието на кръв в изпражненията, за да се открие улцерогенно действие и да се направят кръвни тестове (ефект върху агрегацията на тромбоцитите, известна антикоагулантна активност).

В случай на хипертермия е препоръчително да се предписва лекарството само ако други аналгетици-антипиретици са неефективни, тъй като съществува риск от синдром на Рей.

Използвайте лекарството с повишено внимание за лечение на пациенти с алергичен ринит, назална полипоза, уртикария.

При пациенти с алергични усложнения, включително бронхиална астма, алергичен ринит, уртикария, сърбеж, оток на лигавицата и назална сенна хрема, както и в комбинация с хронични инфекции на дихателните пътища и при пациенти със свръхчувствителност към НСПВС по време на лечението с лекарството, е възможно развитие на бронхоспазъм или пристъп на бронхиална астма.

Взаимодействие с други лекарствени продукти и други форми на взаимодействие

Ацетилсалицилова киселина. Комбинации, които трябва да се използват с повишено внимание.

Едновременната употреба на ибупрофен предотвратява необратимото инхибиране на тромбоцитите от ацетилсалицилова киселина. Лечението с ибупрофен при пациенти с риск от сърдечно-съдови заболявания може да ограничи кардиопротективния ефект на ацетилсалициловата киселина.

Нестероидни противовъзпалителни лекарства, кортикостероиди - едновременната употреба увеличава риска от странични ефекти от страна на стомашно-чревния тракт.

Системните глюкокортикостероиди (с изключение на хидрокортизон), които се използват за заместителна терапия на болестта на Адисон, намаляват нивото на салицилатите в кръвта по време на лечение с кортикостероиди и увеличават риска от предозиране след края на лечението.

Спиронолактон, фуроземид, антихипертензивни лекарства - ефективността на тези лекарства намалява.

Хепарин, перорални антикоагуланти, резерпин, стероиди, хипогликемични средства, инсулин - ефектът на тези лекарства се засилва.

Антикоагуланти, тромболитици - рискът от кървене се увеличава.

Ацетилсалициловата киселина засилва ефекта на фенитоин.

Когато се използва едновременно с валпроева киселина, ацетилсалициловата киселина я измества от връзката с плазмените протеини, увеличавайки токсичността на последната.

Метоклопрамид - ускорява абсорбцията на ацетилсалицилова киселина.

Дигоксин - концентрацията на дигоксин в кръвната плазма намалява.

Едновременната употреба с урикозурични средства, като бензобромарон, пробенецид, намалява ефекта на екскреция на пикочна киселина (поради конкуренцията на екскрецията на пикочна киселина от бъбречните тубули).

Когато се използва със селективни инхибитори на обратното захващане на серотонина, рискът от стомашно-чревно кървене се увеличава поради възможния синергичен ефект.

Етанол - насърчава увреждането на лигавицата на стомашно-чревния тракт и удължава времето на кървене поради синергизма на ацетилсалицилова киселина и етанол.

АСЕ (АСЕ) в комбинация с високи дози ацетилсалицилова киселина причиняват намаляване на филтрацията в гломерулите поради инхибиране на вазодилататорните простагландини и намаляване на антихипертензивния ефект.

Противопоказания за взаимодействие.

Употребата на метотрексат в дози от 15 mg / седмично или повече увеличава хематологичната токсичност на метотрексат (намаляване на бъбречния клирънс на метотрексат от противовъзпалителни средства и изместване на метотрексат от салицилати от връзката с протеините в кръвната плазма).

При едновременната употреба на парацетамол с хепатотоксични агенти токсичният ефект на лекарствата върху черния дроб се увеличава.

Барбитурати, рифампицин, салициламид, антиепилептични лекарства и други стимуланти на микрозомално окисление - тези лекарства допринасят за образуването на токсични метаболити на парацетамол, които засягат чернодробната функция.

Барбитуратите намаляват антипиретичния ефект на парацетамола.

Едновременната употреба на високи дози парацетамол с изониазид увеличава риска от развитие на хепатотоксичен синдром.

Метоклопрамид, домперидон - ускорява абсорбцията на парацетамол.

Производни на кумарин (варфарин) - при продължителна употреба на парацетамол рискът от кървене се увеличава.

Холестирамин - намалява абсорбцията на парацетамол.

Под въздействието на парацетамол времето за елиминиране на левомицетин се увеличава 5 пъти.

Парацетамолът намалява ефективността на диуретиците.

Антиконвулсантите (включително фенитоин, барбитурати, карбамазепин), които стимулират активността на чернодробните микрозомни ензими, могат да увеличат токсичния ефект на парацетамола върху черния дроб поради увеличаване на превръщането на лекарството в хепатотоксични метаболити.

Етанол - повишава хепатотоксичността на парацетамола.

Да не се използва с алкохол.

Едновременната употреба на кофеин с МАО инхибитори може да доведе до опасно покачване на кръвното налягане.

Кофеинът увеличава ефекта (подобрява бионаличността) на аналгетици-антипиретици, усилва ефектите на производни на ксантин, алфа- и бета-адренергични агонисти, психостимуланти.

Циметидин, хормонални контрацептиви, изониазид засилват ефекта на кофеина.

Кофеинът намалява ефекта на опиоидните аналгетици, анксиолитици, хипнотици и успокоителни, е антагонист на лекарства за анестезия и други лекарства, които потискат централната нервна система, конкурентен антагонист на лекарства аденозин, АТФ. При едновременната употреба на кофеин с тиреостимулиращи агенти - ефектът на щитовидната жлеза се увеличава.

Кофеинът понижава концентрацията на литий в кръвта.

Кофеинът ускорява усвояването на ерготамин.

Характеристики на приложението

За парацетамол: преди да използвате лекарството, трябва да се консултирате с лекар, ако пациентът използва варфарин или подобни лекарства, които имат антикоагулантно действие.

Рискът от предозиране е най-голям при пациенти с нециротично алкохолно чернодробно заболяване. Лекарството може да повлияе на резултатите от лабораторни тестове за съдържанието на глюкоза и пикочна киселина в кръвта.

По време на лечението не се препоръчва да се консумират прекомерни количества напитки, съдържащи кофеин (като кафе, чай). Това може да доведе до проблеми със съня, треперене, дискомфорт в гърдите чрез сърцебиене.

Превишаване на посочените дози.

Да не се използва с други продукти, съдържащи парацетамол.

Ако симптомите продължават, потърсете лекар.

Ако главоболието стане постоянно, потърсете лекар.

За ацетилсалицилова киселина: използвайте с повишено внимание при пациенти с нарушена бъбречна функция или при пациенти с нарушена сърдечно-съдова циркулация (например, бъбречно-съдова патология, застойна сърдечна недостатъчност, хиповолемия, тежки операции, сепсис или тежко кървене), тъй като ацетилсалициловата киселина може също да увеличи риска нарушена бъбречна функция и остра бъбречна недостатъчност.

Ибупрофен може да намали инхибиращия ефект на ацетилсалициловата киселина върху агрегацията на тромбоцитите. В случай на употреба на лекарството, пациентът трябва да се консултира с лекар, преди да започне ибупрофен като упойка..

Не използвайте лекарства, съдържащи ацетилсалицилова киселина при деца с остра респираторна вирусна инфекция (ARVI), което е придружено или не е придружено от повишаване на телесната температура. При някои вирусни заболявания, особено грип А, грип В и варицела, съществува риск от синдром на Рей, който изисква спешна медицинска помощ. Рискът може да се увеличи, ако ацетилсалициловата киселина се използва като съпътстващо лекарство, но причинно-следствена връзка не е доказана. Ако тези състояния са придружени от продължително повръщане, това може да е признак на синдром на Reye..

Употреба по време на бременност и кърмене

Не използвайте лекарството по време на бременност.

Ацетилсалициловата киселина има тератогенен ефект; когато се използва по време на бременност през първия триместър, това води до малформация - разцепване на горното небце; през третия триместър - до инхибиране на раждането (инхибиране на синтеза на простагландини), затваряне на ductus arteriosus при плода, което причинява хиперплазия на белодробните съдове и хипертония в съдовете на белодробната циркулация; нарушена бъбречна функция с възможно последващо развитие на бъбречна недостатъчност с олигохидрамниони; възможността за удължаване на времето на кървене, антитромбоцитен ефект, който може да възникне дори след употребата на много ниски дози.

Кофеинът увеличава риска от спонтанен аборт.

За периода на лечение кърменето трябва да бъде спряно..

Лекарството преминава в кърмата, което увеличава риска от кървене при деца поради дисфункция на тромбоцитите.

Способността да се влияе на скоростта на реакция при шофиране на автомобилен транспорт или други механизми

Когато използвате високи дози от лекарството, трябва да се въздържате от шофиране или други механизми поради възможни странични реакции от страна на централната нервна система (виене на свят, психомоторна възбуда и дезориентация и разстройство на вниманието).

Начин на приложение и дозировка

Citropac ® Darnitsa се предписва по 1 таблетка 2-3 пъти дневно след хранене. Максималната дневна доза е 6 таблетки (2 таблетки 3 пъти на ден). Таблетките Citropac ® Darnitsa не трябва да се приемат повече от 5 дни като упойка и повече от 3 дни като антипиретик.

Употребата на лекарството е противопоказана при деца под 16-годишна възраст без специални показания (болест на Kawasaki).

Предозиране

Симптомите на предозиране могат да се появят при продължителна употреба на лекарството или при дози, многократно по-високи от препоръчаните.

Тъй като Citropac ® Darnitsa е комбинирано лекарство, трябва да се има предвид предозиране за всяка активна съставка, която е включена в състава му..

Отравянето със салицилат обикновено се наблюдава при плазмена концентрация над 350 mg / L (2,5 mmol / L). Повечето смъртни случаи са наблюдавани, когато концентрацията на ацетилсалицилова киселина в кръвната плазма е повече от 700 mg / L (5,1 mmol / L). Еднократната употреба в доза под 100 mg / kg телесно тегло е малко вероятно да доведе до сериозно отравяне.

Симптоми на предозиране. Много често има развитие на такива нежелани реакции като повръщане, дехидратация, шум в ушите, световъртеж, глухота, повишено изпотяване, усещане за топлина в крайниците, сърцебиене, екстрасистолия и хипервентилация, нарушаване на киселинно-алкалния баланс на кръвта. При възрастни и деца се наблюдава комбинация от респираторна алкалоза и метаболитна ацидоза с нормално или повишено артериално рН. Ацидозата може да увеличи транспорта на салицилати през кръвно-мозъчната бариера.

По-рядко се наблюдава развитие на такива нежелани реакции като повръщане с примес на кръв, хиперпирексия, хипогликемия, хипокалиемия, тромбоцитопения, повишено протромбиново време, вътресъдова коагулация, бъбречна недостатъчност, белодробен оток с несърдечен произход. Също така е възможно да се развият странични реакции от страна на централната нервна система: дезориентация, психомоторна възбуда или депресия на централната нервна система, сънливост, нарушено съзнание, световъртеж, тремор, хиперрефлексия, конвулсии и кома.

Симптоми на предозиране, причинени от ацетилсалицилова киселина.

Токсичността на салицилат може да бъде резултат от интоксикация поради продължителна употреба на терапевтични дози или остра интоксикация (когато се използва> 100 mg / kg / ден в продължение на повече от 2 дни), които са животозастрашаващи (от случайно поглъщане от деца до случайно отравяне).

Хронично отравяне салицилатите могат да бъдат асимптоматични, тъй като няма специфични симптоми. Умерената салицилатна интоксикация или салицилизъм обикновено се развива само след многократни високи дози.

Симптоми: виене на свят, шум в ушите, глухота, изпотяване, гадене, повръщане, главоболие и депресия на съзнанието могат да бъдат контролирани чрез намаляване на дозата. Шум в ушите може да възникне при плазмена концентрация от 150 до 300 μg / ml. Тежки нежелани реакции се наблюдават при концентрация над 300 μg / ml. Основната характеристика на острото отравяне е тежко нарушение на киселинно-алкалния баланс, което може да се различава по възраст и тежест на интоксикация. Най-честият симптом при децата е метаболитната ацидоза. Тежестта на отравянето не може да бъде оценена, като се използват само данните за плазмената концентрация. Абсорбцията на ацетилсалицилова киселина може да се забави поради инхибиране на изпразването на стомаха, образуване на камъни в стомаха или в резултат на употребата на лекарства, покрити с ентерично покритие.

Спешната помощ при отравяне с ацетилсалицилова киселина се определя от тежестта, етапа и клиничните симптоми и съответства на стандартните методи за предоставяне на спешна помощ при отравяне. Приоритетните мерки трябва да бъдат насочени към ускоряване на изтеглянето на лекарството, както и възстановяване на електролитния и киселинно-алкалния баланс.

Поради сложните патофизиологични ефекти на отравянето със салицилат, могат да се появят някои симптоми и лабораторни промени.

Отравяне с лека до умерена тежест : тахипнея, хипервентилация, респираторна алкалоза, изпотяване, гадене, повръщане. Лабораторни данни: алкалоза, алкална реакция на урината.

Тежко отравяне : респираторна алкалоза с компенсаторна метаболитна ацидоза, хиперпирексия, шум в ушите, глухота. Дихателна система: от хипервентилация, некардиогенен белодробен оток до спиране на дишането и асфиксия; лабораторни данни - алкалоза, алкална реакция на урината. Сърдечно-съдова система: от сърдечни аритмии, артериална хипотония до сърдечен арест. Загуба на течности и електролити, дехидратация, олигурия, бъбречна недостатъчност. Лабораторни данни - хипокалиемия, хипернатриемия, хипонатриемия, промени в бъбречната функция, повишено протромбиново време, хипопротромбинемия. Нарушение на метаболизма на глюкозата, кетоза се проявява в лабораторията под формата на хипергликемия, хипогликемия (особено при деца), повишаване на нивото на кетонни тела. Стомашно-чревен тракт: стомашно-чревно кървене. От страна на кръвта: от потискане на функцията на тромбоцитите до коагулопатии.

Неврологични: токсична енцефалопатия и депресия на централната нервна система от летаргия, депресия на съзнанието до кома и гърчове.

Симптоми на предозиране, причинени от парацетамол. Чернодробно увреждане е възможно при възрастни, които са получили 10 g или повече парацетамол, а при деца, над 150 mg / kg телесно тегло.

При пациенти с рискови фактори (продължително лечение с карбамазепин, фенобарбитал, фенитоин, примидон, рифампицин, жълт кантарион или други лекарства, които индуцират чернодробни ензими, редовен прием на прекомерни количества етанол; глутатион кахексия (храносмилателни разстройства, муковисцидоза, ХИВ инфекция), глад, кахексия ) приемането на 5 g или повече парацетамол може да доведе до увреждане на черния дроб.

Симптоми на предозиране. През първите 24 часа се наблюдават гадене, повръщане, анорексия, коремна болка, бледа кожа. В рамките на 12-48 часа могат да настъпят увреждане на черния дроб, нарушен метаболизъм на глюкозата и метаболитна ацидоза. В случай на значително предозиране, чернодробните нарушения могат да доведат до енцефалопатия, хипогликемия, мозъчен оток, кома, смърт. Остра бъбречна недостатъчност, заедно с остра тубулна некроза, може да се развие дори при липса на тежко бъбречно увреждане. Съобщава се също за развитието на нарушения като повишено изпотяване, сънливост, нарушено съзнание, тахикардия, екстрасистолия, тремор, хиперрефлексия, конвулсии, сърдечни аритмии, панкреатит, психомоторна възбуда или депресия на централната нервна система. При приемане на големи дози от отделителната система: нефротоксичност (бъбречна колика, интерстициален нефрит, капилярна некроза); от централната нервна система - виене на свят, дезориентация.

Лечение: стомашна промивка, последвана от използването на активен въглен, симптоматична терапия. Пероралният метионин или ацетилцистеин е ефективен в рамките на 48 часа след предозиране. Също така е необходимо да се вземат общи поддържащи мерки. Използвайте алфа-блокери, ако е необходимо.

Симптоми на предозиране, причинени от кофеин. От страна на централната и периферната нервна система: повишена раздразнителност, нервност, безпокойство, безсъние, замаяност, повишена емоционална възбудимост, неволни мускулни контракции, конвулсии, учестено дишане. От стомашно-чревния тракт: болка в стомаха или корема. От страна на сърдечно-съдовата система: тахикардия, аритмия. Други: зачервяване на лицето, често уриниране.

Лечение. Стомашна промивка, в случай на потискане на рефлекса на кръвоизлив, се предписват лекарства Ipecac, активен въглен, високо почистваща клизма, корекция на киселинно-алкалния баланс, плазмени електролити, принудителна диуреза, кислородна терапия, хемодиализа в тежки случаи.

В първите часове на остро отравяне се предписва ацетилцистеин, ако е възможно през устата - след това в доза 140 mg / kg, ако перорално е невъзможно - след това в доза от 150 mg / kg за първата инжекция, след това дозата се увеличава до 300 mg / kg на ден.

Нежелани реакции

От нервната система: виене на свят, главоболие, треперене, неволни мускулни контракции, психомоторна възбуда и дезориентация и внимание, безсъние, нарушения на съня, нервност, раздразнителност, повишена възбудимост, тревожност, безпокойство, обща слабост, парестезия, страх.

От сетивата: зрително увреждане, шум в ушите, глухота.

От стомашно-чревния тракт: коремна болка, гастралгия, гадене, повръщане, диспепсия, киселини, в някои случаи - възпаление на стомашно-чревния тракт, ерозивни и язвени лезии на стомашно-чревния тракт, в редки случаи - стомашно-чревни кръвоизливи и перфорации с подходящи лабораторни параметри и клинични прояви.

От черния дроб и жлъчните пътища: хепатотоксичност, чернодробна дисфункция, повишена активност на чернодробните ензими, обикновено без развитие на жълтеница, преходна чернодробна недостатъчност с повишаване нивото на чернодробните трансаминази хепатонекроза (зависим от дозата ефект).

От ендокринната система: хипогликемия, до хипогликемична кома.

От страна на сърдечно-съдовата система: повишено кръвно налягане, тахикардия, аритмия, сърцебиене, сърцебиене.

От страна на хематопоезата: кръвоизливите могат да доведат до остра и хронична постхеморагична анемия / желязодефицитна анемия (поради т.нар. Латентно микрокървене) със съответни лабораторни прояви и клинични симптоми като астения, бледност на кожата, хипоперфузия; сулфемоглобинемия и метхемоглобинемия (цианоза, задух, сърдечна болка), хемолитична анемия. При продължителна употреба във високи дози - апластична анемия, панцитопения, неутропения, левкопения.

От страна на кръвосъсирващата система: наблюдавана е намалена агрегация на тромбоцитите, хипокоагулация, хеморагичен синдром, пурпура, агранулоцитоза, тромбоцитопения, натъртване или кървене, кървене като интраоперативни кръвоизливи, хематоми, кървене от носа, кървене от венците, кървене от пикочно-половата система; рядко или много рядко - сериозно кървене, като кръвоизливи от стомашно-чревния тракт, мозъчни кръвоизливи (особено при пациенти с неконтролирана артериална хипертония и / или при едновременна употреба на антихемостатични лекарства), което в някои случаи може потенциално да бъде животозастрашаващо.

От страна на дихателната система: задух, суха кашлица, бронхоспазъм.

От пикочната система: нефротоксичност, бъбречно увреждане с папиларна некроза, с използването на големи дози - бъбречна колика, интерстициален нефрит.

От страна на кожата и лигавиците: злокачествен ексудативен еритем (синдром на Stevens-Johnson), токсична епидермална некролиза (синдром на Lyell), ринит, назална конгестия.

От страна на имунната система: реакции на свръхчувствителност, включително обриви по кожата и лигавиците (включително генерализиран обрив, еритематозна, макулопатия), уртикария, сърбеж, оток, ангиоедем, еритема мултиформен ексудативен, анафилактичен шок, анафилактичен шок, неокардиогенен белодробен оток.

Срок на годност

Условия за съхранение

Да се ​​съхранява в оригиналната опаковка при температура не по-висока от 25 ° С.

Да се ​​пази извън обсега на деца.

Опаковка

6 таблетки в блистер; 1 или 4 контурни опаковки в опаковка; 10 таблетки в блистер; 1 контурна ачейкова опаковка в опаковка; 6 или 10 таблетки в блистерна опаковка.

Ваканционна категория

Без рецепта - 6 или 10 таблетки в блистер.

Рецепта - 6 таблетки в блистер; 4 контурни опаковки в опаковка.

Производител

ЗАО "Фармацевтична фирма" Дарница ".

Местоположение на производителя и адрес на мястото на стопанска дейност

Украйна, 02093, Киев, ул. Бориспол, 13.