Основен > Хематом

Взаимодействие между аспирин и нурофен по време на прием.

Проверка на съвместимостта на лекарствата Аспирин и Нурофен. Възможно ли е да пиете тези лекарства заедно и да ги комбинирате.

Взаимодейства с лекарството: Нурофен

Ацетилсалициловата киселина повишава токсичността на метотрексат, ефектите на наркотични аналгетици, други НСПВС, хипогликемични средства за перорално приложение, хепарин, индиректни антикоагуланти, тромболитици - инхибитори на агрегацията на тромбоцитите, сулфонамиди (включително ко-тримоксазрокин); намалява - урикозурични лекарства (бензбромарон, пробенецид). антихипертензивни лекарства и диуретици (спиронолактон, фуроземид).

Взаимодейства с лекарството: Аспирин

Все още не е описано лекарственото взаимодействие на Нурофен ® под формата на гел. Въпреки това, дори при външна употреба, ибупрофенът може да има системен ефект, поради което теоретично едновременното използване на гела с други НСПВС може да доведе до увеличаване на страничните ефекти.

Проверката е извършена въз основа на справочници за лекарства: Vidal, Radar, Drugs.com, "Лекарства. Наръчник за лекари в 2 части", изд. Машковски М.Д. Идеята, групирането и селективният ръчен анализ на резултатите са извършени от кандидата на медицинските науки, терапевта Шкутко Павел Михайлович.

  • Аспирин-Абактал
  • Аспирин-Аводарт
  • Аспирин-Агрегал
  • Аспирин-Агренокс
  • Аспирин-Адалат
  • Аспирин-Адваграф
  • Аспирин-Адвил течни жели
  • Аспирин-Адгелон
  • Аспирин-Adelfan-Esidrex
  • Аспирин-Адемпас
  • Аспирин-Аденоцин
  • Аспирин-Адепрес

2018-2020 Combomed.ru (Kombomed)

Всички комбинации, сравнения и друга информация, представени на сайта, са справочна информация, генерирана автоматично и не може да служи като достатъчна основа за вземане на решение за тактика на лечение и профилактика на заболяванията, както и за безопасността при използване на лекарствени комбинации. Необходима е консултация с лекар.

Не е намерено взаимодействие - означава, че лекарствата могат да се приемат заедно, или ефектите от съвместната употреба на лекарства в момента не са достатъчно проучени и е необходимо време и натрупани статистически данни, за да се определи тяхното взаимодействие. Необходима е консултация със специалист, за да се реши проблемът със съвместния прием на наркотици.

Взаимодейства с лекарството: *** - означава, че в базата данни на официалните справочници, използвани за създаване на услугата, е намерено взаимодействие, статистически записано от резултатите от изследванията и употребата, което може или да доведе до негативни последици за здравето на пациента, или да засили взаимен положителен ефект, което също изисква съвет от специалист за определяне на тактиката на по-нататъшното лечение.

Може ли Нурофен и Аспирин да се приемат едновременно??

Могат ли едновременно да се приемат нурофен и ацетилсалицилова киселина??

Инструкциите за употреба на Нурофен казват, че приемането с ацетилсалицилова киселина е нежелателно, тъй като води до намаляване на терапевтичния ефект и увеличаване и увеличаване на страничните ефекти. Така че по принцип е възможно, но е по-добре да не рискувате.

Аспиринът действа като антипиретик, болкоуспокояващ и разредител на кръвта. Нурофен е почти аналог на аспирина, но с други активни съставки.

При вирусни заболявания Нурофен (аналог на ибупрофен) не помага и аспиринът намалява температурата добре при грип и ARVI.

Не трябва да приемате тези лекарства по едно и също време, но ако сте приели Нурофен и това не ви е облекчило, тогава можете да вземете аспирин. Например, ако температурата е много висока (над 39 и не спада).

Нурофен е противовъзпалително, антипиретично и аналгетично лекарство, но е безсилен за вируси, въпреки че мнозина твърдят, че той е имуностимулиращ, следователно е ефективен при вирусни заболявания. Не е доказано експериментално.

Аспиринът (основната активна съставка е ацетилсалицилова киселина) е включен във фармакологичната група на НСПВС (нестероидни противовъзпалителни лекарства). Инструкциите за Нурофен казват, че трябва да го приемате изключително внимателно в комбинация с НСПВС, тъй като самият Нурофен също принадлежи към същата група..

Следователно, ако е спешно необходимо, можете да комбинирате нурофен (в доза, съответстваща на посочената в инструкциите) и аспирин, ако дозата на ацетилсалицилова киселина не надвишава 75 mg на ден.

Едновременното приложение намалява антитромбоцитните и противовъзпалителни ефекти на аспирина. Като цяло ефектът и на двете лекарства върху организма е сходен..

Важно е да запомните, че и двете лекарства е нежелателно да се приемат на празен стомах, тъй като имат лош ефект върху лигавицата му. Препоръчва се да се приема по време или веднага след хранене.

Съществуват и редица хронични и остри заболявания (стомашно-чревни кръвоизливи, язви, бронхит, остра бъбречна и чернодробна недостатъчност, лошо съсирване на кръвта и т.н.), при които е по-добре да се изключи употребата на каквито и да е НСПВС. В противен случай съществува риск от сериозни усложнения..

Какво е по-добре Аспирин или Нурофен? Съвместимост

Лекарствата се доказаха като добри болкоуспокояващи. Нурофен помага почти по същия начин като Аспирин срещу висока температура и главоболие, болки в ставите, мускулите. Въпреки подобния ефект, те се различават по много начини. Тази статия описва подробно разликите между тях, описва в кои случаи какво е по-добре да се вземе.

Аспирин и Нурофен: каква е разликата

Активна активна съставка

  • Аспирин - ацетилсалицилова киселина
  • Нурофен - ибупрофен

Показания

  • повишена телесна температура
  • главоболие
  • зъбобол
  • мускулна болка
  • грип
  • появата на кръвни съсиреци

Нурофен:

  • грип
  • зъбобол
  • мигрена (силно главоболие)
  • болезнени менструации
  • последиците от ваксинациите
  • заболявания на опорно-двигателния апарат

Противопоказания

  • всякакви стомашни заболявания
  • всякакви кръвни заболявания
  • анемия
  • наличие на алергии
  • индивидуална непоносимост към компоненти
  • ниско или високо кръвно налягане
  • заболявания на пикочно-половата система
  • възраст до 15 години

Нурофен:

  • наличие на алергии
  • непоносимост към наркотици
  • сърдечни заболявания
  • ниско кръвно налягане
  • инфекциозни кръвни заболявания
  • заболявания на стомаха в остър стадий
  • затруднено дишане
  • алкохолна съвместимост
  • Тегло под 6 кг (за деца)

Странични ефекти

  • стомашни болки
  • кървене
  • слабост
  • повръщане
  • депресивно състояние
  • сърбеж и обрив по кожата
  • алергична реакция

Нурофен:

  • гадене
  • слабост
  • нарушение на съня
  • сърбеж на кожата
  • чести позиви за уриниране
  • бъбречна болка

Видове освобождаване на наркотици

  • ефервесцентни таблетки
  • обикновени таблетки

Нурофен:

  • хапчета
  • сироп
  • ректални супозитории
  • гел
  • ефервесцентни таблетки 10 бр. - 274 рубли
  • кардио таблетки 300 mg 20 бр. - 90 рубли
  • сложни сашета 3,5 г 10 бр. - 486 рубли

Нурофен:

  • свещи за деца 60 mg, 10 бр. - 111 рубли
  • суспензия за деца 100 mg / 5 ml - 184 рубли
  • таблетки 200 mg, 10 бр. - 99 рубли
  • форте таблетки 400 mg, 12 бр. - 103 рубли
  • за деца от 6 години, таблетки 200 mg, 8 бр. - 114 рубли

Какво е по-добре Аспирин или Нурофен?

По правило при различни болки и възпаления на мускулите и ставите ибупрофенът се използва по-често от аспирина. Това се дължи на факта, че ибупрофенът има по-малко отрицателен ефект върху тялото, по-специално върху стомаха. Лекарството има и противовъзпалителен ефект, който ацетилсалициловата киселина (аспирин) няма.

  • Ако имате проблеми със стомаха, за предпочитане е да изберете Нурофен. Ето защо това лекарство се препоръчва за хора с гастрит, стомашна язва, чувствителен стомах..
  • Ацетилсалициловата киселина не се предписва на деца на възраст над 15 години, а нурофен може да се използва от много ранна възраст благодарение на детските форми за освобождаване (суспензия, супозитории), единственото ограничение е телесното тегло под 6 кг.
  • Ацетилсалициловата киселина разрежда добре кръвта, предпазвайки я от запустяване и образуване на кръвни съсиреци. Поради това лекарството често се предписва в комплексна терапия за сърдечни заболявания, кръвоносни съдове и дебела кръв. Нурофен няма този ефект.

Обобщавайки, можем да кажем, че Нурофен е за предпочитане при различни болки и възпалителни процеси, тъй като има противовъзпалителни свойства и има по-малко странични ефекти. Аспиринът може да се използва и като упойка, но тъй като това лекарство има големи странични ефекти, по-препоръчително е да се използва при заболявания на сърцето, кръвоносните съдове, дебела кръв, като разредител на кръвта.

Могат ли Аспирин и Нурофен да се приемат заедно?

Инструкциите за тези лекарства показват, че комбинацията от нурофен и аспирин може да доведе до намаляване на ефективността, както и до увеличаване на вероятността от странични ефекти..
Съвместимостта на тези лекарствени продукти е възможна само ако такова предписание е предписано от лекар след предварителна диагноза. Самото смесване на лекарството е силно обезкуражено. Ако трябва да вземете и аспирин, и нурофен, трябва да направите почивка от поне 2 часа. В допълнение към комбинирането помежду си, тези лекарства също не трябва да се използват след пиене или докато пиете. Тази комбинация може да доведе до интоксикация и отравяне на организма..

Как да не се скъса с настинка. Избор на антипиретик

Нашият експерт е доктор, кандидат на медицинските науки Константин Спахов.

Не е важна цената, а детайлите

Цената на лекарството все още не казва нищо. А евтиното лекарство може да се окаже скъпо, да речем, ако се произвежда в твърде малко дозировка. Следователно сравнете цената въз основа на дозата, броя на таблетките в опаковката и лекарствената форма. Например, най-евтините парацетамолови препарати са 200 mg на таблетка. Но еднократна терапевтична доза е 2,5-5 пъти повече - 500-1000 mg. Вижте също колко таблетки има в опаковката - може да са 10 или 30. И предвид тези фактори, по-скъпият продукт по отношение на дозата и броя на таблетките може да бъде още по-евтин.

Отделен разговор е лекарствената форма. Най-евтините са обикновените таблетки, а ефервесцентните разтворими таблетки и гранули или сироп за деца винаги ще бъдат по-скъпи. Как да бъда? Ако детето не може да погълне обикновени таблетки, трябва да се откажете от вкусния сироп. Но содата може да се направи не само от скъпи ефервесцентни хапчета, но и от обикновени стотинки..

Изберете от четири

Има много лекарства, които понижават температурата, но само лекарства с четири активни съставки могат да се продават без рецепта: ацетилсалицилова киселина (аспирин), ибупрофен, метамизол (аналгин) и парацетамол. На професионален медицински език те се наричат ​​още INN (международни непатентовани имена). Всички лекарства с една и съща INN (активно вещество), без значение как се наричат ​​и колкото и да струват, по същество са еднакви. Ако има разлики, тогава те са свързани с нарушение на правилата за производство на наркотици, което е нарушение на закона за наркотиците.

Тъй като цените за едно и също лекарство от един и същ производител в различните аптеки могат да варират значително, тогава преди да направите покупка, разгледайте обхвата на цените на лекарствата в Интернет. Попълнете търсачката: INN на лекарството, дозата и лекарствената форма. Само това търсене ще бъде правилно.

Копията не са по-лоши от оригинала

Има два вида лекарства - оригинални и генерични. Първите са по-скъпи, защото се произвеждат от компаниите, които са разработили тези лекарства, тествали са ги, получили са патент за тях и са първите, които ги пускат на пазара. Дженериците са копия на такива лекарства, които започват да се произвеждат 15–20 години по-късно, когато изтича патентната защита на лекарството. Такива лекарства са по-евтини и наистина можете да спестите от тях. Това е теория, сега практика. От четирите антипиретични лекарства само две могат да бъдат оригинални - Нурофен (съдържа ибупрофен) и Аспирин (съдържа ацетилсалицилова киселина). Срокът на патентна защита за тях изтече отдавна и сега техните генерични продукти се произвеждат от десетки различни производители. Другите две лекарства - аналгин (метамизол) и парацетамол никога не са били защитени с патенти, те също се произвеждат от десетки компании и нито едно от тези лекарства не може да се нарече оригинално, всички те са генерични лекарства.

Пропуснете добавките

За антипиретици често се добавя кофеин, витамин С или друг антипиретик. В същото време цената на лекарството се увеличава значително. Трябва ли да купувам лекарства с добавки или не? Кофеиновите продукти действат по-добре при някои главоболия, но не са необходими за понижаване на температурата. Често се казва, че витамин С помага при настинки. Това не е окончателно доказано, но във всеки случай е по-добре да ядете витамин С в цитрусови плодове или други храни (един портокал е дневният прием на витамин С), отколкото под формата на хапче. Освен това това не влияе на температурата. Добавянето на друг антипиретик също не създава специални предимства. Така че за настинка е по-добре да си купите просто лекарство с една активна съставка..

Фокусирайте се върху състоянието си

Пийте антипиретици само когато температурата е висока и трудно се понася. По този начин ще приемате лекарството 1-2 пъти на ден, а не 3-4 пъти, както е посочено в инструкциите. Но не става въпрос само за спестяване. Температурата под 38 градуса изобщо не трябва да се намалява.

Между другото

Преди това, ефервесцентни препарати са направени от прахове. Но можете да ги направите от обикновени таблетки. Вземете антипиретично хапче, щипка сода и лимонена киселина. Изсипете всичко това в чаша вода. Въглеродният диоксид, отделен по време на реакцията на сода и киселина, ще разтвори таблетката и ще насити водата с мехурчета. Съвсем същите компоненти работят в готови ефервесцентни таблетки. Киселината може да бъде заменена с 1 с.л. лъжица лимонов сок.

Количество в пакет

Ибупрофен
филмирани таблетки,
200 mg всеки

Кое е по-добре: Нурофен или Аспирин комплекс

Нурофен

Аспиринов комплекс

Въз основа на данните от изследванията, Nurofen е по-добър от Aspirin Complex. Затова ви съветваме да го изберете.

Но не забравяйте, че тези лекарства имат различни активни съставки. Затова не забравяйте да се консултирате с Вашия лекар. Някои от тях може да не работят за вашата терапия..

Сравнение на ефективността на Нурофен и Аспирин комплекс

Ефективността на Нурофен е доста подобна на аспириновия комплекс - това означава, че способността на лекарството да има максимално възможния ефект е подобна.

Например, ако терапевтичният ефект на Нурофен е по-изразен, тогава при използване на аспиринов комплекс, дори и в големи дози, няма да е възможно да се постигне този ефект.

Също така, скоростта на терапията - показател за скоростта на терапевтичното действие в Nurofen и Aspirin комплекс е приблизително еднаква. И бионаличността, т.е. количеството на лекарственото вещество, достигащо мястото на неговото действие в организма, е подобно. Колкото по-висока е бионаличността, толкова по-малко тя ще бъде загубена, когато се абсорбира и използва от тялото..

Сравнение на безопасността на Нурофен и Аспирин комплекс

Безопасността на лекарството включва много фактори..

В същото време тя е по-висока за Нурофен, отколкото за Аспириновия комплекс. Важно е къде лекарството се метаболизира: лекарствените вещества се екскретират от тялото или непроменени, или под формата на продукти от техните биохимични трансформации. Метаболизмът възниква спонтанно, но най-често той включва основните органи като черния дроб, бъбреците, белите дробове, кожата, мозъка и други. Когато оценяваме метаболизма в Нурофен, както и в Аспириновия комплекс, ние разглеждаме кой орган се метаболизира и колко критичен е ефектът върху него.

Съотношението риск / полза е, когато предписването на лекарството е нежелателно, но обосновано при определени условия и обстоятелства, със задължително спазване на повишено внимание. В същото време Нурофен има по-малко рискове, когато се използва, отколкото Аспирин комплекс.

Също така, при изчисляване на безопасността се взема предвид дали се проявяват само алергични реакции или възможна дисфункция на основните органи. По други въпроси, както и обратимостта на последиците от употребата на Нурофен и Аспирин комплекс.

Сравнение на противопоказанията за Нурофен и Аспирин комплекс

Въз основа на инструкциите. Броят на противопоказанията за аспириновия комплекс е голям, но е повече от този на Нурофен. Това е списък на симптомите със синдроми и заболявания, различни външни и вътрешни състояния, при които употребата на аспиринов комплекс или нурофен може да бъде нежелана или неприемлива.

Сравнение на пристрастяването между Нурофен и Аспирин комплекс

Подобно на безопасността, пристрастяването също включва много фактори, които трябва да бъдат взети предвид при оценката на дадено лекарство..

Така че наборът от стойности на такива параметри като „синдром на отнемане“ и „развитие на резистентност“ в Nurofen е доста сходен с тези в комплекса на аспирина. Синдромът на отнемане е патологично състояние, което възниква след прекратяване на приема на вещества, които причиняват пристрастяване или зависимост в тялото. И под резистентност се разбира първоначалната резистентност към лекарството, в това тя се различава от привикването, когато резистентността към лекарството се развива за определен период от време. Наличието на резистентност може да се установи само ако е направен опит да се увеличи дозата на лекарството до максимално възможната. В същото време стойностите на "синдром на отнемане" и "резистентност" на Нурофен са доста ниски, точно както комплексът Аспирин.

Сравнение на страничните ефекти на Нурофен и Аспирин комплекс

Страничните или страничните ефекти са всяко медицинско неблагоприятно събитие, преживяно от субект след прилагане на лекарство.

Аспириновият комплекс има повече странични ефекти от Нурофен. Това предполага, че честотата на тяхното проявление в аспириновия комплекс е ниска, докато при Нурофен е ниска. Честотата на проява е показател за това колко случая на проява на нежелан ефект от лечението са възможни и регистрирани. Нежеланият ефект върху тялото, силата на въздействието и токсичният ефект на лекарствата са различни: колко бързо тялото ще се възстанови след приема и дали ще се възстанови изобщо. Когато се използва аспиринов комплекс, способността на организма да се възстановява по-бързо е по-висока от тази на Нурофен.

Сравнение на лекотата на използване на комплекс Нурофен и Аспирин

Това е подборът на дозата, като се вземат предвид различни условия и честотата на приема. В същото време е важно да не забравяте за формата на освобождаване на лекарството, също така е важно да го вземете предвид, когато правите оценка.

Лекотата на използване на аспириновия комплекс е по-добра от тази на Нурофен.

Класификацията на наркотиците е съставена от опитни фармацевти, изучаващи международни изследвания. Отчетът се генерира автоматично.

Ръководството е последно актуализирано: 2019-09-19 06:01:24

Антипиретични лекарства (парацетамол, аспирин, аналгин, нурофен, терафлу) и други симптоматични лекарства за грип и настинка. Форми на освобождаване (прахове, таблетки, супозитории) за възрастни и деца. Рецензии, описание и сравнителен анализ

Понастоящем антипиретичните лекарства са богато представени на пазара. Рекламата ни обещава чудодейно излекуване от грип и други настинки, просто вземете хапче или разтворете красиво саше с прах във вода и утре ще ви бъде осигурено здраве и бодрост. Нека да видим дали това наистина е така и какво се крие зад симптоматичните лекарства за грип и настинка.

Първо, ние веднага очертаваме температурния диапазон, при който е необходимо да приемаме антипиретични лекарства:

  1. За възрастен, който има настинка или грип, това е 38,5 градуса по Целзий или повече
  2. За дете, бременни жени или хора, които не понасят високи температури, тази лента може да бъде намалена до 38 градуса и над тази стойност

Сега имаме определена рамка, от която можем да започнем. При температури под посочените може да се почувствате зле, страданието изглежда скандално, но помислете, толкова ли е лошо? Може да е по-добре да се откъснете от монитора и просто да легнете, което вече ще подобри общото благосъстояние в случай на заболяване.

Всъщност, за да намалите температурата при деца (и при възрастни също), можете да използвате няколко прости трика, които наричам физически методи за понижаване на температурата. Те не предполагат употребата на лекарства или друга химия - чиста физика, когато нагрятото тяло, когато се навлажни, започва да отделя топлина към външната среда.

И така, първото е избърсване на тялото на пациента с вода (само не студена или ледена, а просто хладна), водата може предварително да се разрежда наполовина с водка или да се добавят обичайните 6% оцет в пропорция супена лъжица оцет на литър вода. С помощта на гъба можете да избършете тялото на трескаво дете или възрастен с тези разтвори. Уверявам ви, ефектът ще бъде поразителен - минус 0,5-1 градуса на термометъра ще бъде записан веднага. Въпреки че няма да е твърде дълго, кой ви пречи да повторите процедурата след известно време.

Второ, мозъкът просто кипи при температура. Можете също така да прибегнете до охлаждане, което ще понижи температурата и ще даде изход на болната глава. Можете да поставите кърпа или салфетка, напоена с хладка вода, на челото си. Не можете да добавяте оцет или водка и да го държите на главата си дълго време, периодично намокряйки.

Горните процедури не трябва да се извършват в чернова. По-добре е да затворите балкона или прозореца на прозореца за известно време, спокойно да избършете пациента, да изчакате, докато той изсъхне малко и да го пуснете на въздух, като предварително сте го покрили добре с одеяло или отидете с пациента в друга стая.

Трето, не е необходимо да се обличате топло или да покривате пациента с завивки или одеяла. Напротив, дрехите трябва да са леки, лесно абсорбиращи пот, изработени от естествени материали и да седят свободно. Одеялото също трябва да е стандартно тънко. Нека има нормален топлообмен с околната среда, не „гответе“ болния под слой одеяла и пера.

От същата опера, четвъртата аксиома - при висока температура не трябва да давате на човек малини (обикновено те дават чай със сладко от малини или отвара от него), тялото, когато е горещо, се нагрява още повече, а състоянието и благосъстоянието на човека с температура може само да се влоши. Също така, не издигайте краката си в горчица (вани с горчица за крака), това също загрява вече загрято тяло.

Като практикуващ, аз препоръчвам само тези методи за понижаване на температурата, те са много ефективни и помагат само за загуба на излишна температура. Всъщност при високи температури в човешкото тяло се задейства цяла каскада от клетъчни реакции, което води до образуването на човешки интерферон, много ценен протектор, който помага за унищожаването на вирусите. Това не е някакъв вид изкуствен препарат, за който се предполага, че съдържа интерферон, а собствен истински и следователно особено ценен. За това можете да понесете симптомите, които придружават настинка или грип, без да се провалят..

Но има моменти, когато температурната реакция става патологична, плюс индивидуалната непоносимост изисква намеса на трета страна и използването на антипиретични лекарства. По-долу ще говорим за най-популярните от тях..

  • Парацетамол
  • Ибуклин
  • Колдакт
  • Тиленол
  • Терафлу
  • Нурофен
  • Аналгин
  • Efferalgan
  • Панадол
  • Coldrex
  • Ринза
  • Ринзасип
  • Аспирин

Парацетамол. Това е лекарство, което има аналгетично, антипиретично и леко противовъзпалително действие. Той действа индиректно чрез центровете за терморегулация и болка. Според моя опит много ефективно лекарство, което не съдържа допълнителни химически оцветители и консерванти, което е, което марковите прахове грешат от температурата, където парацетамолът е основният компонент - това е Panadol, Tylenol и Efferalgan. В този случай надценявате за допълнителни компоненти в състава на лекарството, които изобщо не са необходими, активната съставка все още е парацетамол.

По-добре е да използвате този, който е в таблетки (за деца, за предпочитане са свещи) в дозировка - за възрастни и деца над 12 години - 500 mg веднъж, дневна доза до 4 грама (от опит ще кажа, не довеждайте до такива цифри, парацетамолът има много тесен терапевтичен прозорец и могат да се развият токсични нарушения в черния дроб, всяко лекарство трябва да се приема по препоръка и под наблюдението на лекар). Деца на възраст 6-12 години се предписват в доза 250-500 mg, на 1-5 години 120-250 mg, от 3 месеца. до 1 година - 60-120 mg до 4 пъти на ден.

Противопоказания:

  • тежка чернодробна и бъбречна дисфункция
  • хроничен алкохолизъм
  • свръхчувствителност към парацетамол

Сега помислете за производни на парацетамола.

Ибуклин. Комбиниран препарат, съдържащ ибупрофен + парацетамол. Поради добрата му поносимост от повечето пациенти и приличен терапевтичен ефект по отношение на понижаване на температурата и избавяне от температурата, аз препоръчвам това лекарство на пациентите сам. Предлага се в таблетки.

Използва се в дозировка при възрастни, по 1 таблетка 3 пъти дневно.

Да не се използва при язва и гастрит на стомашно-чревния тракт, бременност и кърмене, чернодробни и бъбречни заболявания, хроничен алкохолизъм.

Панадол. Много популярно лекарство по-рано, което и днес дава добри продажби. Това е обичайният парацетамол във филмирани таблетки. Майките много обичат детския Panadol, който има удобна форма за освобождаване под формата на суспензия за перорално приложение. Въпреки че, ако това е същият парацетамол, тогава защо да плащате повече?

Coldrex. Открих две форми на освобождаване: таблетки Coldrex и Codrex HotRem - прах за приготвяне на разтвор.

Таблетките съдържат следните вещества:

  • парацетамол 500 mg
  • кофеин 25 mg
  • фенилефрин хидрохлорид 5 mg
  • терпинхидрат 20 mg
  • аскорбинова киселина 30 mg

Прахът включва:
  • парацетамол 750 mg
  • фенилефрин хидрохлорид 10 mg
  • аскорбинова киселина 60 mg

Това са основните лекарствени вещества в състава, плюс допълнително има различни подсладители, сгъстители, оцветители и други химикали, които нямат нищо общо с обработката.

Лекарството служи за намаляване на температурата, намаляване на болката и облекчаване на назалната конгестия. Намерените в състава му химични съединения позволяват това да се направи.

Деца от 12 години могат да приемат не повече от 3 сашета на ден. Не използвайте при възрастни и деца повече от 5 дни.

Той има голям брой противопоказания за прием:

  • чернодробни и бъбречни дисфункции
  • тиреотоксикоза
  • диабет
  • сърдечни заболявания (миокарден инфаркт, тахиаритмии)
  • артериална хипертония
  • закритоъгълна глаукома
  • хроничен алкохолизъм
  • хипертрофия на простатата
  • деца под 12 години

Трябва да се използва с повишено внимание по време на бременност и кърмене. По-добре да се консултирате с лекар.

Coldact. Капсули със забавено освобождаване. Отнася се до симптоматични лекарства за лечение на настинки, грип и ARVI. Елиминира болката, температурата и ринореята.

Използва се в дозировка при възрастни и деца над 12 години - 1 капсула на всеки 12 часа в продължение на 3-5 дни.

Състав:

  • парацетамол 200 mg
  • фенилефрин хидрохлорид 25 mg
  • хлорфенамин (хлорфенирамин) малеат 8 mg

Има и много противопоказания:
  • тежка атеросклероза на коронарните артерии
  • артериална хипертония
  • чернодробни и бъбречни дисфункции
  • диабет
  • тиреотоксикоза
  • закритоъгълна глаукома
  • тежки заболявания на черния дроб, бъбреците, сърцето, пикочния мехур
  • пептична язва на стомаха и дванадесетопръстника
  • панкреатични заболявания
  • затруднено уриниране с аденом на простатата
  • заболявания на кръвната система
  • хроничен алкохолизъм
  • дефицит на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа
  • деца под 12 години

Не се препоръчва за употреба по време на бременност и кърмене.

Терафлу. Често се бърка с Tamiflu, но това са напълно различни лекарства. Използва се като симптоматично лекарство при настинки. Помага в борбата с висока температура, втрисане, главоболие и мускулни болки, кашлица, кихане, хрема.

Състав:

  • парацетамол 325 mg
  • фенирамин малеат 20 mg
  • фенилефрин хидрохлорид 10 mg
  • аскорбинова киселина 50 mg
  • и спомагателни вещества, подсладители, багрила и др..

Предлага се под формата на прах за разтваряне във вода. Необходимо е съдържанието на опаковката да се разтвори в чаша преварена гореща вода и да се изпие гореща. Може да се приема на всеки 4 часа, ако е необходимо, но не повече от 3 дози на ден.

Противопоказанията за Teraflu се състоят от добавянето на противопоказания за активните съставки на това лекарство и включват:

  • чернодробни и бъбречни дисфункции
  • тиреотоксикоза
  • диабет
  • сърдечни заболявания (миокарден инфаркт, тахиаритмии)
  • артериална хипертония
  • закритоъгълна глаукома
  • хипертрофия на простатата
  • хроничен алкохолизъм
  • дефицит на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа
  • деца под 12 години
  • бременност и кърмене

Ринза и Ринзасип. Разлики между двете лекарства под формата на освобождаване и в по-малка степен в състава на активните съставки.

Rinza е орално хапче, което облекчава симптомите на настинка или грип (треска, болка, ринорея), които включват:

  • парацетамол 500 mg
  • кофеин 30 mg
  • фенилефрин хидрохлорид 10 mg
  • хлорфенамин малеат 2 mg
  • средства за тегло

Дозировка - 1 таблетка 3-4 пъти на ден. Максималната доза е 4 таблетки. Курсът на лечение е не повече от 5 дни.

Rinzasip е прах за приготвяне на разтвор и последващото му поглъщане, също така премахва симптомите на настинка (треска, болка, ринорея), включва:

  • парацетамол 750 mg
  • кофеин 30 mg
  • фенирамин малеат 20 mg
  • фенилефрин хидрохлорид 10 mg
  • подсладители, оцветители и други спомагателни вещества

Дозировка - за възрастни и деца над 15 години, 1 саше 3-4 пъти на ден, но не повече от 4 сашета на ден. Курсът на лечение, както при таблетките - не повече от 5 дни.

Както всички съставни лекарства, Rinza и Rinzasip имат в своите задължения голям брой различни противопоказания, които се получават чрез обобщаване на противопоказанията на всеки химикал, съставляващ тези лекарства:

  • чернодробни и бъбречни дисфункции
  • тиреотоксикоза
  • диабет
  • сърдечни заболявания (миокарден инфаркт, тахиаритмии)
  • артериална хипертония
  • закритоъгълна глаукома
  • хипертрофия на простатата
  • хроничен алкохолизъм
  • дефицит на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа
  • деца под 15 години
  • бременност и кърмене

Аспирин. Ацетилсалициловата киселина или аспиринът е нестероидно противовъзпалително лекарство. Има противовъзпалителни, антипиретични и аналгетични ефекти, а също така инхибира агрегацията на тромбоцитите, тоест намалява съсирването на кръвта.

НЕ приемайте като симптоматично средство срещу грип. Поради увеличаването на пропускливостта на съдовата стена с това заболяване, заедно с приема на аспирин, може да се предизвика кървене. Както възрастни, така и деца НЕ имат право да приемат аспирин при грип. В допълнение, при деца приемът на салицилати може да причини синдром на Reye, опасно усложнение, придружено от енцефалопатия и мастна чернодробна инфилтрация..

Противопоказания за прием на аспирин са:

  • ерозивни и язвени заболявания на стомашно-чревния тракт (язви, гастрит, ерозия на стомаха и червата)
  • хемофилия
  • хеморагичен диатеза
  • дисектираща аневризма на аортата
  • портална хипертония
  • дефицит на витамин К
  • чернодробна и / или бъбречна недостатъчност
  • I и III триместър на бременността
  • лактационен период
  • свръхчувствителност към ацетилсалицилова киселина и други салицилати

Дозировката е индивидуална. За възрастни единичната доза варира от 40 mg до 1 g, дневно - от 150 mg до 8 g; честота на приложение - 2-6 пъти на ден.

Нурофен. Основната активна съставка на таблетките Нурофен за перорално приложение е ибупрофен 200 mg и тегловни помощни вещества. Предлагат се и ефервесцентни таблетки за разтваряне във вода.

Това е нестероидно противовъзпалително средство. Има аналгетични, антипиретични и противовъзпалителни ефекти.

За възрастни и деца над 12 години се използва в доза от 200 mg 3-4 пъти на ден, максималната начална доза е до 400 mg 3-4 пъти на ден. Максимален дневен прием - 1200 mg.
Деца от 6 до 12 години - 200 mg 4 пъти на ден. Теглото на детето трябва да бъде повече от 20 кг, за да позволи използването на Нурофен.

Противопоказания:

  • ерозивни и язвени лезии на стомашно-чревния тракт в острата фаза, вкл. пептична язва и язва на дванадесетопръстника, улцерозен колит, пептична язва, болест на Crohn
  • тежка сърдечна недостатъчност
  • тежко протичане на артериална хипертония
  • дефицит на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа
  • хемофилия, хипокоагулируеми състояния
  • левкопения
  • хеморагичен диатеза
  • тежка чернодробна и / или бъбречна дисфункция
  • загуба на слуха, патология на вестибуларния апарат
  • III триместър на бременността, кърмене
  • период на кърмене (кърмене)
  • деца под 6 години
  • свръхчувствителност към ибупрофен или към лекарствени компоненти.

Аналгин. Активната съставка Метамизол натрий е производно на пиразолон. Той има антипиретично, аналгетично и леко противовъзпалително средство. Използва се при болки от различен произход, както и при треска, причинена от инфекциозни и възпалителни заболявания.

Може да се намери под имената: Баралгин и Триалгин. Основната активна съставка в тези таблетки е същият натриев метамизол.

Схема на дозиране. Вътре или ректално на възрастни се предписват 250-500 mg 2-3 пъти на ден. Максималната единична доза е 1 g, дневната доза е 3 g. Единичните дози за деца на възраст 2-3 години са 50-100 mg; На 4-5 години - 100-200 mg; На 6-7 години - 200 mg; На 8-14 години - 250-300 mg; честота на прием - 2-3 пъти на ден.
In / m или / in бавно за възрастни - 250-500 mg 2-3 пъти на ден. Максималната единична доза е 1 g, дневната доза е 2 g. При деца се използва парентерално приложение в доза 50-100 mg на 10 kg телесно тегло..

Противопоказания:

  • дисфункция на бъбреците и черния дроб
  • дефицит на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа
  • кръвни заболявания
  • свръхчувствителност към производни на пиразолон

В моята практика не го използвам под никаква форма, тъй като производството на аналгин, което съществува сега на планетата (главно в Индия), е фокусирано върху нашия пазар. В някои европейски страни, САЩ, Япония и Австралия, това лекарство не се използва или забранява поради развитието на страховито усложнение - агранулоцитоза (кръвно заболяване, придружено от намаляване на нивото на неутрофилите (неутропения)), което може да бъде фатално. Затова забравете за обичайното хапче за аналгин, има широк списък с лекарства, които са по-малко вредни и достъпни..

Безмисленото използване на пакетирани и вкусни симптоматични лекарства за настинки и грип вече води до негативни последици, които включват внезапно кървене, отравяне и всичко това, защото хората забравят, че зад красиво саше има лекарство, което също може да бъде предозирано. Например горните комбинирани лекарства имат максимална дневна доза - обикновено 3-4 сашета на ден. Не 10 торбички, както небрежните другари обичат да слагат в себе си и близките си, малко температурата се повишава - те веднага посягат към чантата. А къде е борбата на организма с болестите? Ако той се мързелува, писането вече го няма и може да се привърже някакво страшно усложнение. И когато поради възникнало усложнение на повикване пристига линейка "самолечител", те дори не могат да свържат тези прояви с приемането на чудодейни сашета за температура, които значително влошават положението на болния човек.

Също така си струва да се помни, че когато приемате многокомпонентно лекарство, не можете да приемате паралелно други лекарства, които съдържат същите активни съставки като това лекарство. Например, не можете да приемате заедно чист парацетамол и многокомпонентни препарати, съдържащи парацетамол..

Моето мнение като лекар е следното: по-добре е да използвате монокомпонентни (една активна съставка) лекарства. Тогава, в случай на развитие на патологични реакции, винаги е възможно да се разбере кое лекарство е причинило тази реакция и адекватно да се справим с възникналото усложнение. Също така, в случай на прием на едно лекарство, тялото ще се нуждае от много по-малко енергия, за да го разгради и абсорбира, отколкото симптоматичните прахове и таблетки, претоварени с консерванти, оцветители и други безполезни вещества. Енергията ще му бъде полезна в борбата с грип и настинка. Особено не си струва да се използват многокомпонентни антипиретични и симптоматични лекарства в терапията при деца, тъй като за тялото им те могат да бъдат особено вредни.

10 лекарства, които не могат да се използват за лечение на коронавирус

Коронавирусът е семейство вируси, което включва много видове. Те могат да заразят както хората, така и животните. Групата на тези вируси не е нова; те са открити за първи път през 1960 г. Името "коронавирус" произхожда от вили, насочени в различни посоки и наподобяващи корона.

ТОРС-CoV е инфекция на дихателните пътища. Преди това тези вируси не се смятаха за особено опасни, тъй като болестта беше лека и лечението бързо помогна. Първата епидемия от коронавирус (SARS-CoV) на тежка атипична пневмония настъпи през 2003 г., засягайки 33 страни, в които загинаха повече от 600 души.

Следващата вълна от сериозни заболявания удари Саудитска Арабия през 2012 година. Идентифициран е нов тип коронавирус MERS-CoV (респираторен синдром в Близкия изток), смъртността е приблизително 35% от броя на заразените - повече от 400 души. Хората се заразиха чрез контакт помежду си или с животни.

Нов тип коронавирус (2019-nCoV) се появи в китайския град Ухан. Учените съобщават за огнище на пневмония с неизвестен произход. Подобен тип инфекция е съобщаван по-рано при прилепите. Вирусът бързо се адаптира и има изключително сериозни последици и в 5% от случаите е фатален.

Какво не може да се лекува с коронавирус?

Коронавирусната инфекция се разпространи бързо по света, изпадайки в паника много хора. Някой започна да пие витамини, за да укрепи имунитета и да се предпази от инфекция. Някой е купил лекарства. Помислете кои не трябва да приемате в случай на коронавирус.

  1. Самолечението е забранено. Приемането на противовъзпалителни лекарства самостоятелно може да има отрицателен ефект върху организма. Ако има признаци на инфекция, трябва незабавно да се обадите на линейка (телефон от мобилен телефон - 103).
  2. Антибиотици. Само както е предписано от лекар и при спешна нужда. Антибиотиците подкопават имунитета ни, не му позволяват да се справя сам с болестта.
  3. Кортизон. Противовъзпалително лекарство. Предписва се само от лекар, тъй като приемането му може да има странични ефекти под формата на проблеми със сърдечно-съдовата система.

Какви лекарства се предписват за облекчаване на симптомите на коронавирус?

Симптомите на коронавируса са:

  • повишена телесна температура, над 38,5 ° C;
  • суха кашлица и болки в гърлото;
  • болка в белите дробове;
  • затруднено дишане;
  • слабост, неразположение.

Инфекциозните лекари участват в лечението на коронавирус. Първо, пациентът се подлага на пълна диагностика на тялото, за да оцени степента на инфекция. След това те разработват терапевтична програма и предписват лекарства.

  • антивирусни средства;
  • кортикостероиди;
  • имуноглобулини;
  • антибиотици.

Кортикостероидите се предписват, когато състоянието на пациента се влоши..

Лекарства, които не трябва да се приемат с коронавирус

Разпространението на паниката по света, причинено от този вирус, нараства всеки ден. Докато специфичен метод на лечение все още не е разработен. Помислете за видовете лекарства, които няма да ви помогнат да се борите с COVID19.

Защо не трябва да пиете ибупрофен за коронавирус?

Ибупрофен принадлежи към групата лекарства на NPS (нестероидни противовъзпалителни лекарства). Според някои проучвания употребата на ибупрофен е повлияла отрицателно на тялото, заразено с нова коронавирусна инфекция. Но Световната здравна организация не потвърждава този факт. Както и да е, все още не са направени достатъчно изследвания.

Френските лекари обаче препоръчват да се даде предпочитание на конвенционалния парацетамол у дома. И ако не се установи подобрение в рамките на 1-2 дни, незабавно отидете в болницата. Предозирането или самонеграмотното предписване на ибупрофен е опасно за проблеми със стомашно-чревния тракт, сърдечно-съдовата система, бъбреците.

Ибупрофен не трябва да се приема в следните случаи:

  • обостряне на хронични заболявания на стомашно-чревния тракт;
  • лошо съсирване на кръвта;
  • бъбречни и чернодробни заболявания;
  • индивидуална непоносимост към аспирин (висок риск от алергии и оток на Квинке).

Възможно ли е нурофен с коронавирус?

Активната съставка на Нурофен е ибупрофен. По-горе описахме препоръките на лекарите по отношение на това лекарство. Не се препоръчва да сваляте температурата под 38 градуса, тъй като това влошава устойчивостта на организма. При температура от 37-38 градуса самото тяло се бори с инфекцията поради имунната система.

Аспирин

Лекарствен продукт, който има противовъзпалително, антипиретично, аналгетично действие. Ефективен при остра болка, принадлежи към групата на нестероидни противовъзпалителни лекарства.

Също така имайте предвид, че не трябва да сваляте ниската температура. Научно не са идентифицирани противопоказания за употребата на аспирин при заразени с коронавирус.

Опасно е да приемате аспирин в следните случаи:

  • алергия към напроксен или ибупрофен;
  • гастрит, стомашна язва, диабет (с изключително внимание, както е предписано от лекар);
  • хемофилия, ниско съсирване на кръвта
  • бъбречно заболяване, подагра, хиперурикемия.

Волтарен

Voltaren също принадлежи към NPS лекарства, е производно на фенилоцетна киселина. Има аналгетични, противовъзпалителни и антипиретични свойства. Намалява болката в ставите и възпалителния оток.

Ако имате симптоми на коронавирусна инфекция, по-нататъшната употреба на NPS е допустима само след консултация с лекар.

Защо коронавирусът не може да бъде излекуван с антибиотици?

Обикновено специалистите по инфекциозни болести провеждат симптоматична терапия за лечение на коронавирус. Тоест, те лекуват възникващия симптом (кашлица, възпалено гърло и др.), Като по този начин спират болестта и помагат на тялото да се отърве от самата инфекция.

Антибиотици се предписват, ако възникнат усложнения или влошаване. Приемането им самостоятелно без рецепта не се препоръчва. Приемът на антибиотици води до отслабване на имунната система, което означава, че намалява способността на организма да се противопоставя на вируса. Причината за прием е бактериална или гъбична инфекция.

При липса на усложнения антибиотично лечение на коронавирусна пневмония не се провежда. Те се приемат само според указанията на лекар. Злоупотребата с антибиотици също не се препоръчва поради факта, че тялото в крайна сметка свиква с определена група от тези лекарства и ефективността на тяхното действие намалява.

Помагат ли антивирусните лекарства?

В началото на април 2020 г. не са разработени лекарства за коронавирус. Лекарите предписват лечение в зависимост от състоянието на пациента, борят се със симптомите и подобряват имунитета с индуктори на интерферон. Това са лекарства, които отдавна са доказали своята ефективност срещу инфекциозни заболявания. Те помагат на организма да произвежда собствени групи протеини, които предпазват от вируса..

Когато състоянието се влоши, пациентът затруднява дишането, те са свързани с вентилатор (изкуствена белодробна вентилация).

В болниците се използват антивирусни лекарства (например Рибоверин - капсули срещу хеморагична треска и хепатит С; Интерферон бета-1а - антивирусен, имуномодулиращ), за да се предотврати размножаването на вируса и да се подобри хода на заболяването. Решението за предписване на лекарства се взема от медицинската комисия.

Рекламираните таблетки, например Arbidol, Ergoferon, Kagocel и други, не са ефективни срещу коронавирус. Също така не може да бъде излекувано чрез консумация на чесън, корен от джинджифил, лимон и други некомпетентни методи, които нямат научни доказателства..

Какви лекарства се препоръчват от Министерството на здравеопазването за лечение на COVID-19?

Руското министерство на здравеопазването обяви списък с лекарства, използвани за лечение на нова коронавирусна инфекция:

  • ритонавир, лопинавир (използва се при HIV инфекция);
  • хлорохин, хидроксихлорохин (антималариен);
  • интерферон (бета-1а, алфа);
  • тоцилизумаб (имуносупресор);
  • фавипиравир (в момента се провеждат експериментални лечения за заразени с COVID-19 с този японски антивирусен агент).
  • ремдезивир, унифеновир са в клинични изпитвания.

Към днешна дата обаче няма достатъчно информация за тяхната ефективност. Кандидатстването е допустимо строго според назначаването на медицинската комисия.

Какво се случва с тялото, когато в него попадне вирус?

Коронавирусът може да наподобява обикновения грипен вирус, но те са генетично различни. В този случай симптомите могат да се появят след 10-14 дни, известни са и случаи на повторна инфекция.

Болестта се предава по въздушно-капков път (кашляне, кихане) и при контакт с болни хора (прегръдка, ръкостискане). Придружава се от следните симптоми: висока температура, суха кашлица, мускулна слабост, възпалено гърло, гръден натиск, задух.

След инфекция в продължение на няколко дни, вирусът попада в клетките на белите дробове, което затруднява изчистването на дихателните пътища от патогенни бактерии. Имунната система се опитва да се отърве от инфекцията, така че с коронавирус телесната температура се повишава. Като усложнение - възниква пневмония.

Имунният отговор, предизвикан от коронавируса, може да бъде много силен и освен че засяга заразените клетки, започва да унищожава здравите клетки в тялото. Чрез кръвния поток вирусът преминава от белите дробове до други органи. Известни са случаи на увреждане на черния дроб, сърдечния мускул, бъбреците, стомаха.

Когато се появят първите симптоми, СЗО препоръчва да се обадите на горещата линия на Rospotrebnadzor 8-800-100-0004, както и да се самоизолирате у дома и да изключите контакт с хора.

Как да укрепим имунитета естествено?

Хората с намален имунитет са изложени на риск от заразяване с коронавирус.