Основен > Хематом

Може ли Нурофен да се приема като болкоуспокояващо?

Нурофен е лекарство, което принадлежи към групата на нестероидните противовъзпалителни средства. Основната активна съставка на Нурофен е ибупрофен. Това фармакологично вещество много бързо облекчава подуването на меките тъкани, понижава температурата. Но най-често Нурофен се използва за болка.

  1. Състав и форма на освобождаване
  2. Принципът на действие на Нурофен като обезболяващо средство
  3. Дози лекарства за възрастни и деца
  4. Кога да използвате Нурофен
  5. Противопоказания и ограничения за употребата на лекарството

Състав и форма на освобождаване

Производителят предлага лекарството в няколко форми. За деца е предназначен сироп, пълен с мерителна лъжичка за точно дозиране. Възрастните пациенти използват таблетки или външни средства - гел, мехлем, ректални супозитории.

Нурофен таблетка съдържа 200 mg ибупрофен. При дългодействащи лекарства, допълнително обозначени като ултра или форте, има повишена доза от активното вещество (400 mg).

Принципът на действие на Нурофен като обезболяващо средство

Ибупрофенът се синтезира от пропионова киселина. Свързвайки се с клетките на човешкото тяло, активното вещество блокира ензима циклооксигеназа (форми 1 и 2), а също така спира производството на простагландини, поради което се проявява подчертан аналгетичен ефект при болка с възпалителен произход.

Механизмът, осигуряващ аналгетичния ефект на лекарството, има няколко етапа:

  • абсорбирайки се от стомашно-чревния тракт, лекарственото вещество се пренася от кръвта до местата на повишен синтез на простагландини;
  • ибупрофен спира производството на простагландини;
  • отокът се отстранява;
  • компресията върху нервните окончания намалява;
  • болковите усещания изчезват.

След колко време Nurofen започва да действа, зависи от формата на използваното лекарство. Например, аналгетичният ефект на взетото хапче Нурофен Експрес Нео ще бъде забележим вече след 15 минути и след половин час ще дойде максималното облекчаване на болката. Ще отнеме 35-40 минути, за да усетите болкоуспокояващия ефект на лекарството под формата на гел..

Аналгетичният и антипиретичният ефект продължава в зависимост от дозата на приеманото лекарство. И така, 200 mg от лекарството ще осигурят облекчаване на болката за период от 4 до 6 часа. Таблетката Нурофен Форте, съдържаща 400 mg ибупрофен, проявява аналгетичен ефект до 12 часа (с умерени болезнени усещания).

Дози лекарства за възрастни и деца

Количеството лекарство за еднократна доза за възрастни пациенти е посочено в инструкциите. Но дозировката на Nurofen за деца трябва да бъде избрана индивидуално от лекуващия лекар. Когато предписва лекарство, специалистът взема предвид възрастта, теглото на бебето.

Важно! Когато използвате нестероидно противовъзпалително лекарство, е необходимо да запомните принципа на минималната ефективна доза..

На деца от различни възрастови групи се предписват лекарства, съдържащи ибупрофен в следното количество:


За възрастни пациенти, юноши над 12 години, инструкцията предписва употребата на 1 хапче (200 mg) три пъти до четири пъти на ден. Ако е необходимо, дозата може да бъде удвоена. Максималното количество взето лекарство не трябва да надвишава 100 mg за 24 часа. Позволено е да се използват таблетки или други форми на лекарства с интервал от време от 4 часа.

Кога да използвате Нурофен

Употребата на анестетик Нурофен е препоръчително, ако е необходимо, бързо да се отървете от силния дискомфорт. Лекарството често се използва, когато се появи мускулна болезненост, неврологична болка, както и при болки в ставите. Лекарите практикуват назначаването на Нурофен за:

  • главоболие с необясним произход (при липса на съдова патология при пациента);
  • пристъпи на мигрена;
  • невралгия с различна локализация;
  • пристъпи на зъбобол;
  • радикулит;
  • херпес зостер;
  • менструална болка (с умерено кървене);
  • хипертермия при остри респираторни заболявания.

Много майки дават на бебето сироп за облекчаване на болката по време на първото никнене. Лекарите смятат подобни действия за неоправдани поради ограничението във времето за употреба на лекарството. На бебето може да се дава Нурофен, когато няма температура, но не по-дълго от 3-5 дни. И през това време зъбите може да нямат време за прорязване.

Лечебен сироп може да се дава на деца само в дозата, препоръчана от педиатъра..

Гелоподобният Нурофен е предназначен за местна употреба. Лекарството се прилага симптоматично за облекчаване на болката в гърба и други сегменти на опорно-двигателния апарат. Активното вещество бързо прониква в кожата, премахва възпалението, подуването на засегнатата нервна, мускулна тъкан, облекчава болките в ставите.

Свещите Нурофен се препоръчват да се използват за премахване на топлина и болка при възрастни и деца. Супозиториите помагат при болезнени хемороиди, а също така позволяват на жени с алгоменорея да нормализират своето благосъстояние.

Противопоказания и ограничения за употребата на лекарството

Употребата на Нурофен е забранена, ако пациентът има противопоказания. Те включват улцеративни лезии на стомашната лигавица, дванадесетопръстника, както и коремни болки с неизвестен произход. Не можете да приемате лекарства за бременни жени през последния триместър, кърмачки. Не предписвайте лекарството при тежки патологии на бъбреците, черния дроб, кръвни заболявания с намалена коагулация.

Преди да започнете да приемате лекарството, трябва да се консултирате със специалист. Всички опити за самолечение могат да доведат до негативни последици..

С какво ни лекуват: Нурофен. Лекува ли популярното лекарство болка

Какъв вид обезболяващо средство е получено благодарение на махмурлука, защо животът на ензимите прилича повече на романа на Толстой, отколкото на пиесата на Чехов, с какво болкоуспокояващо средство Нурофен помага или не помага, прочетете в новия брой на заглавието „С какво ни лекуват“.

През лятото, според анализа на пазара на DSM Group, Нурофен е лидер в продажбите на руски аптеки, като представлява 0,82% от фармацевтичния пазар по стойност. Трудно е да се намери някой, който не би чул за това лекарство, което може да се купи в аптеката без рецепта и което толкова активно се рекламира като лек за всички видове болка и треска. Нека да видим дали това лекарство действа, какво не помага, колко популярни аналгетици действат и как могат да бъдат опасни..

От какво, от какво

Активната съставка на Нурофен е ибупрофен. Принадлежи към групата на нестероидни противовъзпалителни лекарства (НСПВС, НСПВС). Тази група вещества е наречена така, за да ги различи от стероидни лекарства с различна структура. Тези лекарства се предписват като противовъзпалителни, аналгетични и антипиретични лекарства. Първият открит и най-известен агент от тази група е аспиринът или ацетилсалициловата киселина, изолирана от кората на върбата. Друг известен пример е диклофенакът.

Ибупрофенът има две огледални, но не припокриващи се форми - два енантиомера, наречени R-форма и S-форма. Такава огледална разлика в свойствата се нарича хиралност и най-познатите обекти с подобно свойство са нашите собствени дясна и лява ръка, идентични, но не комбинирани в пространството. S-формата in vitro (in vitro) е по-биологично активна, но за лекарството се използва еквимоларна (с равен брой молове от всяко вещество) смес от двете форми.

Снимка: Wikimedia Commons

Ибупрофенът е най-изследваната активна съставка от нашия раздел досега. Открит е в средата на миналия век в процеса на търсене на лекарство, подобно на аспирина, но с по-малко странични ефекти. Смешно е, че ръководителят на изследователската група Стюарт Адамс, който убеди британската компания Boots Group да започне подобно проучване, първо изпробва лекарството върху себе си като лек срещу махмурлук..

По време на търсенето той се запознава и с бъдещата си съпруга и за резултата получава много награди (включително Ордена на Британската империя). Фактът, че лекарството му е успяло да премине всички проверки и да бъде признато във Великобритания, където процесът на регистрация на лекарства е много по-сложен, отколкото у нас, разбира се, не дава основание недвусмислено да декларира ефективността му, но още веднъж потвърждава, че Стюарт Адамс е човек, късмет във всяко отношение.

Три сестри и просто блондинки

Малко за това как действа ибупрофенът. НСПВС блокират работата на три циклооксигеназни ензима. Трябва да се отбележи, че третата циклооксигеназа е вид първата, синтезирана от същия ген и нейното присъствие в човешките тъкани все още не е доказано. Приличат на три сестри. Най-голямата, циклооксигеназа-1 (COX-1), присъства постоянно в тялото и прави важни физиологични въпроси, средният COX-2 се опитва да й помогне, но винаги прави всичко погрешно, а най-малкият COX-3 може дори по-малко.

Нека се преструваме, че тези сестри работят във фризьор. Те правят истински чудеса там: при тях идват неописани молекули мастна арахидонова киселина, които се намират навсякъде в тялото и след прикрепването само на два кислородни атома, красивият простагландин H2 напуска. Тъй като се получава не без помощта на пероксид, името му е лесно да се запомни чрез съзвучието "просто руса" (всъщност името запазва паметта, че това вещество е изолирано за първи път от секрета на простатната жлеза, на английски простатна жлеза). Вече може да се превърне в много други простагландини.

Простагландините не са истински хормони, но почти толкова мощни: те са подложени на много реакции, от производството на слуз в храносмилателния тракт, който предпазва нежната лигавица от, например, солна киселина в стомаха, до чувствителност към болка. Тоест те сами не причиняват болка, но повишават чувствителността към някои от химичните сигнали, които ние възприемаме като болка. Производните на нашия „просто рус“ засягат както кръвосъсирваемостта, така и ширината на бронхите, следователно, ако тя бъде потисната, могат да се появят симптоми на астма или проблеми със сърдечно-съдовата система..

Сестра COX-1 работи непрекъснато с тези клиенти и след посещение на „фризьора“ те стават „добри“ и отиват да защитават стомашно-чревния тракт. COX-2 идва на помощ, когато я „повикат“ със специални сигнали, информиращи, че тялото е болно или расте. Но докато средната сестра работи почти по същия начин и изважда същата основна „просто блондинка“, може да изглежда, че не е доволна от качеството на услугата. Производните му „преминават към злата страна“ и започват да бушуват: повишават чувствителността на организма към болка, причиняват възпаление и треска. Същата история с COX-3, само че в този случай става без възпаление..

Биохимия на Чехов и Толстой

Тук демиурги-фармацевти се намесват в съдбата на сестрите, изпращайки им своите сгодени - лекарствени молекули. Женени, надяват се, ЦОГ-2 ще се успокои, ще изостави неуспешна кариера и ще престане да бъде разрушителен. НСПВС влизат в клетките и "приемат" COX-2 "като съпруга". "Няма повече блондинки!" - провъзгласява ревнивият съпруг. Всичко би било наред, само сестрите са невероятно сходни и повечето лекарства не могат да ги различат, като същевременно забраняват на COX-1 да се свързва с арахидонова киселина. Аспиринът, например, има дори 170 пъти по-голяма вероятност да се ожени за COX-1, отколкото COX-2, и ще я накара да носи ацетилен етикет, така че арахидоновата киселина да се страхува да се приближи до нея. Невъзможно е да го убедим да остави по-голямата си сестра да отиде на работа: реакцията е необратима.

"НУРОФЕН" (таблетки): състав, начин на приложение, аналози

Други форми на освобождаване:

"НУРОФЕН": таблетен състав

  • Основният компонент е производно на метилоцетната киселина и принадлежи към групата на нестероидни противовъзпалителни лекарства. Ибупрофенът понижава температурата, облекчава болката от всякакъв произход.
  • Добавени като допълнителни компоненти:
  • натриеви соли (кроскармелоза, цитрат дихидрат, лаурил сулфат),
  • макрогол, който подобрява абсорбцията на лекарството,
  • талк,
  • захароза,

Таблетката Нурофен съдържа 200 mg от активната съставка. Броят на твърдите хапчета в блистер е 10 броя, продавани в маркови картонени кутии от 1 или 2 блистера (10 или 20 броя).

Как влияе на тялото? (Фармакодинамика)

Ибупрофен, нестероидно противовъзпалително лекарство, намалява производството на простагландини от тип Е и F в организма. Тези вещества придружават всеки възпалителен процес в човешкото тяло. Простагландините дразнят терморегулаторния център, който се намира в хипоталамуса. Под тяхно влияние той започва да произвежда вещества, които повишават температурата. В допълнение, простагландините повишават чувствителността на ЦНС рецепторите към медиатори на болката: брадикидин и хистамин. С намаляване на нивото на простагландините телесната температура се нормализира, усещанията за болка намаляват, независимо от причината, която ги е причинила. Доказано е, че ибупрофенът увеличава производството на интерферони в организма, които са необходими за борба с инфекцията. Въпреки факта, че действието е подобно на действието на лекарства, съдържащи парацетамол, СЗО препоръчва да се използва като антипиретик само когато парацетамолът не е ефективен или противопоказан.

Показания за употреба:

Лекарството се препоръчва за намаляване на болката от всяка локализация: мускулна, главна, ставна, други. Предписва се при треска и треска на фона на настинка, друг възпалителен процес. Използва се като основно лечение на ревматоиден артрит.

Противопоказания

  • ерозии, язви на стомаха, дванадесетопръстника 12, червата по време на тяхното обостряне;
  • сърдечна недостатъчност;
  • артериална хипертония, слабо чувствителна към лекарствена терапия;
  • алергии към основните или допълнителни вещества на таблетката;
  • аспирин бронхиална астма, алергия към ацетилсалицилова киселина с всякакви прояви;
  • патологии на зрителния нерв;
  • нарушения на цветното зрение, скотом, амблиопия;
  • вродени или придобити нарушения на кръвосъсирването;
  • вродена патология: дефицит на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа;
  • тежка чернодробна и / или бъбречна недостатъчност;
  • патология на слуха, вестибуларен апарат;
  • бременност;
  • кърмене;
  • под 6 години.

Рискът от усложнения е твърде висок при пациенти, които имат:

  • язвени или ерозивни лезии на стомашно-чревния тракт в миналото, колит, ентерит, гастрит;
  • предшестващо кървене от стомашно-чревния тракт;
  • патология на бъбреците, черния дроб;
  • нарушения на хемопоетичната система;
  • заболявания на сърдечно-съдовата система;
  • бронхиална астма;
  • сърдечна недостатъчност

Приемайте хапчета само под лекарско наблюдение, също и за деца на 6-12 години.

Странични ефекти

Когато приемате хапчета за зъбобол, менструална болка или висока температура в продължение на няколко дни, вероятността от странични ефекти е незначителна.

Ако дозата, посочена в инструкциите, е надвишена, вероятността от поява и развитие е висока:

  • болки в стомаха, киселини в стомаха;
  • гадене и повръщане;
  • метеоризъм, нарушения на изпражненията;
  • язвени образувания в храносмилателния тракт;
  • стоматит, панкреатит;
  • нарушения на съня, депресия;
  • мигрена, халюцинации;
  • сърдечно-съдова недостатъчност, хипертония;
  • заболявания на кръвни съсиреци, анемия;
  • нарушения на пикочно-половата система и бъбреците;
  • очни заболявания;
  • алергични реакции, вариращи от сърбеж до оток на Квинке;
  • изпотяване, задух, бронхоспазъм;
  • дисфункции на зрителните органи.

"НУРОФЕН": инструкции за употреба (таблетки), възрастни

  • Стандартната доза за деца от 12 години и възрастни до 80 кг с тегло е 1 таблетка.
  • С телесно тегло над 80 kg - 2 таблетки на доза (400 mg).
  • Необходим е интервал по-малък от 6 часа между първоначалното и повторното приемане..
  • Максимално допустимата доза е общо 1200 милиграма на ден.
  • Ефективен в рамките на 4 часа.

Според инструкциите за употреба на таблетката Нурофен за възрастни, ако лекарството не носи облекчение, трябва незабавно да се консултирате с лекар.

Как да го приемаме правилно?

  • Таблетките се приемат по време или след хранене.
  • Пийте с чаша вода.
  • Може да се приема на гладно.
  • Когато приемате, изпийте чаша мляко или желе (за защита на лигавицата на стомаха).

Колко трае Нурофен? (хапчета)

След прием на празен стомах, лекарството напълно разгръща ефекта си за 45 минути, след хранене - за един час. Концентрацията остава в плазмата за 4-5 часа.

"НУРОФЕН": цена в аптеките

Можете да закупите лекарството във всяка аптека на средна цена от 160-190 рубли за 20 броя. Цената на лекарството зависи от формата на освобождаване, дозировката, аптечния марж и региона на продажба. Например:

  • WER.RU - 160 рубли;
  • Eurofarm - 175,40 рубли;
  • Диалог - 173 рубли;
  • Максавит - 175,50 рубли;
  • Аптека - 166 рубли.

Аналог "NUROFENA" в таблетки:

Ако разгледаме от гледна точка на състава на лекарството, тогава директните аналози на Нурофен в таблетки са:

Ибупрофен - твърди хапчета от белоруско и руско производство, с доза от около 200 mg. Използва се за облекчаване на симптомите на болка с различна етиология и намаляване на високата температура. Цена - 32,70 рубли.

Mig е нестероиден аналгетик, произведен под формата на таблетки в блистери от германския фармацевтичен концерн Berlin-Chemie. Съдържанието на активната съставка (ибупрофен) варира от 200 до 400 милиграма. Ефективно облекчава болката и температурата. Цена - 68 рубли.

Ibuklin е индийско лекарство в таблетки. Съставът включва две НСПВС наведнъж - 400 mg ибупрофен и 325 mg парацетамол. Действа като мощно антипиретично, противовъзпалително и аналгетично средство. Цена - 181 рубли.

Също така лекарството може да бъде заменено с лекарства с друго активно вещество от същата група, но със същия принцип и спектър на действие. Например:

Парацетамол - домашни хапчета с антипиретични и аналгетични ефекти. Ефективно облекчава болковите синдроми с различна етиология и висока температура. Цена - от 5 рубли.

Пенталгинът е руско лекарство, базирано на комбинация от парацетамол, дротаверин и кофеин. Има силно обезболяващо, антипиретично и противовъзпалително действие. Цена - 74 рубли.

"NUROFEN": рецензии

В чантата си със себе си и в аптечката си винаги имам "Нурофен" в таблетки. Открих го за себе си, когато кърмех и трябваше да се спася от главоболие. Оттогава го използвам. За зъбобол като цяло първото лекарство, особено като се има предвид колко дълго действат таблетките Нурофен. Наскоро един зъб боли така неочаквано и в неподходящ момент, докато си уговорих среща със зъболекаря, докато пристигнах, след хапчето Нурофен стана много по-лесно, болката изобщо не отшумя, но все пак можех спокойно да изчакам срещата. Помогнах на съпруга си с вирусна инфекция, настинах някъде, лежах с температура под 39. Много добър антипиретичен ефект, свалих температурата до 37 и 3, около 40-50 минути.

Таблетките Нурофен са в моя арсенал от дълго време, около 15 години. По това време те приемаха "Аналгин" и "Парацетамол" за всички видове болки. Открих това лекарство за себе си случайно, отидох в аптеката и един фармацевт ми го препоръча. Лекарството е британско и може да се купи без рецепта, което е много удобно. Като цяло се справих с главоболието бързо, удивих се при вида на хапчетата, нямаше горчивина и дискомфорт при прием, а след това болката също изчезна за броени минути. Сега просто го взимам. Какво общо има активната съставка в Нурофен с ибупрофен, но предпочитам да го приемам под формата на таблетки Нурофен за парите може да е по-скъп, но ефектът върху лицето!

Нурофен

Съставът на Нурофен

Таблетките Нурофен съдържат активната съставка ибупрофен. Той също така съдържа допълнителни компоненти: натриев цитрат дихидрат, кроскармелоза натрий, натриев лаурил сулфат, колоиден силициев диоксид, стеаринова киселина.

Нурофен гел съдържа ибупрофен като активен компонент, както и допълнителни вещества: хиетелоза, бензилов алкохол, натриев хидроксид, изопропилов алкохол, вода.

Формуляр за освобождаване

Произвеждат се таблетки и гел Нурофен. Таблетките са покрити с бяла обвивка, те са кръгли, двойноизпъкнали. Таблетките имат черен нурофен отпечатък от едната страна. На разрез таблетката е бяла или почти бяла. Блистерът може да съдържа 6, 8, 10 или 12 таблетки.

Също така, лекарството се предлага под формата на гел, който се прилага външно. Гелът е безцветен, прозрачен или леко опалесциращ. Това е хомогенно вещество, което има характерната миризма на изопропилов алкохол. Съдържа се в 30, 50 или 100 g алуминиеви тръби.

фармакологичен ефект

Резюмето показва, че Нурофен е нестероидно противовъзпалително лекарство. Действа като противовъзпалително и болкоуспокояващо средство. Антипиретичният ефект е по-слабо изразен. Активното вещество в организма безразборно блокира COX-1 и COX-2.

Ибупрофен инхибира синтеза на простагландини, които са медиатори на възпаление, болка, хипертермична реакция.

Уикипедия предоставя информация, че лекарството има способността да стимулира производството на ендогенен интерферон. Следователно, той има положителен ефект върху функцията на имунната система и подобрява тежестта на неспецифичната защита на организма, като същевременно действа като антипиретик и аналгетик.

Фармакокинетика и фармакодинамика

В организма лекарството се абсорбира за 30-60 минути. След колко лекарството започва да действа, това не зависи от приема на храна. Той се задържа дълго в синовиалните тъкани на ставата, докато не прониква в ставната кухина. С 90% се свързва с протеините. В цереброспиналната течност се отбелязват по-ниски концентрации на активното вещество. Той се екскретира главно с урината, малко количество от тялото се екскретира през червата.

Показания за употреба

Определят се следните показания за употреба на Нурофен:

  • ревматоидни заболявания (деформиращ остеоартрит, ревматоиден артрит, ревматизъм, анкилозиращ спондилит, обостряне на подагра и други ревматоидни заболявания, при които се отбелязва ставен синдром);
  • силен синдром на болка, при който има поражение на периферната нервна система;
  • състоянието на треска при пациенти с инфекциозни и възпалителни заболявания;
  • инфекциозно-възпалителен или болезнен процес при пациенти с аднексит, заболявания на УНГ-органите, алгодисменорея;
  • при зъбобол, мигрена, главоболие.

Препоръчително е да използвате Nurofen маз за следните заболявания и състояния:

  • болки в гърба;
  • миалгия;
  • невралгия;
  • спортни травми;
  • артрит;
  • разтягане.

Противопоказания

Има някои противопоказания за възрастни пациенти и деца. Нурофен таблетки не трябва да се пият в такива случаи:

  • язвени и ерозивни лезии на стомашно-чревния тракт по време на обостряне, болест на Crohn, пептична язва, улцерозен колит;
  • сърдечна недостатъчност;
  • артериална хипертония в тежка форма;
  • непоносимост към ацетилсалицилова киселина, пълна или непълна, при която се проявяват уртикария, риносинузит, бронхиална астма, полипи на носната лигавица;
  • дефицит на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа;
  • заболявания на зрителния нерв, скотом, амблиопия, увреждане на цветното зрение;
  • тежки нарушения на чернодробната и бъбречната функция;
  • хемофилия, както и други нарушения на кръвосъсирването;
  • следоперативен период след байпас на коронарна артерия;
  • увреждане на слуха, патология на вестибуларния апарат;
  • стомашно-чревно кървене;
  • вътречерепен кръвоизлив;
  • последния триместър на бременността и кърменето;
  • възраст на детето до 6 години;
  • висока чувствителност към активното вещество и други компоненти на лекарството.

Нурофен таблетки трябва да се приемат внимателно от хора с дислипидемия, исхемична болест на сърцето, захарен диабет, мозъчно-съдови заболявания, тежки соматични заболявания, периферни артериални заболявания, чернодробна цироза, бронхиална астма и др..

Гелът не трябва да се използва от хора, които страдат от уртикария, бронхиална астма, ринит (ако тези симптоми се появят при прием на ацетилсалицилова киселина). Също така, той не се използва за деца под 12-годишна възраст, хора с висока чувствителност към компонентите на лекарството.

Странични ефекти

Ако лекарството се използва за зъбобол по време на менструация или от температура в продължение на няколко дни, практически няма странични ефекти. При продължителна употреба на лекарството могат да се развият следните нежелани реакции:

  • храносмилателна система: киселини, повръщане, болка в епигастриума, анорексия, метеоризъм, диария, ерозия и стомашно-чревни язви, сухи лигавици, запек, болка в устата, хепатит, панкреатит, афтозен стоматит;
  • нервна система: безсъние, главоболие, сънливост, световъртеж, халюцинации, депресия, нарушено съзнание, възбуда;
  • сърдечно-съдова система: тахикардия, сърдечна недостатъчност, повишено кръвно налягане;
  • хематопоетична система: тромбоцитопения, анемия, агранулоцитоза, тромбоцитопенична пурпура, левкопения;
  • пикочна система: остра бъбречна недостатъчност, алергичен нефрит, цистит, полиурия, нефротичен синдром;
  • сетивни органи: нарушение на слуха, усещане за шум в ушите, замъглено зрение, диплопия, подуване на клепачите и конюнктивата, обратим неврит на зрителния нерв;
  • прояви на алергии: сърбеж по кожата, уртикария, анафилактоидни реакции, оток на Квинке, ексудативен еритем, треска, алергичен ринит, еозинофилия, токсична епидермална некролиза;
  • дихателна система: задух, бронхоспазъм;
  • други прояви: силно изпотяване.

Ако пациентът приема лекарството дълго време, той може да развие язва на лигавицата на стомашно-чревния тракт, евентуално кървене, зрително увреждане.

В случай на прояви на страничните ефекти, описани по-горе, трябва да спрете приема на лекарството и да се свържете със специалист.

Когато използвате Nurofen гел, като странични ефекти могат да се появят леко зачервяване на кожата, усещане за изтръпване, усещане за парене. В редки случаи са възможни бронхоспазъм, алергични реакции.

Инструкции за употреба на Нурофен (Начин и дозировка)

Използвайте лекарството според указанията на Вашия лекар.

Нурофен таблетки, инструкции за употреба

Лекарството в таблетки за деца от 12 години и за възрастни се предписва в доза от 200 mg 3-4 пъти на ден. Трябва да приемате таблетките след хранене. За да получите бърз ефект, понякога дозата се увеличава до 400 mg, трябва да я приемате 3 пъти на ден. Ако Nurofen се предписва на деца на възраст от 6 до 12 години, тогава трябва да се спазва следната доза: 200 mg не повече от четири пъти на ден. Това лекарство, подобно на капсулите Нурофен, се предписва само за деца с тегло 20 кг или повече. В този случай интервалът трябва да бъде поне 6 часа. Ако в рамките на 2-3 дни от лечението пациентът не усети подобрение, трябва да се консултирате с лекар.

Гел Нурофен, инструкция за приложение

Мехлемът се използва външно, показан е само за пациенти след 12 години и възрастни. Еднократна доза от лекарството е 50-125 mg ибупрофен, т.е. 4-10 cm гел. Можете да използвате продукта не повече от 4 пъти на ден, докато интервалът между употребата трябва да бъде поне 4 часа. Ако няма подобрение след две седмици употреба, лекарството трябва да бъде отменено. Втрийте продукта в кожата, докато се абсорбира напълно..

Предозиране

Предозирането на лекарството в таблетки може да доведе до сънливост, летаргия, стомашно-чревна дисфункция, главоболие, депресия, остра бъбречна и чернодробна недостатъчност, метаболитна ацидоза, кървене, понижаване на кръвното налягане, брадикардия, тахикардия и др..

Ако дозата е била превишена, е необходимо да се промие стомаха (методът е по-ефективен в рамките на един час след приема на хапчетата), да се вземе активен въглен, да се практикува принудителна диуреза, алкално пиене и необходимото лечение. Ако пациентът развие гърчове, трябва да се вземат антиконвулсанти.

Взаимодействие

Не трябва да приемате Нурофен и Ацетилсалицилова киселина едновременно, както и други НСПВС. Ибупрофен намалява антиагрегантните и противовъзпалителни ефекти на ацетилсалициловата киселина. Също така, при пациенти, които приемат ацетилсалицилова киселина като антиагрегант, след прием на ибупрофен, честотата на остра коронарна недостатъчност се увеличава..

Рискът от кървене се увеличава, ако Нурофен се приема едновременно с антикоагуланти, тромболитични средства.

Едновременната употреба на ибупрофен и Цефоперазон, Цефамандол, Пликамицин, Цефотетан, Валпроева киселина увеличава честотата на хипопротромбинемия.

Ибупрофен повишава плазмената концентрация на циклоспорин, съответно, вероятността от хепатотоксични прояви се увеличава.

Едновременното приложение на препарати от циклоспорин и злато увеличава ефекта на ибупрофен върху процеса на синтез на простагландини в бъбреците, в резултат на което се увеличава нефротоксичността.

Плазмената концентрация на ибупрофен се повишава, докато се приемат лекарства, които блокират тубулната секреция.

С едновременното приложение на индуктори на микрозомално окисление, производството на хидроксилирани активни метаболити се увеличава, рискът от хепатотоксични прояви се увеличава.

Ибупрофен, когато се приема едновременно, намалява хипотензивния ефект на вазодилататорите, натриуретичния ефект на хидрохлоротиазид и фуроземид.

Когато се комбинира с инхибитори на микрозомалното окисление, вероятността от хепатотоксични ефекти на ибупрофен намалява.

Едновременното приложение на ибупрофен и урикозурични агенти намалява ефективността на последния. Също така, ибупрофен повишава ефективността на антитромбоцитни агенти, индиректни антикоагуланти, фибринолитици.

Едновременната употреба на ибупрофен и перорални хипогликемични лекарства води до увеличаване на действието на последните - производни на инсулин и сулфонилурея..

Когато се използват заедно, страничните ефекти на естрогени, GCS, етанол, минералокортикоиди се усилват.

Абсорбцията на ибупрофен се намалява, когато се приемат колестирамин и антиациди.

Едновременната употреба на ибупрофен и метотрексат, литиеви препарати, дигоксин увеличава концентрацията на последния в кръвта.

Аналгетичният ефект на лекарството активира кофеина.

Условия за продажба

Продават се без рецепта.

Условия за съхранение

Необходимо е да се предпазват таблетките и гелът от деца, от влага, да се съхраняват при температура не по-висока от 25 ° С.

Срок на годност

специални инструкции

Производителят съобщава, че при продължителна употреба на лекарството е необходимо да се наблюдават лабораторните параметри на периферната кръв, както и да се наблюдава бъбречната и чернодробната функция. Ако човек прояви симптоми на гастропатия, е важно внимателно наблюдение, за което се извършват езофагогастродуоденоскопия, лабораторни кръвни изследвания, изпражнения.

За приложението на Nurofen капсули и таблетки не трябва да има рекламни указания или рекламни снимки. Важно е да се консултирате с лекар преди да използвате продукта. Лекарят е този, който трябва да определи дали си струва да приемате таблетки Нурофен, от които те помагат във всеки отделен случай..

Ако пациентът трябва да определи 17-кетостероиди, Нурофен трябва да бъде отменен 48 часа преди проучването..

По време на периода на лечение, човек не трябва да шофира и да се занимава с други дейности, свързани с необходимостта от концентрация.

След като използвате лекарството под формата на гел, трябва добре да измиете ръцете си. Не позволявайте на продукта да влиза в контакт с устните или очите. Гелът не може да се прилага върху увредени участъци от кожата, върху кожата близо до очите и устните.

Ако случайно е погълнат нурофен гел вътре, задължително трябва да се консултирате с лекар. В този случай могат да се отбележат нарушения в работата на храносмилателната система..

Нурофен® за възрастни

Нурофен® (10 таблетки)

Нурофен - целенасочено действие срещу болка.

Нурофен® (20 таблетки)

Нурофен - целенасочено действие срещу болка.

Нурофен® Форте

Нурофен® Експрес (8 капсули)

Нурофен Експрес - По-бързо * от обикновените таблетки! **

Нурофен® Експрес (16 капсули)

Нурофен Експрес - По-бързо * от обикновените таблетки! **

Нурофен® Експрес (24 капсули)

Nurofen® Express - По-бързо * от обикновените таблетки! **

Нурофен® Експрес Форте (10 капсули)

NurofenExpress Forte - по-бързо * от обикновените таблетки! **

Нурофен® Експрес Форте (20 капсули)

NurofenExpress Forte - по-бързо * от обикновените таблетки! **

Nurofen® Express (гел за външна употреба, 50 g)

Nurofen Express гел - двойно действие срещу болка (обезболяващо и противовъзпалително)

Nurofen® Express (гел за външна употреба, 100 g)

Нурофен гел - двойно действие срещу болка (обезболяващо и противовъзпалително)

Nurofen® Express Lady

Nurofen Express Lady - целенасочено действие при болезнена менструация.

Nurofen® Intensive (6 таблетки)

Nurofen® Intensive (12 таблетки)

категории

Сравнете продуктите

Има противопоказания. Консултирайте се със специалист преди употреба

Reckitt Benckizer Healthcare LLC, 115114, Москва, Shluzovaya nab. 4, етаж 3. Тел. гореща линия: 8 800 200 82 20 (обаждането в Русия е безплатно). 18.+

Рег. бие LSR - 005587/10, P N014560 / 01, LP-001910, LP - 001984, P N013012 / 01, P N015794 / 01, P N016033 / 01, LSR - 006017/08, P N014745 / 01, LP-001514

x Предупреждение

ИМА ПРОТИВОПОКАЗАНИЯ. ПРЕДИ ИЗПОЛЗВАНЕ Е НЕОБХОДИМО ДА СЕ КОНСУЛТИРА СЕ СПЕЦИАЛИСТ.

Нурофен

Цени в онлайн аптеките:

Нурофен е нестероидно противовъзпалително лекарство с аналгетично и антипиретично действие.

Форма на издаване и състав

Нурофен се предлага в следните форми:

  • Филмирани таблетки: двойноизпъкнали, кръгли, бели или почти бели, от едната страна има отпечатан черен нурофен (6 или 8 броя в блистер, в картонена кутия или пластмасов контейнер 1 или 2 блистера; 10 броя в блистер, в картонена кутия или пластмасов контейнер 1, 2 или 3 блистера; 12 броя на блистер, в картонена кутия или пластмасов контейнер 1, 2, 3, 4 или 8 блистера);
  • Гел за външна употреба 5%: хомогенен, безцветен, прозрачен или леко опалесциращ, с мирис на изопропилов алкохол (30 g, 50 g или 100 g всеки в алуминиеви туби, в картонена кутия 1 туба).

Активна съставка: ибупрофен - 0,2 g в 1 таблетка; 5 g в 100 g гел.

  • Таблетки: натриев лаурил сулфат, стеаринова киселина, кроскармелоза натрий, колоиден силициев диоксид, натриев цитрат дихидрат;
  • Корпус на таблетката: талк, титанов диоксид, натриева кармелоза, захароза, макрогол 6000, акациева смола, черно мастило;
  • Гел: натриев хидроксид, изопропилов алкохол, хиетелоза, бензилов алкохол, пречистена вода.

Показания за употреба

Показания, общи за двете лекарствени форми Нурофен:

  • Болка в гърба;
  • Невралгия;
  • Ревматична болка;
  • Артрит;
  • Миалгия.

Допълнително за филмирани таблетки:

  • Мигрена;
  • Главоболие;
  • Зъбобол;
  • Треска с ARVI и грип;
  • Алгодисменорея

Допълнително за гел за външна употреба:

  • Спортни наранявания;
  • Навяхвания, увреждане на сухожилията.

Противопоказания

Абсолютни противопоказания за Нурофен под формата на хапчета:

  • Тежка артериална хипертония;
  • Сърдечна недостатъчност;
  • Хеморагична диатеза, хемофилия и други нарушения на съсирването, хипокоагулируеми състояния;
  • Обостряне на ерозивни и язвени лезии на храносмилателния тракт (включително пептична язва, улцерозен колит, обостряне на пептична язва на дванадесетопръстника и стомаха, болест на Crohn);
  • Стомашно-чревно кървене;
  • Тежка бъбречна и / или чернодробна дисфункция;
  • Непълна или пълна синдром на непоносимост към ацетилсалицилова киселина;
  • Патология на вестибуларния апарат, загуба на слуха;
  • Вътречерепен кръвоизлив;
  • Периодът след операцията на байпас на коронарна артерия;
  • Нарушение на цветното зрение, скотом, амблиопия, заболявания на зрителния нерв;
  • Дефицит на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа;
  • Период на бременност (трети триместър);
  • Период на кърмене;
  • Деца на възраст под шест години;
  • Свръхчувствителност към основните или спомагателните компоненти на лекарството.

Относителни противопоказания за таблетки:

  • Мозъчно-съдови заболявания;
  • Сърдечна исхемия;
  • Кръвни заболявания с неизвестен произход (анемия и левкопения);
  • Хронична сърдечна недостатъчност;
  • Артериална хипертония;
  • Болест на периферните артерии;
  • Бронхиална астма;
  • Диабет;
  • Дислипидемия;
  • Съпътстващо бъбречно и / или чернодробно заболяване;
  • Тежки соматични заболявания;
  • Язва на дванадесетопръстника и стомашна язва;
  • Колит, ентерит, гастрит;
  • Амнестични данни за кървене от стомашно-чревния тракт;
  • Нефротичен синдром;
  • Хипербилирубинемия;
  • Чернодробна цироза с портална хипертония;
  • Дългосрочна употреба на нестероидни противовъзпалителни лекарства (НСПВС);
  • Едновременна употреба на антикоагуланти (клопидогрел, варфарин, ацетилсалицилова киселина и др.), Перорални глюкокортикостероиди (включително преднизолон) и селективни инхибитори на обратното поемане на серотонин;
  • Период на бременност (първи и втори триместър);
  • Възрастна възраст;
  • Деца под 12-годишна възраст;
  • Честа консумация на алкохол, пушене.

Абсолютни противопоказания за Нурофен под формата на гел:

  • Непълна или пълна синдром на непоносимост към ацетилсалицилова киселина;
  • Деца под 12-годишна възраст;
  • Свръхчувствителност към основните или спомагателните компоненти на лекарството или към други НСПВС.

Относителни противопоказания за гела:

  • Съпътстващи заболявания на черния дроб, бъбреците и стомашно-чревния тракт;
  • Ринит, уртикария, полипи на носната лигавица;
  • Бременност и период на кърмене.

Начин на приложение и дозировка

Филмирани таблетки

Таблетките се приемат през устата след хранене с вода..

За възрастни и деца над 12 години Нурофен се предписва в доза от 200 mg 3-4 пъти на ден. По-бърз терапевтичен ефект се постига чрез увеличаване на дозата до 400 mg 3 пъти дневно.

Деца на възраст 6-12 години (с тегло над 20 kg) се предписват 200 mg Nurofen не повече от 4 пъти на ден. Интервалът между дозите трябва да бъде най-малко 6 часа.

Не се препоръчва да приемате повече от 6 таблетки на ден. Максималната доза е 1200 mg на ден.

Ако симптомите на заболяването продължават 2-3 дни, хапчето трябва да се спре и да се потърси лекар.

Гел за външна употреба

Гелът е предназначен за локална (външна) употреба. Трябва да се втрива в кожата, докато се абсорбира напълно..

Еднократна доза за възрастни и деца над 12 години е 50-125 mg ибупрофен (гелна колона с дължина 4-10 cm). Повторното прилагане е възможно не по-рано от 4 часа, честотата на прилагане е не повече от 4 пъти на ден.

Ако няма подобрение след две седмици употреба на гела, той трябва да бъде отменен.

Странични ефекти

Когато се използват таблетки Нурофен в продължение на 2-3 дни, страничните ефекти са много редки. При продължително лечение са възможни следните нежелани реакции:

  • Храносмилателна система: киселини, повръщане, гадене, дискомфорт и болка в епигастриума, коремна болка, анорексия, ерозивни и язвени лезии на стомашно-чревния тракт (понякога с перфорация и кървене), метеоризъм, диария, запек, язви на лигавицата на венеца, болка в устата, дразнене и сухота на устната лигавица, афтозен стоматит, хепатит, панкреатит;
  • Сърдечно-съдова система: повишено кръвно налягане, сърдечна недостатъчност, тахикардия;
  • Дихателна система: задух, бронхоспазъм;
  • Нервна система: замаяност, главоболие, сънливост, безсъние, халюцинации, объркване, възбуда, депресия; рядко - асептичен менингит (при лица с автоимунни заболявания);
  • Хематопоетична система: тромбоцитопения, агранулоцитоза, анемия (включително апластична и хемолитична), левкопения, тромбоцитопенична пурпура;
  • Пикочна система: остра бъбречна недостатъчност, цистит, полиурия, нефротичен синдром (включително оток), алергичен нефрит;
  • Сензорни органи: замъглено зрение, сухота и раздразнение на очите, скотом, диплопия, оток на клепачите и конюнктивата (алергичен произход), обратим токсичен оптичен неврит, шум или шум в ушите, загуба на слуха;
  • Алергични реакции: оток на Квинке, треска, уртикария, сърбеж, анафилактичен шок, анафилактоидни реакции, кожен обрив, синдром на Лайел, синдром на Стивънс-Джонсън, алергичен ринит, еозинофилия;
  • Други реакции: повишено изпотяване.

При продължителна употреба на ибупрофен във високи дози са възможни зрителни увреждания (амблиопия, скотом, нарушено цветно зрение), кървене (включително от венците, стомашно-чревния тракт, хемороидални, маточни) и улцерация на лигавицата на храносмилателния тракт.

При използване на Nurofen гел са възможни локални реакции под формата на леко зачервяване на кожата, изтръпване или усещане за парене, както и алергични реакции и бронхоспазъм (рядко).

специални инструкции

По време на продължителна употреба на лекарството вътре трябва да се следи функционалното състояние на бъбреците и черния дроб и картината на периферната кръв. В случай на симптоми на гастропатия е необходимо специално наблюдение, включително пълна кръвна картина (определяне на нивото на хемоглобина), езофагогастродуоденоскопия и анализ на изпражненията на пациента за окултна кръв.

Преди определяне на 17-кетостероиди, Нурофен трябва да бъде спрян 48 часа преди проучването..

По време на лечението не се препоръчва да се пие алкохол и е необходимо да се въздържате от такива дейности, които са свързани с шофиране и работа с потенциално опасни механизми.

След нанасяне на гела измийте добре ръцете си..

Забранено е да се прилага препаратът под формата на гел върху областта около устните и очите и върху увредена кожа. Избягвайте контакт с устни и очи. В случай на случайно поглъщане на Нурофен гел вътре, са възможни нарушения от страна на стомашно-чревния тракт. В този случай трябва да изплакнете устата си и да се свържете с Вашия лекар..

Лекарствени взаимодействия

Не се препоръчва едновременната употреба на ибупрофен с ацетилсалицилова киселина и други НСПВС (антитромбоцитният и противовъзпалителен ефект на последните намалява), както и с тромболитични и антикоагулантни лекарства (рискът от кървене се увеличава).

Когато се използват едновременно с Нурофен, цефотетан, пликамицин, цефоперазон, валпроева киселина и цефамандол увеличават честотата на хипопротромбинемия.

Препаратите от злато и циклоспорин увеличават нефротоксичността на ибупрофен, което от своя страна увеличава плазмената концентрация на циклоспорин и увеличава вероятността от развитие на хепатотоксичния ефект на последния.

Лекарствата, които блокират тубулната секреция, повишават плазмената концентрация на ибупрофен. Индукторите на микрозомално окисление (барбитурати, фенилбутазон, фенитоин, трициклични антидепресанти, рифампицин, етанол) увеличават риска от тежки хепатотоксични реакции, докато инхибиторите на микрозомното окисление имат обратен ефект.

Нурофен намалява натриуретичния ефект на хидрохлоротиазид и фуроземид, хипотензивния ефект на вазодилататорите и ефективността на урикозуричните лекарства; засилва ефекта на фибринолитици, антитромбоцитни средства, индиректни антикоагуланти и перорални хипогликемични средства (производни на инсулин и сулфонилурея).

Ибупрофен засилва страничните ефекти на етанол, естрогени, глюкокортикостероиди и минералокортикоиди.

Холестираминът и антиацидите намаляват абсорбцията на ибупрофен.

Нурофен повишава плазмените концентрации на метотрексат, дигоксин и литиеви препарати.

Кофеинът засилва аналгетичния ефект на ибупрофен.

Условия за съхранение

Съхранявайте на сухо място при температура не по-висока от 25 ° C. Дръжте далеч от деца.

Срок на годност - 3 години.

Открихте грешка в текста? Изберете го и натиснете Ctrl + Enter.

Нурофен: инструкции, състав, показания, действие, рецензии и цени

Инструкции за употреба

Нурофен се използва за облекчаване на болката, намаляване на телесната температура във фебрилно състояние и облекчаване на възпалителния процес. Това е нестероидно противовъзпалително лекарство. Има опции за деца и възрастни. Препоръчително е да вземете кратък курс.

Лекарствата от групата на НСПВС са сред най-популярните болкоуспокояващи. Умерената употреба на лекарството се счита за безопасна, но е важно да се спазват правилата за провеждане на терапия.

Състав и форма на освобождаване

Ибупрофенът е основната активна съставка с лечебни свойства. Дозировката, лекарствената форма и съставът на допълнителни химични съединения зависят от формата на освобождаване. Има орални и локални форми на лекарството.

Произвежда се под формата на гел, таблетка, капсула и суспензия.

Нурофен таблетки

Има формуляри за освобождаване за възрастни и деца. Една таблетка съдържа двеста милиграма активна съставка. За перорално приложение.

Нурофен за деца под формата на суспензия

Вкус на портокал или ягода. Пет милилитра суспензия съдържа сто милиграма активна съставка. За перорално приложение.

Нурофен Форте таблетки

Различава се в съдържанието на активното вещество. Една таблетка съдържа четиристотин милиграма активна съставка.

Предназначен за възрастни пациенти

Нурофен Лонг таблетки

Една таблетка съдържа двеста милиграма ибупрофен и петстотин милиграма парацетамол. Наличието на допълнителен анестетичен компонент подобрява лечебните свойства.

Нурофен Експрес капсули

Една капсула съдържа двеста милиграма активна съставка. Перорално приложение.

Различава се с бързото развитие на терапевтичното действие.

Нурофен Експрес Форте капсули

Желатинови капсули, съдържащи четиристотин милиграма активна съставка.

Nurofen Express под формата на гел

Лекарствена форма за външна употреба. Сто грама гел съдържа пет грама активна съставка.

Нурофен за деца под формата на свещи

Една свещ съдържа шестдесет милиграма ибупрофен. Лекарствена форма за системно действие.

Терапевтично действие

Лекарственото вещество има подчертан аналгетичен ефект. Активната съставка след приложение нарушава производството на химични съединения, които причиняват болка, подуване на тъканите и повишаване на телесната температура. Механизмът на терапевтично действие се дължи на неселективното потискане на COX 1 и 2. Също така, агентът временно предотвратява адхезията на тромбоцитите. Обезболяващият ефект продължава осем часа.

Парацетамолът, присъстващ в таблетките Нурофен Лонг, също има аналгетичен ефект. Различава се с по-слабо изразено противовъзпалително действие и други фармакокинетични характеристики.

Странични ефекти

На фона на лекарствената терапия могат да се появят нежелани ефекти поради влиянието на активното вещество върху тъканите и органите. Тежестта на такива ефекти зависи от дозировката, продължителността на терапията и индивидуалните характеристики на тялото на пациента..

Дългосрочната употреба трябва да бъде обсъдена с лекар.

Възможни нежелани реакции:

  • Храносмилателна система: болезненост в коремната област, желание за повръщане, диспептични симптоми, задържане на изпражнения, разхлабени изпражнения, повишено образуване на газове в червата, кръвоизлив в храносмилателния тракт, перфорация на стената на храносмилателния тракт, мелена, следи от кръв в повръщаното, възпаление на устната лигавица, възпаление на стомашната лигавица, обостряне на симптомите на болестта на Crohn, влошаване на състоянието с възпаление на дебелото черво.
  • Имунитет: повишена имунна чувствителност към компонентите на лекарствената форма, дихателна недостатъчност, бронхиален спазъм, алергични кожни реакции, повишени нива на еозинофили, повишено кръвно налягане, сърцебиене и други форми на алергия. Може да се развият и животозастрашаващи усложнения, включително оток на Куинке, анафилактичен шок и синдром на Лайел.
  • Хематопоетична и лимфна системи: нарушение на хемопоетичната функция с намаляване или увеличаване на броя на отделните кръвни съставки. Ранните признаци на тези състояния обикновено включват висока температура, дискомфорт в гърлото, улцерация на устната лигавица, умора, епистаксис и слабост..
  • Отделителна система: остра бъбречна недостатъчност, повишени нива на урея, подуване, следи от кръв в урината, повишени нива на протеин в урината, нефротичен синдром, разрушаване на папилите на бъбречната тъкан, възпаление на бъбречната тъкан или пикочния мехур.
  • Сърце и кръвоносни съдове: смущения в работата на сърцето, повишено кръвно налягане, тъканни отоци, кръвни съсиреци, повишен риск от инфаркт на миокарда.
  • Чернодробни и жлъчни пътища: повишени нива на чернодробните ензими, дисфункция на чернодробната тъкан, възпаление на черния дроб, некроза, жълтеница.
  • Нервна система: цефалалгия, асептично възпаление на лигавицата на мозъка.
  • Дихателна система: бронхиална астма, дихателна недостатъчност, бронхоспазъм.
  • Резултати от теста: намаляване на нивото на червените кръвни клетки и хемоглобина, повишаване на креатинина, намаляване на захарта, увеличаване на продължителността на съсирването на кръвта, намаляване на креатининовия клирънс, повишаване на чернодробните ензими.

По-горе са обобщени нежелани реакции, които могат да се развият, докато се приемат не повече от хиляда и двеста милиграма ибупрофен на ден. Увеличаването на дозата или продължителността на терапията може да провокира други усложнения. Страничните ефекти на Нурофен Лонг се различават поради съдържанието на парацетамол, така че трябва да прочетете инструкциите за продукта отделно. Пациентите в напреднала възраст са по-склонни да имат сериозни нежелани реакции.

Усвояване и отделяне

Абсорбционните характеристики зависят от дозираната форма. Пероралните лекарства бързо се абсорбират в кръвта в храносмилателния тракт. Локалната форма (гел) леко прониква в кръвта и практически не предизвиква системни ефекти. Терапевтичният ефект се развива в рамките на 40-80 минути след поглъщане. Активното вещество се превръща в чернодробна тъкан. Екскретира се с урината и леко с изпражненията.

Показания за употреба

  • Болков синдром от различен произход, включително зъбобол, дискомфорт по време на менструалния период, болезненост в мускулите и ставите.
  • Намаляване на телесната температура с фебрилно състояние.
  • Невъзможност за използване на орални форми при деца (супозитории.)

Показанията за употребата на различни форми на лекарството могат да се различават.

Противопоказания

  • Имунна чувствителност към активни съставки или допълнителни химични съединения, налични в лекарствената форма (алергия.)
  • Наличие на следните фактори: назална полипоза, бронхиална астма, негативна реакция към аспирин или други лекарства от групата на НСПВС.
  • Патологични състояния, придружени от улцерация и / или ерозия на лигавиците на храносмилателния тракт, включително болестта на Crohn.
  • Кръвоизлив в стомашно-чревния тракт.
  • Нарушение на целостта на стената на органа на храносмилателния тракт или кървене, свързано с приема на НСПВС.
  • Тежко бъбречно или чернодробно увреждане. Остри чернодробни патологии.
  • Носене на бебе.
  • Лошо храносмилане на фруктоза.
  • Телесно тегло до пет килограма.
  • Дисфункция на сърцето и рехабилитация след байпас на коронарна артерия.
  • Патологични състояния, придружени от нарушение на кръвосъсирването.
  • Всяко кръвоизлив в тялото.
  • Употребата на други лекарства на базата на парацетамол (Nurofen Long.)
  • Възраст до дванадесет години (лекарствени форми за 400 милиграма.)
  • Възраст до четиринадесет години (гел.)

Изброени са генерализирани противопоказания. Необходимо е да се проучат инструкциите за конкретно лекарство и да се обърне внимание на списъка с фактори, при наличието на които терапията трябва да се извършва под наблюдението на лекар и внимателно. Това са заболявания на отделителната система, черния дроб, сърцето, кръвоносните съдове, хемопоетичните органи и други състояния, при които рискът от образуване на опасни усложнения се увеличава. Също така, пълните инструкции посочват неприемливи форми на комбинирана лекарствена терапия..

Инструкции за употреба

Начинът на употреба зависи от лекарствената форма и възрастта на пациента. Таблетките и капсулите трябва да се поглъщат цели и да се измиват с вода. Суспензията също трябва да се приема през устата, след разклащане на бутилката и измерване на необходимата доза с мерителна спринцовка. Супозиториите са предназначени за вмъкване в ректума. Гелът се прилага само външно.

Кратки инструкции са изброени по-долу за справка. Необходимо е да се изучи методът за провеждане на терапия, като се прочетат инструкциите за конкретно лекарство.

Прием на хапчета и капсули

  • Пациенти на възраст над дванадесет години: двеста милиграма, три или четири пъти на ден.
  • Дете на възраст между шест и дванадесет години (телесно тегло над двадесет килограма): двеста милиграма три или четири пъти на ден с интервал от поне шест часа.
  • Максимална доза: хиляда двеста милиграма за възрастни и осемстотин милиграма за деца над шест години.
Бързо действие

Нанасяне на гела

Кожата в областта на болката трябва да се третира с малко количество гел. На ръката трябва да нанесете от четири до десет сантиметра вещество (от петдесет до сто двадесет и пет милиграма от активната съставка) и внимателно да втриете в областта на неприятните усещания. След това измийте ръцете си. Интервалът между процедурите е най-малко четири часа. Използвайте не повече от четири пъти на ден.

Ако неприятните симптоми не изчезнат на фона на употребата на лекарството, трябва да спрете лечението и да се консултирате с лекар.

Допълнителна информация

  • Третият триместър на раждането на дете се счита за абсолютно противопоказание. В други случаи употребата на лекарството може да се извършва само под наблюдението на лекар, като се вземат предвид възможните рискове. Една доза от малки дози е възможна по време на кърмене. Ако се очаква продължителна употреба, кърменето трябва да бъде отменено..
  • Приемането на доза, която не е предвидена в инструкциите, може да причини следните негативни последици: повръщане, болезненост в горната част на корема, кръвоизлив в храносмилателния тракт, психомоторна възбуда, сънливост, слабост, кома, увреждане на черния дроб и бъбреците. Възможни са и други усложнения с риск от смърт. В случай на предозиране трябва да потърсите медицинска помощ възможно най-скоро..
  • Нежелани реакции могат да възникнат при използване на ибупрофен с други лекарства, включително лекарства от групата на НСПВС, аспирин, стероидни лекарства, гликозиди, антитромбоцитни средства, антидепресанти от SSRI групата, антиациди, кофеин. Трябва да проучите пълния списък на взаимодействията в официалните инструкции и да обсъдите с Вашия лекар възможността за комбинирана терапия.
  • За да се намали рискът от опасни усложнения, трябва да се използва най-ниската ефективна доза за кратък период от време. Ако възнамерявате да приемате лекарството повече от десет дни, трябва да се консултирате с лекар.
  • Ако пациентът някога е имал бронхиална астма или алергии, съществува риск от бронхиален спазъм по време на терапията. Пациентите с автоимунни патологии по-често имат асептично възпаление на менингите.
  • Лекарят трябва редовно да оценява състоянието на организма по време на продължителна терапия. Това са кръвни тестове, включително чернодробни и бъбречни тестове. Трябва също да наблюдавате състоянието на храносмилателната система, което включва анализ на изпражненията за следи от кръв. Пациентите, страдащи от патологии на бъбречната тъкан, трябва да се консултират със специалист, преди да приемат лекарството..
  • Ако пациентът някога е страдал от високо кръвно налягане или сърдечни проблеми, преди терапия трябва да бъде прегледан лекар. Кръвното налягане може да се повиши с лечението. Също така, специалистът трябва да прецени рисковете, ако пациентът страда от исхемична болест на сърцето, съдови заболявания на мозъка и патологии на периферните артерии..
  • Не се препоръчва употребата на лекарството при наличие на варицела, тъй като рискът от опасни усложнения се увеличава.
  • Фертилитетът може да бъде нарушен при жените, докато приемат ибупрофен. Пациентите, които планират да забременеят, трябва да са наясно с това..
  • Възможно е намаляване на скоростта на психомоторните реакции. Шофирайте и участвайте в други опасни дейности с повишено внимание.

По-пълна и подробна информация можете да намерите в официалните инструкции.

Аналози на средствата

Има и други лекарства на базата на това химично съединение. Ако възнамерявате да изберете подобен агент, трябва да обърнете внимание на дозировката и спомагателните компоненти. Препоръчително е да изберете лекарството заедно с лекуващия лекар.

Популярни аналози:

  • MIG 400.
  • Ибупрофен.
  • Ибупрофен Медисорб.
Аналогов

Отзиви и цени

Това е най-популярното търговско наименование на ибупрофен. Пациентите оценяват лекарството заради разнообразието му от форми и дози. Според потребителите нежеланите реакции са редки. Лекарите препоръчват провеждането на терапия след консултация със специалист и не приемане на лекарството повече от десет дни.

Средната цена на двеста милилитра суспензия е 240 рубли. Средната цена на двадесет и четири капсули е 370 рубли. Средната цена на двадесет 400 mg капсули е 350 рубли. Средната цена на двадесет таблетки е 170 рубли.

Видео

Той е ефективно средство за облекчаване на болката. Препоръчва се терапията да се извършва под лекарско наблюдение.