Основен > Налягане

Аскофен-Р

Askofen-P: инструкции за употреба и рецензии

Латинско наименование: Ascophenum-P

ATX код: N02BA71

Активна съставка: Ацетилсалицилова киселина + кофеин + парацетамол (ацетилсалицилова киселина + кофеин + парацетамол)

Производител: "Pharmstandard" OJSC, Русия

Актуализация на описанието и снимката: 22.10.2018

Цени в аптеките: от 22 рубли.

Аскофен-Р е комбинирано лекарство с аналгетично, антипиретично, противовъзпалително, психостимулиращо действие.

Форма на издаване и състав

Лекарствената форма на Аскофен-Р - таблетки: плоскоцилиндрична, бяла или бяла с розово / кремообразна сянка, допуска се мрамориране, с линия и скос, със слаб мирис или без мирис (10 бр. В блистери, в картонена кутия 1–3 опаковка).

Активни съставки в 1 таблетка:

  • ацетилсалицилова киселина - 200 mg;
  • кофеин - 40 mg;
  • парацетамол - 200 mg.

Помощни вещества в състава на Askofen-P: картофено нишесте, повидон, стеаринова киселина, талк, калциев стеарат, течно парафиново масло VGM-30M, силиконова емулсия KE-10-12.

Фармакологични свойства

Фармакодинамика

Аскофен-Р е едно от комбинираните аналгетични лекарства.

Механизмът на действие се дължи на свойствата на активните вещества, съставляващи Аскофен-Р:

  • ацетилсалицилова киселина: има противовъзпалително, антипиретично и аналгетично действие, което е свързано с потискане на COX-1 и COX-2 (циклооксигеназа), които регулират синтеза на простагландини; инхибира агрегацията на тромбоцитите;
  • кофеин: повишава рефлекторната възбудимост на гръбначния мозък, възбужда вазомоторните / дихателните центрове, разширява кръвоносните съдове на мозъка, бъбреците, сърцето, скелетните мускули, намалява агрегацията на тромбоцитите; спомага за повишаване на физическото и умственото представяне, намаляване на сънливостта и умората;
  • парацетамол: има аналгетични и антипиретични ефекти.

Показания за употреба

Показанието за Askofen-P е синдром на умерена / лека болка при възрастни:

  • алгодисменорея;
  • радикален синдром на гръдния кош, лумбаго;
  • зъбобол и главоболие;
  • мигрена;
  • невралгия;
  • миалгия;
  • артралгия.

Също така, лекарството е показано за деца от 15 години и възрастни с остри респираторни и инфекциозно-възпалителни заболявания с цел намаляване на повишената телесна температура.

Противопоказания

  • обостряне на ерозивни и язвени лезии на стомашно-чревния тракт;
  • стомашно-чревно кървене;
  • дефицит на витамин К;
  • тежко увреждане на бъбречната / чернодробната функция;
  • астма, предизвикана от приема на ацетилсалицилова киселина, салицилати и други нестероидни противовъзпалителни лекарства;
  • хеморагична диатеза (тромбоцитопения, хипопротромбинемия, хемофилия, болест на фон Вилебранд, телеангиектазия, тромбоцитопенична пурпура);
  • хирургични интервенции, придружени от кървене;
  • дефицит на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа;
  • дисекция на аортна аневризма;
  • портална хипертония;
  • глаукома;
  • нарушение на съня, свръхвъзбудимост, тревожни разстройства (паническо разстройство, агорафобия);
  • органични заболявания на сърдечно-съдовата система (остър миокарден инфаркт, тежка исхемична болест на сърцето, артериална хипертония), чести вентрикуларни преждевременни удари, пароксизмална тахикардия;
  • възраст до 15 години (като антипиретик) или 18 години (като аналгетик);
  • I и III триместър на бременността, период на кърмене;
  • индивидуална непоносимост към компонентите на лекарството, както и ксантини и други нестероидни противовъзпалителни лекарства.

Относителни (заболявания / състояния, при наличието на които назначаването на Askofen-P изисква повишено внимание):

  • хиперурикемия;
  • подагра;
  • уратна нефролитиаза;
  • тежка сърдечна недостатъчност;
  • обременена анамнеза за стомашна язва и / или язва на дванадесетопръстника;
  • II триместър на бременността.

Инструкции за употреба на Askofen-P: метод и дозировка

Аскофен-Р се приема през устата, за предпочитане след хранене, измива се с мляко, вода, алкална минерална вода.

Обикновено лекарството се предписва по 1-2 таблетки 2-3 пъти на ден, на интервали от поне 4 или 6 часа (с нормална или нарушена бъбречна / чернодробна функция).

Askofen-P е предназначен за краткосрочна употреба - 3 дни като антипиретично лекарство или 5 дни като упойка.

Промяната на режима на дозиране е възможна само по съгласие с лекаря..

Странични ефекти

  • сърдечно-съдова система: тахикардия, повишено кръвно налягане;
  • храносмилателна система: гастралгия, анорексия, повръщане, гадене, диария, ерозивни и язвени лезии на стомашно-чревния тракт, стомашно-чревно кървене, бъбречна / чернодробна недостатъчност;
  • алергични реакции: оток на Квинке, кожен обрив, бронхоспазъм.

По време на дълъг курс могат да се развият следните нарушения: хипокоагулация, главоболие, замаяност, шум в ушите, зрително увреждане, намалена агрегация на тромбоцитите, хеморагичен синдром (включително кървене на венците, епистаксис, пурпура), бъбречно увреждане с папиларна некроза, глухота, синдром Стивънс - Джонсън и / или Лайъл; при деца - синдром на Рей (проявява се като метаболитна ацидоза, нарушения на психичната и нервната система, повръщане, чернодробна дисфункция).

Предозиране

Основните симптоми са тахикардия, изпотяване, гадене, болки в стомаха, повръщане, бледност на кожата. Леката интоксикация се характеризира с поява на звънене в ушите, тежка - анурия, сънливост, колапс, бронхоспазъм, конвулсии, задух, кървене. Тъй като интоксикацията се усилва, може да се развие прогресивна дихателна парализа и разединяване на окислителното фосфорилиране, което може да причини дихателна ацидоза.

Терапия: стомашна промивка, прием на активен въглен.

В случаите, когато има съмнение за отравяне, се изисква медицинска помощ.

специални инструкции

При продължителна употреба на Askofen-P е необходимо да се следи периферната кръв и функционалното състояние на черния дроб.

Ацетилсалициловата киселина, която е част от лекарството като активна съставка, има антитромбоцитен ефект, поради което преди хирургическа интервенция лекарят трябва да бъде предупреден за терапията.

Ниските дози ацетилсалицилова киселина намаляват отделянето на пикочна киселина, което в някои случаи може да предизвика подагра.

По време на терапията се препоръчва спиране на пиенето на алкохолни напитки, тъй като в този случай рискът от стомашно-чревно кървене се увеличава.

Приложение по време на бременност и кърмене

I и III триместър на бременността, както и периодът на кърмене са противопоказание за приемане на Askofen-P.

Когато се използва през първия триместър на бременността, ацетилсалициловата киселина може да доведе до фетални малформации под формата на разцепване на горното небце, през третия триместър - да насърчи инхибиране на раждането, затваряне на ductus arteriosus при плода, което причинява хипертония в белодробната циркулация и хиперплазия на белодробните съдове.

В случаите, когато ацетилсалицилова киселина се използва от кърмещи жени, детето има повишен риск от кървене (свързано с нарушена функция на тромбоцитите).

През II триместър на бременността еднократна доза от лекарството в препоръчани дози е разрешена само в случаите, когато очакваната полза е по-висока от възможната вреда.

Използване от детството

Поради опасността от развитие на синдром на Reye, противопоказание за приемане на Askofen-P е:

  • възраст до 15 години - като антипиретично средство;
  • под 18 години - като обезболяващо средство.

С нарушена бъбречна функция

Съгласно инструкциите, Askofen-P не се предписва при тежка бъбречна дисфункция.

При нарушения на чернодробната функция

Дори да има индикации, Askofen-P не се предписва при тежка чернодробна дисфункция.

Лекарствени взаимодействия

При комбинираната употреба на Askofen-P с някои лекарства / вещества могат да се развият следните ефекти:

  • спиронолактон, фуроземид, антихипертензивни и подагра лекарства, които насърчават отделянето на пикочна киселина: намаляване на ефекта им;
  • стероидни хормони, хепарин, индиректни антикоагуланти, хипогликемични агенти, резерпин: повишаване на тяхното действие;
  • барбитурати, антиепилептични лекарства, зидовудин, рифампицин, алкохолни напитки: повишена вероятност от хепатотоксичен ефект (не се препоръчва комбинация);
  • глюкокортикостероиди, производни на сулфонилурея, метотрексат, ненаркотични аналгетици и нестероидни противовъзпалителни лекарства: повишени странични ефекти;
  • ерготамин: ускоряване на отделянето му (поради кофеина);
  • хлорамфеникол: значително увеличаване на времето на неговото елиминиране (поради парацетамол);
  • метоклопрамид: ускоряване на абсорбцията на парацетамол;
  • салициламид и други стимуланти на микрозомално окисление: увеличаване на вероятността от образуване на токсични метаболити на парацетамол, които засягат чернодробната функция;
  • антикоагуланти (дикумаринови производни): засилване на тяхното действие (с многократно приложение на парацетамол).

Аналози

Аналози на Askofen-P са: Aquacitramon, Kofitsil-plus, Migrenol Extra, Citramon P, Citramarine, Excedrin, Citrapar.

Условия за съхранение

Да се ​​съхранява при температури до 25 ° C. Дръжте далеч от деца.

Срок на годност - 3 години.

Условия за отпускане от аптеките

Предлага се без рецепта.

Отзиви за Askofen-P

Според прегледите Askofen-P е достъпно и ефективно лекарство, което облекчава главоболието, включително мигрена, и помага за понижаване на температурата при остри респираторни заболявания и грип. Те също така отбелязват удобството да го закупите без рецепта..

От недостатъците те обикновено показват наличието на противопоказания за приема на лекарството, вероятността от странични ефекти, както и дразнещ ефект върху стомаха с повишена киселинност.

Цена за Askofen-P в аптеките

Приблизителната цена за Askofen-P е (10 или 20 таблетки в опаковка) 20-35 или 40-80 рубли.

Аскофен-Р ® (Ascophenum-P ®)

Активно вещество:

Съдържание

  • Състав
  • фармакологичен ефект
  • Фармакодинамика
  • Показания за лекарството Askofen-P
  • Противопоказания
  • Приложение по време на бременност и кърмене
  • Странични ефекти
  • Взаимодействие
  • Начин на приложение и дозировка
  • Предозиране
  • специални инструкции
  • Формуляр за освобождаване
  • Производител
  • Условия за отпускане от аптеките
  • Условия за съхранение на лекарството Askofen-P
  • Срок на годност на лекарството Askofen-P
  • Цени в аптеките
  • Отзиви

Фармакологична група

  • Обезболяващо ненаркотично лекарство (нестероидно противовъзпалително лекарство + аналгетично ненаркотично лекарство + психостимулант) [НСПВС - производни на салицилова киселина в комбинации]

Нозологична класификация (ICD-10)

  • G43 Мигрена
  • K13.7 Други и неуточнени нарушения на устната лигавица
  • M25.5 Болка в ставите
  • M79.1 Миалгия
  • M79.2 Невралгия и неврит, неуточнени
  • N94.6 Дисменорея, неуточнена
  • R50 Треска с неизвестен произход
  • R51 Главоболие
  • R52.2 Други постоянни болки

Състав

Хапчета1 раздел.
активни вещества:
ацетилсалицилова киселина200 mg
парацетамол200 mg
кофеин40 mg
помощни вещества: картофено нишесте; повидон (PVP с ниско молекулно тегло); стеаринова киселина; талк; калциев стеарат; силиконова емулсия KE-10-12; Вазелиново масло VGM-30M

Описание на лекарствената форма

Таблетките са бели или бели с кремообразен или розов оттенък, плоскоцилиндрични, скосени и нарязани; без мирис или слаба миризма. Мраморност е разрешена.

фармакологичен ефект

Фармакодинамика

Askofen-P е комбинирано лекарство, чието действие се определя от компонентите, които го съставят.

Ацетилсалициловата киселина има аналгетични, антипиретични, противовъзпалителни ефекти, свързани с потискането на COX-1 и -2, които регулират синтеза на PG; инхибира агрегацията на тромбоцитите.

Кофеинът увеличава рефлекторната възбудимост на гръбначния мозък, стимулира дихателните и вазомоторните центрове, разширява кръвоносните съдове на скелетните мускули, мозъка, сърцето, бъбреците и намалява агрегацията на тромбоцитите; намалява сънливостта, умората, повишава умствените и физическите показатели.

Парацетамолът има антипиретични, аналгетични ефекти.

Показания за лекарството Askofen-P ®

умерен или лек синдром на болка (главоболие, зъбобол, невралгия, миалгия, гръден радикуларен синдром, лумбаго, артралгия, алгоменорея, мигрена) при възрастни;

намаляване на повишената телесна температура, при настинки и други инфекциозни и възпалителни заболявания при възрастни и деца над 15 години.

Противопоказания

свръхчувствителност към ацетилсалицилова киселина или други НСПВС или ксантини;

свръхчувствителност към други компоненти на лекарството;

ерозивни и язвени лезии на стомашно-чревния тракт (в острата фаза), стомашно-чревно кървене;

тежка чернодробна или бъбречна дисфункция;

астма, предизвикана от прием на ацетилсалицилова киселина, салицилати и други НСПВС;

хеморагична диатеза (болест на фон Вилебранд, хемофилия, телеангиектазия, хипопротромбинемия, тромбоцитопения, тромбоцитопенична пурпура);

дисекция на аортна аневризма;

портална хипертония, дефицит на витамин К;

свръхвъзбудимост, нарушение на съня, тревожни разстройства (агорафобия, паническо разстройство);

органични заболявания на CVS (остър миокарден инфаркт, тежка исхемична болест на сърцето, артериална хипертония), пароксизмална тахикардия, чести вентрикуларни преждевременни удари;

хирургични интервенции, придружени от кървене;

деца под 15 години.

С повишено внимание: хиперурикемия, уратна нефролитиаза, подагра, язва на стомаха и / или дванадесетопръстника (анамнеза), тежка сърдечна недостатъчност.

Приложение по време на бременност и кърмене

Противопоказано е да се използва по време на бременност през I и III триместър, през II триместър на бременността е възможна еднократна доза от лекарството в препоръчани дози само ако очакваната полза за майката не надвишава потенциалния риск за плода.

Ако е необходимо, употребата на лекарството по време на кърмене трябва да спре кърменето.

Странични ефекти

Анорексия, гадене, повръщане, гастралгия, диария, ерозивни и улцерозни лезии на стомашно-чревния тракт, стомашно-чревно кървене, чернодробна и / или бъбречна недостатъчност, повишено кръвно налягане, тахикардия.

Алергични реакции: кожен обрив, оток на Квинке, бронхоспазъм.

При продължителна употреба - замаяност, главоболие, зрително увреждане, шум в ушите, намалена агрегация на тромбоцитите, хипокоагулация, хеморагичен синдром (кървене от носа, кървене на венците, пурпура и др.), Увреждане на бъбреците с папиларна некроза; глухота; Синдром на Стивънс-Джонсън, токсична епидермална некролиза (синдром на Lyell), синдром на Reye при деца (нарушения на метаболитната ацидоза на нервната система и психиката, повръщане, чернодробна дисфункция).

Взаимодействие

Укрепва действието на хепарин, индиректни антикоагуланти, резерпин, стероидни хормони и хипогликемични агенти. Намалява ефективността на спиронолактон, фуроземид, антихипертензивни лекарства, лекарства против подагра, които насърчават отделянето на пикочна киселина.

Подобрява страничните ефекти на GCS, производни на сулфонилурея, метотрексат, ненаркотични аналгетици и НСПВС.

Избягвайте комбинацията от лекарството с барбитурати, антиепилептични лекарства, зидовудин, рифампицин и алкохолни напитки (увеличава риска от хепатотоксичен ефект).

Под въздействието на парацетамол времето на елиминиране на левомицетин се увеличава с 5 пъти.

Кофеинът ускорява усвояването на ерготамин.

Салициламидът и други стимуланти на микрозомалното окисление допринасят за образуването на токсични метаболити на парацетамол, които засягат чернодробната функция.

Метоклопрамид ускорява абсорбцията на парацетамол. Когато се приема отново, парацетамолът може да засили ефекта на антикоагулантите (дикумаринови производни).

Начин на приложение и дозировка

Вътре, след ядене. 1-2 маси. 2-3 пъти на ден. Максималната дневна доза е 6 таблетки. Паузата между дозите на лекарството трябва да бъде най-малко 4 часа.

За да се намали дразнещият ефект върху стомашно-чревния тракт, лекарството трябва да се приема след хранене с вода, мляко, алкална минерална вода.

В случай на нарушена бъбречна или чернодробна функция, почивката между дозите е най-малко 6 часа.

Лекарството не трябва да се приема повече от 5 дни, когато се предписва като упойка и повече от 3 дни като антипиретик. Други дозировки и схеми на употреба се определят от лекаря.

Предозиране

Симптоми: гадене, повръщане, болки в стомаха, изпотяване, бледност на кожата, тахикардия. С лека интоксикация - звънене в ушите; тежка интоксикация - сънливост, колапс, конвулсии, бронхоспазъм, задух, анурия, кървене. Тъй като интоксикацията се засилва, прогресивната дихателна парализа и разединяването на окислителното фосфорилиране причинява респираторна ацидоза. Ако подозирате отравяне, трябва незабавно да потърсите медицинска помощ..

Лечение: стомашна промивка, назначаване на адсорбенти (активен въглен).

специални инструкции

При продължителна употреба на лекарството е необходимо да се наблюдава периферната кръв и функционалното състояние на черния дроб. Тъй като ацетилсалициловата киселина има антиагрегатен ефект, пациентът, ако трябва да се подложи на операция, трябва предварително да предупреди лекаря за приема на лекарството..

Ацетилсалициловата киселина в ниски дози намалява отделянето на пикочна киселина. Това в някои случаи може да провокира пристъп на подагра..

По време на лечението трябва да спрете да пиете алкохолни напитки (повишен риск от стомашно-чревно кървене).

Ацетилсалициловата киселина има тератогенен ефект: когато се използва през първия триместър на бременността, това води до малформация - разцепване на горното небце; през III триместър - причинява инхибиране на раждането (инхибиране на синтеза на PG), затваряне на артериалния канал на плода, което причинява хиперплазия на белодробните съдове и хипертония в съдовете на белодробната циркулация.

Ацетилсалициловата киселина се екскретира в кърмата, което увеличава риска от кървене при дете поради дисфункция на тромбоцитите.

Лекарството не се предписва като упойка за лица под 18-годишна възраст, като антипиретично средство - за деца под 15-годишна възраст с остри респираторни заболявания, причинени от вирусни инфекции поради риск от развитие на синдром на Reye (енцефалопатия и остра мастна чернодробна болест с остро развитие на чернодробна недостатъчност).

Формуляр за освобождаване

Хапчета. 10 раздел. в контурна клетъчна или клетъчна опаковка 1, 2 или 3 контурна клетъчна опаковка за използване в картонена опаковка. Контурираните клетъчни или неклетъчни опаковки се поставят в групови опаковки.

Производител

JSC Pharmstandard-Leksredstva, 305022, Русия, Курск, ул. 2-ри агрегат, 1а / 18.

Тел. / Факс: (4712) 34-03-13.

www.pharmstd.ru

Собственик / организация за разрешение за търговия, която приема искове на потребители OTCPharm PJSC, Русия, 123317, Москва, ул. Тестовская, 10.

Тел.: (800) 775-98-19; факс: (495) 221-18-02.

Болкоуспокояващи
АСКОФЕН УЛТРА И АСКОФЕН-П

Болката е познато усещане за всеки човек. Тя може да я намери в най-неподходящите моменти, да наруши всички планове, да намали физическата активност и да съсипе настроението й. Не търпете болката. Имайте под ръка надеждно лекарство, което може да се справи с широк спектър от синдроми на болката.

Препаратите от линията Askofen са комбинация от два надеждни и проверени във времето аналгетици (ацетилсалицилова киселина и парацетамол) и кофеин. Проучванията показват, че употребата на кофеин може да увеличи ефективността на обикновените аналгетици. 4.5

Askofen-P е специално разработен за тези хора, които периодично страдат от синдром на болка с лека и умерена тежест (1-4 пъти месечно).

Askofen ULTRA съдържа по-високи дози активни съставки в сравнение с Askofen-P и е подходящ за хора, които понякога страдат от мигрена и нейните симптоми, главоболие, както и други видове болка.


  • Главоболие

  • Зъбобол

  • Мускулна болка

  • Болки в ставите

  • Лумбаго

  • Гръден радикуларен синдром

  • Невралгия

  • Менструална болка

* Askofen-P е на пазара от 1997 г. Комбинацията от активни съставки Askofen Ultra е проучена от 1971 г..

** Въз основа на средната цена на дребно за януари-май 2019 г., според данните на IQVIA (№ 10 = 32 рубли; № 20 = 57 рубли)

1. Ефективността на комбинацията "ASA 250 g + Парацетамол 250 g + Кофеин 65 mg" се потвърждава от 10 проучвания, проведени от 1988 г. насам

2. В сравнение със състава на Askofen-P

3. Goldstein J, Hagen M2, Gold M. Резултати от многоцентрово, двойно-сляпо, рандомизирано, паралелно групово, плацебо-контролирано, еднодозово проучване, сравняващо фиксираната комбинация от ацетаминофен, ацетилсалицилова киселина и кофеин с ибупрофен за остро лечение на пациенти с тежка мигрена. (Резултати от мултицентрово, двойно-сляпо, рандомизирано, паралелна група, плацебо контролирано, единично проучване, сравняващо фиксирана комбинация от ацетаминофен, ацетилсалицилова киселина и кофеин с ибупрофен за лечение на остра мигрена). Цефалалгия. 2014 ноември; 34 (13): 1070-8. [PubMed]

4. Sawynok J. Кофеин и болка. БОЛКА. 152 (2011) 726-729 / Savinok Y. Кофеин и болка. БОЛКА. 152 (2011) 726-729

5. Baratloo A. et al. Ролята на кофеина в управлението на болката: Кратък преглед на литературата. Anesth Pain Med. 2016 г. 26 март; 6 (3): у33193 / Baratloo A. et al. Ролята на кофеина в управлението на болката: кратък преглед на литературата. Анестезиология и лекарства за болка. 2016 г., 26 март; 6 (3): y33193

6. В сравнение с монопрепаратите

7. Baratloo A. [и сътр.]. Ролята на кофеина в управлението на болката: Кратък преглед на литературата. // Анестезиология и лекарства за болка. 2016. No 3 (6). C. e33193

Аскофен-Р

Аскофен-Р състав

Всяка таблетка съдържа активни съставки: парацетамол 200 mg, ацетилсалицилова киселина 200 mg, кофеин 40 mg.

Помощни вещества: стеаринова киселина, повидон, картофено нишесте, талк, калциев стеарат, силиконова емулсия и течен парафин.

Формуляр за освобождаване

Askofen-P се произвежда под формата на таблетки със светъл нюанс, плоскоцилиндрична форма без специална миризма. В аптеките лекарството се продава в опаковки от по 10 броя.

фармакологичен ефект

Лекарството има комбиниран ефект, съчетаващ нестероидни противовъзпалителни, аналгетични, ненаркотични и психостимулиращи ефекти.

Фармакодинамика и фармакокинетика

Комбиниран препарат, чиято ефективност се осигурява от съставните му компоненти.

Ацетилсалициловата киселина има забележим аналгетичен, антипиретичен и противовъзпалителен ефект, инхибира агрегацията на тромбоцитите.

Парацетамолът има също антипиретични и аналгетични ефекти.

Кофеинът помага да се увеличи рефлекторната възбудимост на гръбначния мозък, да се стимулират дихателните и вазомоторните функции, да се разширят кръвоносните съдове, мускулите, сърцето, мозъкът, бъбреците и да се намали агрегацията на тромбоцитите. Освен това приемът на кофеин помага за намаляване на сънливостта и умората, подобряване на производителността и т.н..

В резултат на поглъщането се абсорбират почти 90% от лекарството. В този случай максималната концентрация на вещества в серума се постига по различно време: парацетамол - в рамките на един час, кофеин - 2,5 часа, ацетилсалицилова киселина - 1-2 часа.

Почти 80% от киселината на активните вещества се екскретира от тялото през бъбреците..

Показания за употреба на Askofen-P

  • синдром на болка с умерена степен на различни етиологии, например: главоболие или зъбобол, мигрена, невралгия, миалгия, артралгия и така нататък;
  • трескави състояния, причинени от настинки и ревматични заболявания.

Аскофен-Р по време на бременност

Трябва да се отбележи, че това лекарство не се препоръчва за употреба по време на бременност, особено през I и III триместър. Допуска се еднократна употреба на лекарството през втория триместър на бременността, но ако е точно установено, че това няма да навреди на плода.

Както знаете, приемането на лекарството през първия триместър може да причини фетална малформация под формата на разцепване на горното небце, причинено от тератогенния ефект на ацетилсалициловата киселина.

През третия триместър остава вероятността от инхибиране на раждането, затварянето на ductus arteriosus при нероденото бебе, което причинява хиперплазия на съдовете в белите дробове и хипертония в кръвоносните съдове.

Противопоказания за употреба

  • непоносимост към лекарството или неговите компоненти;
  • различни лезии на стомашно-чревния тракт;
  • нарушения във функционирането на черния дроб или бъбреците;
  • отклонения в дейността на дихателната система, например при астма;
  • дисекция на аортна аневризма;
  • някои нарушения на нервната и сърдечно-съдовата система;
  • възраст под 15 години;
  • кърмене, бременност и така нататък.

Странични ефекти

При лечение с това лекарство могат да възникнат различни проблеми в дейността на стомашно-чревния тракт под формата на: анорексия, гадене, повръщане, гастралгия, диария, ерозивни и язвени лезии, кървене. Също така не е изключено развитието на: чернодробна или бъбречна недостатъчност, тахикардия и повишено кръвно налягане.

Дългосрочната употреба на лекарството причинява: виене на свят, шум в ушите, главоболие, хипокоагулация, различни нежелани синдроми и чернодробна дисфункция.

Аскофен таблетки, инструкция за приложение (Начин и дозировка)

Както се посочва в инструкциите за употреба на Askofen-P, тези таблетки се предписват за прием след хранене 2-3 пъти на ден в количество от 1-2 парчета. В този случай максималната дневна доза не трябва да надвишава 6 парчета, а почивката трябва да бъде по-малка от 4 часа.

Предвид показанията за употреба на Askofen, трябва да спазвате някои от характеристиките на рецепцията:

  • по-добре е да пиете таблетките с мляко, обикновена топла или минерална вода;
  • пациентите с нарушена бъбречна или чернодробна функция трябва да увеличат интервала между приема на лекарството - от 6 часа.

Освен това курсът на анестетична терапия не трябва да надвишава 5 дни, а лечението на треска не трябва да надвишава 3 дни. В други случаи продължителността на лечението и дозировката се определят от лекаря..

Предозиране

В случай на предозиране може да се появи:

  • гадене, повръщане, болка в стомашно-чревния тракт;
  • изпотяване, бледност на кожата;
  • тахикардия;
  • шум в ушите;
  • сънливост, колапс, конвулсивно състояние;
  • бронхоспазъм, проблеми с дишането и т.н..

Ако има подозрение за отравяне, трябва спешно да се обадите за медицинска помощ. Обикновено жертвата се измива със стомах и се предписват адсорбенти.

Взаимодействие

Едновременното лечение с Askofen-P води до засилване на действието на хепарин, резерпин, индиректни антикоагуланти, стероидни хормони и някои хипогликемични средства. Също така е вероятно да се намали ефективността на фуроземид, спиронолактон, антихипертензивни и подагра лекарства, които помагат за отстраняването на пикочната киселина от тялото..

Беше отбелязано увеличаване на страничните ефекти на глюкокортикостероиди, метотрексат, производни на сулфонилурейни производни, както и на нестероидни противовъзпалителни средства и ненаркотични аналгетици.

Не се препоръчва комбинирането на това лекарство с барбитурати, антиепилептични лекарства, зидовудин, рифампицин и алкохолни напитки, тъй като вероятността от развитие на хепатотоксичен ефект остава.

Ефектът на парацетамола увеличава периода на елиминиране на хлорамфеникол с почти 5 пъти. Що се отнася до кофеина, той помага да се ускори усвояването на ерготамин.

Комбинираната терапия със салициламид и други стимуланти на микрозомално окисление насърчава производството на токсични метаболити на парацетамол, които влияят отрицателно на чернодробната функция.

Едновременната употреба с Метоклопрамид засилва абсорбцията на парацетамол. Многократната употреба може да увеличи ефекта на антикоагулантите.

специални инструкции

Дългосрочното лечение с това лекарство изисква проследяване на периферната кръв и чернодробната функция.

Ацетилсалициловата киселина има антиагрегатен ефект, поради което пациентите трябва незабавно да предупредят лекарите, преди да се подложат на операция, че приемат това лекарство. Ниските дози ацетилсалицилова киселина намаляват отделянето на пикочна киселина, което често провокира подагра.

Условия за продажба

Тези таблетки се отпускат без рецепта..

Условия за съхранение

Лекарството трябва да се съхранява на достатъчно сухо и тъмно място при температури до 25 ° C.

Инструкции за употреба на лекарството Askofen-P - състав, показания, странични ефекти, аналози и цена

При болки с различна интензивност лекарите препоръчват приема на лекарството Askofen-P - от което тези таблетки все още могат да се приемат, се казва в инструкциите. Повечето хора приемат това лекарство, ако имат главоболие или зъбобол, което ги прави сънливи и неспокойни. Таблетките Ascofen-P са ефективно средство за облекчаване на болката, осигуряват системен ефект, но те трябва да се предписват стриктно от лекуващия лекар по медицински причини..

Какво представлява Askofen-P

Това лекарство принадлежи към фармакологичната група аналгетици-антипиретици от комбиниран състав, препоръчва се да се използва при синдром на болка с различна тежест. Аскофен-Р има противовъзпалителни, антипиретични, аналгетични, аналгетични свойства и действа като нестероидно противовъзпалително лекарство. Можете да го купите във всяка аптека, не се изисква рецепта, но не забравяйте да следвате инструкциите на лекаря.

Състав

Аскофенът при главоболие осигурява бърз терапевтичен ефект, който се постига чрез действието на активните съставки, тяхното сложно взаимодействие. Този лекарствен продукт се комбинира по своите фармакологични свойства, той се отличава със следните характеристики на химическата формула, където всяка активна съставка засилва ефекта на другата:

  1. Ацетилсалициловата киселина облекчава възпалението, облекчава болката, регулира синтеза на простагландини и намалява риска от образуване на кръвни съсиреци.
  2. Кофеинът разширява кръвоносните съдове на мускулите, сърцето, бъбреците и мозъчната кора, като същевременно увеличава интензивността на работата на тези органи, стимулира терапевтичния ефект.
  3. Парацетамолът има антипиретично, противовъзпалително и аналгетично действие, усилва действието на ацетилсалициловата киселина.

фармакологичен ефект

Аскофен-Р таблетките имат директен ефект върху кръвоносните съдове, допринасят за стесняване на съдовите стени и повишават налягането. Наблюдава се продуктивна абсорбция в системната циркулация, докато ацетилсалициловата киселина достига максималната си концентрация в плазмата след 1-2 часа. Кофеинът се абсорбира по-дълго, посоченият интервал от време е най-малко 2,5 часа. Екскрецията на активни компоненти се осигурява от бъбреците с 80%, метаболизмът се наблюдава в черния дроб. Съставът на Askofen в таблетки е нежен, но курсът на лечение трябва да бъде предварително съгласуван с лекаря.

Показания за употреба

Лекарственият препарат Askofen-P в таблетки действа като класическия аспирин, осигурява умерен аналгетичен ефект, стабилизира температурния режим. Много е проблематично окончателно да се излекува болестта, но можете значително да намалите тежестта на симптомите на тревожност. Особено при силен пристъп на болка с различна етиология и възпаление. Показанията за употреба на таблетките са както следва:

  • по-чести пристъпи на мигрена;
  • невралгия;
  • болезненост на необяснима етиология;
  • миалгия;
  • ревматични болки;
  • артралгия;
  • зъбобол;
  • радикален синдром на гръдния кош, лумбаго;
  • главоболие;
  • алгодисменорея.
  • Пясък пай с ябълки - как да готвя, снимки и видеоклипове. Вкусни рецепти за пирожни
  • Как да спрете да пиете алкохол самостоятелно у дома. Начини за избавяне от алкохолната зависимост
  • Правилното хранене за отслабване: меню за всеки ден

Формуляр за освобождаване

Медицинският продукт Askofen-P се предлага под формата на кръгли таблетки с бяла или кремава форма. Има слаба миризма, не е изключена мраморност, други модификации на характерни хапчета. Таблетките Askofen са предназначени за перорално приложение и активните компоненти започват да влияят върху фокуса на патологията вече четвърт час след еднократна доза. Преди да поръчате лекарство и да закупите в онлайн магазин, трябва внимателно да прочетете приложените инструкции за употреба, да се консултирате с Вашия лекар.

Инструкции за употреба на Askofen

Таблетките Ascofen-P се предписват еднакво за възрастни и деца, докато във всички клинични снимки се изисква да се спазват предписаните дневни дози, за да се избегнат опасни случаи на предозиране. Тъй като има голяма вероятност от нарушена дейност на храносмилателния тракт след прием на лекарство, е показано да го приемате след хранене, да го пиете обилно с мляко, алкална или газирана вода. За възрастни пероралното приложение на лекарството е подходящо за 1-2 таблетки три пъти дневно с интервал от поне 4 часа. Максималната доза е 6 таблетки през устата.

За деца

Ако таблетките Askofen-P са предписани от лекуващия лекар в детска възраст, горната доза е разрешена за пациенти на възраст над 15 години. В по-ранна възраст характерното лекарство е категорично противопоказано, както е описано подробно в инструкциите за употреба. По-добре е да не давате таблетки Askofen-P на деца, тъй като съставките на лекарството могат да повлияят отрицателно на работата на вътрешните органи и системи.

Повишава или намалява налягането на Аскофен-Р

Това лекарство не само намалява концентрацията на тромбоцитите в кръвта, но също така контролира кръвното налягане. Тъй като кофеинът присъства в химичния състав, тази естествена съставка поддържа съдовите стени в добра форма, допринася за тяхното стесняване и повишава кръвното налягане. За да се избегнат нарушения в сърдечно-съдовата система, е необходимо да се контролира кръвното налягане по време на интензивна терапия. Аскофен-Р таблетките често се предписват при хипотония и развитие на главоболие на фона на ниско кръвно налягане.

Странични ефекти

В хода на интензивната терапия не е изключено развитието на неприятни аномалии, свързани с труден период на адаптация на лекарството в отслабено тяло. Страничните ефекти от приема на лекарството не са локални, поради което могат да засегнат много вътрешни органи и системи. Ако се появят такива, допълнителното лечение трябва временно да бъде спряно, в допълнение към консултация с лекар. За да не допуснете рязкото влошаване на общото благосъстояние, е важно да прочетете инструкциите, според които може да има следните нежелани реакции:

  • от храносмилателния тракт: признаци на диспепсия, стомашно-чревно кървене, диария, повръщане, чернодробна и бъбречна недостатъчност;
  • от нервната система: виене на свят, депресия, объркване, сънливост;
  • от страна на сърдечно-съдовата система: аритмия, тахикардия, гадене, артериална хипертония;
  • от кожата: локални, алергични реакции, оток на Квинке, бронхоспазъм, анафилактичен шок.

Освен това лекарите не препоръчват продължителна употреба на таблетките Askofen-P, тъй като те са способни да развият изключително неприятни заболявания в организма, които са склонни към хроничен ход. Сред тях трябва да се разграничат намаляването на тромбоцитната агрегация, повишеното кървене на венците, глухота и шум в ушите, слепота, хеморагичен синдром, хипокоагулация, синдром на Стивънс-Джонсън.

  • Как да инсталирам зареждане от USB флаш устройство в BIOS
  • Аскорбинова киселина - инструкции за употреба. Ползите от аскорбиновата киселина за организма
  • Как се чете ръката

Противопоказания

Таблетките Askofen-P са евтини, особено в каталозите на онлайн магазините, така че не бива да преследвате безразсъдно тяхната евтиност. Предписването на лекарство не е показано на всички пациенти, а повърхностното самолечение е напълно опасно за здравето. Инструкциите посочват противопоказания за употреба, с които трябва да се запознаете, преди да започнете курса, консултирайте се с терапевт. И така, медицинските ограничения са както следва:

  • язва на стомаха, склонност към ерозия и кървене от храносмилателния тракт;
  • хронични чернодробни и бъбречни заболявания;
  • астма, предизвикана от приема на ацетилсалицилова киселина;
  • аортна аневризма;
  • портална хипертония;
  • нервни разстройства;
  • прогресивна глаукома;
  • дефицит на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа;
  • хеморагичен диатеза;
  • сърдечна исхемия;
  • деца под 15 години;
  • повишена активност на активните съставки.

Предозиране

Ако системно надценявате дневната доза от лекарството, е възможно предозиране. Това се случва, когато максималната доза таблетки е надвишена в количество от 7 или повече. Пациентът изпитва слабост, пристъпи на тахикардия, други странични ефекти патологично усилват тяхната интензивност. Пациентът трябва спешно да измие стомаха, да вземе сорбенти и да се придържа към почивката в леглото.

Особено опасният ефект на ацетилсалициловата киселина е, че когато концентрацията в кръвта е твърде висока, тя отрови цялото тяло. Пациентът се оплаква от пристъпи на гадене и повръщане, не може да се справи с учестен пулс. Не е изключена дихателна дисфункция. Облекчаването на такива неприятни пристъпи също се придружава от стомашна промивка и прием на сорбенти.

Лекарствени взаимодействия

Винаги има ограничения при предписване на сложен режим на лечение. Ако говорим за лекарственото взаимодействие на други лекарства с Аскофен, тогава наличието на неговите активни компоненти може да наруши терапевтичните свойства на определени фармакологични групи. Препоръчва се да се постави специален акцент върху следните комбинации:

  1. Таблетките Ascofen-P усилват ефекта на индиректните антикоагуланти, хепарин, резерпин, хипогликемични агенти и стероиди.
  2. Посоченото лекарство намалява терапевтичния ефект на спиронолактон, антихипертензивни лекарства, фуроземид, лекарства против подагра.
  3. Аскофен-Р таблетките са противопоказани да се комбинират с барбитурати, зидовудин, лекарства против епилепсия, рифампицин, алкохол.
  4. Ацетилсалициловата киселина причинява странични ефекти на GCS, НСПВС, производни на сулфонилуреята, ненаркотични аналгетици, метотрексат.
  5. Кофеинът ускорява абсорбцията на ерготамин, докато метоклопрамид стимулира проникването на парацетамол в системното кръвообращение.

специални инструкции

Продължителното лечение с това лекарство не само не носи терапевтичен ефект, но може и да причини нови заболявания в организма. При интензивна терапия е необходимо да се следи кръвното налягане, бъбречната и чернодробната функция и концентрацията на пикочна киселина (за да се избегнат пристъпите на подагра). Не се препоръчва употребата на таблетки Аскофен-Р в детска възраст, дори и при респираторни заболявания, а в светлината на предстоящата операция се изисква временно спиране на пероралното приложение.

Аскофен за кърмене и бременност

Лекарството е категорично противопоказано през първия и третия триместър на бременността, тъй като може да провокира повишен тонус на матката. През втория триместър такова фармакологично предписание не е забранено, но можете да пиете таблетки Аскофен-Р само ако ползата за майката е по-висока от потенциалната заплаха за здравето на плода. По време на кърмене също е по-добре да се въздържате от такова лечение или временно да спрете кърменето за периода на интензивно лечение.

Аналози на Askofen-P

Ако лекарството не е подходящо за пациента, лекарите избират заместител за него. Таблетките Ascofen-P, имащи редица медицински противопоказания, могат само да навредят на здравето, поради което лекарят с голямо внимание ги въвежда в режима на интензивно лечение. Ако не е имало забележими подобрения и няма, но са се появили допълнителни оплаквания, е необходим аналог. Следните са ефективни лекарства с подобен ефект:

  • Аспирин;
  • Ацифеин;
  • Цитрамарин;
  • Цитрапар;
  • Кофицил плюс;
  • Ексцедрин;
  • Мигренол Екстра.

Цената на таблетките Askofen-P е достъпна за всички купувачи, но неоторизираната покупка и по-нататъшното перорално приложение са категорично противопоказани. Цените в онлайн аптека са с порядък по-ниски, докато доставката е бърза, изгодна и надеждна. Ето приблизителните цени на лекарството в столицата, които са представени в следната таблица:

Таблетки "Askofen": инструкции за употреба

"Аскофен" е комбинирано лекарство, което има противовъзпалителни и аналгетични свойства и понижава температурата. Инструкции за употреба "Askofen" и прегледи на лекарите се препоръчват да се вземат при главоболие, настинка, невралгия.

Форма на издаване и състав

Лекарството се произвежда под формата на плоски цилиндрични таблетки. Активните елементи са ацетилсалицилова киселина и фенацетин (парацетамол в Askofen P), които съдържат по 200 mg всеки, както и кофеин в обем от 40 mg. Най-доброто действие на лекарството "Аскофен", от което помага при симптоми на болка и възпалителни процеси, се улеснява от спомагателни компоненти: течен парафин, калциев стеарат, нишесте, стеаринова киселина.

Инструкциите за употреба са включени в кутията с лекарството.

Фармакология

Ацетилсалициловата киселина играе важна роля в действието на лекарството. Благодарение на този компонент се възпрепятства възпроизводството на простагландини, които провокират подуване, симптоми на болка и влияят върху образуването и агрегирането на кръвни съсиреци. Ацетилсалициловата киселина облекчава синдрома на болката, причинен от възпаление, нормализира кръвообращението във фокуса на заболяването.

Второто активно вещество на лекарството "Askofen", което помага при топлината, е фенацетинът. Създава аналгетичен и антипиретичен ефект. Елементът помага да се стимулира дихателния център, вазодилатацията и да се намали адхезията на тромбоцитите.

Благодарение на кофеина, умственото и физическото представяне се подобрява, умората изчезва и сънливостта изчезва. Действието му нормализира съдовия тонус и подобрява кръвообращението. В подобно лекарство "Аскофен Р", от което помага по идентични показания, вместо фенацетин присъства парацетамол. Това помага да се намали рискът от образуване на метхемоглобин. По този начин, таблетките Askofen P имат предимство пред обичайната форма на лекарството..

Показания за употреба

Лекарството се предписва за:

  • невралгия;
  • настинки, придружени от възпаление и треска;
  • главоболие.

Лекарството "Askofen P" се използва за:

  • болезнени менструации;
  • мигрена;
  • треска, причинена от настинки и ревматични заболявания;
  • зъбобол;
  • невралгия;
  • главоболие;
  • артралгия.

Противопоказания

Не можете да приемате таблетките "Askofen" при следните състояния и патологии:

  • язви на стомаха и червата, кървене от тези органи (включително анамнеза);
  • аномалии в работата на черния дроб и бъбреците;
  • хеморагичен диатеза;
  • неприемане на композицията;
  • бременност и кърмене.

Изисква се повишено внимание по време на лечението при хора с диагноза подагра или бронхиална астма. Не давайте таблетки Аскофен на деца с варицела или грип, които могат да причинят усложнения. Неприемливо е да се пие алкохол по време на терапията.

Инструкции за употреба

Обичайното лекарство, както и таблетки "Askofen P" инструкции за употреба препоръчват прием след хранене 1 - 2 капсули три пъти на ден. Максималната дневна доза е 6 таблетки. Между дозите лекарства трябва да се спазва интервал от повече от 4 часа.

Препоръчва се таблетките да се пият с мляко; в случай на бъбречна или чернодробна дисфункция интервалът между употребата на агента трябва да надвишава 6 часа. Самото лекарство може да се пие за облекчаване на симптомите на болка до 5 дни, използва се като антипиретик до 3 дни. По-дълга продължителност и по-висока доза се предписва от лекаря.

Страничен ефект

Докато приемате лекарството "Askofen", могат да се наблюдават отрицателни реакции на тялото. Страничните ефекти включват:

  • хипокоагулация;
  • гастралгия;
  • главоболие;
  • гадене или повръщане;
  • шум в ушите;
  • хипертония;
  • анорексия;
  • виене на свят;
  • диария;
  • тахикардия;
  • нарушена бъбречна или чернодробна функция;
  • язвено кървене.

Аналози и цена

Можете да замените лекарството с лекарства: "Diklovit", "Flexen", "Orafen", "Artrozilen". Таблетките Askofen P могат да бъдат закупени на цена от около 15 рубли. За покупката не се изисква рецепта.

Условия за освобождаване и съхранение

Лекарството може да бъде закупено от аптеката без лекарско предписание.

Съхранението на лекарството Askofen-P трябва да се извършва на тъмно място, защитено от пряка слънчева светлина при температура не повече от 25 градуса.

Мнения на пациентите

Хората, които са използвали "Askofen P", оставят предимно положителни отзиви. Те подчертават ниската цена и ефективността на лекарството. Мнозина се интересуват от това, което Askofen-P помага от по-изразени. Лекарите казват, че лекарството има еднакви противовъзпалителни, антипиретични, аналгетични свойства.

За някои пациенти лекарството помага при ниско кръвно налягане. Експертите обаче не съветват да се злоупотребява с подобно лечение и хората с високо кръвно трябва да бъдат внимателни..

Какво помага на лекарството Askofen P, неговите показания и инструкции за употреба

Един от първите симптоми, който позволява да се подозира развитието на патологичен процес в човешкото тяло, е болката. Това е субективно неприятно усещане, което значително намалява качеството на живот и работоспособността. В тази връзка е необходимо да се вземат болкоуспокояващи. Използването на комбинирани аналгетици, например Askofen P, помага за облекчаване на болката доста бързо..

  • Обща информация за лекарството
  • Група лекарства, INN, обхват
  • Форми на производство и цени на лекарството, средни за Русия
  • Състав
  • Фармакодинамика и фармакокинетика
  • Аналози
  • Показания и противопоказания
  • Инструкции за употреба и лекарствени взаимодействия
  • Възможни нежелани реакции и предозиране
  • Отзиви

Обща информация за лекарството

За да се премахне болката с умерена интензивност, съгласно международните препоръки се използват комбинирани лекарства. Те съдържат вещества, които усилват ефекта на основните компоненти. Тези лекарства имат антипиретично и противовъзпалително действие, което ви позволява да действате върху причината за неприятните симптоми..

Група лекарства, INN, обхват

В съответствие с последната ревизия на международната фармакологична класификация на лекарствата, Askofen P е включен в групата на комбинираните аналгетици-антипиретици. Според класификацията на ATC, той има код N02B A51, група от различни комбинации от ацетилсалицилова киселина без психолептици. Международно некласифицирано име - Acidum Acetylsalicylici + Paracetamol + Caffeinum.

Аскофен Р срещу болка

В повечето случаи се прибягва до употребата на Askofen P с неефективността на монокомпонентните лекарства и силен синдром на болка, което значително нарушава психоемоционалното състояние и работоспособността на човек.

Форми на производство и цени на лекарството, средни за Русия

Askofen P е евтино анестетично лекарство, произведено от руската фармацевтична компания Pharmstandard под формата на таблетки. Всяка таблетка е плоскоцилиндрична с разделителна лента от едната страна.

Цветът може да варира от бял до светло кремав, разрешена е мека мраморност, няма специфична миризма. Продава се в картонени кутии, съдържащи 1 или 2 блистера по 10 таблетки. Продава се в аптеките без лекарско предписание.

Средната цена за пакет № 10 се различава в различните региони, което е представено в таблицата.

ГрадЦена в рубли
Москва и региона36,9-38
Санкт Петербург32-34,5
Кавказ28,5-29
Близкия Изток30-32,5
Урал27,5-29
Краснодарска област29,7-35,3

Състав

Препаратът съдържа две нестероидни противовъзпалителни вещества в различни количества (200 mg) - ацетилсалицилова киселина (по-честото име е аспирин) и парацетамол. Активният им ефект се засилва от 40 mg кофеин.

Картофено нишесте, талк, поливинилпиролидон с ниско молекулно тегло, силикон, течен парафин, лимонена киселина монохидрат, калциев стеарат и стеаринова киселина се използват като основа за оформяне и оформяне, както и за защита на активните вещества от влиянията на околната среда.

Фармакодинамика и фармакокинетика

Ацетаминофенът (парацетамол) и ацетилсалициловата киселина (аспирин) принадлежат към групата на нестероидните противовъзпалителни лекарства. Механизмът на действие на парацетамола е свързан с блокиране на действието на двете форми на ензима циклооксигеназа, което води до намаляване на концентрацията на възпалителни медиатори - простагландини. Антипиретичният и аналгетичен ефект на ацетаминофен се дължи на ефекта върху центровете на терморегулация и болката, разположени в хипоталамуса.

Ефекти на Askofen P

Аспиринът има локален противовъзпалителен и аналгетичен ефект, като инхибира синтеза на простагландини в периферните тъкани. Намалява ексудацията, подуването и хипертермията в възпалените тъкани, намалява пропускливостта на капилярните стени.

Антиагрегационният ефект на ацетилсалициловата киселина е свързан с необратимо блокиране на активността на първия тип циклооксигеназен ензим и намаляване на производството на тромбоксан А2, медиатор на агрегацията и дегранулацията на тромбоцитите.

Кофеинът е мощен адаптоген и психостимулант. Укрепва противовъзпалителните и антипиретични свойства на основните компоненти, има общоукрепващ ефект върху тялото, намалява сънливостта и повишената умора и повишава работоспособността.

Ефекти на кофеина върху тялото

След перорално приложение очакваният клиничен ефект настъпва след 15-20 минути. Компонентите се абсорбират в стомаха и тънките черва за 30 минути. Екскретира се с урината, след метаболизма в черния дроб.

Аналози

Един от популярните местни аналози на лекарството е Citramon Ultra на руската компания Obolenskoye FP. Средната цена за 10 таблетки е от 82 рубли. Предлага се в опаковки от 10, 15 и 30 таблетки. Също така се търсят капсули Citramon-ExtraCap, Pharmstandard, Русия. Те имат по-бърз и дълготраен ефект. Цена - от 88 рубли за 10 капсули.

Най-скъп е вносният продукт Migrenol Extra. Повишената доза (0,25 g аспирин, 0,5 g парацетамол и 65 mg кофеин) ви позволява да получите най-бързия и дълъг клиничен ефект. Инструментът ефективно премахва признаци на възпаление, треска, облекчава болката. Пакети от 16 таблетки се предлагат в аптечните вериги на цена от 193 рубли.

Показания и противопоказания

И така, с какво помагат тези хапчета? Най-често те се използват за облекчаване на остро главоболие, причинено от психически и емоционален стрес, метеочувствителност, ниско кръвно налягане..

Също така, показанията за употребата на Askofen P са следните симптоми:

  • остър зъбобол на възпалителен генезис;
  • неврит и невралгия;
  • болки в мускулите и ставите;
  • артрит;
  • радикулит, лумбаго;
  • менструални болки;
  • хипертермия;
  • треска с ARVI.

Не се препоръчва да се предписва лекарството на лица, склонни към високо кръвно налягане поради наличието на кофеин в състава, който има вълнуващи и вазоконстрикторни свойства..

Когато планирате лечението на определено заболяване, е важно да вземете предвид следните предупреждения:

  • Askofen P е противопоказан за употреба като хипотермично средство при грип поради високия риск от развитие на синдром на Reye с непоносимост към ацетилсалицилова киселина.
  • Строго е забранено да се предписва това лекарство на хора, страдащи от различни коагулопатии, с анамнеза за хеморагичен инсулт, хиповитаминоза К, тромбоцитопатия.
  • Приемането на средства, съдържащи аспирин, може да провокира обостряне на гастрит, язва на дванадесетопръстника и стомашна язва.
  • Аскофен Р трябва да се използва с повишено внимание при лица с психоемоционални разстройства (свръхвъзбудимост, постоянно чувство на безпокойство, нарушение на съня).

Ако имате следните заболявания на сърдечно-съдовата система, трябва да спрете приема на Аскофен Р:

  • сърдечна исхемия;
  • клинично изразена атеросклероза;
  • нарушение на сърдечния ритъм;
  • остър миокарден инфаркт;

Инструкции за употреба и лекарствени взаимодействия

Според инструкциите за употреба, предоставени от производителя, трябва да приемате таблетките след ядене на храна, пиене на много вода. Забранено е да се пие чай, сок, кафе, дъвче се и се разтваря. За да се намалят страничните реакции, свързани с повишаване на стомашната киселинност, се препоръчва да се пие Askofen P с мляко или алкална минерална вода.

Най-рационалната еднократна употреба на Askofen P за облекчаване на синдрома на остра болка.

Ако се налага по-продължителна терапия, лекарството трябва да се приема 2-3 пъти на ден. Минималният интервал от време между храненията е 4 часа. Максималната дневна доза е 5 таблетки, продължителността на курса на лечение като противовъзпалително средство е не повече от 7 дни.

Когато се използва лекарството с алкохол, рискът от развитие на токсичен хепатит и хепатонекроза се увеличава значително. Askofen P е забранено да се използва едновременно с други лекарства, които включват парацетамол и аспирин, поради вероятността от предозиране.

Последици от предозиране с аспирин

Противопоказано е употребата на това лекарство при лечение със следните лекарства:

  1. Инхибитори на моноаминооксидазата.
  2. Цитостатици.
  3. Метоклопрамид.
  4. Варфарин.
  5. Изониазид.
  6. Домперидон.
  7. Бензобромарон.
  8. Фенобарбитал.
  9. Рифампицин.

Възможни нежелани реакции и предозиране

Аскофен Р може да предизвика негативни реакции от различни системи и органи:

  1. Лекарството повишава киселинността на стомашния сок, което води до странични ефекти като обостряне на гастрит, дуоденит и язвена болест. Това е придружено от появата на киселини, болка в епигастриалната област, гадене, нарушения на изпражненията (диария, запек).
  2. От страна на сърдечно-съдовата система се увеличава честотата и силата и сърдечната честота, рискът от развитие на хипертонични кризи.
  3. Възможно развитие на хеморагичен синдром: кървене от носа, кървене на венците, хематоми, хеморагичен инсулт.
  4. Алергичните реакции и непоносимостта към компонентите на лекарството се проявяват чрез сърбеж по кожата, обрив, уртикария, развитие на оток на Квинке, анафилактичен шок. Най-опасното проявление е развитието на синдромите на Лайъл и Стивънс-Джонсън.
  5. Развитието на бъбречна недостатъчност е правопропорционално на използваната доза парацетамол.
  6. Пациентите с аспиринова астма могат да развият пристъпи на бронхоспазъм, кашлица, задух.
  7. Понякога има промени в настроението и влошаване на общото състояние: слабост, сънливост, увреждане, раздразнителност, безсъние.

Отзиви

Комбинираните аналгетици и антипиретици са незаменим инструмент в домашната аптечка. Важно е да се преценят рисковете и ползите, преди да се вземе лекарството. Трябва внимателно да проучите инструкциите, за да избегнете нежелани ефекти от лечението, ако е необходимо, консултирайте се с лекар.