Основен > Хематом

Аскофен

Инструкции за употреба:

Цени в онлайн аптеките:

фармакологичен ефект

Аскофен е комбинирано лекарство, което има аналгетични и антипиретични ефекти.

Една таблетка Аскофен съдържа 0,2 g ацетилсалицилова киселина и фенацетин, както и 0,04 g кофеин. Ацетилсалициловата киселина инхибира синтеза на простагландини, които са отговорни за появата на болка и оток на мястото на възпалението, инхибира образуването на тромби и агрегацията на тромбоцитите. Благодарение на този компонент, употребата на Askofen ви позволява да облекчите болката, по-специално причинена от възпалителни процеси, да подобрите микроциркулацията във фокуса на възпалението.

Фенацетинът засилва антипиретичните и аналгетични свойства на ацетилсалициловата киселина. Кофеинът, който е част от Аскофен, влияе върху рефлекторната възбудимост на гръбначния мозък, стимулира вазомоторния и дихателния център, намалява агрегацията на тромбоцитите и разширява кръвоносните съдове. Също така, кофеинът може да увеличи физическото и умственото представяне, да намали умората и сънливостта, да нормализира тонуса на мозъчните съдове и да ускори притока на кръв..

В Askofen P фенацетинът е заменен с парацетамол (0,2 g), което води до противовъзпалителните, антипиретични и аналгетични свойства на това лекарство. Предимството на този компонент е, че вероятността от образуване на метхемоглобин при използването му е минимална..

Показания за употреба на Askofen

Това лекарство се препоръчва при главоболие, настинки, невралгия. Трябва да се отбележи, че употребата на Аскофен все повече замества употребата на Аскофен Р и Аскофен L, което се дължи на по-голямата безопасност на парацетамола в сравнение с фенацетина, както и на по-ефективната комбинация от компонентите, съставляващи тези лекарства.

Askofen P се предписва за:

  • умерено силен синдром на болка (зъбобол, мигрена, главоболие, артралгия, невралгия, болезнена менструация);
  • трескави състояния, причинени от ревматични и простудни заболявания.

Инструкции за употреба на Askofen

Според инструкциите, Askofen се предписва по 1 таблетка 2-3 пъти на ден. Аскофен Р се препоръчва в доза, равна на 1-2 таблетки, която трябва да се приема три пъти дневно след хранене, придружаваща приема на лекарството с много течности. Курсът на лечение с Askofen P обикновено продължава 5-7 дни. За облекчаване на остра болка, вземете 2 таблетки веднъж.

Странични ефекти

Употребата на Аскофен и Аскофен Р може да доведе до такива нежелани последици като алергични реакции, диспептични разстройства, обостряне на бронхиална астма, нарушена чернодробна и бъбречна функция, лезии на стомаха и дванадесетопръстника с улцеративно-хеморагичен характер.

Противопоказания за употребата на Аскофен

Инструкциите за Askofen P показват заболявания, при които употребата на това лекарство може да навреди на тялото:

  • стомашно-чревно кървене;
  • пептична язва на стомаха и дванадесетопръстника;
  • бъбречно чернодробно увреждане;
  • хипокоагулация;
  • дефицит на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа;
  • портална хипертония.

Бременност, кърмене и свръхчувствителност към компонентите на Аскофен и Аскофен Р са причините за отказ от приема на тези лекарства.

Допълнителна информация

Срокът на годност на Askofen е 4 години, Askofen P е 3 години. Тези препарати трябва да се съхраняват на сухо и тъмно място, при температура не по-висока от 25 0 С.

Аскофен: цени в онлайн аптеките

Askofen Ultra филмирани таблетки 10 бр.

Аскофен ултра таблетки p.p. 250mg + 65mg + 250mg 10 бр.

Askofen Ultra филмирани таблетки 20 бр.

Отзиви Askofen Ultra

Аскофен ултра таблетки p.p. 250mg + 65mg + 250mg 20 бр.

Информацията за лекарството е обобщена, предоставя се с информационна цел и не замества официалните инструкции. Самолечението е опасно за здравето!

В опит да извадят пациента, лекарите често прекаляват. Така например, някакъв Чарлз Йенсен в периода от 1954 до 1994 г. оцелели над 900 операции за премахване на новообразувания.

Кариесът е най-често срещаното инфекциозно заболяване в света, с което дори грипът не може да се конкурира..

Лицето, което приема антидепресанти, в повечето случаи ще бъде отново депресирано. Ако човек се е справил сам с депресията, той има всички шансове да забрави за това състояние завинаги..

Използваме 72 мускула, за да кажем дори най-кратките и прости думи..

Учени от Оксфордския университет проведоха поредица от проучвания, по време на които стигнаха до заключението, че вегетарианството може да бъде вредно за човешкия мозък, тъй като води до намаляване на неговата маса. Ето защо учените препоръчват да не изключвате напълно рибата и месото от вашата диета..

Милиони бактерии се раждат, живеят и умират в червата ни. Те могат да се видят само при голямо увеличение, но ако са събрани заедно, ще се поберат в обикновена чаша за кафе..

Четири филийки тъмен шоколад съдържат около двеста калории. Така че, ако не искате да се оправите, по-добре е да не ядете повече от две филийки на ден..

По време на работа мозъкът ни изразходва количество енергия, равно на 10-ватова крушка. Така че образът на крушка над главата ви в момента, в който възниква интересна мисъл, не е толкова далеч от истината..

При редовно посещение на солариума шансът да се разболее от рак на кожата се увеличава с 60%.

Човешките кости са четири пъти по-здрави от бетона.

Черният дроб е най-тежкият орган в нашето тяло. Средното му тегло е 1,5 кг.

Според изследване на СЗО ежедневният половин час разговор на мобилен телефон увеличава вероятността от развитие на мозъчен тумор с 40%.

Повечето жени са в състояние да получат повече удоволствие от съзерцанието на красивото си тяло в огледалото, отколкото от секса. Така че, жени, стремете се към хармония.

Най-високата телесна температура е регистрирана при Уили Джоунс (САЩ), който е приет в болницата с температура 46,5 ° C.

Зъболекарите се появиха сравнително наскоро. Още през 19 век ваденето на лоши зъби е било част от задълженията на обикновения фризьор..

Годината започна и ние започнахме да мислим за лятната ваканция. Къде да отидем? Какво да нося със себе си? Не трябва ли да влезете във форма за плувния сезон? Разбира се. Дори.

Аскофен-Р

Аскофен-Р състав

Всяка таблетка съдържа активни съставки: парацетамол 200 mg, ацетилсалицилова киселина 200 mg, кофеин 40 mg.

Помощни вещества: стеаринова киселина, повидон, картофено нишесте, талк, калциев стеарат, силиконова емулсия и течен парафин.

Формуляр за освобождаване

Askofen-P се произвежда под формата на таблетки със светъл нюанс, плоскоцилиндрична форма без специална миризма. В аптеките лекарството се продава в опаковки от по 10 броя.

фармакологичен ефект

Лекарството има комбиниран ефект, съчетаващ нестероидни противовъзпалителни, аналгетични, ненаркотични и психостимулиращи ефекти.

Фармакодинамика и фармакокинетика

Комбиниран препарат, чиято ефективност се осигурява от съставните му компоненти.

Ацетилсалициловата киселина има забележим аналгетичен, антипиретичен и противовъзпалителен ефект, инхибира агрегацията на тромбоцитите.

Парацетамолът има също антипиретични и аналгетични ефекти.

Кофеинът помага да се увеличи рефлекторната възбудимост на гръбначния мозък, да се стимулират дихателните и вазомоторните функции, да се разширят кръвоносните съдове, мускулите, сърцето, мозъкът, бъбреците и да се намали агрегацията на тромбоцитите. Освен това приемът на кофеин помага за намаляване на сънливостта и умората, подобряване на производителността и т.н..

В резултат на поглъщането се абсорбират почти 90% от лекарството. В този случай максималната концентрация на вещества в серума се постига по различно време: парацетамол - в рамките на един час, кофеин - 2,5 часа, ацетилсалицилова киселина - 1-2 часа.

Почти 80% от киселината на активните вещества се екскретира от тялото през бъбреците..

Показания за употреба на Askofen-P

  • синдром на болка с умерена степен на различни етиологии, например: главоболие или зъбобол, мигрена, невралгия, миалгия, артралгия и така нататък;
  • трескави състояния, причинени от настинки и ревматични заболявания.

Аскофен-Р по време на бременност

Трябва да се отбележи, че това лекарство не се препоръчва за употреба по време на бременност, особено през I и III триместър. Допуска се еднократна употреба на лекарството през втория триместър на бременността, но ако е точно установено, че това няма да навреди на плода.

Както знаете, приемането на лекарството през първия триместър може да причини фетална малформация под формата на разцепване на горното небце, причинено от тератогенния ефект на ацетилсалициловата киселина.

През третия триместър остава вероятността от инхибиране на раждането, затварянето на ductus arteriosus при нероденото бебе, което причинява хиперплазия на съдовете в белите дробове и хипертония в кръвоносните съдове.

Противопоказания за употреба

  • непоносимост към лекарството или неговите компоненти;
  • различни лезии на стомашно-чревния тракт;
  • нарушения във функционирането на черния дроб или бъбреците;
  • отклонения в дейността на дихателната система, например при астма;
  • дисекция на аортна аневризма;
  • някои нарушения на нервната и сърдечно-съдовата система;
  • възраст под 15 години;
  • кърмене, бременност и така нататък.

Странични ефекти

При лечение с това лекарство могат да възникнат различни проблеми в дейността на стомашно-чревния тракт под формата на: анорексия, гадене, повръщане, гастралгия, диария, ерозивни и язвени лезии, кървене. Също така не е изключено развитието на: чернодробна или бъбречна недостатъчност, тахикардия и повишено кръвно налягане.

Дългосрочната употреба на лекарството причинява: виене на свят, шум в ушите, главоболие, хипокоагулация, различни нежелани синдроми и чернодробна дисфункция.

Аскофен таблетки, инструкция за приложение (Начин и дозировка)

Както се посочва в инструкциите за употреба на Askofen-P, тези таблетки се предписват за прием след хранене 2-3 пъти на ден в количество от 1-2 парчета. В този случай максималната дневна доза не трябва да надвишава 6 парчета, а почивката трябва да бъде по-малка от 4 часа.

Предвид показанията за употреба на Askofen, трябва да спазвате някои от характеристиките на рецепцията:

  • по-добре е да пиете таблетките с мляко, обикновена топла или минерална вода;
  • пациентите с нарушена бъбречна или чернодробна функция трябва да увеличат интервала между приема на лекарството - от 6 часа.

Освен това курсът на анестетична терапия не трябва да надвишава 5 дни, а лечението на треска не трябва да надвишава 3 дни. В други случаи продължителността на лечението и дозировката се определят от лекаря..

Предозиране

В случай на предозиране може да се появи:

  • гадене, повръщане, болка в стомашно-чревния тракт;
  • изпотяване, бледност на кожата;
  • тахикардия;
  • шум в ушите;
  • сънливост, колапс, конвулсивно състояние;
  • бронхоспазъм, проблеми с дишането и т.н..

Ако има подозрение за отравяне, трябва спешно да се обадите за медицинска помощ. Обикновено жертвата се измива със стомах и се предписват адсорбенти.

Взаимодействие

Едновременното лечение с Askofen-P води до засилване на действието на хепарин, резерпин, индиректни антикоагуланти, стероидни хормони и някои хипогликемични средства. Също така е вероятно да се намали ефективността на фуроземид, спиронолактон, антихипертензивни и подагра лекарства, които помагат за отстраняването на пикочната киселина от тялото..

Беше отбелязано увеличаване на страничните ефекти на глюкокортикостероиди, метотрексат, производни на сулфонилурейни производни, както и на нестероидни противовъзпалителни средства и ненаркотични аналгетици.

Не се препоръчва комбинирането на това лекарство с барбитурати, антиепилептични лекарства, зидовудин, рифампицин и алкохолни напитки, тъй като вероятността от развитие на хепатотоксичен ефект остава.

Ефектът на парацетамола увеличава периода на елиминиране на хлорамфеникол с почти 5 пъти. Що се отнася до кофеина, той помага да се ускори усвояването на ерготамин.

Комбинираната терапия със салициламид и други стимуланти на микрозомално окисление насърчава производството на токсични метаболити на парацетамол, които влияят отрицателно на чернодробната функция.

Едновременната употреба с Метоклопрамид засилва абсорбцията на парацетамол. Многократната употреба може да увеличи ефекта на антикоагулантите.

специални инструкции

Дългосрочното лечение с това лекарство изисква проследяване на периферната кръв и чернодробната функция.

Ацетилсалициловата киселина има антиагрегатен ефект, поради което пациентите трябва незабавно да предупредят лекарите, преди да се подложат на операция, че приемат това лекарство. Ниските дози ацетилсалицилова киселина намаляват отделянето на пикочна киселина, което често провокира подагра.

Условия за продажба

Тези таблетки се отпускат без рецепта..

Условия за съхранение

Лекарството трябва да се съхранява на достатъчно сухо и тъмно място при температури до 25 ° C.

Аскофен-Р ® (Ascophenum-P ®)

Активно вещество:

Съдържание

  • Състав
  • фармакологичен ефект
  • Фармакодинамика
  • Показания за лекарството Askofen-P
  • Противопоказания
  • Приложение по време на бременност и кърмене
  • Странични ефекти
  • Взаимодействие
  • Начин на приложение и дозировка
  • Предозиране
  • специални инструкции
  • Формуляр за освобождаване
  • Производител
  • Условия за отпускане от аптеките
  • Условия за съхранение на лекарството Askofen-P
  • Срок на годност на лекарството Askofen-P
  • Цени в аптеките
  • Отзиви

Фармакологична група

  • Обезболяващо ненаркотично лекарство (нестероидно противовъзпалително лекарство + аналгетично ненаркотично лекарство + психостимулант) [НСПВС - производни на салицилова киселина в комбинации]

Нозологична класификация (ICD-10)

  • G43 Мигрена
  • K13.7 Други и неуточнени нарушения на устната лигавица
  • M25.5 Болка в ставите
  • M79.1 Миалгия
  • M79.2 Невралгия и неврит, неуточнени
  • N94.6 Дисменорея, неуточнена
  • R50 Треска с неизвестен произход
  • R51 Главоболие
  • R52.2 Други постоянни болки

Състав

Хапчета1 раздел.
активни вещества:
ацетилсалицилова киселина200 mg
парацетамол200 mg
кофеин40 mg
помощни вещества: картофено нишесте; повидон (PVP с ниско молекулно тегло); стеаринова киселина; талк; калциев стеарат; силиконова емулсия KE-10-12; Вазелиново масло VGM-30M

Описание на лекарствената форма

Таблетките са бели или бели с кремообразен или розов оттенък, плоскоцилиндрични, скосени и нарязани; без мирис или слаба миризма. Мраморност е разрешена.

фармакологичен ефект

Фармакодинамика

Askofen-P е комбинирано лекарство, чието действие се определя от компонентите, които го съставят.

Ацетилсалициловата киселина има аналгетични, антипиретични, противовъзпалителни ефекти, свързани с потискането на COX-1 и -2, които регулират синтеза на PG; инхибира агрегацията на тромбоцитите.

Кофеинът увеличава рефлекторната възбудимост на гръбначния мозък, стимулира дихателните и вазомоторните центрове, разширява кръвоносните съдове на скелетните мускули, мозъка, сърцето, бъбреците и намалява агрегацията на тромбоцитите; намалява сънливостта, умората, повишава умствените и физическите показатели.

Парацетамолът има антипиретични, аналгетични ефекти.

Показания за лекарството Askofen-P ®

умерен или лек синдром на болка (главоболие, зъбобол, невралгия, миалгия, гръден радикуларен синдром, лумбаго, артралгия, алгоменорея, мигрена) при възрастни;

намаляване на повишената телесна температура, при настинки и други инфекциозни и възпалителни заболявания при възрастни и деца над 15 години.

Противопоказания

свръхчувствителност към ацетилсалицилова киселина или други НСПВС или ксантини;

свръхчувствителност към други компоненти на лекарството;

ерозивни и язвени лезии на стомашно-чревния тракт (в острата фаза), стомашно-чревно кървене;

тежка чернодробна или бъбречна дисфункция;

астма, предизвикана от прием на ацетилсалицилова киселина, салицилати и други НСПВС;

хеморагична диатеза (болест на фон Вилебранд, хемофилия, телеангиектазия, хипопротромбинемия, тромбоцитопения, тромбоцитопенична пурпура);

дисекция на аортна аневризма;

портална хипертония, дефицит на витамин К;

свръхвъзбудимост, нарушение на съня, тревожни разстройства (агорафобия, паническо разстройство);

органични заболявания на CVS (остър миокарден инфаркт, тежка исхемична болест на сърцето, артериална хипертония), пароксизмална тахикардия, чести вентрикуларни преждевременни удари;

хирургични интервенции, придружени от кървене;

деца под 15 години.

С повишено внимание: хиперурикемия, уратна нефролитиаза, подагра, язва на стомаха и / или дванадесетопръстника (анамнеза), тежка сърдечна недостатъчност.

Приложение по време на бременност и кърмене

Противопоказано е да се използва по време на бременност през I и III триместър, през II триместър на бременността е възможна еднократна доза от лекарството в препоръчани дози само ако очакваната полза за майката не надвишава потенциалния риск за плода.

Ако е необходимо, употребата на лекарството по време на кърмене трябва да спре кърменето.

Странични ефекти

Анорексия, гадене, повръщане, гастралгия, диария, ерозивни и улцерозни лезии на стомашно-чревния тракт, стомашно-чревно кървене, чернодробна и / или бъбречна недостатъчност, повишено кръвно налягане, тахикардия.

Алергични реакции: кожен обрив, оток на Квинке, бронхоспазъм.

При продължителна употреба - замаяност, главоболие, зрително увреждане, шум в ушите, намалена агрегация на тромбоцитите, хипокоагулация, хеморагичен синдром (кървене от носа, кървене на венците, пурпура и др.), Увреждане на бъбреците с папиларна некроза; глухота; Синдром на Стивънс-Джонсън, токсична епидермална некролиза (синдром на Lyell), синдром на Reye при деца (нарушения на метаболитната ацидоза на нервната система и психиката, повръщане, чернодробна дисфункция).

Взаимодействие

Укрепва действието на хепарин, индиректни антикоагуланти, резерпин, стероидни хормони и хипогликемични агенти. Намалява ефективността на спиронолактон, фуроземид, антихипертензивни лекарства, лекарства против подагра, които насърчават отделянето на пикочна киселина.

Подобрява страничните ефекти на GCS, производни на сулфонилурея, метотрексат, ненаркотични аналгетици и НСПВС.

Избягвайте комбинацията от лекарството с барбитурати, антиепилептични лекарства, зидовудин, рифампицин и алкохолни напитки (увеличава риска от хепатотоксичен ефект).

Под въздействието на парацетамол времето на елиминиране на левомицетин се увеличава с 5 пъти.

Кофеинът ускорява усвояването на ерготамин.

Салициламидът и други стимуланти на микрозомалното окисление допринасят за образуването на токсични метаболити на парацетамол, които засягат чернодробната функция.

Метоклопрамид ускорява абсорбцията на парацетамол. Когато се приема отново, парацетамолът може да засили ефекта на антикоагулантите (дикумаринови производни).

Начин на приложение и дозировка

Вътре, след ядене. 1-2 маси. 2-3 пъти на ден. Максималната дневна доза е 6 таблетки. Паузата между дозите на лекарството трябва да бъде най-малко 4 часа.

За да се намали дразнещият ефект върху стомашно-чревния тракт, лекарството трябва да се приема след хранене с вода, мляко, алкална минерална вода.

В случай на нарушена бъбречна или чернодробна функция, почивката между дозите е най-малко 6 часа.

Лекарството не трябва да се приема повече от 5 дни, когато се предписва като упойка и повече от 3 дни като антипиретик. Други дозировки и схеми на употреба се определят от лекаря.

Предозиране

Симптоми: гадене, повръщане, болки в стомаха, изпотяване, бледност на кожата, тахикардия. С лека интоксикация - звънене в ушите; тежка интоксикация - сънливост, колапс, конвулсии, бронхоспазъм, задух, анурия, кървене. Тъй като интоксикацията се засилва, прогресивната дихателна парализа и разединяването на окислителното фосфорилиране причинява респираторна ацидоза. Ако подозирате отравяне, трябва незабавно да потърсите медицинска помощ..

Лечение: стомашна промивка, назначаване на адсорбенти (активен въглен).

специални инструкции

При продължителна употреба на лекарството е необходимо да се наблюдава периферната кръв и функционалното състояние на черния дроб. Тъй като ацетилсалициловата киселина има антиагрегатен ефект, пациентът, ако трябва да се подложи на операция, трябва предварително да предупреди лекаря за приема на лекарството..

Ацетилсалициловата киселина в ниски дози намалява отделянето на пикочна киселина. Това в някои случаи може да провокира пристъп на подагра..

По време на лечението трябва да спрете да пиете алкохолни напитки (повишен риск от стомашно-чревно кървене).

Ацетилсалициловата киселина има тератогенен ефект: когато се използва през първия триместър на бременността, това води до малформация - разцепване на горното небце; през III триместър - причинява инхибиране на раждането (инхибиране на синтеза на PG), затваряне на артериалния канал на плода, което причинява хиперплазия на белодробните съдове и хипертония в съдовете на белодробната циркулация.

Ацетилсалициловата киселина се екскретира в кърмата, което увеличава риска от кървене при дете поради дисфункция на тромбоцитите.

Лекарството не се предписва като упойка за лица под 18-годишна възраст, като антипиретично средство - за деца под 15-годишна възраст с остри респираторни заболявания, причинени от вирусни инфекции поради риск от развитие на синдром на Reye (енцефалопатия и остра мастна чернодробна болест с остро развитие на чернодробна недостатъчност).

Формуляр за освобождаване

Хапчета. 10 раздел. в контурна клетъчна или клетъчна опаковка 1, 2 или 3 контурна клетъчна опаковка за използване в картонена опаковка. Контурираните клетъчни или неклетъчни опаковки се поставят в групови опаковки.

Производител

JSC Pharmstandard-Leksredstva, 305022, Русия, Курск, ул. 2-ри агрегат, 1а / 18.

Тел. / Факс: (4712) 34-03-13.

www.pharmstd.ru

Собственик / организация за разрешение за търговия, която приема искове на потребители OTCPharm PJSC, Русия, 123317, Москва, ул. Тестовская, 10.

Тел.: (800) 775-98-19; факс: (495) 221-18-02.

Аскофен

  • Състав на лекарствения продукт
  • Доза от
  • Име и местоположение на производителя
  • Фармакологична група
  • Показания
  • Противопоказания
  • Подходящи мерки за безопасност при употреба
  • Употреба по време на бременност и кърмене
  • Способността да се влияе на скоростта на реакция при шофиране на автомобилен транспорт или други механизми
  • Деца
  • Начин на приложение и дозировка
  • Предозиране
  • Нежелани реакции
  • Взаимодействие с други лекарствени продукти и други форми на взаимодействие
  • Срок на годност
  • Условия за съхранение
  • Опаковка
  • Ваканционна категория

Състав на лекарствения продукт

активни съставки: 1 таблетка съдържа ацетилсалицилова киселина 200 mg, парацетамол 200 mg, кофеин 40 mg

помощни вещества: лимонена киселина монохидрат, картофено нишесте; калциев стеарат.

Доза от

Еднокомпонентни, правилни, кръгли цилиндри, чиято горна и долна повърхност са плоски, краищата на повърхностите са скосени, с прорез за разделяне от едната страна, бял. На повърхността на таблетките е разрешено мрамориране.

Име и местоположение на производителя

Св. Петровски, Лубни, 16, Полтавска област, Украйна, 37500.

Фармакологична група

Аналгетици и антипиретици. Ацетилсалицилова киселина, комбинации без психолептици. ATC код N02B A51.

Лекарството има аналгетични, антипиретични и противовъзпалителни ефекти. Компонентите, съставляващи лекарството, усилват ефектите един от друг.

Антипиретичният ефект на ацетилсалициловата киселина се осъществява чрез централната нервна система чрез инхибиране на синтеза на простагландини PGF 2 в хипоталамуса в отговор на влиянието на ендогенните пирогени. Аналгетичният ефект има както периферен, така и централен произход: периферен ефект - потискане на синтеза на простагландини в възпалените тъкани; централният ефект е влиянието върху центровете на хипоталамуса. Ацетилсалициловата киселина също намалява агрегацията на тромбоцитите.

Парацетамолът има аналгетичен, антипиретичен и много слаб противовъзпалителен ефект, който е свързан с неговия ефект върху центъра на терморегулацията в хипоталамуса и слабо изразена способност да инхибира синтеза на простагландини в периферните тъкани.

Кофеинът стимулира централната нервна система. Той също така засилва положителните условни рефлекси, стимулира двигателната активност, отслабва ефекта на хипнотиците и наркотичните вещества, засилва ефекта на аналгетиците и антипиретиците.

Показания

Терапия за синдром на лека до умерена болка: за главоболие или зъбобол, невралгия, миалгия, артралгия, с първична дисменорея, а също и като антипиретично средство за заболявания, придружени от треска.

Противопоказания

Свръхчувствителност към компонентите на лекарството, други производни на ксантин (теофилин, теобромин), други салицилати; бронхиална астма, причинена от приема на салицилати или други нестероидни противовъзпалителни лекарства в историята на вродена хипербилирубинемия; вроден дефицит на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа; кръвни заболявания левкопения анемия остри стомашно-чревни язви хеморагична диатеза тежка бъбречна недостатъчност тежка чернодробна недостатъчност тежки сърдечно-съдови заболявания, включително нарушения на ритъма, тежка атеросклероза, тежка исхемична болест на сърцето, тежка сърдечна недостатъчност, тежка артериална хипертония; състояния на повишено вълнение; нарушение на съня; възраст в напреднала възраст; глаукома алкохолизъм.

Подходящи мерки за безопасност при употреба

Да не се използва с други продукти, съдържащи парацетамол, ацетилсалицилова киселина.

Превишаване на посочените дози от лекарството.

Лекарството трябва да се използва с повишено внимание в случай на анамнеза за стомашно-чревни язви, включително хронична или рецидивираща пептична язва или стомашно-чревно кървене в анамнеза, едновременна употреба на антикоагуланти.

Необходимо е да се консултирате с лекар относно възможността за използване на лекарството при пациенти с нарушена бъбречна и чернодробна функция..

Преди да използвате лекарството, трябва да се консултирате с лекар, ако пациентът използва варфарин или подобни лекарства, които имат антикоагулантен ефект.

Помислете, че при пациенти с алкохолно увреждане на черния дроб рискът от хепатотоксичен ефект на парацетамола се увеличава; лекарството може да повлияе на резултатите от лабораторни тестове за съдържанието на глюкоза и пикочна киселина в кръвта.

По време на хирургични операции (включително стоматологични операции), употребата на препарати, съдържащи ацетилсалицилова киселина, може да увеличи вероятността / увеличаване на кървенето, което се дължи на инхибиране на агрегацията на тромбоцитите за известно време след употребата на ацетилсалицилова киселина.

Когато се използва лекарството, отделянето на пикочна киселина може да намалее. Това може да доведе до подагра при пациенти с намалена екскреция на пикочна киселина.

По време на лечението не се препоръчва да се консумират прекомерни количества напитки, които съдържат кофеин (например кафе, чай). Може да причини нарушение на съня, треперене, чувство на напрежение, раздразнителност, дискомфорт зад гръдната кост през сърдечния ритъм.

Не консумирайте алкохолни напитки по време на лечението.

Пациентите, приемащи аналгетици всеки ден при лек артрит, трябва да се консултират с лекар.

Ако симптомите продължават, потърсете медицинска помощ.

Употреба по време на бременност и кърмене

Не използвайте лекарството по време на бременност и кърмене..

Способността да се влияе на скоростта на реакция при шофиране на автомобилен транспорт или други механизми

В случай на замаяност, трябва да избягвате потенциално опасни дейности, като шофиране и / или извършване на работа, изискваща повишено внимание и скорост на психомоторни реакции.

Лекарството не трябва да се използва при деца поради риск от развитие на синдром на Reye (хиперпирексия, метаболитна ацидоза, нарушения на нервната система и психиката, повръщане, чернодробна дисфункция) с хипертермия на фона на вирусни заболявания.

Начин на приложение и дозировка

Лекарството е предназначено за перорално приложение.

Възрастните приемат по 1 таблетка 2-3 пъти на ден след хранене. Максималната дневна доза е 6 таблетки (3 разделени дози). Продължителността на курса на лечение зависи от хода и тежестта на заболяването и не трябва да надвишава 5 дни като упойка и 3 дни като антипиретик.

Предозиране

Симптоми на предозиране с парацетамол.

Чернодробно увреждане е възможно при възрастни, които са приели 10 g или повече парацетамол, и при деца, които са приемали лекарството в доза от 150 mg / kg телесно тегло. При пациенти с рискови фактори (продължително лечение с карбамазепин, фенобарбитал, фенитоин, примидон, рифампицин, жълт кантарион или други лекарства, които индуцират чернодробни ензими), редовно използване на прекомерни количества етанол; глутатион кахексия (храносмилателни разстройства, муковисцидоза, HIV инфекция, глад, кахексия), използвайки 5 g или повече парацетамол, може да доведе до увреждане на черния дроб.

Увреждането на черния дроб може да настъпи 12-48 часа след прием на прекомерни дози от лекарството. През първите 24 часа могат да се появят следните симптоми: бледност, гадене, повръщане, анорексия, коремна болка. При тежко отравяне чернодробната недостатъчност може да прогресира до енцефалопатия, хипогликемия, кома и смърт. Острата бъбречна недостатъчност с остра тубулна некроза може да се прояви със силна болка в кръста, хематурия, протеинурия и да се развие дори при липса на тежки бъбречни увреждания. Може да възникнат нарушения на метаболизма на глюкозата и метаболитна ацидоза. Отбелязани са също сърдечни аритмии и панкреатит. При продължителна употреба на лекарството в големи дози от страна на хемопоетичните органи може да се развие апластична анемия, тромбоцитопения, панцитопения, агранулоцитоза, неутропения и левкопения. При прием на големи дози от централната нервна система - световъртеж, психомоторна възбуда и дезориентация; от отделителната система - нефротоксичност (бъбречна колика, интерстициален нефрит, капилярна некроза).

В случай на предозиране е необходима линейка. Пациентът трябва незабавно да бъде откаран в болница, дори ако няма ранни симптоми на предозиране. Симптомите могат да бъдат ограничени до гадене и повръщане или да не отразяват тежестта на предозирането или риска от увреждане на органите. Трябва да се обмисли лечение с активен въглен, ако е взета прекомерна доза парацетамол в рамките на 1:00. Концентрацията на парацетамол в кръвната плазма трябва да се измерва 4:00 или по-късно след поглъщане (по-ранните концентрации не са надеждни). Лечението с N-ацетилцистеин може да се приложи в рамките на 24 часа след прием на парацетамол, но максималният защитен ефект настъпва, когато се използва в рамките на 8 часа след приема.

Симптоми на предозиране на ацетилсалицилова киселина.

Предозирането на салицилати е възможно поради хронична интоксикация в резултат на продължителна терапия (употребата на повече от 100 mg / kg / ден за повече от 2 дни може да причини токсични ефекти), както и поради остра интоксикация, която е животозастрашаваща (предозиране), и причините, поради които може да е случайна употреба от деца или неочаквано предозиране.

Хроничното отравяне със салицилат може да бъде латентно, тъй като симптомите му са неспецифични. Умерената хронична интоксикация, причинена от салицилати или салицилизъм, настъпва по правило само след многократно приложение на големи дози. Основните симптоми са: дисбаланс, замаяност, звънене в ушите, глухота, повишено изпотяване, гадене и повръщане, главоболие, объркване. Тези симптоми могат да бъдат контролирани чрез намаляване на дозата. Звънене в ушите може да се наблюдава, когато концентрацията на салицилати в кръвната плазма е повече от 150-300 μg / ml. Сериозни нежелани реакции се появяват, когато плазмените салицилати са над 300 mcg / ml.

Острата интоксикация се доказва от изразена промяна в киселинно-алкалния баланс, която може да се различава в зависимост от възрастта и тежестта на интоксикацията. Тежестта на състоянието не може да бъде определена само въз основа на концентрацията на салицилати в кръвната плазма.

Симптоми на предозиране с кофеин.

Големите дози кофеин могат да причинят болка в епигастриалната област, повръщане, диуреза, учестено дишане, екстрасистолия, тахикардия или сърдечна аритмия, ефекти върху централната нервна система (световъртеж, безсъние, нервна възбуда, раздразнителност, страст, тревожност, тремор, конвулсии).

Лечение. В случай на предозиране е необходима линейка, дори и да няма симптоми на предозиране. Пероралният метионин или ацетилцистеин може да бъде от полза в рамките на 48 часа след предозиране. Също така е необходимо да се прилагат общи поддържащи мерки, симптоматична терапия, включително използването на бета-адренергични рецепторни антагонисти, които могат да премахнат кардиотоксичните ефекти.

Нежелани реакции

Спрете да използвате лекарството и незабавно се консултирайте с лекар в случай на нежелани реакции.

От страна на сърдечно-съдовата система: тахикардия, сърцебиене, артериална хипертония.

От кръвта и лимфната система: агранулоцитоза, анемия, сулфатна хемоглобинемия и метхемоглобинемия (цианоза, задух, болка в сърцето), хемолитична анемия, поради антитромбоцитния ефект върху тромбоцитите, ацетилсалициловата киселина може да увеличи риска от кървене.

От нервната система: главоболие, световъртеж, тремор, парестезия, страх, безпокойство, възбуда, раздразнителност, нарушение на съня, безсъние, безпокойство, обща слабост, звънене в ушите.

От страна на храносмилателния тракт: диспептични разстройства, включително гадене, повръщане, дискомфорт и болка в епигастриума, киселини, коремна болка; възпаление на стомашно-чревния тракт, ерозивни и улцерозни лезии на стомашно-чревния тракт, което в редки случаи може да причини стомашно-чревно кървене и перфорация със съответни лабораторни и клинични прояви; повишена активност на "чернодробните" ензими, обикновено без развитие на жълтеница.

От имунната система: реакции на свръхчувствителност, включително анафилаксия, анафилактичен шок, ринит, назална конгестия, сърбеж, обрив по кожата и лигавиците (обикновено генерализиран обрив, еритематозна, уртикария), ангиоедем, мултиформен ексудативен синдром на еритема (включително синдром) Stevens-Johnson), токсична епидермална некролиза (синдром на Lyell).

От ендокринната система: хипогликемия, до хипогликемична кома.

От страна на храносмилателната система: чернодробна дисфункция, повишена активност на чернодробните ензими, обикновено без развитие на жълтеница, хепатонекроза (дозозависим ефект).

Други: бронхоспазъм при пациенти, чувствителни към ацетилсалицилова киселина и други НСПВС, кървенето може да доведе до остра и хронична постхеморагична анемия / желязодефицитна анемия (поради т.нар. Латентно микрокървене) със съответни лабораторни прояви и клинични симптоми като астения, бледност на кожата, хипоперфузия, некардиогенен белодробен оток.

Взаимодействие с други лекарствени продукти и други форми на взаимодействие

Метотрексат - когато се комбинира със салицилати в доза 15 mg / седмица или повече, хематологичната токсичност на метотрексат се увеличава поради намаляване на бъбречния клирънс на метотрексат от противовъзпалителни средства и изместването му от връзката му с плазмените протеини, поради което тази комбинация е противопоказана.

МАО инхибитори - когато се комбинира с кофеин, е възможно опасно повишаване на кръвното налягане, така че тази комбинация е противопоказана.

Комбинации, които трябва да се използват с повишено внимание.

Парацетамол: антидепресанти и други стимуланти на микрозомално окисление - тези лекарства увеличават производството на хидроксилирани активни метаболити, които засягат чернодробната функция, причинявайки възможността за тежка интоксикация с малки предозирани лекарства.

Кофеин: циметидин, хормонални контрацептиви, изониазид засилват ефекта на кофеина. Кофеинът намалява ефекта на опиоидните аналгетици, анксиолитиците, хипнотиците и успокоителните, е антагонист на лекарства за анестезия и други лекарства, които потискат централната нервна система (ЦНС), конкурентен антагонист на лекарства, които потискат централната нервна система, конкурентен антагонист на лекарства аденозин, АТФ. С едновременната употреба на кофеин с ерготамин, усвояването на ерготамин в стомашно-чревния тракт се подобрява, с тироид-стимулиращи агенти - ефектът на щитовидната жлеза се увеличава. Кофеинът понижава концентрацията на литий в кръвта. Кофеинът увеличава ефекта (подобрява бионаличността) на аналгетици, антипиретици, усилва ефектите на производни на ксантин, алфа и бета адренергични агонисти, психостимуланти.

Етиелсалицилова киселина едновременната употреба с урикозурични средства, като бензобромарон, пробенецид, намалява ефекта на екскреция на пикочна киселина (поради конкуренцията на екскрецията на пикочна киселина от бъбречните тубули). При едновременна употреба с дигоксин, концентрацията на последния в кръвната плазма се увеличава поради намаляване на бъбречната екскреция. АСЕ инхибиторите в комбинация с високи дози ацетилсалицилова киселина причиняват намаляване на филтрацията в гломерулите поради инхибиране на вазодилататорните простагландини и намаляване на хипотензивния ефект. Селективните серотонинови инхибитори увеличават риска от кървене от горната част на храносмилателния тракт поради възможността за синергичен ефект. Когато се използва едновременно с валпроева киселина, ацетилсалициловата киселина я измества от връзката с протеините в кръвната плазма, увеличавайки токсичността.

Лекарството засилва ефекта на лекарства, които намаляват съсирването на кръвта и агрегацията на тромбоцитите, страничните ефекти на кортикостероиди, сулфонилурейни продукти, метотрексат.

Избягвайте комбинация с барбитурати, антиконвулсанти, салицилати, рифампицин, алкохол.

Срок на годност

Условия за съхранение

Да се ​​съхранява в оригиналната опаковка при температура не по-висока от 25 ° С.

Таблетки "Askofen": инструкции за употреба

"Аскофен" е комбинирано лекарство, което има противовъзпалителни и аналгетични свойства и понижава температурата. Инструкции за употреба "Askofen" и прегледи на лекарите се препоръчват да се вземат при главоболие, настинка, невралгия.

Форма на издаване и състав

Лекарството се произвежда под формата на плоски цилиндрични таблетки. Активните елементи са ацетилсалицилова киселина и фенацетин (парацетамол в Askofen P), които съдържат по 200 mg всеки, както и кофеин в обем от 40 mg. Най-доброто действие на лекарството "Аскофен", от което помага при симптоми на болка и възпалителни процеси, се улеснява от спомагателни компоненти: течен парафин, калциев стеарат, нишесте, стеаринова киселина.

Инструкциите за употреба са включени в кутията с лекарството.

Фармакология

Ацетилсалициловата киселина играе важна роля в действието на лекарството. Благодарение на този компонент се възпрепятства възпроизводството на простагландини, които провокират подуване, симптоми на болка и влияят върху образуването и агрегирането на кръвни съсиреци. Ацетилсалициловата киселина облекчава синдрома на болката, причинен от възпаление, нормализира кръвообращението във фокуса на заболяването.

Второто активно вещество на лекарството "Askofen", което помага при топлината, е фенацетинът. Създава аналгетичен и антипиретичен ефект. Елементът помага да се стимулира дихателния център, вазодилатацията и да се намали адхезията на тромбоцитите.

Благодарение на кофеина, умственото и физическото представяне се подобрява, умората изчезва и сънливостта изчезва. Действието му нормализира съдовия тонус и подобрява кръвообращението. В подобно лекарство "Аскофен Р", от което помага по идентични показания, вместо фенацетин присъства парацетамол. Това помага да се намали рискът от образуване на метхемоглобин. По този начин, таблетките Askofen P имат предимство пред обичайната форма на лекарството..

Показания за употреба

Лекарството се предписва за:

  • невралгия;
  • настинки, придружени от възпаление и треска;
  • главоболие.

Лекарството "Askofen P" се използва за:

  • болезнени менструации;
  • мигрена;
  • треска, причинена от настинки и ревматични заболявания;
  • зъбобол;
  • невралгия;
  • главоболие;
  • артралгия.

Противопоказания

Не можете да приемате таблетките "Askofen" при следните състояния и патологии:

  • язви на стомаха и червата, кървене от тези органи (включително анамнеза);
  • аномалии в работата на черния дроб и бъбреците;
  • хеморагичен диатеза;
  • неприемане на композицията;
  • бременност и кърмене.

Изисква се повишено внимание по време на лечението при хора с диагноза подагра или бронхиална астма. Не давайте таблетки Аскофен на деца с варицела или грип, които могат да причинят усложнения. Неприемливо е да се пие алкохол по време на терапията.

Инструкции за употреба

Обичайното лекарство, както и таблетки "Askofen P" инструкции за употреба препоръчват прием след хранене 1 - 2 капсули три пъти на ден. Максималната дневна доза е 6 таблетки. Между дозите лекарства трябва да се спазва интервал от повече от 4 часа.

Препоръчва се таблетките да се пият с мляко; в случай на бъбречна или чернодробна дисфункция интервалът между употребата на агента трябва да надвишава 6 часа. Самото лекарство може да се пие за облекчаване на симптомите на болка до 5 дни, използва се като антипиретик до 3 дни. По-дълга продължителност и по-висока доза се предписва от лекаря.

Страничен ефект

Докато приемате лекарството "Askofen", могат да се наблюдават отрицателни реакции на тялото. Страничните ефекти включват:

  • хипокоагулация;
  • гастралгия;
  • главоболие;
  • гадене или повръщане;
  • шум в ушите;
  • хипертония;
  • анорексия;
  • виене на свят;
  • диария;
  • тахикардия;
  • нарушена бъбречна или чернодробна функция;
  • язвено кървене.

Аналози и цена

Можете да замените лекарството с лекарства: "Diklovit", "Flexen", "Orafen", "Artrozilen". Таблетките Askofen P могат да бъдат закупени на цена от около 15 рубли. За покупката не се изисква рецепта.

Условия за освобождаване и съхранение

Лекарството може да бъде закупено от аптеката без лекарско предписание.

Съхранението на лекарството Askofen-P трябва да се извършва на тъмно място, защитено от пряка слънчева светлина при температура не повече от 25 градуса.

Мнения на пациентите

Хората, които са използвали "Askofen P", оставят предимно положителни отзиви. Те подчертават ниската цена и ефективността на лекарството. Мнозина се интересуват от това, което Askofen-P помага от по-изразени. Лекарите казват, че лекарството има еднакви противовъзпалителни, антипиретични, аналгетични свойства.

За някои пациенти лекарството помага при ниско кръвно налягане. Експертите обаче не съветват да се злоупотребява с подобно лечение и хората с високо кръвно трябва да бъдат внимателни..

АСКОФЕН Л

Инструкции за медицинска употреба на лекарството ASKOFEN L (Askophen L)

активни съставки: 1 таблетка съдържа ацетилсалицилова киселина 200 mg, парацетамол 200 mg, кофеин 40 mg;

помощни вещества: картофено нишесте, калциев стеарат, лимонена киселина.

Доза от. Хапчета.

Таблетките са бели, плоскоцилиндрични, с делителна черта и скосени, с гладка повърхност. На повърхността на таблетките е разрешено мрамориране.

Фармакотерапевтична група. Аналгетици и антипиретици. Парацетамол, комбинации без психолептици.

ATC код N02BA51.

Фармакологични свойства.

Askofen L е комбинирано лекарство, което има аналгетични, антипиретични и противовъзпалителни ефекти. Аскофен L съдържа активни вещества: ацетилсалицилова киселина, парацетамол и кофеин.

Антипиретичният ефект на ацетилсалициловата киселина се осъществява чрез централната нервна система чрез инхибиране на синтеза на PGF2 в хипоталамуса и синтеза на простагландини в огнищата на възпаление. Ацетилсалициловата киселина е ефективна при лека до умерена болка, по-малко ефективна при висцерална болка.

Парацетамолът е активен метаболит на фенацетин. Основното предимство на парацетамола е, че е по-малко вероятно да образува метхемоглобин, когато се използва. Парацетамолът има аналгетичен ефект чрез потискане на биосинтеза на простагландини, антипиретичният ефект се обяснява с инхибиране на биосинтеза на простагландини директно в хипоталамуса.

Кофеинът стимулира централната нервна система. Стимулирането на висшите части на нервната система се проявява в бърз и ясен мисловен поток, освобождаване от сънливост и умора и по-точно свързване на идеите. Кофеинът увеличава положителните условни рефлекси, стимулира физическата активност, отслабва ефекта на хипнотиците и наркотичните вещества, засилва ефекта на аналгетиците и антипиретиците.

Показания за употреба.

Лек или умерен синдром на болка (главоболие, мигрена, зъбобол, невралгия, първична дисменорея), заболявания, придружени от хипертермичен синдром.

Противопоказания.

Свръхчувствителност към лекарствените компоненти. Пептична язва и язва на дванадесетопръстника, стомашно-чревно кървене, намалено съсирване на кръвта, тежка чернодробна и бъбречна дисфункция, дефицит на глюкозо-6-фосфат дехидрогеназа, захарен диабет, артериална хипертония, атеросклероза, глаукома, хемофилия, хеморагична диатремия, хипопротром. Периодът на бременност (особено I и III триместър) и кърмене.

Деца под 15-годишна възраст (като антипиретично средство срещу грип, варицела поради високия риск от развитие на синдром на Reye).

Подходящи мерки за безопасност при употреба.

Ацетилсалициловата киселина причинява дразнене на стомашната лигавица, поради което Askofen L трябва да се приема само след хранене с вода или алкални минерални води.

Пациенти с бронхиална астма, алергични заболявания, свръхчувствителност към НСПВС могат да развият алергична реакция или да обострят основното заболяване.

Askofen L трябва да се използва с повишено внимание при пациенти с увредена чернодробна и бъбречна функция, както и при възрастни хора.

Лекарството забавя отделянето на пикочна киселина от тялото, което може да причини остър пристъп на подагра.

По време на периода на употреба на Askofen L се въздържайте от пиене на алкохол.

специални инструкции.

Приложение по време на бременност или кърмене. По време на бременност употребата на Askofen L трябва да се избягва поради риск от фетални малформации, кървене и отслабване на раждането. Не използвайте лекарството по време на кърмене.

Способността да се влияе на скоростта на реакция при шофиране или работа с други механизми.

Наличието на кофеин в лекарството може да причини безсъние, чувство на безпокойство при лица с повишена възбудимост, поради което по време на периода на лечение трябва да бъдете внимателни при шофиране и извършване на работа, която изисква повишено внимание и скорост на реакция.

Не предписвайте като антипиретично средство за деца под 15-годишна възраст с грип, варицела поради високия риск от развитие на синдром на Reye.

Начин на приложение и дозировка.

Задайте 1 таблетка 2-3 пъти на ден след хранене. Най-високата дневна доза е 6 таблетки в 3 разделени дози. Лекарството не трябва да се използва повече от 5 дни като упойка и повече от 3 дни като антипиретик.

Предозиране.

В случай на предозиране на лекарството, болка в корема, гадене, повръщане, стомашно-чревно кървене, нарушена чернодробна и бъбречна функция, анафилактични реакции са възможни (поради риска от странични ефекти на активните вещества).

Ацетилсалицилова киселина. При остро отравяне има изразено нарушение на показателите на киселинно-алкалния баланс. При по-лека степен на отравяне - хипервентилация, звънене в ушите, намалена острота на зрението и слуха, главоболие, световъртеж. При тежко отравяне могат да се появят делириум, тремор, задух, хипертермия и кома.

Лечение на предозиране. Ускоряване на елиминирането на ацетилсалицилова киселина, възстановяване на киселинно-алкалния баланс и електролитния баланс чрез стомашна промивка, използване на диуретици, интравенозно приложение на NaHCO3 и KCl.

Симптоми: през първите 24 часа - бледност, гадене, повръщане и болка в корема; след 12 - 48 часа - увреждане на бъбреците и черния дроб с развитие на чернодробна недостатъчност (енцефалопатия, кома, смърт), сърдечни аритмии, панкреатит. Чернодробно увреждане е възможно при прием на 10 g или повече (при възрастни). В случай на предозиране е необходимо да се намали дозата или временно да се спре приема на лекарството.

Лечение на предозиране: приложение на метионин през устата или интравенозно N-ацетилцистеин.

Кофеин. В случай на предозиране се наблюдават възбуда, световъртеж, учестено дишане, повръщане, треперене.

Лечение: при отравяне с кофеин стомахът се измива със смес от активен въглен, предписва се кислородна терапия; спазмите се елиминират със сибазон (диазепам).

Странични ефекти.

Когато използват таблетки Ascofen L, някои пациенти могат да получат такива странични реакции.

От кръвната система: левкопения, агранулоцитоза, гранулоцитопения, тромбоцитопения, анемия.

От страна на кожата: кожен обрив.

От страна на храносмилателния тракт: гадене, болка в епигастриума, повишена активност на "чернодробните" ензими, обикновено без развитие на жълтеница, ерозивни и язвени лезии на лигавиците на стомаха и дванадесетопръстника, стомашно-чревно кървене.

От централната и периферната нервна система: виене на свят, психомоторна възбуда и дезориентация, безсъние, сърцебиене.

От черния дроб и жлъчната система: хепатит, хепатонекроза.

От имунната система: оток на Куинке, анафилактичен шок, синдром на Стивънс-Джонсън, Лайъл.

От пикочната система: интерстициален нефрит.

От страна на дихателната система: с тенденция към бронхоспазъм, може да се провокира атака.

Взаимодействие с други лекарствени продукти и други форми на взаимодействие.

Лекарството засилва ефекта на лекарства, които намаляват съсирването на кръвта и агрегацията на тромбоцитите, страничните ефекти на кортикостероиди, сулфонилурейни производни, метотрексат. Избягвайте комбинираната употреба на лекарството с барбитурати, антиконвулсанти, салицилати, рифампицин, алкохол. Използвайте внимателно с други лекарства, съдържащи парацетамол.

Ацетилсалицилова киселина. Когато се използва едновременно с антикоагуланти, това увеличава риска от кървене; с нестероидни противовъзпалителни лекарства - терапевтичните и страничните ефекти на последните се засилват; с перорални хипогликемични средства - хипогликемичният им ефект се засилва. Ацетилсалициловата киселина увеличава страничните ефекти на метотрексат, когато се комбинира с кортикостероиди, увеличава риска от кървене от храносмилателния тракт. Отслабва действието на антихипертензивните лекарства, спиронолактон, фуроземид, както и лекарства, които подпомагат отделянето на пикочна киселина.

Парацетамол. Укрепва терапевтичния ефект на ацетилсалициловата киселина, пиразолона, кофеина, кодеина, като същевременно намалява токсичността на парацетамола. Повишава ефекта на индиректните коагуланти и вероятността от увреждане на черния дроб от хепатотоксични лекарства, усилва ефекта на спазмолитиците, увеличава токсичността на хлорамфеникол. При взаимодействие с барбитурати активността на парацетамола намалява. Метоклопрамид подобрява, а холестираминът намалява абсорбцията на парацетамол.

Кофеин. Подобрява ефекта на ненаркотични аналгетици, сърдечни гликозиди, ерготамин (чрез ускоряване на тяхното усвояване). Намалява абсорбцията на калциеви препарати в стомашно-чревния тракт, увеличава отделянето на литиеви препарати с урината. Е антагонист на аденозин, отслабва ефекта на лекарствата и хипнотиците.

Срок на годност. 3 години.

Лекарството не трябва да се използва след срока на годност, посочен на опаковката..

Условия за съхранение. Да се ​​съхранява на място, защитено от светлина и влага при температура не по-висока от 25 ºС.

Да се ​​пази извън обсега на деца.

Ключови думи: askofen l инструкция, askofen l приложение, askofen l състав, askofen l отзиви, askofen l аналози, askofen l дозировка, askofen l лекарство, askofen l цена, askofen l инструкции за употреба.