Основен > Усложнения

Разликата между парацетамол и ацетилсалицилова киселина

Парацетамолът и ацетилсалициловата киселина (аспирин) са включени в групата на нестероидните противовъзпалителни лекарства. Те се използват като антипиретици при треска. Или се използват като аналгетици за облекчаване на синдромите на болката.

Антипиретиците са група антипиретични лекарства, принципът на действие, който се основава на намаляване на точката на терморегулация в хипоталамуса.

И двете лекарства се предписват:

  • с хипертермия, която се причинява от вируси или бактерии;
  • когато болка по време на болки в гърлото или зъбобол;
  • притеснен от главоболие с умствена или физическа умора;
  • през периода на хронично възпаление.

И двете лекарства принадлежат към една и съща група, но се различават по действие и странични ефекти.

Характеристика на парацетамол и ацетилсалицилова киселина

Свойства на ацетилсалициловата киселина

Ацетилсалициловата киселина помага при грип, настинка, ТОРС, като антипиретично средство. Премахва болки в ставите, главоболие.

Аспиринът има подчертано аналгетично свойство.

В същото време ацетилсалициловата киселина принадлежи към антиагрегантите. Това са лекарства, които предотвратяват слепването на тромбоцитите и разреждат кръвта. За профилактични цели приемайте 100 mg на ден. Следователно, течността на кръвта се поддържа и не се образуват кръвни съсиреци..

Аспиринът се предписва в клинични протоколи за профилактика и лечение на исхемични инсулти и инфаркти. Предписва се след стентиране и присаждане на коронарен артериален байпас.

Лекарството се използва в случаи:

  • ревматоиден артрит;
  • инфекциозен миокардит;
  • главоболие, миозит, невралгия;
  • профилактика на инсулти и инфаркти, катаракта.

Странични ефекти на аспирина

При прием на ацетилсалицилова киселина се появяват странични ефекти:

  • лекарството дразни лигавицата на стомаха. Опасността е, че аспиринът може да причини кървене;
  • аспиринът не е показан за бременни и кърмещи жени. При бременни жени е възможно кървене до спонтанен аборт;
  • лекарството е противопоказано при деца под 12-годишна възраст. Това е специална рискова група. Неконтролираната употреба може да провокира синдрома на Рейн. Състоянието е придружено от
  • треска и психични заболявания. Възможно нарушаване на черния дроб и бъбреците;
  • в риск от страдание от бронхиална астма и други алергични разстройства на дихателната система;
  • аспиринът не се препоръчва при хроничен ринит, свински грип, анемия, проблеми с щитовидната жлеза и дефицит на витамин К.

Парацетамолови свойства

Парацетамолът е ефективно антипиретично средство. Ако температурата е висока, можете да пиете този антипиретик преди пристигането на линейката..

Лекарството се използва в случаи:

  • повишаване на температурата, причинено от вируси или бактерии;
  • ангина болка, зъбобол;
  • мигрена;
  • хронични възпалителни процеси.

Бързото усвояване дава ефект на облекчаване на болката за половин час. Треската отшумява след два часа.

Парацетамолът почти няма противопоказания. Лекарството се предписва дори на кърмачета.

Прием на парацетамол с повишено внимание

Трябва да се внимава с лекарството за тези, които:

  • проблеми с черния дроб или бъбреците;
  • пациенти с алергични реакции;
  • за бременни и кърмещи майки, лекарството се препоръчва в специални случаи с разрешение на лекар.

Поради липсата на очевидни странични ефекти и лек терапевтичен ефект, парацетамолът може да се счита за по-добър от аспирина.

Сходство

Струва си да се подчертае, че и двете лекарства са симптоматични. Намалява температурата, облекчава болката, но не лекува причината. Ако не поддържате дозата и честотата на приложение, тогава двете лекарства увреждат черния дроб и бъбреците..

Разлика

Разлика между парацетамол и ацетилсалицилова киселина при често срещани усложнения при употребата на аспирин.

Аспиринът намалява температурата по-бързо. Парацетамолът действа леко и е показан за кърмачета.

Което е по-евтино

Ако говорим за цената, тогава и двете лекарства от руски производители се предлагат в рамките на 3-5 рубли..

Кое е по-добре - парацетамол или ацетилсалицилова киселина

За да вземете окончателно решение за избора на лекарството, трябва да запомните свойствата на всяко от тях.

Ацетилсалициловата киселина ефективно и бързо намалява температурата. Но има вируси, които влияят негативно на чернодробните клетки. Аспиринът действа върху същите тези клетки. По този начин настъпва мощно поражение на важен орган, до унищожаването на неговите клетки..

Развива се синдром на тежък Рейе, при който смъртността е до 90%. Синдромът на Reye се счита за усложнение на аспирина.

При заболявания, причинени от бактерии, аспиринът е доста ефективен. Например с ангина или пиелонефрит.

Парацетамолът не контролира температурата толкова бързо, но е безопасен.

Остава да се избере между бързодействащо, ефективно, базирано на риска лекарство или безопасно, по-малко ефективно, леко лекарство..

С диабет

Парацетамол

Ако пациентът има захарен диабет, тогава може да се използва парацетамол. Но при такова заболяване защитните функции намаляват. И продължителната употреба или предозирането на лекарството увреждат черния дроб и бъбреците.

Ето защо, преди да използвате парацетамол, е необходима задължителна лекарска консултация..

Ацетилсалицилова киселина

При диабет кръвната захар е повишена, което увеличава вискозитета на кръвта. Аспиринът в превантивни дози премахва този проблем и нормализира нивата на захарта.
При захарен диабет се появяват нарушения на сърдечния ритъм, като ангина пекторис, аритмия, тахикардия. Приемът на лекарства с ацетилсалицилова киселина с профилактична цел помага да се избегнат тези проблеми..

За профилактика лекарите предписват аспирин 100 mg дневно. Вземете лекарството след хранене с вода, минерална вода, мляко. Доктор на медицинските науки, лекар - терапевт, кардиолог, водещ на телевизионната програма "Живей здравословно!" Елена Малишева твърди, че изследванията показват, че 40 мг аспирин на ден са достатъчни за превантивни цели..

И двете лекарства могат да се приемат при диабет. Но всеки отделен случай се разглежда отделно. Както обикновено, трябва да се спазва основното правило - консултация с лекар.

При температура

Парацетамол

Парацетамол и ацетилсалицилова киселина се предписват при температура.

Но трябва да вземете предвид противопоказанията, когато приемате парацетамол:

  • непоносимост към наркотици;
  • патология на бъбреците и черния дроб;
  • с повишено внимание и според препоръките на лекаря за бременни и кърмещи жени.

Парацетамолът понижава температурата след 2 часа. Дневната доза е разделена на 3 приема. Вземете лекарството 1-1,5 часа след хранене.

Дозировката зависи от лекарското предписание и формата на освобождаване.

Таблетки от 200 mg и 500 mg:

  • деца от 3 до 12 години 2 g на ден;
  • възрастни 4 g на ден.
  • деца от три месеца до 1 година до 5 ml на ден;
  • деца от 1 до 5 години до 10 ml на ден;
  • деца от 5 до 12 години до 20 ml на ден;
  • възрастни до 40 ml на ден.

Супозиториите се освобождават в 100, 250, 500 mg активна съставка.

Прилагайте 3-4 пъти 60 mg / kg телесно тегло на ден:

  • деца от 1 месец до три години 15 mg / kg;
  • деца от три до 12 години до 2 g на ден;
  • възрастни и деца с тегло над 60 kg до 4 g на ден.

Ацетилсалицилова киселина

Ацетилсалициловата киселина при повишени температури действа ефективно и бързо. Еднократна доза е 500 mg. По пътя болките в ставите отстъпват, здравословното състояние се подобрява.

Добре се доказаха ефервесцентните таблетки аспирин, които съдържат 400 mg ацетилсалицилова киселина и 240 mg аскорбинова киселина или витамин С. 1 или 2 таблетки се разтварят в 200 ml вода и веднага се изпиват. Вземете на всеки 4 часа, 3 дни.

Мога ли да пия заедно

Парацетамол, ацетилсалицилова киселина и кофеин са част от цитрамона. Следователно е възможно тези две лекарства да се използват едновременно. Но заедно те дразнят лигавицата на стомаха, увреждат черния дроб и бъбреците..

Ако говорим за рецензии, тогава лекарите говорят положително за аспирина от немския производител Bayer.

Отзиви на лекари за аспирин

Иванов О.О. флеболог, кандидат на науките, 12 години опит
Оригиналното лекарство от Bayer. Удобна форма на освобождаване, адекватна цена. Има странични ефекти при пациенти със стомашно-чревни заболявания. Незаменим по отношение на превенцията на остри SS събития. Удобна и ярка опаковка. Блистерът има дизайн, който свежда до минимум пропуснатата доза от лекарството, особено за възрастни хора.

Мелникова О.А. зъболекар, 23 години опит
Отлична подготовка. Много удобна и физиологична (с минимум странични ефекти за организма) разтворима форма на освобождаване. Bayer е добре позната марка с отлична репутация. Използвам подобно лекарство (Аспирин с витамин С) за цялото семейство, за да се почувствам по-добре, когато се появят първите симптоми на настинка и за облекчаване на умерено главоболие. Лекарството се понася добре, действа бързо, поради разреждане на кръвта, значително подобрява общото състояние на тялото за възможно най-кратко време. Трябва да се спазва дозировката.

Циганок С.А. офталмолог, 9 години опит
Отлично лекарство, отлична ефикасност при симптоми на отнемане!
Висок риск от стомашно кървене. Неконтролиран прием при пациенти с висок риск от сърдечно-съдови усложнения.
Като цяло лекарството на века има както силни, така и много странични ефекти, за тези, които го смятат за сроден на витамините.

Отзиви на пациенти за аспирин

Андрей V.
Всеки човек е приемал аспирин. Лекарството е ефективно и се използва при различни заболявания. Използва се като антипиретик, аналгетик, профилактика на сърдечно-съдови заболявания. Последните проучвания показват, че „аспиринът“ може да се използва като профилактика на рака. След като си нараних ръката, възпалението започна, болката беше силна, болкоуспокояващите не помогнаха. Взех 2 таблетки аспирин, болката отшумя, бях много изненадана, че обикновена аспиринова болка ме облекчи и ме спаси, докато стигна до болницата.

Елена I.
Добър вечер! Реших да споделя отзивите си за фармацевтичния продукт "Аспирин". Това лекарство е легенда на съветската медицина, поне така мисля, тъй като доколкото си спомням, постоянно се е използвало при тежки настинки, обикновено се приема в тези случаи в комбинация с парацетамол. Сега, във връзка с финансовата криза в страната, "Аспиринът" е особено актуален, тъй като има широк спектър на действие, има ниска цена и е широко разпространен, както и се използва в ежедневието. Много често, когато, слава Богу, всички в семейството са здрави, използваме аспирин във всички видове осоляване като консервант.

Олга Б.
Аспиринът е лекарство, което аз лично приемам всеки ден в продължение на много, много години. По принцип за себе си виждам основната му функция като евтино и безвредно лекарство за разреждане на кръвта. Имам диабет тип 1, така че кръвта ми е по-плътна от тази на обикновения човек поради наличието на високо съдържание на захар в него. Тази плътност се усеща особено през лятото, когато под въздействието на топлина става по-трудно да се диша, ходи, работи, главоболие и кръвното налягане се повишава. Следователно имам нужда от антикоагуланти и то постоянно. На пазара има много от тях, това са Detralex и Phlebodia и таблетките хепарин, но дори да приемате по една таблетка на ден, можете да се счупите. Затова приемам 1/4 от ефервесцентна таблетка за теглото си в чаша вода на ден и се чувствам добре от това. При тази доза стомахът ми не страда. Естествено, тъй като основният компонент е ацетилсалициловата киселина, а самото лекарство е от групата на нестероидните противовъзпалителни средства, тогава лекарството не трябва да се приема на празен стомах..

Прегледи на лекарите за парацетамол

Горшенина Ю.А. зъболекар, 10 години опит
Изпитано във времето лекарство. И аз бях лекуван като дете. Често е необходимо да се дава 1/2 таблетка на деца, когато съвременните лекарства не могат да се справят. Не са наблюдавани алергични реакции. Започва да действа доста бързо и ефективно, дълго време. Горчив. Препоръчвам да го купите в допълнение към кабинета за лекарства заедно с аналгин.

Мерзляков О.Е. зъболекар, 13 години опит
Относително бързо действие. Действа внимателно и почти веднага след като в продължение на тридесет минути със сигурност. Има най-малко странични ефекти. Не много вкусен продукт. Горчив. Истинско „брадато“ лекарство в добрия смисъл на думата и изпитано във времето. Няма такъв лекар, който никога да не е предписвал "Парацетамол".

А. В. Зинченко УНГ, кандидат на науките, 10 години опит
Парацетамол в УНГ практиката също доста често се използва при деца при високи температури и с цел леко облекчаване на болката, както и в следоперативния период. Цената е смешна, а качеството е високо от много десетилетия.
Да се ​​използва парацетамол, стриктно следвайки инструкциите, в случай на предозиране са възможни странични ефекти под формата на гадене и хипотермия.

Отзиви на пациенти за парацетамол

Екатерина V.
Бях чувал за това лекарство дълго време, но някак си не му обърнах внимание, докато лекарят не го предписа в болницата. Имаше цезарово сечение, шевовете са много болезнени през първите дни и тъй като кърмите бебето си, не можете да използвате силни болкоуспокояващи. И моят лекар ме посъветва да пия парацетамол. Какво да кажа, всъщност много добро лекарство, болките намаляха и здравословното състояние се подобри. Сега винаги в моята аптечка. Лекарството всъщност е много прилично, помага и при главоболие и зъбобол. Ако изведнъж почувствам, че съм болен, също приемам лекарството. Подходящ и за деца. Добър инструмент за малко пари!

Екатерина А.
Използвам "Парацетамол" от около 20 г. Той винаги е в чантата ми. Неговите най-важни предимства са цената и ефективността. Всеки път, когато аптека предлага да купи лекарство 5 пъти по-скъпо, но основната активна съставка е парацетамол. Температурата бързо намалява, няма странични ефекти, не съм склонен да спя след нея. Когато забременява, й е предписано да го пие по време на главоболие, преди бременност винаги е приемала друго лекарство. След приема на хапчето главата изчезва за 10-15 минути. В опаковката има няколко блистера, удобно е да ги вземете със себе си.

Святослав С.
"Парацетамол" е лекарство, което е доказано отново и отново. Аз лично се убедих в ефективността на антипиретичното действие. Освен това Парацетамолът е добро средство за облекчаване на болката. Това лекарство е подходящо както за възрастни, така и за деца, юноши. Цената не е по-скъпа от активен въглен, така че не се притеснявайте. Винаги го приемам, когато сезоните или времето се сменят поради натиск и това ми помага много. От минусите може само да се забележи, че "Парацетамол" причинява обилно количество пот, може би трябва да е така, но все пак. Съветвам ви да вземете това лекарство, ако настинете.

Парацетамол и ацетилсалицилова киселина: което е по-добре

Използване на парацетамол за респираторни вирусни заболявания

Парацетамолът, използван като антипиретично средство, е по-предпочитан при тежка хипертермия (от 38 и повече), тъй като неговите антипиретични свойства се изразяват съвсем ясно сред другите представители на фармакологичните агенти от групата на нестероидните противовъзпалителни лекарства. Ако температурата със сигурност трябва да бъде намалена до по-адекватни нива, които не застрашават живота на пациента, парацетамолът ще помогне най-добре преди пристигането на линейката..

Форми на освобождаване на съвременния фармакологичен пазар:

  • Таблетките, опаковани в блистери от 6 или 10 броя в дози от 500 mg или 300 mg (детска дозировка), са опаковани в картонени кутии
  • Сироп 2,5% за деца, 50 ml в опаковка
  • Суспензия 2,5%, 100 ml в опаковка
  • Ректалните супозитории също имат системен ефект, но са по-малко склонни да дразнят стомашно-чревния тракт и показват техния терапевтичен ефект много по-бързо поради по-бързото проникване в системното кръвообращение.

Съществуват и комбинирани форми за освобождаване, които съдържат няколко активни съставки, като цитрамон. В допълнение към парацетамола, това лекарство съдържа ацетилсалицилова киселина и кофеин. Заедно тези компоненти проявяват синергичен ефект. Също така ще бъде интересно да се знае, че при такива продукти дозировката на веществата е по-ниска, отколкото при монопрепаратите. В таблетки от комбиниран парацетамол и аспирин, приблизително наполовина по-малко от конвенционалните монолекарства, но това не означава, че те трябва да се пият повече от обикновено, в противен случай ще има риск от предозиране, така че не трябва да давате двойно натоварване за черния дроб.

Използване на ацетилсалицилова киселина

Приемът на парацетамол и аспирин има подобни показания, както и други средства за понижаване на температурата, но все пак има ясни разлики в тези лекарства. Ацетилсалициловата киселина има по-изразен аналгетичен ефект и в същото време увеличава риска от кървене. Факт е, че аспиринът е класически антитромбоцитен агент, в малки количества (до 150 mg на ден), помага за предотвратяване на слепването на тромбоцитите и разрежда дебелата кръв, а в дози от 300 mg на ден ефективно облекчава болката и намалява проявите на остро вирусно заболяване. Аспиринът в по-високи дози, около 500 mg, потиска добре температурата, но все пак е прието парацетамолът да се счита за по-ефективен в тази ситуация, тъй като е много по-безопасен, въпреки че е малко по-нисък по сила.

Могат ли тези лекарства да се приемат заедно? Те могат да се приемат заедно, особено като част от един и същ цитрамон, но неспазването на режима на дозиране може да предизвика нежелани реакции под формата на болка в стомаха и промени в показателите за коагулация на кръвта. Между другото, парацетамолът не влияе на реологичните свойства на кръвта, следователно за целите на ARVI терапията е по-безопасен. Какви други лекарства има за понижаване на температурата без изразени странични ефекти? В допълнение към ацетилсалициловата киселина и парацетамола антипиретични свойства имат ибупрофенът и мефенаминовата киселина..

И двете лекарства не инхибират или стимулират системата за кръвосъсирване, нямат толкова изразен отрицателен ефект върху стомаха като аспирин и нямат такъв токсичен ефект върху черния дроб като парацетамол. Има доказателства, че ибупрофен може да се приема на дълги курсове, където принадлежи към най-леките нестероидни противовъзпалителни лекарства. Мефенаминовата киселина, освен всичко друго, има и имуномодулиращи свойства, стимулира производството на интерферон.

Парацетамол или аспирин: което е по-добре?

Много хора се чудят какво е по-добре да се вземе, за да се нормализира температурата - Парацетамол или Аспирин. При прием на двете лекарства се наблюдава подчертан хипотермичен и противовъзпалителен ефект, поради което те се използват в борбата с настинките. В същото време те имат различни ефекти върху тялото, имат различни противопоказания и странични реакции..

Парацетамол или аспирин се използват в борбата с настинките.

Характеристики на лекарствата

Въпреки подобния терапевтичен ефект, аспиринът и парацетамолът не са едно и също нещо. Лекарствата се различават по химичен състав, фармакологични свойства и степен на ефективност при различни патологии.

Парацетамол

Лекарството се предписва за вирусни и инфекциозни заболявания, които се характеризират с висока температура и студени тръпки. Парацетамолът е напълно безопасен за употреба. Единствените противопоказания за прием на хапчета са:

  • хроничен алкохолизъм,
  • I триместър на бременността,
  • свръхчувствителност на тъканите към структурни компоненти,
  • тежка чернодробна и бъбречна дисфункция.

Лекарството се предлага под формата на кръгла бяла таблетка. Активното съединение е 500 mg парацетамол. За да се увеличи бионаличността, периодът на действие и скоростта на абсорбция, химичният състав на таблетките се допълва със спомагателни компоненти:

  • магнезиев стеарат,
  • повидон,
  • млечна захар,
  • натриева кроскармелоза.

Терапевтичният ефект се проявява в рамките на 15-60 минути. През този период активното вещество има пряк ефект върху мозъка и инхибира синтеза на простагландини в хипоталамуса.

Аспирин

Лекарството принадлежи към групата на нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС) и антитромбоцитни средства. Съставът на бели кръгли двойноизпъкнали таблетки съдържа 100 mg ацетилсалицилова киселина, която е активното вещество. За бързо усвояване на агента в тънките черва, съставът на лекарството се допълва с царевично нишесте и микрокристална целулоза.

Аспиринът се приема за облекчаване на болката и понижаване на температурата в случай на настинка.

Лекарството се приема за облекчаване на болката и понижаване на температурата в случай на настинка. В този случай има следните противопоказания за приема на лекарството:

  • пептична язва на стомашно-чревния тракт,
  • бронхиална астма, провокирана от приема на салицилати,
  • диатеза,
  • индивидуална непоносимост към активни и спомагателни вещества,
  • бременност.

Не комбинирайте лекарството с метотрексат.

Сравнение на парацетамол и аспирин

И двете лекарства са високоефективни, потвърдени от постмаркетингови проучвания. Разрешено е да се използват извънборсови лекарства за самолечение за облекчаване на болка, треска и възпаление.

Сходство

Аспиринът и Парацетамолът имат антипиретични, аналгетични и противовъзпалителни свойства. Поради сходния терапевтичен ефект, лекарствата имат еднакви показания за употреба:

  • настинки вирусни заболявания,
  • топлина,
  • синдром на болка с различна етиология с лека и умерена тежест: главоболие и зъбобол, изгаряния, травма, миалгия, мигрена,
  • треска на фона на заболявания с инфекциозен и възпалителен характер.

Каква е разликата

Лекарствата се различават по химическата структура не само на спомагателните, но и на активните съединения. Действието на аспирина се основава на свойствата на ацетилсалициловата киселина (ASA). Терапевтичният ефект на Парацетамол зависи от едноименното активно вещество. Лекарствата се различават по своя механизъм на действие:

  • ASA проявява фармакологични свойства във фокуса на възпалението,
  • Парацетамолът има антипиретично и аналгетично действие поради ефекта си върху централната нервна система.

Като противовъзпалително и болкоуспокояващо средство, Аспиринът е по-ефективен от Парацетамол. Терапевтичният ефект на ацетилсалициловата киселина продължава по-дълго. В същото време Парацетамол няма отрицателен ефект върху стомашната лигавица и не предизвиква кървене.

Аспиринът принадлежи към категорията на НСПВС. В допълнение към антипиретичния ефект, АСК разрежда кръвта, поради което се използва активно в кардиологията и флебологията. Лекарството се предписва за лекарствена терапия с високо съсирване на кръвта, като мярка за профилактика на сърдечно-съдови патологии.

Парацетамолът принадлежи към групата на анилидите. За разлика от аспирина, лекарството не засяга кръвоносната система..

Парацетамолът не влияе неблагоприятно на стомашната лигавица и не предизвиква кървене.

Което е по-евтино

Цената на опаковка за 10 таблетки аспирин с доза 500 mg е 10 рубли. Цената на ефервесцентно лекарство, което няма странични ефекти върху стомашно-чревния тракт, достига 300 рубли.

10 таблетки парацетамол струват 40-50 рубли.

Какво е по-добре Парацетамол или Аспирин

Лекарствата се продават без рецепта, но се препоръчва да се консултирате с Вашия лекар, преди да използвате лекарствата. Специалист ще избере лекарство в зависимост от тежестта на заболяването, индивидуалните характеристики на пациента и наличието на противопоказания. При самолечение таблетките трябва да се приемат стриктно съгласно приложените инструкции, за да не навредят на организма.

С гъбични заболявания

И двете лекарства нямат фунгицидни свойства, поради което не са в състояние да елиминират гъбична инфекция. Аспиринът и Парацетамолът могат да се приемат заедно с противогъбични лекарства като противовъзпалително и болкоуспокояващо средство. Трябва да се консултирате с Вашия лекар, преди да вземете някакви лекарства..

С настинка

При вирусни заболявания, придружени от висока температура и възпаление, Парацетамол е по-ефективен. За да постигнете антипиретичен ефект, трябва да изпиете 1 таблетка с почивка от 2-3 часа. Възрастни пациенти и деца над 12 години могат да заменят лекарството с аспирин.

При главоболие

При леко до умерено главоболие трябва да се приема аспирин. Парацетамолът няма изразен аналгетичен ефект. Възрастните пациенти трябва да приемат 1 таблетка ацетилсалицилова киселина.

Лекарството трябва да се приема с алкални течности, за да се сведе до минимум ефекта на Аспирин върху стомашната лигавица.

С махмурлук

Парацетамолът не е ефективен срещу симптоми на махмурлук. Приемът на 2 таблетки аспирин ще помогне при силно главоболие. Терапевтичният ефект ще продължи 1-3 часа поради високата концентрация на етанол в кръвта. Алкохолът намалява аналгетичния ефект на лекарството. Важно е да запомните, че лекарството ще натовари силно чернодробните клетки. Хепатоцитите нямат време да неутрализират и отстраняват етилов алкохол.

Лекарствата няма да помогнат да се отървете от гадене, сухота в устата.

Мога ли да взема заедно

Аспиринът има добра съвместимост с Парацетамол. Последното има ефект върху центъра на терморегулацията в мозъка, но практически не намалява възпалението. Този дефицит може да бъде компенсиран от ацетилсалицилова киселина, която има подчертан противовъзпалителен ефект. Едновременното приложение на лекарства в ниски дози помага да се справите с висока температура, умерена болка. Активните вещества на двете лекарства усилват терапевтичния ефект един на друг.

В същото време лекарите не препоръчват прием на лекарства заедно, тъй като рискът от странични ефекти се увеличава. Важно е да запомните, че аспиринът има разрушителен ефект върху лигавиците на храносмилателната система и силно разрежда кръвта. Парацетамолът може да усили този ефект, което може да доведе до вътрешно кървене. Освен това приемът на двете лекарства поставя допълнителен стрес върху бъбреците и черния дроб..

Схема на дозиране

Аспириновите таблетки са предназначени за перорално приложение след хранене. За да облекчите болката и да облекчите симптомите на треска, ще трябва да приемате лекарството в еднократна доза от 500-1000 mg. Интервалът от време между употребата на лекарството трябва да бъде най-малко 4 часа. Максимално допустимата доза на ден е 3000 mg или 6 таблетки. Можете да използвате лекарството като упойка в рамките на 1 седмица, за понижаване на температурата - не повече от 3 дни.

Парацетамол за пациенти над 12 години с телесно тегло под 60 kg се предписва в еднократна доза от 500 mg. За деца под 3 месеца дозата за 1 доза се определя в размер на 10 mg на 1 kg телесно тегло. Бебетата от 3 до 12 месеца се предписват 60-120 mg. Деца от 1 до 5 години трябва да приемат 120-250 mg, от 6 до 1 години 250-500 mg. Таблетките трябва да се приемат 4 пъти на ден. Продължителността на лечението е 5-7 дни. Максималната дневна доза не трябва да надвишава 4 g.

Отзиви на лекарите за Парацетамол и Аспирин

Алексей Сороков, терапевт, Рязан

Аспиринът и парацетамолът се считат за най-безопасните антипиретични лекарства без рецепта. При инфекциозни заболявания препоръчвам да приемате ацетилсалицилова киселина стриктно в съответствие с инструкциите. Не трябва да се прекалява с таблетките. Във високи дози лекарството дразни лигавицата на стомаха, увеличава риска от кървене. Когато се използва правилно, той бързо и ефективно облекчава болката, намалява температурата и премахва симптомите на треска. Парацетамолът има подобен ефект. Считам, че е безопасно за лечение на деца..

Сергей Каращенко, УНГ лекар, Уфа

Парацетамолът се справя добре с треска, има минимум странични ефекти и е безопасен за деца. Терапевтичният ефект се постига за 10-15 минути: човек започва обилно да се поти, температурата намалява. Не препоръчвам прием на аспирин поради високия риск от нежелани реакции. Неговите таблетки се произвеждат без ентерично покритие, поради което, ако се използва неправилно, лекарството има отрицателен ефект върху стените на стомаха. При високи дози е възможно кървене. Аспиринът може да помогне за облекчаване на леко главоболие.

Мнение на пациента

Даниил Буров, 26-годишен, Саранск

Използвам и двете лекарства, но по различни начини. Аспиринът помага за облекчаване на болката и острата болка. Взимам парацетамол при висока температура, не се страхувам да давам хапчета на 5-годишно дете. Не използвам ацетилсалицилова киселина като антипиретик, защото влияе негативно на състоянието на стомаха. Считам и двете лекарства за ефективни и евтини..

Полина Кравченко, на 35 години, Москва

Взимам аспирин при настинки. Таблетките намаляват добре температурата и намаляват болката в гърлото. Отбелязвам антипиретичния ефект в рамките на един час. Харесва ми достъпната цена - цената на 1 пакет е 10 рубли. Помага добре на 14-годишно дете при ангина, но деца под 10 години не могат да пият аспирин. Няма странични ефекти. Считам парацетамола за по-малко ефективен. Продължава 2-3 часа, след което високата температура се връща.

Парацетамол или аспирин: кое е по-добро и каква е разликата, разликата между съставите и прегледите на лекарите

Има основен набор от лекарства, които трябва да имате в домашната си аптечка. Тези лекарства включват парацетамол и ацетилсалицилова киселина (аспирин). Често се използват като антипиретични или противовъзпалителни лекарства, но те се различават по фармакологична активност и индикации за прием.

Характеристики на лекарствата

И двете лекарства блокират синдрома на болката, облекчавайки състоянието. Намалява телесната температура. Действието им обаче се проявява в различни органични системи, което обяснява разликата в допълнителните свойства.

Парацетамолът е метаболит на фенацетин, ненаркотичен аналгетик от групата на анилидите.

Парацетамол

Той е метаболит на фенацетин, ненаркотичен аналгетик от групата на анилидите. Има антипиретичен ефект. Противовъзпалителните свойства са слабо изразени.

Блокира циклооксигеназните ензими, като по този начин забавя синтеза на простагландини. Това облекчава болката. В клетките на периферните тъкани парацетамолът се неутрализира, което е свързано със слаб противовъзпалителен ефект.

Фармакодинамиката е концентрирана главно в централната нервна система, където са разположени центровете за терморегулация и болка.

Назначен в следните случаи:

  • трескаво състояние;
  • синдром на лека до умерена болка;
  • артралгия;
  • невралгия;
  • миалгия;
  • главоболие и зъбобол;
  • алгодисменорея.

Използва се за симптоматично лечение, не влияе върху развитието на заболяването.

Парацетамол се предписва при фебрилни състояния. Парацетамолът е ефективен при артралгия. Лекарите често предписват Парацетамол при невралгия. Парацетамолът помага за облекчаване на главоболие и зъбобол. Миалгията е индикация за употребата на парацетамол.

Ацетилсалицилова киселина

Той е салицилов естер на оцетната киселина, принадлежи към групата на салицилатите. Има аналгетични, антипиретични и противовъзпалителни ефекти. Той се използва широко като антиревматично средство.

Назначен:

  • със синдром на болката, включително главоболие;
  • за облекчаване на треска;
  • с ревматизъм и ревматоиден артрит, невралгия;
  • като профилактично средство срещу тромбоза и емболия;
  • за предотвратяване на миокарден инфаркт;
  • като профилактика на нарушения на кръвообращението в мозъка по исхемичен тип.

Лекарството се използва при следоперативна реанимация и за профилактика на рак.

Фармакодинамиката се дължи на блокирането на ензимите, участващи в синтеза на простагландини и тромбоксани. Действа като нестероидно противовъзпалително лекарство. Активното вещество намалява пропускливостта на капилярите, намалява активността на хиалуронидазата.

Той инхибира образуването на аденозин трифосфорна киселина, което води до забавяне на възпалителния процес. Има антипиретичен ефект поради ефекта върху центровете на терморегулация, намалява чувствителността на болката. Има разредител на кръвта.

Сравнение на парацетамол и ацетилсалицилова киселина

Активните вещества се различават по химична структура и механизъм на действие. Скоростта на настъпване на ефекта, естеството и вероятността от странични ефекти се различават.

Лекарствата могат да се комбинират, както е предписано от лекаря.

Не се препоръчва да правите това сами, защото рискът от поява и тежестта на страничните ефекти се увеличава. Има лекарства, които съдържат и двете активни съставки в малки дози..

Сходство

И двете лекарства инхибират възпалителните медиатори в различна степен и блокират болката. Има ефект върху центъра на терморегулацията, поради което има силен хипотермичен ефект.

Каква е разликата

Парацетамолът е активен на нивото на централната нервна система, Аспиринът действа директно във фокуса на възпалението.

Основните разлики между активните съставки:

  1. Поради ниската си противовъзпалителна функция Парацетамол не се справя с възпалителните процеси, но като антипиретично средство има по-малко противопоказания.
  2. Аспиринът има силни противовъзпалителни ефекти, но има по-широк списък от странични ефекти.
  3. Парацетамолът не повлиява кръвоносната система и метаболизма, поради което се използва в детска възраст и също се предписва на бременни и кърмещи жени. Въпреки това, в случай на бактериални инфекции, лекуващият лекар може да предпише аспирин.
  4. Като антипиретично лекарство, аспиринът действа по-бързо, но засяга чернодробните клетки. С това е свързан рискът от синдром на Reye..
  5. Ацетилсалициловата киселина засяга по-сериозно стомашно-чревния тракт, поради което, когато я приемате, има голям риск от развитие на стомашна язва.
  6. Аспиринът разрежда кръвта, който се използва за предотвратяване на тромболитични усложнения.

Ацетилсалициловата киселина има аналгетични, антипиретични и противовъзпалителни ефекти.

Лекарствата на основата на аспирин се предписват само за възрастни пациенти. детството е противопоказание.

Което е по-евтино

Опаковка парацетамол от 20 таблетки и ацетилсалицилова киселина в същото количество струва от 15 до 50 рубли. И двете лекарства са евтини и в същия ценови диапазон.

Аптеките предлагат фармацевтични продукти от местни и чуждестранни производители, чиято цена може да бъде по-висока поради допълнителни компоненти. Например, комплекс от аспирин с магнезий или комбинация от парацетамол с аскорбинова киселина, антивирусни средства. Такива лекарства могат да струват 200-400 рубли, цената на редица лекарства надвишава 1000 рубли.

Цената зависи и от формата на освобождаване.

Парацетамолът като антипиретично средство има по-малко противопоказания.Парацетамолът не засяга кръвоносната система, поради което се използва в детска възраст.

Аспиринът има ефект върху чернодробните клетки и има голям риск от язва на стомаха, когато приемате ацетилсалицилова киселина..

Аспиринът разрежда кръвта, който се използва за предотвратяване на тромболитични усложнения.

Кое е по-добре Парацетамол или Ацетилсалицилова киселина

Всяко от лекарствата има своите предимства и недостатъци. Кое е по-добро зависи от индивидуалната клинична картина..

Трябва да се имат предвид противопоказанията. Пациенти с тенденция към кървене не се предписват Аспирин.

Също така лекарствата с това вещество не са подходящи за хора с патологии на лигавицата на стомаха и червата. Това лекарство обаче е по-ефективно при наличие на огнища на възпаление..

Само лекуващият лекар може да избере правилното лекарство и дозировката на веществата..

С диабет

За да се предотвратят усложнения от диабет тип 2, често се предписва аспирин. Това помага да се намали вероятността от сърдечно-съдови усложнения, съдови блокажи. Поддържа се оптимална плътност на кръвта. Необходимостта от прием се оценява от лекуващия лекар.

Захарният диабет не е противопоказание за употребата на Парацетамол като антипиретик или болкоуспокояващо. Трябва да се има предвид, че такива хора имат намалени защитни функции на тялото, поради което рискът от странични ефекти се увеличава. Трябва да се внимава при продължителна употреба на това вещество.

Препаратите с това вещество не са подходящи за хора с патологии на лигавицата на стомаха и червата. Това лекарство обаче е по-ефективно при наличие на огнища на възпаление..

При температура

И двете лекарства могат бързо да свалят телесната температура.

Аспиринът се справя по-бързо с тази задача, но използването му има висок риск от усложнения при вирусни заболявания. Редица патогени имат токсичен ефект върху същите чернодробни клетки като активното вещество. С ангина, пиелонефрит и други бактериални инфекции, на фона на които се развива хипертермия, това лекарство е доказало своята ефективност.

Прегледи на лекари

Галина Василиевна, 50-годишна, терапевт, Москва: „Важно е да се вземат предвид особените ефекти на парацетамола и аспирина върху тялото. Първият се счита за най-безопасното антипиретично средство. Въпреки това, в някои случаи, при липса на противопоказания, се дава предпочитание на второто лекарство ".

Владимир Константинович, 48-годишен, неврохирург, Нижни Новгород: „Аспиринът често се използва по време на операции на сънните артерии и мозъчните съдове. Във всички случаи се взема предвид състоянието на лигавиците и наличието на други противопоказания. Това лекарство не трябва да се приема без надзора на специалист, с всички положителни свойства съществува риск от опасни усложнения ".

Федор Степанович, 53 години, терапевт, Санкт Петербург: „Аспиринът е най-достъпното средство за лечение на артрит. В комплексната терапия тя ви позволява да постигнете положителна динамика. Салицилатите ефективно намаляват алгогенния ефект на брадикинин ".

Аспиринът често се предписва за предотвратяване на усложнения, свързани с диабет тип 2.

Отзиви на пациенти за парацетамол и ацетилсалицилова киселина

Маряна, 39-годишна, Красноярск: „Педиатърът не позволява на детето да дава аспирин за треска. Купувам антипиретични сиропи с парацетамол, удобна форма ".

Николай, 27-годишен, Курск: „Таблетките парацетамол помагат при настинки и грип. Никога не съм забелязал странични ефекти. Преди мислех, че това лекарство и аспиринът са едно и също, благодарение на обяснението на терапевта разбрах разликата. Пия ацетилсалицилова киселина при главоболие и болки в ставите, помага много ".

Антонина, 55-годишна, Москва: „Винаги държа и двете лекарства в аптечката си. Използвам ги в различни случаи. При вирусни заболявания през зимата Парацетамол помага за облекчаване на температурата, за сърцето приемам Аспирин в малки дози ".

Кое е по-добре: Аспирин или Парацетамол? Знаете ли достатъчно за тези лекарства??

Аспиринът и Парацетамолът са две противовъзпалителни лекарства, които на пръв поглед са много сходни по показания. Това обаче далеч не е едно и също. Разликата между лекарствата е доста значителна, затова си струва да се разбере и да се определи кое от лекарствата е по-добро от температурата: Аспирин или Парацетамол.

Състав

  • В Парацетамол активната съставка не се различава от името на самото лекарство. Еднократна доза за възрастен е 500 mg, дневната доза е до 4 g.
  • Аспиринът съдържа ацетилсалицилова киселина. Дозировка за възрастни: 500 mg наведнъж, до 3 грама на ден.

Механизъм на действие

  • Аспиринът инхибира активността на ензима циклооксигеназа-2 (COX-2). Това съединение участва в образуването на биологично активни вещества във фокуса на възпалението, което в крайна сметка води до повишаване на температурата, болка и други симптоми. Също така, лекарството намалява способността на тромбоцитите да се "залепват", което прави кръвта по-малко вискозна и предотвратява развитието на кръвни съсиреци. Недостатъкът на аспирина е, че той блокира и „добрия“ COX-1, който участва в създаването на защитен слой на лигавицата на стомаха. При продължителна употреба на лекарството това може да провокира развитието на гастрит, язва.
  • Парацетамолът е единственото лекарство, което блокира COX-3. Този ензим извършва своята работа в центровете за терморегулация на мозъка. Намаляването на активността на COX-3 води до факта, че централната нервна система престава да изпраща сигнали за повишаване на телесната температура толкова, колкото по време на заболяване. Недостатъкът на лекарството е неговият токсичен ефект върху черния дроб при продължителна употреба..

Показания

Показания за употребата на парацетамол:

  • Болки на всяко място;
  • Симптоматично лечение на настинки;
  • Телесна температура над 38 ° C.

Показания за използване на аспирин:

  • Всякакви заболявания на сърцето и кръвоносните съдове - като част от комплексна терапия за предотвратяване на кръвни съсиреци да блокират лумена на съда;
  • Повишена телесна температура при инфекциозни и възпалителни процеси;
  • Болки от всякакъв произход и местоположение;
  • За автоимунни заболявания - като част от комплексна терапия за потискане на възпалението и предотвратяване на усложнения.

Противопоказания

Аспиринът не трябва да се използва в следните ситуации:

  • Индивидуална непоносимост;
  • Възраст до 15 години;
  • "Asprinous" астма (развитие на астматични пристъпи след прием на някакви противовъзпалителни лекарства);
  • Остро и хронично кървене или заплаха от тяхното развитие;
  • Гастрит и стомашни язви;
  • Нарушение на нормалното съсирване на кръвта;
  • Тежко увреждане на чернодробната или бъбречната функция;
  • Бременност;
  • Кърмене.

Противопоказания за парацетамол:

  • Индивидуална непоносимост към лекарството;
  • Тежко бъбречно или чернодробно увреждане;
  • Алкохолизъм;
  • Възраст до 6 години (с изключение на случаите на висока телесна температура, устойчива на употребата на други лекарства).

Парацетамол е одобрен за употреба при бременни и кърмещи жени.

Странични ефекти

Нежелани реакции при прием на аспирин:

  • Нарушение на кръвосъсирването;
  • Нарушения на храносмилателната система;
  • Алергични реакции, вкл. "Аспиринова" астма;
  • Когато се използва при деца под 15-годишна възраст на фона на вирусни заболявания - синдром на Рей (тежко остро чернодробно увреждане, често водещо до смърт).

Странични ефекти на Парацетамол:

  • Алергична реакция;
  • Увреждане на черния дроб или бъбреците;
  • Намаляване на броя на клетките в кръвта.

Форми на освобождаване и цена

Разходи за аспирин:

  • Таблетки 100 mg, 28 бр. - 130 - 140 рубли;
  • Таблетки 300 mg, 20 бр. - 80 - 100 рубли;
  • Водоразтворими таблетки 500 mg, 12 бр. - 240 - 260 RUR.

Цената на Парацетамол силно зависи от производителя:

  • Суспензия или сироп за перорално приложение за деца 120 mg / 5 ml, 100 ml - 45 - 90 r;
  • Ректални супозитории (за деца) 100 mg, 10 бр. - 20 - 30 рубли;
  • Таблетки 500 mg, 20 бр. - 14 - 53 рубли.

Кое е по-добре: Аспирин или Парацетамол?

И двете лекарства са в състояние добре да премахнат симптомите на настинка и да помогнат на главата..

Днес аспиринът се използва по-често при заболявания на сърцето и кръвоносните съдове за предотвратяване на образуването на кръвни съсиреци, тъй като като противовъзпалително средство може да причини стомашни язви.

Парацетамолът в това отношение е абсолютно безопасен, но също така не се препоръчва за продължителна употреба поради вредното въздействие върху черния дроб. Също така, Парацетамол може да се дава на деца над 6-годишна възраст, докато Аспиринът е строго забранен под 15-годишна възраст..

Кое е по-добро за температурата: Аспирин или Парацетамол?

При високи температури и двете лекарства могат да бъдат еднакво ефективни. Парацетамолът, въпреки че е в състояние да намали по-силно показанията на термометъра, не подобрява толкова общото състояние. Предимството на Аспирин е способността му да „разрежда“ кръвта, което има положителен ефект по време на всякакви възпалителни процеси.

Аспирин и парацетамол заедно

И двете лекарства имат добра съвместимост и усилват аналгетичните и антипиретични ефекти един на друг. Има дори комбинирано лекарство, което включва парацетамол, ацетилсалицилова киселина (аспирин) и кофеин - цитрамон. Тази комбинация от вещества е добра при понижаване на телесната температура и премахване на повечето симптоми на настинка..

Кое е по-добре: Парацетамол или аспирин?

Всяко от тези две лекарства има своите предимства и недостатъци, така че преди да започнете лечение с едно от тях, трябва внимателно да прецените плюсовете и минусите. Когато използвате противовъзпалителни лекарства, също е много важно да се спазва правилната дозировка и стриктно да се спазват правилата за приложение..

Как действат лекарствата върху тялото

Ацетаминофенът и ацетилсалициловата киселина са най-старите и най-широко използваните нестероидни противовъзпалителни лекарства..

Механизмът на тяхното действие е да инхибират възпалителните медиатори, но Парацетамол действа главно на нивото на централната нервна система, а Аспиринът действа локално във фокуса на възпалението.

Парацетамол и аспирин намаляват добре телесната температура, но другите ефекти на тези лекарства са различни.

Противовъзпалителната активност на парацетамол, за разлика от ибупрофен или аспирин, се счита за доста ниска, поради което само това лекарство не е достатъчно за лечение на сериозни възпалителни процеси..

Най-често се приема като антипиретично средство при настинки, тъй като бързо и надеждно намалява високите температури..

Следователно при хипертермия е по-безопасно да приемате Парацетамол, тъй като той има по-малко противопоказания и странични ефекти..

Ацетилсалициловата киселина е значително по-добра от ацетаминофен по противовъзпалителен ефект.

Активното вещество действа директно във фокуса на възпалението, което предизвиква добър терапевтичен ефект. Това лекарство обаче е и по-токсично и има много странични ефекти и противопоказания за употреба. В някои случаи Аспиринът събаря температурата по-добре, но трябва да се използва с голямо внимание..

Характеристики на Парацетамол

Основната индикация за назначаването на това лекарство е треска при инфекциозни и възпалителни заболявания. Разликата между парацетамол и аспирин е, че ацетаминофенът е много по-безопасен. Също така неговите предимства включват:

  • липса на влияние върху кръвоносната система и метаболизма;
  • липса на вредно въздействие върху органите на храносмилателната система;
  • възможността за употреба от ранна възраст (дете под 3 месеца се предписва изключително от лекар);
  • рядко възникване на странични ефекти;
  • може да се комбинира с други лекарства (аналгин, папаверин).

Ниската противовъзпалителна активност се счита за значителен недостатък, така че лекарството понякога не помага за премахване на симптомите на заболяването. В такива случаи е необходимо да се реши дали парацетамол или аспирин, като се вземе предвид тежестта на състоянието на пациента, възрастта и наличието на противопоказания.

индикации за употребата на парацетамол

Характеристика на аспирина

Основната разлика между аспирина и парацетамола е, че ацетилсалициловата киселина има редица странични ефекти:

  • увеличава риска от язва на стомаха и дванадесетопръстника;
  • има свойства за разреждане на кръвта, което може да доведе до кървене;
  • последицата от предозирането е тежко токсично увреждане на черния дроб и бъбреците;
  • при продължителна употреба може да доведе до анемия.

Лекарството може да се използва от възрастни, ако има ясни медицински показания. Наложително е да се вземат предвид всички рискове от приема на лекарството и да се определи кое е по-ефективно за пациента - парацетамол или ацетилсалицилова киселина. Лечението задължително трябва да се извършва под наблюдението на лекар..

Кое е по-добре: Аспирин или Парацетамол? Знаете ли достатъчно за тези лекарства??

Описание на лекарствата

Аспиринът и Парацетамолът са две противовъзпалителни лекарства, които на пръв поглед са много сходни по показания. Това обаче далеч не е едно и също. Разликата между лекарствата е доста значителна, затова си струва да се разбере и да се определи кое от лекарствата е по-добро от температурата: Аспирин или Парацетамол.

Състав

  • В Парацетамол активната съставка не се различава от името на самото лекарство. Еднократна доза за възрастен е 500 mg, дневната доза е до 4 g.
  • Аспиринът съдържа ацетилсалицилова киселина. Дозировка за възрастни: 500 mg наведнъж, до 3 грама на ден.

Механизъм на действие

  • Аспиринът инхибира активността на ензима циклооксигеназа-2 (COX-2). Това съединение участва в образуването на биологично активни вещества във фокуса на възпалението, което в крайна сметка води до повишаване на температурата, болка и други симптоми. Също така, лекарството намалява способността на тромбоцитите да се "залепват", което прави кръвта по-малко вискозна и предотвратява развитието на кръвни съсиреци. Недостатъкът на аспирина е, че той блокира и „добрия“ COX-1, който участва в създаването на защитен слой на лигавицата на стомаха. При продължителна употреба на лекарството това може да провокира развитието на гастрит, язва.
  • Парацетамолът е единственото лекарство, което блокира COX-3. Този ензим извършва своята работа в центровете за терморегулация на мозъка. Намаляването на активността на COX-3 води до факта, че централната нервна система престава да изпраща сигнали за повишаване на телесната температура толкова, колкото по време на заболяване. Недостатъкът на лекарството е неговият токсичен ефект върху черния дроб при продължителна употреба..

Показания

Показания за употребата на парацетамол:

  • Болки на всяко място;
  • Симптоматично лечение на настинки;
  • Телесна температура над 38 ° C.

Показания за използване на аспирин:

  • Всякакви заболявания на сърцето и кръвоносните съдове - като част от комплексна терапия за предотвратяване на кръвни съсиреци да блокират лумена на съда;
  • Повишена телесна температура при инфекциозни и възпалителни процеси;
  • Болки от всякакъв произход и местоположение;
  • За автоимунни заболявания - като част от комплексна терапия за потискане на възпалението и предотвратяване на усложнения.

Противопоказания

Аспиринът не трябва да се използва в следните ситуации:

  • Индивидуална непоносимост;
  • Възраст до 15 години;
  • "Asprinous" астма (развитие на астматични пристъпи след прием на някакви противовъзпалителни лекарства);
  • Остро и хронично кървене или заплаха от тяхното развитие;
  • Гастрит и стомашни язви;
  • Нарушение на нормалното съсирване на кръвта;
  • Тежко увреждане на чернодробната или бъбречната функция;
  • Бременност;
  • Кърмене.

Какво да изберем: Аспирин или Парацетамол? Какво е по-добре

Заедно с аспирина, това са може би най-популярните лекарства с аналгетични, антипиретични и противовъзпалителни ефекти. Поне едно от тези лекарства вероятно присъства в домашната ви аптечка под една или друга форма..

Ако някога сте си правили напитка от прахове като Teraflu, Coldrex или Fervex, бъдете сигурни, че 95% от ефекта от тях е получен благодарение на парацетамол. Между другото, на запад парацетамолът, разбира се, също се използва широко, но другото му име е по-разпространено там - ацетаминофен, не забравяйте за всеки случай.

Много болкоуспокояващи включват парацетамол или ибупрофен. Не става въпрос само за болкоуспокояващи като Новиган, вероятно е трябвало да използвате евтин мехлем за натъртвания и навяхвания, най-вероятно ибупрофенът, който е част от него, е помогнал.

Време е да разберете, ибупрофен или парацетамол - които ще помогнат в различни ситуации, на какво трябва да обърнете внимание, кога да бъдете внимателни.

Ибупрофен и Парацетамол - разликата

За по-лесно сравнение, как ибупрофенът се различава от парацетамола, предимствата и недостатъците ще бъдат разгледани под формата на малка таблица.

Както може да се види от това сравнение, ибупрофенът е по-силен от парацетамола в борбата с треска, болка и възпаление и парацетамол по отношение на ставите и главоболието (въпреки че не изостава в антипиретичния си ефект). Въпреки това, в повечето случаи парацетамолът е по-безопасен от ибупрофен, ако не приемате твърде много от него..

Между другото, колко е твърде много? Максимално допустимата дневна доза е приблизително 3-4 грама, а максималната единична доза е 1 g (2 таблетки от 500 mg). Само имайте предвид, че това е за здрав възрастен с идеален черен дроб, особено след като обикновено е необходимо по-малко за постигане на желания ефект.

Не забравяйте, че винаги е най-добре да приемате най-малката ефективна доза, дори и само за кратко..

В същото време рискът от увреждане на черния дроб при прием на парацетамол, дори в максимално разрешената доза, се увеличава многократно, ако сте консумирали алкохолни напитки през деня преди или след това. Това се отнася и за ибупрофен, тъй като може да увеличи алергичната реакция.

Не приемайте ибупрофен и парацетамол, ако сте алергични към аспирин или други НСПВС

Главно поради вероятността да причини алергии, както и възможния отрицателен ефект върху стените на стомаха и червата, ибупрофенът се счита за по-малко безопасен. Рискът от последното се увеличава, ако сте над 60 години, имате хронични стомашно-чревни язви, приемате стероиди или други нестероидни противовъзпалителни лекарства.

Ако се нуждаете от продължителна употреба, не забравяйте да се консултирате с Вашия лекар. Поради факта, че тези лекарства се метаболизират в организма по различни начини, в случай на странични ефекти в един от тях, лекарят може да посъветва да ги замени или редува.

Парацетамолът е аспирин

Какво е по-добре да се пие от температурата? Аспирин или парацетамол?

Строго погледнато, няма чисто антипиретични лекарства и няма такава фармакологична група. Всички тези лекарства са класифицирани като нестероидни противовъзпалителни лекарства (НСПВС). Общо има 15 групи НСПВС, оригинални лекарства - около 150. Почти всички от тях имат три основни терапевтични ефекти: противовъзпалително, аналгетично (аналгетично) и антипиретично (антипиретично). Най-мощният антипиретик е нимезулид и неговите синоними (апонил, аулин, кокстрал, низ, мезулид, нимезил и др.). Това са лекарства от второ поколение. Страничните ефекти включват кардиотоксичност и възможността за образуване на тромби. Въпреки това, с еднократна употреба, не трябва да се страхувате от това.Ако изберете от посочените във въпроса, тогава бих избрал парацетомол (производно на пара-аминофенол), тъй като той няма много от страничните ефекти на НСПВС. Те отбелязват неговата хепато- и нефротоксичност (уврежда черния дроб и бъбреците), но това е възможно само при високи дози или продължителна употреба (например, ако веднага изпиете 20 таблетки от 0,5 g всяка).

Аспиринът (ацетилсалицилова киселина) е едно от най-старите лекарства (използва се от 1889 г.). По-стари само антипирин (от 1884 г.), но сега той се използва рядко. Аспиринът не трябва да се приема при грип и ТОРС. Това може да увреди централната нервна система и черния дроб. Също така, трябва да приемате лекарството много внимателно за тези, които имат проблеми със стомашно-чревния тракт..

Възможни нежелани реакции: обилно изпотяване, шум в ушите и загуба на слуха, ангиоедем, кожни и други алергични реакции.

При продължително (без лекарско наблюдение) приемане на ацетилсалицилова киселина, странични ефекти като диспептични разстройства и стомашно кървене, увреждане на лигавицата не само на стомаха, но и на дванадесетопръстника, интерстициален нефрит, азотемия, остра бъбречна недостатъчност, нефротичен синдром и симптоми на застойна сърдечна недостатъчност.

За намаляване на улцерогенното действие (т.е. водещо до язви) и

стомашно кървене ацетилсалицилова киселина трябва да се приема само след хранене, препоръчително е таблетките да се смилат добре и да се пие много течност (за предпочитане мляко).

За да се намали дразнещият му ефект върху стомаха, се препоръчва след прием на ацетилсалицилова киселина да се използват минерални алкални води или разтвор на натриев бикарбонат (сода за хляб), който ускорява отделянето на салицилати от тялото.

Според своята аналгетична и антипиретична ефективност парацетомолът и аспиринът са приблизително равни.

До 39 г. не можете да пиете нищо. И така. Същи глупости. Няма нищо по-лошо от тях. Нурофен или ибупрофен е по-добре да се пие. Още по-добре, аналгинът е най-евтиният и надежден, но не слушайте приказките на рекламодателите за неговите странични ефекти, тъй като те изобщо не ви заплашват. Като антипиретик по отношение на ефективността: аналгин gt; индометацин gt; ибупрофен gt; парацетамол gt; аспирин

Каква е разликата между аспирин и парацетамол?

Както аспиринът, така и парацетамолът действат за облекчаване на болката и понижаване на температурата, но те са активни в различни области на тялото и имат различни допълнителни предимства.

Аспиринът също намалява възпалението и осигурява антикоагулантен ефект, докато парацетамолът не предизвиква тези благоприятни ефекти. Кое лекарство е по-ефективно зависи от пациента и ситуацията..

И двете лекарства са лесни за намиране във всяка аптека и пациентите могат да се консултират с лекар относно най-подходящото лекарство в конкретна ситуация..

Известен също като ацетаминофен, парацетамолът е простагландинов инхибитор, който действа, като ограничава производството на циклооксигеназа, химикал, който тялото използва за изпращане на сигнали за болка. Аспиринът също е инхибитор на простагландин, но действа върху други вещества като тромбоксани.

Както аспиринът, така и парацетамолът блокират сигналите за болка и правят пациентите по-удобни.

Парацетамолът действа предимно върху болковите рецептори в централната нервна система и блокира сигналите, преди те да достигнат до мозъка. Аспиринът действа локално на мястото на болката, предотвратявайки образуването на сигнали за болка. Също така намалява възпалението, ако има такова. И двете лекарства намаляват температурата при пациенти с висока температура.

Аспиринът често е по-тежък от парацетамола в стомашно-чревния тракт, което може да е причина за безпокойство при пациенти със стомашно разстройство.

Както аспиринът, така и парацетамолът могат да бъдат потенциално вредни за черния дроб, ако се приемат в големи количества. Пациентите трябва да бъдат внимателни с дозировката и времето на тези лекарства, за да се уверят, че приемат лекарството в достатъчно количество, без да излагат на риск черния дроб. В случай на предозиране е необходима медицинска помощ в болнична обстановка.

Когато се появят проблеми като главоболие, парацетамолът може да бъде по-добър вариант за лечение, тъй като блокира болката и прави пациента по-удобен, без да причинява стомашно-чревни странични ефекти.

Аспиринът може да бъде най-добрият вариант, ако пациентът също има възпаление, тъй като това лекарство адресира причината за болката и едновременно блокира сигналите.

Ето защо пациентите, които избират между аспирин и парацетамол, трябва да обмислят дали лекарството им е необходимо, за да притежава противовъзпалителни качества или не..

Аспиринът може да се приема продължително време като мярка за предотвратяване на образуването на кръвни съсиреци.

Такава терапия с аспирин трябва да се извършва само под лекарско наблюдение. Освен това е важно да се има предвид, че лекарството няма да действа върху болка или възпаление, а само ще намали вероятността от образуване на кръвни съсиреци. За облекчаване на болката ще са необходими по-високи дози от лекарството.

При препечатване на материали от сайта е необходима хипервръзка към сайта.