Основен > Налягане

Колко парацетамол можете да дадете на деца?

Парацетамолът е популярно лекарство без рецепта, което често се дава на деца от всички възрасти за болка и треска. Фактът, че се предлага без рецепта, не означава, че няма рискове. Всеки родител трябва да знае как да дава парацетамол на дете, за да предотврати предозиране.

Разликата между безвредната и потенциално вредната доза е сравнително малка. Активната съставка на лекарството, ацетаминофен, може да повлияе отрицателно на черния дроб в големи количества.

Парацетамолът може да лекува следните състояния:

висока температура, треска;

болка, включително при поява на зъби;

Лекарството не е в състояние да излекува зъбна или ушна инфекция, както и други детски заболявания. Необходимо е да се лекува болестта, а не да се отървете от симптомите.

Парацетамол за дете - каква доза?

Точната дозировка на парацетамол зависи от теглото на детето. Тъй като лекарството трябва да се приема 4 пъти на ден с почивка от поне 4 часа, таблицата показва максималната дневна доза:

Как да дадете Парацетамол на 7-годишно дете?

Значителното повишаване на телесната температура при деца изисква навременното използване на безопасни антипиретици, най-популярният от които е Парацетамол (Парацетамол).

Дозировката на Парацетамол в таблетки за дете на 7-годишна възраст не се определя точно както при възрастен, поради което родителите трябва внимателно да прочетат инструкциите преди употреба. Организмът на детето е много чувствителен към употребата на различни лекарства, което означава, че при температури е необходимо да се използва само безопасно и доказано лекарство.

Механизмът на действие на лекарството

На 7-годишно дете се дава парацетамол, за да се понижи температурата до нормални нива. При децата повишаването на температурата в тази възраст най-често се свързва с различни настинки или наличието в организма на възпалителен процес с неинфекциозна етиология. Това лекарство е едно от най-старите и най-добре проучени, но е не по-малко ефективно от другите съвременни лекарства..

Антипиретичният и аналгетичен ефект се дължи на ефекта на лекарството върху медиаторите на възпалението и центъра на терморегулацията. Също така, лекарството има следните предимства:

  • бърз спад на температурата до нормално ниво (след 30-45 минути);
  • висока безопасност при употреба за деца и възрастни;
  • различни форми на освобождаване (таблетки, сиропи, суспензии, ректални супозитории);
  • няма отрицателно въздействие върху лигавиците на стомашно-чревния тракт;
  • няма ефект върху метаболизма на течности и минерали в организма.

Парацетамол за дете на 7-годишна възраст е надеждно и безопасно средство за повишаване на температурата, но е много важно да се спазват всички правила за прием на лекарството.

Дозировка и правила за прием

Родителите се интересуват предимно от това колко таблетки Парацетамол да дават на дете на възраст 7 години. Таблетките могат да съдържат 0,2, 0,325 и 0,5 g активна съставка. Когато изчислявате дозата на лекарството за бебе, вземете предвид неговата възраст и тегло. Ако теглото на трохите е в рамките на възрастовата норма, тогава дозата на Парацетамол за деца на 7 години (до 30 кг) е не повече от 1,5 г на ден. Тази доза трябва да бъде разделена на 4 дози, между които трябва да изминат поне 4 часа.

По-добре е да приемате хапчето след хранене с много вода. При свещите лекарството се използва най-добре през нощта, преди лягане. Също така е важно да запомните, че дневната доза Парацетамол за дете на 7 години не трябва да надвишава 60 mg на 1 kg тегло, тъй като в този случай съществува риск от странични ефекти. На децата може да се дава лекарство за не повече от 3 дни подред, ако през този период състоянието не се е подобрило, консултирайте се с лекар, той ще предпише друго лечение.

Източници:

Членът е проверен
Анна Мошовис - семеен лекар.

Открихте грешка? Изберете го и натиснете Ctrl + Enter

Как да давате таблетки парацетамол на деца: правилната дозировка

Сред популярните средства за борба с треска и болка при децата са хапчетата, където парацетамолът действа като активно вещество. Той се счита за най-ефективен и най-безопасен за тялото на детето..

Лекарствата на основата на парацетамол имат три основни свойства: облекчават температурата, възпалението и болката.

  • Бори се с висока телесна температура по време на настинки, ТОРС или грип. Може да се дава на деца на възраст от 2 месеца, като преди това е намалила допустимата доза..
  • Намаляването на температурата започва бързо и има дългосрочен ефект - не се наблюдава допълнително повишаване на температурата.
  • При някои деца треската може да бъде придружена от гърчове. Парацетамол е разрешен с такива неприятни симптоми.
  • Намалява или премахва болката. Например, зъбна или главна.
  • Други лекарства могат да се дават паралелно. Нурофен съдържа ибупрофен като активна съставка, поради което е разрешено тяхното редуване.

Трябва да се има предвид, че парацетамолът елиминира само симптомите на заболяването, но не е предназначен за неговото лечение. Основната причина за болка или треска трябва да бъде идентифицирана и лекувана с други лекарства.

Дозировка на лекарството

Парацетамолът се предлага в три основни форми: супозитории, таблетки и сиропи. Можете да си купите лекарство в аптека, където тази активна съставка е в чист вид - Panadol например. Таблетките Panadol, в допълнение към активната съставка, имат натриев бикарбонат, който създава алкална среда в тялото. Благодарение на това Panadol действа по-бързо..

Свещи

Те се вкарват ректално в ануса на детето. Преди процедурата първо трябва да си измиете ръцете. Поставете детето, обърнете се настрани, огънете краката и ги притиснете към корема. Поставете супозитория бавно и внимателно. Активното вещество се абсорбира от чревните стени и има бърз ефект при високи температури. За деца под три месеца дозировката се избира само от лекар.

В аптеката можете да намерите следната доза на лекарството:

  • от 3 месеца до една година се предписват свещи от 0,08 грама;
  • от 1 до 3 години - 0,17 грама;
  • от 3 години до 6 - 0,33 грама;
  • започвайки от 6 години и повече, се предписват две супозитории от 0,33 грама.

Не използвайте повече от 4 супозитории на ден..

Хапчета

Те са разрешени за деца от двегодишна възраст. На детето се дава лекарство, предварително смачкано и разредено във вода. Детските таблетки парацетамол се предлагат в дозировка от 200 mg:

  • от 2 години до 6 назначават 1/2 таблетка наведнъж;
  • от 7 до 12 години е разрешена една пълна таблетка;
  • деца над 12 години имат право да дават две таблетки наведнъж.

В някои случаи тази форма може да бъде приета и от деца под една година. Особено когато става въпрос за много висока температура с появата на гърчове. В такива случаи употребата на лекарството е разрешена в следната доза:

  • от раждането до 3 месеца, дозировката е 10 mg на килограм;
  • от 3 месеца до една година, максималната дневна доза е 120 mg;
  • от една до 2 години, максималната дневна доза е 150 mg.

Сироп

Тази лекарствена форма има течна консистенция и приятен вкус, така че децата могат лесно да я погълнат. Сиропът може да се дава от два месеца. Понякога лекарите, предвид състоянието на детето по време на заболяването, могат да предписват сироп през първите седмици от живота..

Комплектът включва удобен дозатор за спринцовка или мерителна лъжичка, с която се измерва точното количество суспензия. Лекарството не трябва да се разрежда с вода, по-добре е да се даде на детето да пие след приема му.

Чрез разделянето на спринцовката се въвежда точната доза:

  • от раждането до 6 месеца, дозировката се изчислява от лекуващия лекар;
  • от 6 месеца до една година, максималната доза е 5 mg, минималната е 2,5 mg;
  • до 3 години дозировката е 5 - 7,5 mg;
  • от 3 до 6 години - максималната доза е 10 mg;
  • от 7 до 12 години - около 15 mg.

Лекарството влиза в сила в рамките на 30 минути след приема. При високи температури сиропът се дава не повече от три дни. Като болкоуспокояващо лекарството се разрешава до пет дни.

Аналог на лекарството Парацетамол е Panadol. Разрешено е за деца от 3-месечна възраст. Panadol Baby може да се използва за облекчаване на висока температура, възпаление и болка. Може да се използва и след ваксинации.

Характеристики на приложението

Преди да дадете лекарство на дете, трябва да се консултирате с педиатър. Той ще предпише правилната доза и ще ви разкаже за правилата за прием.

  • Дозировката на лекарството зависи от възрастта и теглото на детето..
  • Таблетките парацетамол трябва да се дават на 6-часови интервали за облекчаване на температурата. Не повече от четири пъти на ден.
  • При деца на възраст под една година температурата трябва да се намали, ако се повиши над 38 градуса.
  • Не трябва да давате парацетамол на кърмачета за повече от три дни. Техните вътрешни органи все още не са напълно оформени, така че се създава допълнително натоварване на черния дроб..
  • Този антипиретик не трябва да се прилага за профилактика..
  • Малко дете първо трябва да разтвори таблетката във вода.
  • Не използвайте хапче, предназначено за възрастни - невъзможно е точно да се определи дозировката.
  • Нурофен е по-дразнещ за стомаха, отколкото Панадол. Ето защо е по-добре да се спрете на последното лекарство..

Съвети за прием на лекарства, които съдържат парацетамол

  • Съществуват различни форми на освобождаване на тази активна съставка. Може да бъде в свещи, сиропи или в суспензия. Те са най-подходящи за деца под една година..
  • За да се намали вредното въздействие върху черния дроб, лекарството трябва да се дава след хранене..
  • Опасна за детския организъм е доза от 150 mg на килограм тегло.
  • Предозирането може да се разпознае по следните симптоми: кожата става бледа, появяват се гадене и повръщане. В този случай трябва спешно да се консултирате с лекар..

Понякога, когато температурата е висока и силно намалява, на децата се предписват две лекарства едновременно: Нурофен и Парацетамол. Тези лекарства се дават, като се спазва интервалът. Нурофен действа бързо и ефектът е по-дълъг.

Можете да комбинирате Нурофен с парацетамол едновременно. В този случай се приема половината доза от всяко лекарство..

Противопоказания

  • Не се допуска предозиране на лекарството и честа употреба, която влияе отрицателно върху функционирането на черния дроб. Появява се гадене, повръщане.
  • Индивидуална непоносимост към компонентите на лекарството. Може да се появят алергични реакции.
  • При деца на възраст под две години парацетамол трябва да се дава с повишено внимание - лекарството може да причини астма.
  • Не давайте две парацетамолови лекарства едновременно. Това ще доведе до отравяне на организма. Може да се прилага с други антипиретици като Нурофен.
  • Може да възникне предозиране, ако не се спазва интервалът между дозите на лекарството. По-добре е да комбинирате лекарства с народни средства.
  • Лекарството е противопоказано при заболявания като анемия, хипербилирубинемия, при нарушения на бъбреците и черния дроб.

Ако се появи поне един симптом, това лекарство трябва да бъде заменено с друго. Нурофенът е по-малко вероятно да причини алергии и да причини по-малко увреждане на вътрешните органи. Също като парацетамол, Нурофен се предлага под формата на супозитории, таблетки и сироп.

В аптеките има много лекарства, които съдържат парацетамол. Panadol се предлага в таблетки, супозитории и сиропи. За най-малките Panadol Baby е специално произведен

Не забравяйте, че всички лекарства трябва да се пазят от деца. По-добре е да съхранявате лекарства за възрастни отделно от тези за деца, така че по време на заболяването на детето да не бърка лекарствата поради повишена тревожност.

Трябва да се консултирате с Вашия лекар, преди да дадете парацетамол на дете. Той е този, който ще ви каже коя лекарствена форма е по-добре да изберете, дали си струва да я комбинирате с други антипиретични лекарства. Изчислява точната разрешена доза. Само следвайки правилата и препоръките, можете да намалите страничните ефекти и предозирането.

Показания за парацетамол за деца

Простудите в детството са изключително чести, особено когато започват да боледуват, когато отидат на детска градина. Голямо събиране на деца позволява на вирусите да преминават от един на друг. Всъщност има много лекарства, но използването им зависи пряко от това на колко години е бебето и колко е болно. Най-често срещаното средство в борбата с настинките е парацетамолът, той е включен в много лекарства и е допустим за употреба от три месеца.

  1. Парацетамол инструкции за употреба за деца
  2. Форма на издаване и състав
  3. фармакологичен ефект
  4. Описание и свойства на лекарството
  5. Показания за употреба
  6. Противопоказания
  7. Начин на приложение и дозировка за деца от различни възрасти
  8. Време на действие
  9. Приложение по време на бременност и кърмене
  10. Странични ефекти
  11. специални инструкции
  12. Взаимодействие с други лекарствени продукти
  13. Предозиране
  14. Условия за съхранение и срок на годност
  15. Прегледи на лекарството парацетамол от температура за деца

Парацетамол инструкции за употреба за деца

Лекарството трябва да се използва с повишено внимание, особено когато става въпрос за деца:

  • лица под 6-годишна възраст не трябва да дават лекарството по-бяло от три дни;
  • на възраст от 6 години, лекарството се дава не повече от пет дни.

Основната насока при изчисляване на дневната доза на лекарството парацетамол за деца, съгласно инструкциите за употреба, идва от теглото на пациента, не трябва да се използват повече от 15 mg на 1 kg телесно тегло, трябва да минат поне 4 часа между дозите.

Внимание: преди да дадете лекарството, е необходимо внимателно да проучите инструкциите за употреба и не е важно на каква възраст се дава парацетамол на детето, независимо дали е на 8 години или на шест месеца, в никакъв случай не трябва да се надвишават необходимия курс и доза по време на лечението.

Форма на издаване и състав

Парацетамолът за деца се предлага в няколко форми:

  1. сироп, даван на всяка възраст, с вкус;
  2. свещи, използвани ректално за много малки;
  3. таблетките се дават от 6-годишна възраст, но ако е необходимо, можете да започнете да давате парацетамол на дете от 5-годишна възраст.

Във всеки случай, преди да дадете лекарството, трябва да се консултирате с лекар, който точно ще предпише курса и дозата..

фармакологичен ефект

Този агент е аналгетик, предназначен да намали треската, причинена от различни вируси, попадащи в тялото, както и да облекчи болката, причинена от невъзпалителен процес. Това може да бъде главоболие, зъбобол, мускулни болки..

Описание и свойства на лекарството

Лекарството е на пазара на фармакологията от много дълго време и е в голямо търсене поради факта, че е най-безопасното от всички вещества, които имат подобен ефект върху тялото. И разбира се цената му е достъпна за всички категории граждани. Свойствата, които лекарството има върху тялото, включват:

  • веществото практически няма ефект върху COX, които се произвеждат в органите и тъканите на тялото;
  • ефектът върху стомашната лигавица е минимален;
  • лекарството не пречи на водно-солевия метаболизъм в организма;
  • съставът на веществото влияе на COX, произвеждан от мозъка и по този начин действа като аналгетик и понижаващо температурата лекарство;
  • не влияе на възпалителните процеси.

Той се абсорбира добре през стомашно-чревния тракт и затова повече се предпочита лекарството, освободено за перорално приложение.

Показания за употреба

Лекарството може да бъде показано за употреба в такива случаи:

  1. появата на главоболие при деца, за съжаление, това също се случва;
  2. със зъбобол;
  3. настинки и други вирусни заболявания, поради които се появяват болки в тялото и температурата на детето се повишава.

Можете също така да дадете лекарството, ако се появят болки, които не са свързани с възпалителни процеси в тялото..

Противопоказания

Както всяко лекарствено вещество парацетамол за деца, той има много противопоказания за употреба:

  • непоносимост към компонентите, съставляващи лекарството;
  • възраст, до две години, използването на парацетамол при температура е разрешено, но с повишено внимание;
  • ако детето има заболявания, свързани със стомашно-чревния тракт;
  • ако има заболявания или патологии на бъбреците или черния дроб.

Както можете да видите, в сравнение с други лекарства, това няма толкова голям списък от противопоказания, но те трябва да бъдат взети предвид, преди да започне да дава на детето лекарството.

Начин на приложение и дозировка за деца от различни възрасти

Начинът на използване на лекарството и колко парацетамол може да се дава на детето ще зависи от това под каква форма ще се използва:

    свещи, използвани ректално, поставете детето настрани, притиснете краката, свити в коленете, към стомаха. Въвеждането на свещта трябва да става бавно и внимателно. Дозировката се предписва в съответствие с възрастта на бебето от 3 месеца, предписва се 0,08 g, от 12 месеца до 3 години до 0,17 g, дозата парацетамол на дете на 3 години и до 6 е 0,33 g. Деца след шестгодишна възраст обикновено се дават лекарството през устата, но ако по някаква причина това не е позволено, тогава еднократна доза от веществото в свещта също е 0,33 g.

Внимание: преди процедурата трябва да си измиете ръцете и да не използвате повече от четири свещи на ден.

Внимание: лекарят може да предпише лекарството почти от първите дни от живота в случаите, когато това е необходимо, но то трябва да се използва стриктно с указанията на лекаря и в никакъв случай да не надвишава установените дози.

Време на действие

Лекарството се абсорбира бързо и по този начин след половин час можете да видите ефекта му върху тялото. Времето на експозиция трае приблизително четири часа.

Внимание: ако при използване на лекарството състоянието не се подобри, трябва незабавно да се консултирате с лекар.

Приложение по време на бременност и кърмене

По време на бременност и кърмене лекарите позволяват приема на лекарството, тъй като то има минимален брой противопоказания. И има бърз ефект върху тялото, единственото нещо с доза прием трябва да се консултира с лекар.

Странични ефекти

Ако не следвате инструкциите на лекаря и нарушите рецепцията, тогава бебето може да получи предозиране, в случаите, когато това се случи, родителите могат да наблюдават:

  1. появата на гадене, придружено от повръщане;
  2. слабост, придружена от световъртеж;
  3. могат да се появят симптоми на болка
  4. жълтеница;
  5. нарушение на сърдечния ритъм.

Ако се появят такива нежелани реакции, трябва незабавно да се обадите на лекар. Лечението ще бъде предписано в съответствие с показателите на кръвния тест, но през първите часове трябва да се направи стомашна промивка, след което се дават абсорбенти за премахване на токсичните ефекти на лекарството.

Внимание: най-лошата последица може да бъде смъртта.

специални инструкции

Ако парацетамол се използва за деца през устата, той трябва да се дава около час и половина след хранене, тъй като ако се приеме незабавно, абсорбцията на лекарството ще се забави поради поетата храна. И също така има редица малки индикации при използване на парацетамол:

  • преди да започнете да го давате, трябва да се консултирате с лекар;
  • след прием трябва да се даде да се пие с вода;
  • прием за деца, чиято възраст е по-малка от две години, не трябва да трае повече от три дни;
  • ако се дава таблетка, смачкайте я преди даването;
  • трябва да се помни, че дозата ще се изчислява въз основа на телесното тегло на бебето.

Внимание: на възраст под една година, лекарите препоръчват да се дава лекарство като антипиретично средство само ако температурата се повиши над 38 градуса.

Взаимодействие с други лекарствени продукти

Поради факта, че веществото взаимодейства с други лекарства, трябва да прочетете инструкциите:

  1. съвместният прием с барбитурати може да има отрицателен ефект върху черния дроб на бебето;
  2. може да има засилване на ефектите от салицилова киселина, кофеин;
  3. нивото на метхемоглобин може също да се увеличи, ако парацетамол се приема едновременно с фенобарбетал.

Внимание: преди да комбинирате приема с други средства, определено трябва да се консултирате с лекар. И вие също трябва внимателно да прочетете инструкциите за употреба за деца, за да избегнете едновременното приложение с лекарства, които могат да включват парацетамол, в противен случай това може да доведе до предозиране.

Предозиране

При неправилна и честа употреба на лекарството може да възникне предозиране. За да се избегнат последствията от прекомерно количество парацетамол в организма, не трябва да се надвишава установената скорост на прием, едновременно да се използват средства заедно с тези, които също съдържат парацетамол.

Ако се появят първите признаци, незабавно се обадете на лекар и преди пристигането му изплакнете стомаха и дайте активен въглен. По-нататъшното лечение ще бъде предписано от лекар в съответствие със състоянието и анализите на пациента..

Условия за съхранение и срок на годност

Срокът на годност на лекарството е посочен на опаковката, обикновено е не повече от три години. Не се препоръчва приемът на лекарството след този период. Съхранявайте при температура на въздуха не по-висока от 25 градуса и на място, недостъпно за деца.

Не се изисква рецепта при покупка.

Прегледи на лекарството парацетамол от температура за деца

Алена, 37 години, Москва

Давам парацетамол на деца от температура винаги и никога не съм забелязал странични реакции. Помага много бързо и за дълго време и аз си го взимам, ако усетя, че са ме заразили.

Мария, 32 г., Пенза

Дадох детски парацетамол на 7-годишно дете, нямаше резултат, не знам, може би грешно изчислих дозата, но не стана по-лесно. Затова използвам добрия стар детски Panadol.

Парацетамолът се използва от много дълго време и има форма на освобождаване за употреба в детска възраст. Но преди да го дадете, трябва да се изясни под каква форма и от колко години може да се използва, както и в какви дози, за да се изключат неприятните последици в случай на предозиране на веществото.

Парацетамол за деца

Парацетамол се предписва на деца при повишени температури като антипиретично средство. Това лекарство се използва и при главоболие и зъбобол при деца на различна възраст. При спазване на правилата за прием и възрастова доза, парацетамолът се счита за доста безопасно лекарство за деца..

Но майките трябва да бъдат внимателни, когато дозират това лекарство и да обръщат внимание на дозата, посочена на опаковката. Понякога две опаковки парацетамол от един и същи тип могат да имат различно количество активна съставка в състава. Тази статия представя таблици за дозиране на парацетамол по тегло, възраст и специфични лекарства.


Какъв парацетамол да изберем за деца под една година

Възрастта на детето играе важна роля в този въпрос. В зависимост от възрастта лекарят предписва парацетамол в различни форми (сироп, супозитории или таблетки).

Парацетамол за деца от 1 до 3 месеца

На такава малка възраст на децата се предписва парацетамол в свещи, тъй като тази форма се счита за най-безопасната. Дозировката на супозитории е 50 mg. Максималният брой свещи на ден, които могат да бъдат доставени, е 3 броя. Времето, след което можете да поставите свещи, е 4-6 часа. Супозитории с парацетамол Tsefekon D.

ВАЖНО! Общото количество парацетамол, приемано на ден от дете, не трябва да надвишава 60 mg на 1 килограм тегло на бебето.

Парацетамол за деца от 3 месеца до 1 година

За тази възраст се използват супозитории с парацетамол в доза 100 mg или сироп в доза 60-120 mg (2,5-5 ml в мерителна лъжичка). Лекарствата се дават на разстояние най-малко четири часа 3-4 пъти на ден.

Парацетамол в тази форма и дозировката могат да бъдат намерени под различни търговски наименования (цефекон, панадол, ефералган).

ВАЖНО! Винаги обръщайте внимание на дозировката, посочена на опаковката! Зависи от това колко мл сироп да дадете на бебето..

Парацетамол за деца от този производител съдържа 120 mg на 5 ml лекарство. Следователно, 2,5 ml = 60 mg и 5 ml = 120 mg.

Обърнете внимание на количеството парацетамол в ефералган 30 mg на 1 ml от лекарството. Това означава, че в 5 ml, вече ще има 150 mg от активната съставка. И това е дозировката за деца над една година. На дете от 3 до 6 месеца се предписват 3 ml, а от 6 месеца до 4 ml.


Парацетамол за деца в сироп 120 mg / 5 ml или Panadol от 3 месеца до 12 години таблица

Парацетамол за деца в сироп "Efferalgan" 30 mg / ml от 3 месеца до 12 години таблица

Парацетамол за деца в свещи Tsefekon D от 1 месец до 12 години таблица

Супозиториите с парацетамол - "Панадол" се предлагат в две дозировки от 125 mg от 6 месеца и 250 mg от 3 години. Efferalgan в свещи 80 mg за деца от 3 до 5 месеца, 125 mg от 6 месеца до 3 години и 250 mg от 5 до 10 години.

На каква възраст децата могат да приемат таблетки парацетамол?

Парацетамол може да се дава на деца в таблетки от 200 mg на възраст от три години. По-добре е обаче детето да избере бебешка форма под формата на сироп, суспензия или супозитории..

За някои бебета дори след три години е проблематично да погълнат дори смачкано хапче. Тъй като трохите от лекарството се придържат към лигавицата на устната кухина, те могат да предизвикат рефлекса на запушване. И разбира се таблетът има ужасен вкус. Но понякога се случва мама да има само хапчета под ръка и няма как да хукне до аптеката.

Преди да дадете таблетка парацетамол на малко дете, то трябва да бъде смачкано и разредено във вода.

Парацетамол за деца дозиране в таблетки на възраст от 3 до 12 години

ВАЖНО! Бебетата на една и съща възраст могат да тежат по различен начин! Поради това е най-добре да се изчисли дозата по тегло. За да направите това, умножете теглото на детето в килограми по 10 и вземете броя на милиграмите лекарство, което може да се даде в 1 доза..

ПРИМЕР: Ако детето тежи 20 кг, тогава еднократна доза (20 * 10 = 200) 200 mg.

Ежедневното количество парацетамол не трябва да бъде повече от 60 mg от лекарството на 1 kg от теглото на детето. Ако детето тежи 15 килограма, тогава максимумът на ден можете да дадете (60 * 15 = 900 mg) 4 таблетки. Максималният брой срещи на ден не трябва да бъде повече от четири.

Лекарството се приема един или два часа след хранене. Парацетамолът влиза в сила 30-60 минути след приема.

ВАЖНО! Ако след прием на парацетамол за повече от три дни повишаването на температурата не спре, обадете се отново на лекар!

Когато парацетамолът е противопоказан при деца

  • Индивидуална непоносимост
  • Чернодробни или бъбречни проблеми
  • Дефицит на сукраза / изомалтаза, непоносимост към фруктоза, малабсорбция на глюкоза-галактоза.

Възможни нежелани реакции

  • Алергична реакция
  • Диария, коремна болка, гадене, повръщане.
  • При продължителна употреба може да има токсични ефекти върху черния дроб и бъбреците

Отравяне с парацетамол

Ако се случи, че детето ви е приело количеството парацетамол повече от възрастовата норма, трябва незабавно да се консултирате с лекар. Дори да няма симптоми на отравяне, съществува вероятност от развитие на чернодробна недостатъчност..

ВАЖНО! При отравяне с парацетамол има латентен период, когато няма симптоми.

Симптоми на остро отравяне с парацетамол

Първите симптоми на отравяне могат да се появят след 2-24 часа..

  1. Гадене, повръщане и коремна болка
  2. Слабост, сънливост, липса на апетит
  3. Замайване и загуба на съзнание

Парацетамол може да се дава на деца. Но е необходимо да се вземат предвид теглото и височината на детето и не забравяйте да се консултирате с педиатър.

Парацетамол (500 mg)

Инструкции

  • Руски
  • қazaқsha

Търговско наименование

Международно непатентовано име

Доза от

500 mg таблетки

Състав

Една таблетка съдържа

помощни вещества: желатин, картофено нишесте, талк, глицерин, калциев стеарат и гранулирана захар.

Описание

Кръгли таблетки, с плоско цилиндрична повърхност и фаска, бели или бели с кремообразен или розов нюанс, с делителна черта от едната страна.

Фармакотерапевтична група

Аналгетици. Други аналгетици-антипиретици. Анилиди. Парацетамол.

ATX код N02BE01

Фармакологични свойства

Фармакокинетика

Парацетамолът, когато се приема през устата, се абсорбира бързо и почти напълно от стомашно-чревния тракт. Максималното ниво на концентрация в кръвта се достига за 0,5-2 часа. Парацетамолът се разпределя бързо и равномерно в тъканите на тялото. Плазмените протеини свързват 10-15% от приетата доза. Обемът на разпределение и бионаличността при деца и възрастни не се различават значително. Лекарството преминава през плацентарната бариера. По-малко от 1% от дозата се предава в кърмата на кърмачки. Парацетамолът се метаболизира от микрозомални чернодробни ензими, около 80% образува конюгати с глюкуронова киселина и сулфати, до 17% се подлага на хидроксилиране, за да образува активни метаболити, които конюгират с глутатион.

В случай на предозиране или липса на глутатион, тези метаболити могат да причинят некроза на хепатоцитите. Полуживотът на парацетамол е 1,5-2,5 часа. Може да се увеличи при пациенти с тежка чернодробна дисфункция и при пациенти в напреднала възраст. 24 часа след поглъщането, 85-90% от парацетамола се екскретира с урината под формата на глюкурониди и сулфати, а 3% се екскретира непроменен. При деца на възраст под 10-12 години образуването на конюгати със сулфати е основният път за метаболизма и екскрецията на парацетамол. Вероятността за хепатотоксичен ефект при деца е по-ниска, отколкото при възрастни.

Други фармакокинетични параметри на възрастни и деца не се различават.

Фармакодинамика

Ненаркотичен аналгетик. Има антипиретични и аналгетични ефекти. Лекарството блокира циклооксигеназата в централната нервна система, засягайки центровете на болка и терморегулация. Загубата на телесна топлина по време на фебрилни състояния се увеличава в резултат на вазодилатация и увеличаване на периферния кръвен поток. В възпалените тъкани клетъчните пероксидази неутрализират ефекта на парацетамол върху циклооксигеназата, което обяснява почти пълното отсъствие на противовъзпалителния ефект на лекарството.

Показания за употреба

инфекциозни и възпалителни заболявания, придружени от повишаване на телесната температура (остри респираторни инфекции, грип, детски инфекции, реакции след ваксинация)

синдром на болка със слаб и умерен интензитет от различен произход, включително главоболие, зъбобол, невралгия, алгоменорея, болка при травма, изгаряния, миалгия.

Начин на приложение и дозировка

За възрастни и деца над 15 години еднократна перорална доза е 500 mg; максималната единична доза е 1000 mg. Максималната дневна доза е 4000 mg.

Деца от 6 до 9 години (с тегло 22-30 kg: еднократна доза зависи от телесното тегло на детето и е 250 mg, максималната дневна доза е 1000-1500 mg; на възраст 9-12 години (с тегло до 40 kg) еднократна доза 500 mg, максимална дневна доза 2000 mg; над 12 години (с тегло над 40 kg) еднократна доза 500 mg, максимална дневна доза 2000-4000 mg.

Препоръчителният интервал между дозите на лекарството е 6-8 часа (поне 4 часа).

Продължителността на лечението е не повече от 3 дни като антипиретично средство и не повече от 5 дни като упойка.

Необходимостта от продължаване на лечението с лекарството се решава от лекаря.

Странични ефекти

от храносмилателната система: гадене, повръщане, коремна болка,

рядко при продължителна употреба - нарушена чернодробна функция

алергични реакции: кожен обрив, уртикария, ангиоедем, оток на Квинке, синдром на Лайъл

от отделителната система: рядко при продължителна употреба, нарушена бъбречна функция

от хемопоетичната система: рядко при продължителна употреба - анемия, агранулоцитоза, тромбоцитопения.

Ако се появят нежелани реакции, трябва да спрете приема на лекарството и да се консултирате с лекар..

Противопоказания

свръхчувствителност към парацетамол и други компоненти на лекарството

тежка чернодробна и бъбречна дисфункция

кръвни заболявания, включително анемия

дефицит на ензима глюкоза-6-фосфат дехидрогеназа

бременност и кърмене

деца под 6 години.

Лекарствени взаимодействия

Ако пациентът приема и други лекарства едновременно, консултирайте се с лекар. Кофеинът може да засили аналгетичния ефект на парацетамола. Парацетамолът може да засили ефекта на индиректните антикоагуланти, кумаринови производни, индол. Когато се прилага във високи терапевтични дози и едновременното приложение на антихистамини, глюкокортикоиди, рифампицин, фенобарбитал, етакринова киселина, алкохол, хепатотоксичният ефект се засилва. Когато се използва холестирамин за период по-малък от 1 час след прием на парацетамол, абсорбцията на последния може да намалее, а когато се използва метоклопрамид, е възможно увеличаване на адсорбцията. Барбитуратите намаляват антипиретичната активност. Да не се използва с други препарати, съдържащи парацетамол. Когато се приема едновременно със салицилати, рискът от нефротоксично действие се увеличава значително. Парацетамолът усилва действието на спазмолитиците.

специални инструкции

Предписва се с повишено внимание на пациенти с нарушена чернодробна и бъбречна функция, със синдром на Gilbert, с доброкачествена хипербилирубинемия, както и пациенти в напреднала възраст. Рискът от развитие на увреден черен дроб се увеличава при пациенти с алкохолна хепатоза.

Изкривява лабораторните тестове при количествено определяне на глюкоза и пикочна киселина в плазмата.

При продължителна употреба на лекарството е необходимо да се контролира картината на периферната кръв и функционалното състояние на черния дроб..

Парацетамолът е метхемоглобинообразуващ агент.

Ако се появят нежелани реакции, трябва да спрете приема на лекарството.

Бременност и кърмене

Ако е необходимо, употребата на лекарството по време на кърмене трябва да спре кърменето.

Особености на влиянието върху способността за управление на превозни средства и механизми.

Въпросът за възможността за извършване на потенциално опасни дейности, които изискват повишено внимание и скорост на психомоторни реакции, трябва да бъде разрешен само след оценка на индивидуалния отговор на пациента към лекарството.

Предозиране

Симптоми: бледност на кожата, изпотяване, замаяност, липса на апетит, гадене, повръщане, коремна болка, повишена активност на чернодробните ензими, повишено протромбиново време, по-късно се появява болка в черния дроб. При тежки случаи се развиват чернодробна недостатъчност, кома и енцефалопатия, звънене в ушите, олигурия, колапс, конвулсии.

Лечение: стомашна промивка, солеви лаксативи, прием на ентеросорбенти, перорално приложение на метионин 8-9 часа след предозирането и N-ацетилцистеин - след 12 часа. Необходимостта от допълнителни терапевтични мерки (допълнително приложение на метионин, интравенозно приложение на ацетилцистеин) се определя в зависимост от концентрацията на парацетомол в кръвта, както и времето, изминало след приема.

Форма за освобождаване и опаковка

10 таблетки се поставят в блистерна лента от PVC фолио или подобно внесено и отпечатано алуминиево фолио, лакирано или подобно внесено.

Първичните опаковки, заедно със съответния брой инструкции за медицинска употреба на държавния и руския език, се поставят в кутия от велпапе или подобен внос.

Условия за съхранение

Съхранявайте на сухо и тъмно място при температура не по-висока от 25 ºС.

Да се ​​пази извън обсега на деца!

Период на съхранение

Не използвайте след изтичане срока на годност.

Условия за отпускане от аптеките

Производител

ТОО "Павлодарски фармацевтичен завод"

Казахстан, Павлодар, 140011, ул. Камзина, 33

Опаковчик

ТОО "Павлодарски фармацевтичен завод".

Казахстан, Павлодар, 140011, ул. Камзина, 33.

Притежател на разрешението за употреба

ТОО „Павлодарски фармацевтичен завод“, Казахстан

Адресът на организацията, която приема претенции от потребители за качеството на продуктите (стоките) на територията на Република Казахстан

Парацетамол за деца - форми на освобождаване, дозировка, инструкции за употреба

Процесът на лечение на дете включва използването на най-безопасните лекарства, които не могат да навредят на развиващото се тяло. Парацетамолът за деца е лекарство, което, ако се спазват инструкциите за употреба, не може да навреди. Това лекарство има добри антипиретични свойства, поради което е необходимо за сезонни вирусни инфекции.

Състав

Детският парацетамол може да се произвежда под различни форми. В зависимост от това лекарствените продукти ще съдържат различно количество от активното вещество, наречено "параацетиламинофенол".

Активното вещество има добра абсорбция, което обяснява бързото му действие. Той блокира производството на ензима циклооксигеназа, като по този начин намалява болката и нормализира телесната температура..

Освен това съставът на детското лекарство съдържа и други вещества:

  • Натриев нипасепт.
  • Малтитол.
  • Ксантанова смола.
  • Ябълка и лимонена киселина.
  • Сорбитол.
  • Ароматизатор.
  • Боя.

Формуляр за освобождаване

Парацетамол се предлага на деца от производителите в различни форми на освобождаване: в суспензия, в сироп, в супозитории, в таблетки от 0,2 г. Сиропът и суспензията са удобни за лечение на бебета. Сиропът обаче съдържа алкохол, така че лекарите не препоръчват да се използва за лечение на деца под 2-годишна възраст. Но в същото време производителите посочват допустимата възраст в инструкциите за употреба - шест месеца. Както сиропът, така и суспензията се предлагат в бутилки от тъмно стъкло, за удобство е включена специална лъжичка за дозиране.

Суспензията наподобява консистенция на сироп, но продуктът не съдържа алкохол. Лекарството има по-мек ефект и няма отрицателен ефект върху стомаха на бебето. Важно е лекарството да се разклати добре преди употреба..

Ректалните супозитории са най-добрият вариант за бебета, ако откажат да приемат каквито и да било лекарства. Освен това е единственото подходящо средство за бебета. Свещите са разрешени от 3-месечна възраст..

Детски Парацетамол под формата на таблетки може да се дава на деца, които са навършили 3 години. Преди да дадете на детето хапче, препоръчително е да го смилате, а за подобряване на вкуса е разрешено да добавите капка течно сладко към получения прах.

Показания и противопоказания

Трябва да се разбере, че въпреки ефективността на антипиретичния агент, той трябва да се използва с повишено внимание..

Препоръчва се лекарството да се пие с много вода. Това се дължи на някои противопоказания:

  • индивидуална непоносимост към лекарството;
  • заболявания на кръвната система;
  • малабсорбция на глюкоза-галактоза;
  • липса на ензима глюкоза-6-фосфат дехидрогеназа (генетично заболяване);
  • възраст до 1 месец.

Агентът се използва с повишено внимание, ако детето има вродени или придобити чернодробни заболявания.

При температура

Парацетамолът за деца е показан при високи температури, което е симптом на много заболявания.

Така че, той се използва като антипиретично средство за:

вирусни инфекции: ARVI, грип.

детски инфекции: морбили, скарлатина, варицела и др..

Трябва да се разбере, че Парацетамол за деца няма противовъзпалителни свойства, така че не трябва да очаквате терапевтичен ефект от него. Но, от друга страна, чрез премахване на трескавото състояние е възможно да се извърши по-ефективно основното лечение..

От болка

Лекарството е показано за деца при различни болки, например с невралгия, миалгия, зъбни проблеми, наранявания, болки в ставите и др. Лекарството е в състояние да подобри състоянието на детето за кратко време със синдром на болка от всякаква тежест.

Парацетамол може да се използва за деца не повече от 5 дни. Това време обикновено е достатъчно, за да се отървете от първопричината за болката..

Инструкции за употреба

Когато използвате лекарството, трябва стриктно да следвате препоръките на лекаря. Паузата между дозите трябва да бъде 4-6 часа. Курсът на лечение е 3-5 дни, в бъдеще употребата на лекарството е неподходяща.

Препоръчват се следните дозировки. Лекарят винаги ги изчислява по-точно. Много често изчисляването на допустимата единична и дневна доза се извършва не само от възрастта на бебето, но и от теглото му.

Парацетамол за новородени

Парацетамол може да се използва само за лечение на кърмачета на възраст над 3 месеца. В този случай е най-добре да използвате ректални супозитории, преди да достигнете година (супозитории в доза 0,8).

В тежки случаи лекарят предписва суспензия за лечение на новородени, които тежат 4,5-6 кг. Еднократна доза е 2 ml, а дневната доза не трябва да надвишава 60 mg / kg.

Колко парацетамол да се дава на дете под една година

След 5 месеца се разрешава сироп. Еднократна доза за бебета с тегло от 6 до 10 кг е 5-7 ml, дневната доза е до 27 ml. Таблетки за лечение на бебета на възраст под една година не се използват.

Дозировка от 1 до 3 години

На възраст от една до 3 години на детето е позволено да дава суспензия в единичен обем от 2,5 - 5 ml, сироп - 1 - 1,5 ч. Л..

Доза за деца на възраст 4 - 7 години

Еднократна доза за дете на 4-7 години е:

  • суспензия: 10 ml;
  • сироп: 1,5 - 2 ч.л.;
  • таблетки: 0,5 таблетки от 0,2 g.

Дозировка за деца на 7 - 12 години

Еднократна доза за деца на възраст 7-12 години е:

  • суспензия: 10-20 ml;
  • сироп: 3-5 2 ч.л.;
  • таблетки: 1 таблетка 0,2 g.

Странични симптоми и предозиране

Предозирането може да причини сериозни странични ефекти. Ето защо, ако това се е случило случайно, определено трябва да наблюдавате детето. Ако имате някакви плашещи симптоми, трябва спешно да посетите лекар.

Това например може да бъде:

  • Гадене и повръщане.
  • Стомашни болки.
  • Повишено изпотяване и слабост.

В медицинско заведение обикновено се извършва стомашна промивка, предписват се абсорбиращи лекарства. В повечето случаи прогнозата е положителна и детето се възстановява бързо..

В тежки случаи предозирането причинява увреждане на черния дроб. По правило признаците на това не се появяват веднага, а след 1-3 дни. Дясната страна на детето започва да боли, а тестовете показват повишаване на нивото на билирубин и чернодробните ензими. Такива ситуации се случват, когато детето е взело лекарство в доза над 125 mg / kg.

Ако има съмнения, че бебето е яло лекарството самостоятелно, тогава не трябва да чакате проявата на опасни симптоми. Необходимо е спешно да се свържете с медицинско заведение. Ако не се осигури спешна квалифицирана медицинска помощ, съществува риск от смърт..

Тъй като лекарството съдържа сорбитол, понякога децата имат диария, след като го приемат..

Рядко се появяват други нежелани реакции:

Нарушения във функционирането на нервната система, което се изразява с неспокоен сън, промени в настроението, агресивност и световъртеж.

Сърдечно-съдови нарушения. Например могат да се появят скокове в кръвното налягане или тахикардия..

Проблеми в работата на отделителната система, които провокират бъбречна колика или развитие на нефрит.

Взаимодействие с други лекарства

Разрешено е да се използва Парацетамол за деца само след лекарско предписание. Това се дължи не само на наличието на противопоказания и възможни странични ефекти, но и на факта, че лекарството може да взаимодейства с други лекарства и да има отрицателен ефект върху органите и системите на тялото..

Ето защо лекарят трябва да бъде информиран кои лекарства се използват допълнително за лечение на детето. Наложително е да се вземе предвид, че парацетамолът увеличава хепатотоксичния си ефект, когато се приема едновременно с различни лекарства, които се използват за лечение на чернодробни патологии. Подобен ефект се наблюдава при комбиниране с антиепилептични лекарства. И при едновременна употреба с антикоагуланти, съсирването на кръвта значително се влошава.

Фармакологичните свойства се влошават значително по време на приема на лекарството с активен въглен. Подобна употреба е възможна, ако повишаването на телесната температура е причинено от чревна инфекция..

Антипиретичните свойства намаляват, когато парацетамол се комбинира със седативи, които съдържат барбитурати.

Опасно е да приемате метоклопрамид с парацетамол, тъй като увеличава риска от странични ефекти. По-специално могат да възникнат сериозни проблеми с храносмилателния тракт. Нежелателно е лекарството да се комбинира с кофеин-съдържащи средства, тъй като ефектът от последния се засилва многократно, което е много опасно за детския организъм.

Парацетамол за деца: инструкции за употреба

Инструкции

основни характеристики

основни физико-химични свойства: прозрачна вискозна течност, розов цвят със сладък вкус и характерна малинова миризма.

Състав на лекарствения продукт:

активно вещество: парацетамол;

5 ml сироп съдържа 120 mg парацетамол;

помощни вещества: метил парахидроксибензоат (Е 218); пропил парахидроксибензоат (Е 216), пропилей гликол, глицерин, етанол 96%, сорбитол (Е 420), аромат на малина (082.4), идентичен с естествения (пропилен гликол, алфа-йонон, малинов кетон, дамасенон, ацетоин, малтол) (124 ), пречистена вода.

Фармакотерапевтична група

Други аналгетици и антипиретици. Анилиди. ATC код N02B E01.

Показания за употреба

Болков синдром със слаба и умерена интензивност от различен произход (главоболие и зъбобол, невралгия, мускулна болка).

Повишена телесна температура при инфекциозни и възпалителни заболявания.

Противопоказания

Свръхчувствителност към парацетамол и други компоненти на лекарството, особено парабени (метил и пропил парахидроксибензоат);

тежко увреждане на чернодробната и бъбречната функция (включително чернодробна и бъбречна недостатъчност);

кръвни заболявания (тежка анемия, левкопения);

вродена хипербилирубинемия (синдром на Gilbert, Dubin-Johnson, Rotor);

деца под 6 месеца.

Предпазни мерки

Не превишавайте препоръчаната доза. Не трябва да се приема едновременно с други лекарства, съдържащи парацетамол.

Ако препоръчителната доза е надвишена, незабавно се консултирайте с лекар, дори ако се чувствате добре, тъй като съществува риск от забавяне на увреждането на черния дроб.

Съобщени са случаи на тежка чернодробна дисфункция след прием

парацетамол, включително случаи на остра чернодробна недостатъчност, което се изисква

чернодробни трансплантации или са били фатални.

След това са докладвани редки случаи на анафилаксия и други реакции на свръхчувствителност

Пациентите трябва да бъдат предупредени за незабавна медицинска помощ, ако препоръчителните дози са надвишени или ако се появят признаци на алергична реакция (подуване на лицето, устата, гърлото, затруднено дишане, сърбеж или обрив).

Максималната продължителност на употреба без консултация с лекар е 3 дни. Ако признаците на заболяването продължават или се влошават, е задължително да се консултирате с лекар.

Употреба с повишено внимание при пациенти с чернодробни и бъбречни заболявания, с доброкачествена хипербилирубинемия поради повишен риск от странични ефекти на лекарството и предозиране.

При продължителна употреба на лекарството е необходимо да се контролира съставът на периферната кръв и функционалното състояние на черния дроб..

Пациенти с нарушена въглехидратна толерантност, например глюкозо-галактозна малабсорбция, не трябва да използват лекарството без консултация с лекар.

Тъй като лекарството съдържа помощно вещество като сорбитол, пациентите с рядка наследствена непоносимост към фруктоза не трябва да приемат това лекарство. Също така може да предизвика лек слабително действие..

Лекарството съдържа етилов алкохол (в 5 ml сироп - 125 mg 96% етанол). Трябва да се обмислят деца и високорискови групи като пациенти с чернодробно заболяване и епилепсия.

Способността да се влияе на скоростта на реакция при шофиране или работа с други механизми

Тази лекарствена форма се използва за деца.

Приложение по време на бременност или кърмене

Тази лекарствена форма се използва за деца.

Лекарството е противопоказано за употреба при деца под 6 месеца. Тази лекарствена форма се използва за деца на възраст от 6 месеца до 12 години.

Взаимодействие с други лекарствени продукти и други форми на взаимодействие

Лекарството не трябва да се използва едновременно с други лекарства, които съдържат парацетамол, за да не се превишава максималната дневна доза парацетамол.

При пациенти, приемащи индуктори на чернодробни микрозомни ензими фенитоин, рифампицин, барбитурати и трициклични антидепресанти, повишаване на интензивността на метаболизма на парацетамол и повишаване на риска от хепатотоксично действие.

Барбитуратите намаляват антипиретичния ефект на парацетамола.

Повишава токсичността на хлорамфеникол.

Скоростта на абсорбция на парацетамол може да се увеличи, когато се приема с метоклопрамид и домперидон и да намалее, когато се приема с холестирамин.

Парацетамолът може да засили антикоагулантния ефект на варфарин и други кумарини с повишен риск от кървене.

Едновременната употреба с изониазид увеличава риска от развитие на хепатотоксичен синдром.

Парацетамолът намалява ефективността на диуретиците.

Не използвайте едновременно с етанол и с други лекарствени продукти, съдържащи етанол.

Начин на приложение и дозировка

Лекарството е предназначено само за перорално приложение. Доза парацетамол за всички деца

изчислява се в зависимост от възрастта и телесното тегло. Единична доза парацетамол

е 10-15 mg / kg телесно тегло, дневно - 40-60 mg / kg телесно тегло.

Дозата на лекарството се измерва с помощта на лъжичка за дозиране.

Еднократна доза за деца на възраст:

от 6 месеца до 1 година - 2,5-5 ml сироп (60-120 mg парацетамол);

от 1 до 3 години - 5-7,5 ml сироп (120-180 mg парацетамол);

от 3 до 6 години - 7,5-10 ml сироп (180-240 mg парацетамол);

от 6 до 12 години - 10-15 ml сироп (240-360 mg парацетамол).

Честотата на приема е 3-4 пъти на ден с интервал между дозите най-малко 4 часа. Не превишавайте 4 дози за 24 часа.

Максималната дневна доза парацетамол е 60 mg / kg телесно тегло. Максималният курс на лечение без консултация с лекар е 3 дни.

За да избегнете риска от предозиране, преди да използвате лекарството, трябва да проверите дали другите лекарства, използвани заедно, не съдържат парацетамол..

Предозиране

Когато се приема през устата 5 g парацетамол или повече, може да възникне увреждане на черния дроб, ако пациентът има следните рискови фактори:

пациентът е приемал дълго време карбамазепин, фенобарбитал, фенитоин, примидон, рифампицин, жълт кантарион или други лекарства, които индуцират чернодробни ензими;

пациентът редовно злоупотребява с алкохол;

пациенти с риск от дефицит на глутатион (недохранване, муковисцидоза, ХИВ инфекция, глад, загуба).

Симптоми на предозиране през първите 24 часа: бледност на кожата, гадене, повръщане, анорексия и коремна болка. Увреждането на черния дроб може да стане очевидно 12 до 48 часа след предозиране. Може да се появят нарушения на метаболизма на глюкозата и метаболитна ацидоза, хепатоцелуларна недостатъчност. При тежко отравяне чернодробната недостатъчност може да прогресира до хипогликемия, енцефалопатия, кръвоизлив, мозъчен оток, кома и смърт.

Остра бъбречна недостатъчност с остра тубулна некроза може да се развие дори при липса на тежки чернодробни увреждания.

Възможни сърдечни аритмии и панкреатит.

Чернодробно увреждане е възможно при възрастни, които са приели 10 g или повече парацетамол, при деца, които са приели над 150 mg / kg телесно тегло.

Лечение. В случай на предозиране (дори при липса на симптоми) е необходима линейка, незабавна хоспитализация. През първия час след прием на голяма доза парацетамол е необходимо да се промие стомаха, да се предизвика повръщане, да се приложи активен въглен. Пероралният метионин или интравенозният ацетилцистеин могат да имат благоприятни ефекти до 48 часа след предозиране. Също така е необходимо да се извършат симптоматични мерки..

Страничен ефект

Алергични реакции: сърбеж, обриви по кожата и лигавиците (обикновено еритематозни, уртикария е възможна поради наличието на метил и пропил парахидроксибензоати в препарата), ангиоедем, мултиформен ексудативен еритем (включително синдром на Stevens-Johnson), токсична епидермална некролиза Синдром на Лайъл). В случай на обрив, трябва незабавно да спрете приема на лекарството;

от централната нервна система (обикновено се развива, когато се приемат високи дози): замаяност, психомоторна възбуда, дезориентация;

от страна на храносмилателната система: гадене, болка в епигастриума, повишена активност на "чернодробните" ензими в кръвния серум, обикновено без развитие на жълтеница, хепатонекроза (дозозависим ефект);

от ендокринната система: може да се развие хипогликемия, хипогликемична кома;

от страна на хемопоетичните органи: анемия, сулфхемоглобинемия и метхемоглобинемия (цианоза, задух, сърдечна болка), хемолитична анемия. При продължителна употреба в дози, превишаващи терапевтичните - апластична анемия, панцитопения, тромбоцитопения, които могат да причинят кървене от носа и / или кървене от венците, левкопения, неутропения, агранулоцитоза;

от отделителната система: при прием на големи дози - нефротоксичен ефект (бъбречна колика, интерстициален нефрит, папиларна некроза).

Страничните ефекти при използване на парацетамол са редки, дозозависими и

продължителност на приема на наркотици.

В случай на нежелани реакции, трябва незабавно да спрете употребата на лекарството..

Срок на годност. 3 години.

След отваряне на бутилката, срокът на годност на лекарството е 30 дни при температура 20-25 ° C.

Не използвайте лекарството след срока на годност, посочен на опаковката.

Условия за съхранение

Да се ​​съхранява в оригинална опаковка при температура не по-висока от 25 ° C.

Да се ​​пази извън обсега на деца.

Опаковка

50 ml или 100 ml в стъклена бутилка, по 1 бутилка с дозираща лъжица и инструкции за медицинска употреба или листовка в опаковка;

50 ml или 100 ml в полимерна бутилка, по 1 бутилка с дозираща лъжица и инструкции за медицинска употреба или листовка в опаковка.

Условия за почивка

Информация за производителя

Публично акционерно дружество "Научно-производствен център" Борщаговски химически и фармацевтичен завод ".